پیمانکار رتبه یک تاسیسات

انرژی الکتریکی – بررسی نحوه توزیع انرژی الکتریکی در عملکرد واحدهای صنعتی
1398-03-21
بررسی کلی و نحوه کارکرد تکنولوژی سیستم سرمایش تابشی در یک ساختمان
1398-03-23
Show all

10 روش جدید و کاربردی برای افزایش بازدهی سیستم های تهویه مطبوع

افزایش بازدهی
مترجم: محسن قنبرنژاد
خرداد ماه 98

 

 

 

 

بخش اول

سیستم های تهویه مطبوع یا (HVAC  Heating, Ventilation and Air Conditioning ) به عنوان یکی از بخش های مهم ساختمان ها و مراکز صنعتی به شمار می روند. یک سیستم تهویه مطبوع با هدف کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان طراحی شده و همواره بایستی قادر باشد تا پارامترهای ذکر شده را در مقادیر مطلوب حفظ کند.

در صورتی که قصد دارید تغییراتی را در سیستم تهویه مطبوع ساختمان خود ایجاد کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد که با روش های جدید و به روز در این زمینه آشنایی پیدا کنید و بدین ترتیب ضمن افزایش بازدهی سیستم، هزینه های نصب و کارکرد را تا حد زیادی کاهش دهید.

در ادامه ده روش کاربردی برای اصلاح و یا جایگزینی و افزایش بازدهی سیستم های تهویه مطبوع پیشنهاد می گردد:

  • استفاده از مبردهای مناسب

قطعاً شما نسبت به چنین انتخابی از قبل آگاهی داشته اید اما همواره به خاطر داشته باشید مبردهایی که از گاز R22 استفاده می کنند را خریداری نکنید. این گازها از نوع هیدروکلروفلوئوروکربن (HCFC  ) بوده و امروزه استفاده از آن ها به دلیل آثار مخربی که بر روی محیط زیست دارند منسوخ شده است. سیستم های تهویه مطبوع کنونی از مبردهای R410a استفاده می کنند که در دسته هیدروفلوئوروکربن ها ( HFC ) قرار گرفته و هیچگونه آلایندگی برای لایه اوزون به همراه ندارند.

 

 

  • بازده انرژی بالاتر

نسبت بازدهی انرژی فصلی یا SEER ( Seasonal Energy Efficiency Ratio ) شاخصی است که ماکزیمم مقدار بازده سرمایشی را برای یک سیستم تهویه هوا تحت شرایط ایده آل اندازه گیری می کند. مقدار SEER برای سیستم های تهویه هوای امروزی در بازه 13 ( سیستم های با بازدهی پایین ) تا بالاتر از 25 ( برای سیستم های با بازدهی بالا ) متغیر است.

تنها 10 تا 15 سال پیش ( هنگامی که نسل اولیه سیستم های تهویه هوا تولید شدند ) شاخص SEER برای این دستگاه ها در حدود 9 الی 10 بوده است. علاوه بر این با گذشت زمان بازدهی این دستگاه ها کاهش خواهد یافت و این یعنی شاخص SEER به مقداری در حدود 7 الی 8 تنزل پیدا کرده است. در صورتی که یک سیستم تهویه هوای جدید با مقدار SEER حدود 16 را جایگزین سیستم فعلی کنید، بازدهی سیستم به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده و این کار باعث کاهش هزینه های مصرفی خواهد شد.

 

 

  • استفاده از فن های مناسب

در گذشته فن هایی که برای سیستم های تهویه مطبوع استفاده میشده، از نوع فن های با سرعت ثابت بوده است. در حالیکه در سیستم های تهویه مطبوع امروزی فن های با سرعت متغیر استفاده مورد استفاده قرار گرفته و این امکان فراهم می شود تا برای مثال در روزهای خنک فن با سرعت کمتر و در صورت نیاز در روزهای گرم فن با سرعت بالاتری به چرخش در بیاید و به نوعی عملکرد سیستم متناسب با شرایط دمایی تغییر کند. در نتیجه این کار نیز باعث افزایش بازدهی سیستم می گردد.

  • استفاده از کمپرسورهای مناسب برای افزایش بازدهی

کمپرسور قلب یک سیستم تهویه مطبوع به شمار می آید. سیستم های تهویه هوای قدیمی دارای کمپرسور یک مرحله ای (Single Stage  ) می باشند که تنها می تواند در بار کامل عمل کند ( همانند فن ها که در یک سرعت نامی به چرخش در می آیند ). این کمپرسورهای قدیمی سر و صدای بسیار زیادی نیز تولید می کنند. همچنین در روزهایی که دمای هوا خنک تر است، به خوبی نمی توانند میزان رطوبت هوا را کنترل کنند. همچنین این کمپرسورها مصرف برق بالایی دارند. در سیستم های امروزی از کمپرسورهای دو مرحله ای ( Dual Stage ) استفاده می شود که در صورت نیاز می توانند در ظرفیت های کمتر از ظرفیت نامی به فعالیت خود ادامه دهند. همچنین تکنولوژی جریان مبرد متغیر یا VRF ( Variable Refrigerant Flow ) نیز یکی از تکنولوژی های به روزی است که با استفاده از آن ظرفیت عملکردی سیستم دقیقاً مطابق با شرایط تنظیم خواهد شد. سیستم های مبتنی بر این تکنولوژی دقت بسیار بالایی در کنترل رطوبت داشته و بدون سر و صدا کار می کنند.

همچنین می توان از کمپرسورهایی استفاده کرد که از تکنولوژی اسکرال ( Scroll ) بهره می برند. کمپرسور اسکرال برای تراکم حجم بیشتری از گاز و رساندن آن به دما و فشار بالا کاربرد دارد و این عمل را به کمک دو مارپیچ حلزونی ( اسکرال ) ثابت و دوار ( چرخش بدون گردش ) انجام می‌دهد. بخار مبرد سرد به داخل مارپیچ ثابت کشیده شده و بین دو مارپیچ متراکم شده و در نهایت از وسط مارپیچ ثابت به طور یکنواخت خارج می‌شود. این سیستم ها بازدهی بهتری نسبت به سیستم های قدیمی داشته و همچنین بسیار آرام و بدون صدا کار می کنند.

 

افزایش بازدهی

 

  • استفاده از سیستم هوارسانی ( داکت ) مناسب

در صورتی که در سیستم تهویه مطبوع ساختمان شما از داکت های فلزی استفاده شده است، در نظر داشته باشید علی رغم اینکه این جنس از کانال ها ماندگاری و طول عمر بالایی دارند، بسیار پر سر و صدا می باشند. همچنین به علت عایق نبودن در برابر سرما و گرما تلفات حرارتی زیادی داشته و لذا انرژی و هزینه زیادی از این طریق مصرف خواهد شد.

امروزه استفاده از داکت های فایبرگلاس ( Fiberglass ) و فایببورد ( Fiberboard ) بسیار توصیه می گردد. این داکت ها عایق بسیار مناسبی در برابر گرما و سرما بوده و همچنین با عبور جریان هوا از درون آن ها، صدایی ایجاد نخواهد شد. همچنین استفاده از داکت های انعطاف پذیر این مزیت را دارد که دیگر در مسیر کانال کشی خم و نبشی ایجاد نخواهد شد که منجر به اتلاف انرژی گردد. راه دیگر استفاده از داکت های پارچه ای است که از پارچه ای از جنس کتان ساخته شده و علاوه بر عایق بودن در برابر گرما و سرما، گرد و خاک را در پرزهای خود جذب کرده و از حرکت آن ها در داخل کانال و انتقال به فضای ساختمان جلوگیری می کنند.

 

منبع:

https://aristair.com/blog/new-hvac-technology-options-for-ac-replacement/

 

 

یک دیدگاه