پیمانکار رتبه یک تاسیسات

توربین های بادی کوچک و مقرون به صرفه
1395-10-22
بررسی رابطه بین صرفه جویی در مصرف آب و بقای انرژی
1395-10-26
Show all

آخرین تحقیقات پیرامون دیوارهای سبز

آخرین تحقیقات پیرامون دیوارهای سبز

گردآورنده: حسین حاجی زین العابدینی
دی ماه ۹۵

آخرین تحقیقات پیرامون دیوارهای سبز

مقدمه

در طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی و همچنین طرح معماری یک ساختمان جهت تولید انرژی و ساخت ساختمان های پسیو، مشروعیت بهره گیری از تجهیزات سبز در حال بررسی است، در گذشته در وبسایت شرکت ارکان ارزش در مقاله ای در رابطه با شاخصه های شناخت، طراحی و پیاده سازی یک ساختمان سبز صحبت شد که می توان به گزینه های تاسیساتی ای همچون پنل های خورشیدی، سیستم جمع آوری آب باران، تهویه طبیعی محیط و .. اشاره کرد اما در مقاله ذیل دیوارهای سبز را مورد بررسی قرار می دهیم. استفاده از دیوارهای سبز به عنوان سیستم سازه بادوام و پایدار نیازمند انجام تحقیقت بسیار و پیشرفت در علم و تکنولوژی است و با بررسی پروژه هایی که اخیرا ساخته شده دستیافتنی است. گیاه در حال رشد بر روی یک سطح عمودی، ظاهری ساده و طبیعی به دیوار می دهد. با این حال، برای دستیابی به یک دیوار سبز بی عیب و نقص، یک مجموعه از مسائل مختلف را باید مورد توجه قرار داد، از جمله حصول اطمینان از پایداری سازه ای، حفظ مقدار مناسب آب، اکسیژن، مواد نیتراته و مقدار PH، و اینکه گیاهانی انتخاب کنیم که می توانند با  تغییرات آب و هوایی فصلی زنده بمانند، و نیزبرای آنها شرایط نوری مناسبی فراهم کنیم؛ در عین حال قیمت، پایداری و طول عمر ساختمان نیز نباید فراموش شود. تامین این نیازهای پیچیده با تسلط بر فاکتورهای مذکور در مورد دیوارهای سبز حیاتی است. این مقاله با هدف کمک به آنهایی است که دیوار سبز را مورد توجه قرار داده و به دنبال برطرف کردن برخی ابهامات پیرامون آن، و بررسی و رسیدگی به انتقادات رایج ذکر شده در این زمینه هستند: دیوار سبز بیش از حد پر هزینه، بیش از حد پیچیده و مستعد شکست است، و در برابر رسالت اصلی که ساختمان ها دارند، بیش از حد تزئینی و ظاهری است.

معماران، طراحان، شرکت های ساخت و ساز و پیمانکاران تاسیساتی و ساختمانی، به دیوارهای سبز اقبال خوبی نشان می دهند البته اگر نسبت به تاثیرات آن آگاهی کاملی پیدا کنند. زمانی خطر جدی تر است که دیوارهای سبز اثرات نامطلوب زیست محیطی می گذارند. برای نمونه زمانیکه اثرات زیست محیطی در سراسر دیوار متفاوت باشد. اختلافات میکروکلایمیت به معنی شرایط نوسانی گرما و رطوبت و یا تفاوت در تنش های وارده در اثر وزش باد در لبه ها و گوشه ها و بالای دیوارهای سبز است. و همچنین می تواند باعث کاهش انعکاس نور روزانه به فضای داخلی ساختمان شود. به عنوان یک نمونه اغراق آمیز می توان  دیوار سبز ساختمان چیکوسا زی در ناگویای، ژاپن را نام برد(شکل زیر)

آخرین تحقیقات پیرامون دیوارهای سبز

به قسمتی که با خط قرمز و با فلش مشخص شده توجه کنید. در قسمت سمت چپ جاییکه مرز بین سایه و تابش آفتاب است تنش حرارتی بر سازه ساختمان وارد می شود. و در ضمن به مساحت سایه تشکیل شده در اطراف ساختمان ناشی از دیوار سبز دقت کنید و واضح است که بر شدت روشنایی واحد های همکف تاثیر منفی دارد. اینها نمونه هایی از شرایط نامساعدی است که دیوارهای سبز ایجاد می کنند. تفاوت در شرایط زیست محیطی در سراسر دیوار سبب می شود تا در برخی قسمت ها گیاهان رشد خوبی داشته باشند و تراکم زیادی داشته باشند و در بقیه قسمت ها رشد اندکی داشته باشند که این امر خود چالش های سازه ای به دنبال دارد.

دیوارهای با پوشش گیاهی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: نمای سبز و دیوار سبز که در این مقاله مورد توجه ما است. نمای سبز به طور معمول استفاده از گیاهان بالا رونده، به عنوان مثال، پیچک، که به صورت عمودی در نمای یک ساختمان گسترش می یابند؛ و به طور مستقیم بر روی سطح ساختمان بالا می روند و به یک سیستم پشتیبانی ثانویه نیاز دارند. گیاهان مربوط به نمای سبز معمولاً در زمین کاشته می شوند و یا در گلدان قرار داده می شوند. در مقابل، دیوار سبز در سراسر سطح دیوار، گیاه کاشته شده است. دو نوع اصلی از دیوار سبز هیدروپونیک و سیستم های سلولی-خاکی است. در سیستم های هیدروپونیک معمولاً گیاه بر روی بستری از حصیر متراکم یا نمد رشد می کند. در روش سلولی- خاکی بستر خاک با مواد معدنی مانند پشم سنگ جایگزین می شود.

هزینه بالا، یکی از چالش های اجرای دیوارهای سبز است. که البته این هزینه بسته به پروژه و محل اجرای پروژه متفاوت است. سرمایه گذاری اولیه دیوارهای سبز نسبت به دیگر پوشش های فلزی نمای ساختمان ها بالاتر است و البته هزینه نگهداری هم خود معضل بزرگی است. تا جاییکه هزینه نگهداری دیوار سبز سالانه تا 15 درصد هزینه اولیه را شامل می شود.

در مطالعات و بررسی های اخیر، صرفه جویی در مصرف انرژی مرتبط با ترکیب پوشش گیاهی بر دیوار ساختمان ها تایید شده است. مثلاً در یک تحقیق در کشور انگلستان، تاثیرات پوشش گیاهی بر خنک شدن دیوار  اثبات شد. دیوارهای سبز شدت سرمایش و گرمایش ناشی از شرایط جوی را تعدیل می کنند. درفصول سرد انگلستان، پوشش گیاهی می تواند دمای هوا در اطراف یک دیوار سبز را در محدوده  C° 3 تا  C° 5  حفظ کند، در حالی که سطوح دیوار معمولی می تواند تا 10 درجه سانتیگراد سردتر باشد. و در زمستان (نمای سبز) پوشش گیاهی می تواند مصرف متوسط انرژی در زمستان را کاهش دهد و به تبع آن تا 38٪ کاهش هزینه انرژی را به همراه داشته باشد زیرا درجه حرارت بین گیاهان و سطح دیوار بالاتراز دمای هوای محیط  است.

مساله تامین آب و تاسیسات لوله کشی برای آب رسانی بهینه برای دیوارهای سبز از اهمیت زیادی برخوردار است و روش های گوناگونی برای آبیاری این دیوارها وجود دارد. مثلاً، در ساختمان سبزروبن در لندن، انگلستان، گفته شده است که ذخیره سازی آب باران تنها منبع آبیاری است که از طریق جمع آوری آب باران در مخازن ذخیره سازی تعبیه شده در پشت بام تامین می شود.

آخرین تحقیقات پیرامون دیوارهای سبز

آبیاری بیش از حد تاثیرات نامطلوبی بر دیوارهای سبز می گذارد.و گاهی خود پوشش گیاهی را نیز از بین می برد.

بطور کلی با بکارگیری یکسری نتایج مفید بدست آمده از تحقیقات اخیر می توان دیوارهای سبز مقرون به صرفه تر و ایمن تری ایجاد کرد. و بجای پنهان کردن و یا نادیده گرفتن نتایج نامطلوب، داده های جدید فرصتی را برای صنعت نوپای دیوار سبز فراهم می آورد تا با هزینه ای معقول و منطقی، جایگزین دیوارهای خشک و بی روح شده و حیات و نفس کشیدن و رشد را که واقعیت های زندگی ما هستند برای ما به ارمغان آورد.

منبع:

Vujakovic, P., Powley, D., Walking the walls: the importance of wall plants as part of a developing “sense of place” narrative for the Canterbury UNESCO World Heritage Site, International Green Wall Conference, (2014).

Feng, K. Hewage, Lifecycle assessment of living walls: air purification and energy performance, J. Clean. Prod. 69 (2014) 91–99. doi:10.1016/j.jclepro.2014.01.041.

یک دیدگاه