پیمانکار رتبه یک تاسیسات

گل های آفتابگردان IBM با کنترل توان 2000 برابری خورشید
1395-10-08
IceBear
1395-10-15
Show all

اولین توربین های بادی-آبی با هدف تولید توان بدون نیاز به وزش باد

اولین توربین های بادی-آبی با هدف تولید توان بدون نیاز به وزش باد

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
دی ماه 95

اولین توربین های بادی-آبی با هدف تولید توان بدون نیاز به وزش باد

مقدمه

نیروگاه های بادی یا مزارع بادی شامل چندین توربین بادی هستند که هدف اصلی آنها تولید توان به واسطه انرژی باد است. با توسعه بهره بری از منابع انرژی های تجدید پذیر و استفاده از انرژی های پایدار در جهت نگرش های زیست محیطی استفاده از توربین های بادی و ساخت مزارع بادی در بسیاری از کشورهای جهان همواره روند رو به رشدی داشته است. به منظور حداکثر بهره بری از نیروی باد همواره دراحداث نیروگاه بادی یافتن محل مناسب سایت، عامل بسیار مهمی است. لذا یکی از بزرگترین چالش های مزارع بادی تولید توان در مواقعی است که هیچ بادی نمی وزد. Max Bögl Wind AG و GE Renewable Energy با همکاری و مشارکت یکدیگر در صدد حل این مشکل فناوری جدیدی را به واسطه ترکیب توربین های بادی و فناوری برق آبی ارائه داده اند.

تحول نوین در عرصه نیروگاه های بادی

ایده ترکیب توربین های بادی و فناوری برق آبی در نوع خود یک فناوری جدید و منحصر به فرد است که بر اساس گزارشات حاکی از تیم طراحی و اجرایی این پروژه تاسیساتی، تا سال 2018 به مرحله کامل عملیات و اجرا می رسد.

اولین توربین های بادی-آبی با هدف تولید توان بدون نیاز به وزش باد

مهمترین مسئله در خصوص این نیروگاه ترکیبی و نوآوری مطرح شده در آن، تولید توان به صورت مستمر و مداوم است که حتی بدون وزش باد و شرایط آب و هوایی کاملا آرام نیز تولید توان ادامه دارد. بر اساس گزارشات GE این ویژگی مختص توربین های بادی با ارتفاع زیاد در جهان است که بلندی آن در حدود 584 فوت است. در محل قرار گیری توربین یک مخزن آب حاوی 1.6 میلیون گالن آب طراحی شده است. علاوه بر این هر توربین در مزرعه بادی توسط یک مخزن اضافی حاوی 9 میلیون گالن آب احاطه می شود.

مهمترین مسئله در خصوص احداث تاسیسات الکتریکی توربین های بادی قرارگیری آنها بر روی تپه است. در این شرایط آب از تپه برای تولید برق آبی به سمت پایین هدایت شده و در صورت عدم نیاز به تولید توان مجددا به سمت بالا پمپاژ می شود. این امر تضمین تولید توان توسط مزرعه بادی– آبی به صورت مستمر است. Max Bögl Wind AG و GE Renewable Energy برای احداث طراحی و اجرای تاسیسات اصلی نیروگاه بادی- آبی خود موقعیت جغرافیایی مناسبی در جنگل سوابی-فرانکوبی آلمان پیشنهاد داده اند.

اولین توربین های بادی-آبی با هدف تولید توان بدون نیاز به وزش باد

به گفته Cliff Harris مدیر GE آلمانی های ساکن در این منطقه به مردمانی بیکار و مخترع شهرت دارند که همین امر منجر به تناسب فرهنگی استفاده از این فناوری با ذهنیت جمعیت این منطقه شده است. احداث این نیروگاه الکتریکی و بهره بری از آن به نظر با خطرات و چالش های بسیاری مواجه است که مهمترین آن اهمیت احداث نیروگاه در مناطق ویژه مرتفع است ولی در صورت اجرایی شدن این پروژه عملکرد آن برای چندین دهه تضمین شده خواهد بود و نیروگاه می تواند در مدت زمان طولانی به صورت فعال به تولید توان ادامه دهد.

در مجموع این مزرعه بادی – آبی  قادر به تولید 29.6 مگاوات توان است که 13.6 مگاوات از این مقدار توسط مزرعه بادی و 16 مگاوات آن توسط مزرعه آبی تولید می شود. براساس اطلاع رسانی طراحان و مجریان تاسیاتی حاظر در این پروژه آزمایشی که با چهار توربین بادی برای اتصال به شبکه برق است، تا سال 2017 و احداث نهایی مزرعه آبی تا سال 2018 به مرحله عملیاتی و اجرا خواهد رسید همچنین طبق گزارشات حاکی از مدیران پروژه احداث این نیروگاه کمک بزرگی به آلمان در رسیدن به هدف خودکفایی در تولید حداقل 45 درصد از انرژی خود از طریق منابع تجدیدپذیر تا سال 2030 خواهد بود.

منبع:

http://inhabitat.com/the-worlds-first-wind-hydro-turbines-will-generate-energy-even-when-theres-no-breeze/

 

یک دیدگاه