پیمانکار رتبه یک تاسیسات

گرما جذب چیست؟آشنایی با مزایا و کاربرد استفاده از دستگاه گرما جذب
1398-02-17
دوربین های شبکه- دوربین های شبکه و تحت وب و توسعه سیستم های امنیتی
1398-02-19
Show all

استفاده از فناوری BIM در نوسازی و بازسازی تاسیسات ساختمان ها با تمرکز بر بهره وری انرژی

مترجم: مریم مصطفی نظری
اردیبهشت ماه 98

 

 

مقدمه

امروزه مدل سازی اطلاعات ساختمان، BIM، کاربرد گسترده‌‌ای در زمینه‌های طراحی، ساخت، بهره‌برداری و حتی تخریب و بازسازی تاسیسات ساختمان دارد. استفاده از فناروری BIM در پروژه‌های مختلف ساختمانی با تمرکز بر روی بهره‌وری انرژی، بهبود ساختاری، کنترل کیفیت و استفاده از اطلاعات به روز به مدیران ارشد قدرت بیشتری در زمینه بهبود شرایط موجود در زمینه مدیریت، تعمیر و نگهداری ساختمان داده است. در حال حاضر یکی از مهمترین رویکردهای استفاده از BIM در زمینه نوسازی و بازسازی تاسیسات ساختمان‌های موجود تمرکز بر بهره‌وری انرژی است که مورد توجه بسیاری از شرکت‌های مجری تاسیسات ساختمانی قرار گرفته است.

هدف اصلی پروژه‌های مبتنی بر BIM

به طور کلی تحلیل پروژه‌های تاسیساتی ( بازسازی تاسیسات ) به کمک BIM در مراحل مختلف نظارت، مدیریت و نگهداری صورت‌ می‌گیرد. در طراحی‌های انجام شده با هدف بازسازی تاسیسات یا تغییر کاربری تاسیسات از ساختمان‌های عمومی با استفاده از یک ساختار داده سلسله مراتبی شرکت‌های مجری تاسیسات ساختمانی ملزم به تهیه پیش نویس‌های حرفه‌‌ای مطابق با استانداردهای طراحی هستند. بهینه سازی فرایند اجرا برای مدل سازی کامل ساختمان شامل معماری، ساختار، تسهیلات، ایجاد شرایط بهتر و حتی بدتر است. در پروژه‌های بازسازی تاسیسات تعیین مخارج و عملکرد ساختمان فعلی یکی از ملزومات اصلی است که به کمک BIM تحلیل‌های انجام شده در این زمینه به سادگی میسر‌ می‌شود. یکی از دغدغه‌های اصلی در خصوص بازسازی ساختمان‌های جدید بهره‌وری بهینه از انرژی است. مدل سازی اطلاعات ساختمان یکی از معتبرترین روش‌های مدیریت پروژه است که بر تجسم و مدل سازی از سیستم اطلاعات از طریق نرم افزارهای اختصاصی بنا شده است. اعمال اسلوب و روش‌های BIM به ساختمان‌های موجود با هدف تغییر کاربری و بازسازی تاسیسات به این معنی است که توسط شرکت مجری تاسیسات قبل از هر کاری یک مطالعه کامل از اسناد و مدارک صورت گرفته و سپس یک تحلیل دقیق از وضعیت واقعی ساختمان ارائه داده است. لذا BIM یکی از راه کارهای دقیق در زمینه ارائه شرایط بهینه در زمینه بهره‌وری انرژی محسوب‌ می‌شود.

بازسازی تاسیسات

بازسازی تاسیسات و نصب تجهیزات جدید به کمک فناوری BIM

بر اساس تجزیه و تحلیل‌های لرزه نگاری، آنالیزهای مبتنی بر نویز و سر و صدا در مدل سازی اطلاعات ساختمان قادر به تشخیص نقاط ضعف و نیازهای خاص هر یک از عناصر ساختمان خواهیم بود. این تحلیل‌ها برای شرکت‌های مجری تاسیسات ساختمانی در ارزیابی سرمایه گذاری‌ها در جهت منافع و صرف بهینه هزینه‌ها، زمان بندی اجرا و زمان تحویل پروژه بسیار با ارزش است.

ارائه یک آرشیو کامل از کارهای انجام شده و آتی در پروژه‌های در حال اجرا و سیستماتیک روشی قابل اعتماد و هدفمند برای تضمین موفقیت پروژه است که BIM این امکان را به پیمانکاران شرکت‌های تاسیساتی‌ می‌دهد تا یک بانک اطلاعات جامع از کلیه مراحل اجرای پروژه داشته باشند. علاوه بر این بر اساس مدیریت اطلاعات مبتنی بر پردازش‌های ابری، BIM ابزاری ساده و در عین حال موثر را برای نظارت بر کلیه عملیات تعمیر و نگهداری فراهم‌ می‌کند. این مسئله به ویژه به منظور ایجاد یک سیستم یکپارچه برای عیب یابی در سیستم‌های چند مدیریتی راه کاری مفید و کارآمد است.

استراتژی BIM در نوسازی و بازسازی تاسیسات ساختمان

در اجرا و مدیریت پروژه‌های ساختمانی به روش BIM در خصوص نوسازی ساختمان‌های فرسوده بررسی اسناد و مدارک، فناوری‌های نوین، نوع سازه و امکانات موجود از کارهای ابتدایی محسوب‌ می‌شود. ارائه یک چارت اجمالی مجازی بر اساس چندین راه حل طراحی و تعریف دقیق از نوع عملکرد اجرایی و همچنین تعریف صریح و روشن از ملزومات و تجهیزات مورد نیاز باید به درستی انجام شود.

به منظور دسترسی به وضعیت کامل از ساختمان‌های موجود لازم است اطلاعات آنها به درستی ثبت و به روز رسانی شود. اطلاعاتی از قبیل ترسیم‌های آزمایشی، تجزیه و تحلیل طراحی، تحقیقات انجام شده پیرامون تکنیک‌ها و فناوری‌های ساخت و ساز که باید به صورت دیجیتالی ذخیره شده تا امکان مشاوره سریع و موثر و دستیابی به اطلاعات تنها از یک پایگاه داده میسر شود. این امر در واقع یک فرایند طراحی هوشمندانه و روشی منسجم برای ترسیم رویکرد‌های نگهداری و تعمیرات است.

به عنوان مثال می‌توان به یک نمونه نتایج بدست آمده برای تحلیل‌های BIM متعلق به یک مدرسه متوسطه در Melzo ایتالیا که شامل دو بخش ساختمان‌های اصلی و بلوک ورزشگاه است اشاره نمود. زیر ساخت اصلی مدرسه متعلق به اوایل دهه هفتاد است که با استفاده از فناوری‌های موجود در آن زمان از قبیل بتن، دیوارهای آجری، پنجره‌های تک جداره و موارد مشابه ساخته شده است. همچنین برخی عملیات نوسازی در سال‌های مختلف توسط شهرداری Melzo صورت گرفته است.

در پروژه های نوسازی فاز اول کار شامل بازرسی، اسکن و آرشیو تمام اطلاعات کاغذی جمع آوری شده توسط مالک است. نقشه‌های طراحی، گزارشات محاسباتی، قردادها، حسابرسی‌های ساخت و سازه از جمله تمام گواهی نامه‌ها، مجوزها و مدارک لازم که توسط کمیسیون‌های ذیربط از قبیل کمیسیون بهداشت، آژانس پیشگیری از آتش سوزی، سازمان حفاظت از آثار تاریخی، کمیته بازی‌های المپیک ایتالیا و غیره در این فاز جمع آوری و ثبت می‌گردید. هچنین در این مرحله لازم است غربالگری اولیه بخش‌ها و موضوعات جمع آوری شده که لازم است در آرشیو دیجیتالی سازمان دهی و ذخیره شوند صورت گیرد. با توجه به حجم و ناهماهنگی‌های اسناد و مدارک موجود هر داده و اطلاعات واقعی دسته بندی‌ می‌شود. در ظاهر این مرحله بسیار وقت گیر است ولی ستون اصلی تمام مراحل مدل سازی BIM محسوب‌ می‌شود که تیم اجرایی به آن متکی هستند. در صورت عدم اجرا و یا اجرای نا کارآمد این مرحله، روند اجرای پروژه با بی نظمی همراه خواهد شد که نتیجه آن عدم موفقیت قطعی در اجرای پروژه توسط پیمانکار اجرایی است. به موازات اجرای این مرحله لازم است برخی بازرسی‌های لازم برای تعیین شرایط بحرانی (به عنوان مثال آیا شکایتی در خصوص ملک صورت گرفته است یا خیر؟) و بررسی‌های لازم در خصوص ملزومات اولیه تعمیرات ساختمان قبل از اجرای بازسازی‌ تاسیسات نهایی انجام گیرد. به طور همزمان و یا بعد از اجرای عملیات آرشیو سازی توسط تیم اجرایی بازبینی‌های لازم از ساختمان صورت‌ می‌گیرد. در این مرحله باید نقشه برداری هندسی از هر اتاق و تعیین وضعیت نهایی آن انجام شود. در صورتی که وضعیت فعلی اتاق با طراحی نهایی در تضاد باشد باید تغییرات لازم تعریف و ثبت شود.

بازسازی تاسیسات

بازسازی تاسیسات و نصب تجهیزات جدید به کمک فناوری BIM

علاوه بر این، آزمایشات اولیه و تحقیقات بر روی عناصر اصلی ساختمان انجام‌ می‌شود که راه کاری مفید برای تعیین ملاک‌های لازم از انتخاب مواد، فناوری‌های ساختمان سازی و نوع پوشش‌های لازم که در واقعیت و مطابق با اصول فنی قابل اعتماد در اجرای تاسیسات اصلی ساختمان است ارائه‌ می‌دهد. نقشه برداری از مشخصات پوشش‌های گیاهی، شبکه‌ها، تجهیزات و سیستم‌های کنترلی نیز در این مرحله اجرا‌ می‌شود. انجام آزمایشات ساختاری غیر مخرب و اندازه گیری‌های لازم به منظور بررسی وضعیت میزان تحمل بار از قبیل تست‌های پچومتری و تست بار نیز باید در این مرحله انجام شود. در نهایت تکمیل نهایی فاز اول با بررسی نیازهای خاص مشتری و اعلام نظرات فنی و کارشناسی مطابق با آن صورت‌ می‌گیرد.

فاز دوم مربوط به سازماندهی از همه اطلاعات جمع آوری شده و ارائه یک مدل سه بعدی از ساختمان است. نتیجه نهایی در واقع ارائه یک مدل تجسمی از کلیه اطلاعات فنی مربوط به مدل مورد نظر است. هر یک از اجزای ساختمان در مدل سه بعدی در واقع تجسمی مجازی از تمام پارامترها، مشخصات و ویژگی‌های عنصر واقعی است. بر اساس برگه‌های اطلاعات فنی، گواهی نامه‌ها و اظهار نامه‌ها از نصب و راه اندازی مناسب تاسیسات ساختمان و مدیریت شرایط فعلی یا نیازهای تعمیر و نگهداری آتی در پروژه اطمینان حاصل‌ می‌شود.

بر اساس بررسی‌های انجام شده از مدل‌های واقعی و تحلیل‌های پیرامون ساختمان حاضر‌ می‌توان به تخمین‌های دقیق تری برای بازسازی تاسیسات دست یافت به عنوان مثال برای تعیین نوع پنجره‌های ساختمان در ابتدا ملزومات اولیه شامل میزان انتقال حرارتی ( فاکتور U)، جرم حرارتی آن و خواص عایق صدا آن بررسی شده و در مرحله بعدی نتیجه نوع اجرا برای کل ساختمان به عنوان تلفات حرارتی کل، مدت زمان طنین صوتی و غیره تعیین‌ می‌شود. ارزیابی نهایی و عملکرد باقی مانده به طور کلی بر اساس انطباق با قوانین ساختمان صورت‌ می‌گیرد به عنوان مثال در مورد مسیر‌های خروجی اضطراری، راه پله‌های اضطراری و دسترسی‌های غیر فعال. این مرحله کاملا منطبق با اطلاعات جمع آوری شده در بخش اول و با شناخت وضعیت ساختمان فعلی انجام‌ می‌شود. بعد از مدل سازی کامل ساختمان یک پیش نویس از عملکرد اجرایی برای تراز ساختمان با استانداردها و مقرارت واقعی ارائه‌ می‌شود که از ملزومات اولیه برای تضمین موفقیت و ارتقا طرح و نیازهای تعمیر و نگهداری آن است.

منبع:

 

BIM and energy efficient retrofitting in school buildings, by Giuseppe Martino Di Giuda, Valentina Villa , Paolo Piantanida *

 

یک دیدگاه