پیمانکار رتبه یک تاسیسات

نرم افزار مدیریت پروژه – آشنایی با پلتفرم مدیریت پروژه BuildTools
1397-04-22
کنتور هوشمند – عملکرد کنتورهای هوشمند و علل توسعه روز افزون آن ها
1397-04-25
Show all

آبگرمکن خورشیدی-معرفی انواع آبگرمکن های خورشیدی و نحوه عملکرد آنها

معرفی انواع آبگرمکن های خورشیدی و نحوه عملکرد آنها

گردآورنده: حسین حاجی زین العابدینی
تیر ماه 97

 

آبگرمکن خورشیدی

مقدمه

آبگرمکن خورشیدی یا به عبارت دیگر سیستمهای آبگرمکن خانگی خورشیدی، روش مقرون به صرفه ای جهت تامین آب گرم برای خانه ی شما هستند. این سیستم ها در هر شرایط آب و هوایی به کار میروند و سوخت آنها نور خورشید است که منبع انرژی رایگان می باشد از این رو مورد توجه ویژه ای در عرصه تاسیسات ساختمان هستند.

 

نحوه عملکرد آبگرمکن خورشیدی

در یک پروژه تاسیساتی که شامل سیستم آبگرمکن خورشیدی است شناخت تجهیزات این سیستمها حائز اهمیت است معمولا  آبگرمکن خورشیدی شامل مخازن ذخیره و کالکتور است.

دو نوع سیستم آب گرمکن خورشیدی وجود دارد: سیستم اکتیو که دارای پمپ جهت گردش سیال و کنترلر هستند و پسیو که این بخشها را ندارند.

 

 

نحوه عملکرد آبگرمکن خورشیدی

 

 

سیستمهای آبگرمکن خورشیدی اکتیو

دو نوع سیستم آبگرمکن خورشیدی اکتیو وجود دارد:

 • سیستمهای گردش مستقیم

پمپ، آب را از طریق کالکتورها و مسیر لوله کشی ساختمان به گردش در می آورند. این سیستم به خوبی در آب و هوای معتدل کارایی دارند.

 • سیستمهای گردش غیر مستقیم

پمپ سیال ضد یخ را از طریق کالکتورها و مبدلهای حرارتی به گردش درمی آورد. این نوع آبگرمکن، آب را گرم کرده  و به همه قسمتهای ساختمان می فرستد. این سیستمها در آب و هوای سرد متداول هستند.

 

سیستمهای آبگرمکن خورشیدی اکتیو

 

 

سیستمهای آبگرمکن خورشیدی پسیو

سیستم آبگرمکن خورشیدی پسیو ارزان تر از  سیستمهای اکتیو هستند. اما معمولاً به اندازه ی آنها کارآمد نیستند. با این حال، سیستمهای پسیو قابل اطمینان تر هستند. و احتمالاً عمر طولانی تری دارند.

دو نوع سیستم پسیو ساده وجود دارد:

 • سیستم یکپارچه پسیو مخزن-کالکتور

این سیستم ها در مناطقی بهتر کار می کنند که دما به ندرت پایین تر از حد انجماد می آید. این نوع سیستم در ساختمانهای با مصرف در بازه زمانی مشخص و عمدتا نیاز به آب گرم عصرگاهی مناسب هستند.

 • سیستم های ترموسیفون

هنگامی که آب در سیستم به گردش درمی آید، بطور طبیعی آب گرم بالا می رود آب سردتر در قسمتهای پایین تر قرار می گیرد. در این نوع، کالکتور باید در زیر مخزن ذخیره نصب شود تا آب گرم به طرف بالا و به داخل مخزن برود. این سیستمها قابل اطمینانند اما پیمانکاران باید به طراحی بام به دلیل سنگین بودن مخزن ذخیره توجه کنند. این سیستم معمولاً گران تر از سیستم های یکپارچه پسیو مخزن- کالکتور است.

مخازن ذخیره و کالکتور خورشیدی

اکثر آب گرمکن های خورشیدی به مخزن ذخیره کاملا عایق کاری شده نیاز دارند. مخازن ذخیره  خورشیدی دارای خروجی اضافی و ورودی متصل به کالکتور هستند. آب گرمکن خورشیدی در سیستمهای دو مخزنی آب را قبل از ورود به آب گرم کن، پیش گرم می کنند. گرم کن پشتیبان در سیستم های تک مخزنی با ذخیره خورشیدی در یک پکیج قرار می گیرند.

 

 

سیستمهای آبگرمکن خورشیدی اکتیو

 

3 نوع کالکتور خورشیدی برای کاربردهای مسکونی استفاده می شود:

 • کالکتور پلیت- مسطح

کالکتورهای پلیت- مسطح صیقلی به صورت باکس های مقاوم در برابر نفوذ آب هستند که دارای پلیت جاذب تیره رنگ است و در زیر یک یا چند کاور پلاستیکی (پلیمری) یا شیشه ای قرار می گیرد. کالکتورهای پلیت- مسطح غیر صیقلی- که معمولاً برای گرم کردن حوضچه ی خورشیدی به کار میروند- دارای پلیت جاذب تیره ی ساخته شده از فلز یا پلیمر بدون کاور یا محفظه هستند.

 • سیستم مخرن-کالکتور یکپارچه

این سیستمها که معروف به سیستمهای ICS یا سیستم های دسته ای هستند. که شامل یک یا چند مخزن یا تعدادی لوله تیره در یک باکس مستطیلی عایق دار هستند. آب سرد در ابتدا از طریق کالکتور خورشیدی میگذرد که آب را پیش گرم می کند. سپس، آب به سمت آب گرم کن پشتیبان هدایت می شود. و منبع قابل اطمینان تامین آب گرم هستند. این آب گرم کن ها باید فقط در آب و هوای نه چندان سرد نصب شوند چون لوله های فضای باز در آب و هوای سرد و خشک یخ می زنند.

 • کالکتور خورشیدی لوله در شرایط خلاء

که شامل چند ردیف لوله شیشه ای شفاف هستند که بصورت موازی قرار گرفته اند. هر لوله دارای یک لوله شیشه ای بیرونی و یک لوله  جاذب  فلزی متصل به یک پره است. پوشش پرّه ، انرژی خورشیدی را جذب می کند و جلوی افت حرارت تابشی را می گیرد. این کالکتورها بیشتر در آمریکا کاربرد تجاری دارند.

سیستمهای آبگرمکن خورشیدی همیشه به سیستم پشتیبان برای روزهای ابری و ساعات افزایش تقاضا نیاز دارند. آبگرمکن های مخزنی معمولاً به عنوان پشتیبان به کار میروند. که ممکن است به عنوان بخشی از کل پکیج سیستم خورشیدی باشند. سیستم پشتیبان نیز بخشی از کالکتور خورشیدی مثل مخازن بام بالایی با سیستمهای ترموسیفون است. چون سیستم مخرن-کالکتور یکپارچه آب گرم را علاوه بر جمع کردن حرارت خورشیدی ذخیره می کند ممکن است با مخزن یا آبگرمکن مورد تقاضا برای پشتیبانی به کار بروند.

انتخاب آبگرمکن خورشیدی

قبل از اینکه آبگرمکن خورشیدی بخرید و نصب کنید به موراد زیر توجه کنید:

 • قیمت و بازده انرژی سیستم آبگرمکن خورشیدی
 • ارزیابی تابش خورشیدی در موقعیت ساختمان شما
 • تعیین سایز صحیح سیستم
 • تحقیق و بررسی در مورد استانداردها، اصول و قوانین محلی

 

انتخاب آبگرمکن خورشیدی

 

نصب و نگهداری از سیستم

نصب صحیح آبگرمکن خورشیدی به فاکتورهای زیادی وابسته است. این فاکتورها شامل منبع خورشید، آب و هوا و شرایط جوی، شرایط و ضوابط محلی ساختمان سازی و مسائل ایمنی هستند، بنابراین، بهتر است از پیمانکار واجد شرایط سیستمهای حرارتی خورشیدی بخواهیم سیستم را نصب کند.

اگر پس از نصب سیستم از آن به درستی نگهداری کنید به خوبی کار میکند. سیستمهای پسیو نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند. در مورد نگهداری از سیستم های اکتیو، از سازنده کمک بگیرید و به دفترچه راهنمای سیستم مراجعه کنید. لوله کشی و تجهیزات دیگر آبگرمکن خورشیدی مانند سیستمهای آبگرمکن معمولی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. بخش صاف و صیقلی سیستم در شرایط آب و هوای خشک باید تمیزکاری شود زیرا در این شرایط، فقدان آب باران به عنوان پاک کننده ی طبیعی احساس می شود.

سرویس منظم سیستم های ساده فقط هر 3 یا 5 سال طبق نظر پیمانکار آبگرمکن خورشیدی کافی است. سیستم های با تجهیزات برقی را معمولاً باید یک یا دو بار پس از 10 سال تعویض کرد. جهت آشنایی بیشتر با این سیستم به بخش تعمیر و نگهداری دفترچه سیستم آبگرمکن خورشیدی مراجعه کنید.

 

آبگرمکن خورشیدی

 

سوال هایی را که در هنگام بازرسی پیمانکاران برای نصب یا نگهداری سیستم می توان مطرح کرد:

 • آیا شرکت شما در زمینه نصب و نگهداری سیستمهای آبگرمکن خورشیدی تجربه دارد؟

شرکتی را انتخاب کنید که تجربه  نصب نوع سیستمی که میخواهید و ارائه خدمات مورد نظرتان را داشته باشد.

 • شرکت شما چند سال تجربه نصب و نگهداری از آبگرمکن خورشیدی دارد؟

هر چه با تجربه تر باشد بهتر است. لیستی از مشتریان گذشته  شرکت را بخواهید تا از نظراتشان مطلع شوید.

 • آیا شرکت شما گواهینامه یا مجوز لازم را دارد؟

داشتن مجوز پیمانکار سیستمهای خورشیدی و یا لوله کشی معتبر در برخی نواحی ضروری است. با بخش مربوط در شهر یا کشور خود تماس بگیرید تا به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید. مجوز شرکت را با هیات صدور مجوز پیمانکار ناحیه  خود مطابقت دهید. هیات صدور مجوز به هر گونه شکایت در مورد پیمانکاران دارای مجوز ناحیه ای پاسخ می دهد.

استراتژیهای ذخیره  انرژی اضافی را پس از نصب و نگهداری صحیح آبگرمکن به کار ببرید تا هزینه صورتحساب مصرفی آبگرمکن را کاهش دهید به ویژه اگر به سیستم پشتیبان نیاز دارید برخی از دستگاهها و سیستمهای ذخیره  انرژی جهت نصب با آبگرمکن مقرون به صرفه ترند.

منبع:

 

https://www.energuide.be/en

یک دیدگاه