پیمانکار رتبه یک تاسیسات

موتورهای الکتریکی – معرفی و بررسی عملکرد موتورهای بیش‌بازده و پربازده
1396-11-26
طراحی بیمارستان – طراحی مناسب بخش جراحی و اتاق عمل در بیمارستان
1396-11-29
Show all

انتقال دیتا – انتقال دیتا از طریق شبکه برق سراسری برای اولین بار در جهان

انتقال دیتا از طریق شبکه برق سراسری برای اولین بار در جهان

گرداورنده: مریم مصطفی نظری
بهمن ماه 96

مقدمه

انتقال دیتا از طریق شبکه برق سراسری شاید یک رویای باورنکردنی باشد ولی برای اولین بار در جهان دانشمندان انگلیسی موفق به تحقق این واقعیت شدند. دستاورد بدست آمده توسط آنها جهشی به سوی شبکه های برق مجازی است که امکان استفاده عاقلانه تری از  انرژی را فراهم می کند. نصب و راه اندازی تاسیسات الکتریکی لازم در خصوص این فناوری به دلیل استفاده از تجهیزات تاسیساتی به کار رفته در شبکه های برق که خودشان وظیفه ارسال سیگنال های دیتا را دارند در عمل کاری ساده و ممکن است. در یک مورد آزمایشی سیگنال های ارسالی از 20 گیرنده بر روی شبکه سراسری برق به طور صد در صد با موفقیت دریافت شد.

انتقال دیتا

انتقال دیتا از طریق شبکه برق سراسری

فناوری ارسال دیتا از طریق خطوط شبکه برق

استفاده از این فناوری کمک بزرگی در جهت کاهش هزینه های پرداختی بابت مصرف انرژی خواهد بود. بعد از اجرای این فناوری جدید تاسیساتی، دیگر نیازی به استفاده از ژنراتورهای کثیف و پر سر و صدا که اغلب برای تامین انرژی اضافی در زمان اوج استفاده می شوند، نخواهند بود. طراحی سیستم مدیریت و شبکه دیتای جدید (GDMS) توسط گروه فناوری های انفعالی، RT(Reactive Technologies)، انجام شده است. اصول عملکرد این فناوری شباهت اندکی به یک ترموستات هوشمند دارد که وظیفه تنظیم درجه حرارت و پایین نگه داشتن آن تا مرز مشخص به منظور حفظ انرژی است و این عملیات به واسطه نظارت مداوم و ارسال سیگنال های کنترلی مربوطه انجام می شود.

با پیاده سازی این فناوری در تاسیسات برق سراسری، سیستم داده جدید می تواند به یک فریزر اعلام کند که دمای خود را تا 0.5 درجه سانتیگراد افزایش دهد یا قادر به ارسال سیگنال های کنترلی به آبگرمکن برای افزایش توان در نیمه شب یا زمانی که نرخ آب و برق پایین است باشد. عملکرد سیستم و ارسال دیتا گرچه بر روی شبکه برق به صورت سراسری انجام می گردد اما ارسال و دریافت دیتا کاملا به صورت ناشناس و محرمانه انجام می شود لذا نیازی نیست مدیران ساختمان و صاحبخانه ها نگران حریم اطلاعات خصوصی خود باشند.

در نتیجه کاهش مصرف انرژی به معنای هدر رفت کمتر انرژی خواهد بود و افزایش بهره وری از شبکه برق سراسری به طور کلی نوید سود مالی مستقیم به کاربران نهایی را به ارمغان می آورد. بر اساس پیش بینی های کمیسیون ملی زیر ساخت دولت بریتانیا (NIC)، شبکه مجازی هوشمند قادر به ذخیره 9.8 میلیارد دلار در هر سال تا سال 2030 خواهد بود.

انتقال دیتا

انتقال دیتا از طریق شبکه برق سراسری

علاوه بر این استفاده از فناوری شبکه توان هوشمند کمک بزرگی به کاهش وابستگی های انرژی به ژنراتورهای مبتنی به سوخت فسیلی است که اغلب برای تامین انرژی مازاد در زمان اوج مصرف مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده هوشمندانه و عاقلانه از برق از طریق تاسیسات شبکه برق سراسری سیستم های ارائه شده توسط RT تضمین کاهش فشار بر روی شبکه در زمان پیک مصرف است. به طوری که با فرمان به تمام دستگاه هایی که توان بیشتری استفاده می کنند از جمله لوازم خانگی و تاسیسات مکانیکی تهویه مطبوع، قادر به کنترل نحوه اجرای آن ها در زمان های پیک مصرف و عملکرد بهینه آن ها در زمان های غیر پیک خواهند بود.

به گفته Jens Madrian فعال در گروه RT ساخت نیروگاه های بیشتر برای تامین توان مورد نیاز یک طرز تفکر قدیمی است. ما با این مسئله کاملا مخالف بوده و هدف اصلی ما ارائه راه کارهای دیگر برای مدیریت برق است که عمده اصول و روش آن بر پایه دانش مخابرات و مهندسی نرم افزار مربوط به بخش انرژی است.

انتقال دیتا

انتقال دیتا از طریق شبکه برق سراسری

سیم برق قبلا برای ارسال اطلاعات به خانه ها و شبکه های محلی از قبیل ردیف چراغ های خیابان به واسطه ارسال داده های فرکانس بالا در کنار سیگنال استاندارد Hz50 مورد استفاده قرار می گرفت. اما ارسال پیام در سراسر کشور به معنای ارتباط از طریق ترانسفورماتور فرعی شامل یک شکاف هوایی است که قادر به عبور داده های فرکانس بالا نیست. در عوض، با استفاده از فناوری توسعه یافته توسط مهندسان نوکیا در فنلاند، سیستم RT داده ها را به عنوان تغییرات کوچک در سیگنال Hz50 الحاق می کند که در شکاف هوایی عبور می کنند. هنگامی که تقاضای برق بالا و پایین می رود، سیستم مرکزی از طریق شبکه به کلیه لوازم متصل به شبکه پیام ارسال می کند. یکی از مزایای این سیستم کنترل همه دستگاه های الکتریکی از راه دور بواسطه اینترنت و شبکه تلفن همراه میسر می شود. سیستم RT در حقیقت یک سیستم مدیریت تقاضا بر پایه اینترنت است که  Catherine Mitchellاستاد مدیریت انرژی در دانشگاه اکستر این فناوری را گام مهمی در زمینه تکنولوژی می داند.

منبع:

https://www.theguardian.com/environment/2016/oct/11/energy-first-as-uk-successfully-transmits-data-via-national-electricity-grid

 

یک دیدگاه