پیمانکار رتبه یک تاسیسات

سیستم کاهش شبانه مصرف ( Night Setback System)
1394-08-29
شهرک ایستاده ی سنگاپور
1394-09-02
Show all

بلندترین و پست مدرن‌ترین برج‌های جهان

بلندترین و پست مدرن‌ترین برج‌های جهان

در حال حاضر برج خلیفه در دوبی امارات که با ارتفاعی معادل ۸۲۸٫۱ متر به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شود و برج تایپه ۱۰۱ در تایوان با ارتفاع ۵۰۸٫۱ متر و برج مرکز بین‌المللی مالی شانگهای در چین نیز با ارتفاع ۴۹۱٫۹ متر برج‌های بلندی هستند که از معماری بی‌نظیری برخوردارند، اما تلاش‌ها تنها به ساخت برج‌های مرتفع‌تر منحصر نیست و در ساخت برخی از این ساختمان‌ها از معماری پست مدرن نیز بهره گرفته شده است. اینبار سایت ارکان ارزش تصمیم دارد ۵ مورد از بلندترین برج های در حال ساخت در دنیا را به شما معرفی کند، با ما همراه باشید.

۱- برج المملکه

1

برج المملکه عربستان سعودی با ارتفاع بیش از یک کیلومتر، برج خلیفه امارات متحده عربی با ارتفاع ۸۲۸٫۱ متر را به عنوان بلندترین برج جهان کنار خواهد زد. این پروژه ۱٫۲ میلیارد دلاری که در جده اجرا می‌شود آپارتمان‌های لوکس، فضای اداری، رصدخانه، هتل چهار ستاره و همچنین بلندترین تراس جهان در طبقه ۱۵۷ را در خود جای می‌دهد. ساخت این پروژه رسما از سال گذشته آغاز شد و کار ساخت این ساختمان قرار است در سال ۲۰۱۹ تکمیل شود.

۲- برج شانگهای

2

برج ۱۲۱ طبقه ای شانگهای که از سال ۱۹۹۳ تحت ساخت بوده است بلندترین ساختمان چین و دومین ساختمان بلند جهان است و تا پایان سال ۲۰۱۵ رسما افتتاح نخواهد شد. این برج از ۹ قسمت عمودی تشکیل شده و توسط یک لایه شیشه شفاف برای فیلتر هوا و فراهم کردن تهویه طبیعی احاطه شده است.

۳- مروارید دوبی

3

پس از ساخت جزایر مصنوعی و بزرگ‌ترین فروشگاه جهان و بلندترین ساختمان کره زمین، نوبت به ساختمان لوکسی رسید که شباهت چندانی به یک ساختمان معمولی ندارد. مروارید دوبی بر خلیج فارس مشرف است و قرار است ۷۳ طبقه داشته باشد. کار ساخت آن در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و قرار است در سال ۲۰۱۶ کامل شود. این شهر یکپارچه چهار برج خواهد داشت که با یک پل هوایی به یکدیگر متصل می‌شوند و یک سالن تئاتر لوکس با ظرفیت ۱۸۰۰ صندلی خواهد داشت و محل برگزاری جشنواره فیلم بین المللی دوبی است.

۴- برج آگورا گاردن

4

برج آگورا گاردن تایپه که به شکل دو ساختمان مارپیچ است در سال ۲۰۱۶ افتتاح خواهد شد. این ساختمان مسکونی لوکس ۲۰ طبقه از هر نظر سبز خواهد بود به طوریکه بالکون‌های هر طبقه باغ و امکانات پیشرفته ای مانند سلول‌های خورشیدی و بازیابی آب باران خواهند داشت.

۵- ورلد وان

5

زمانیکه برج ۱۱۷ طبقه ورلد وان در سال آینده کامل شود بلندترین برج مسکونی جهان و بلندترین ساختمان در بمبئی خواهد بود. این برج با ۳۰۰ واحد لوکس سه و چهار خوابه که قیمت آنها از ۱٫۵ میلیون دلار آغاز می‌شود، پذیرای پولدارترین ساکنان بمبئی خواهد بود. با اینهمه انتظار می‌رود ورلد وان مدت زیادی نتواند عنوان بلندترین برج بمبئی را در اختیار داشته باشد زیرا برج هند که در حال حاضر پروژه ساخت آن متوقف مانده، قرار است به ۱۲۶ طبقه برسد.

با این‌همه رقابتی که در ساخت آسمانخراش‌های خیلی بلند شکل گرفته است و مدام به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود بهتر است از لقب خیلی بلند (supertall) استفاده کنیم. البته این رقابت در فضای تولید آسانسورهای پرسرعت برای این آسمانخراش‌ها نیز وارد مرحله جدیدی شده است و شرکت‌های تولید کننده آسانسور تلاش دارند سریعترین آسانسور جهان توسط آنها معرفی شود. جدیدا شرکت Hitachi، مرکزی اختصاصی را به منظور تحقیق و توسعه در زمینه آسانسورها ایجاد کرده است.بد نیست بدانید که این شرکت در مدل مفهومی خود برای رقابت با آسانسور میتسوبیشی در سال قبل بسیار خوب عمل کرد و با فاصله خیلی کمی از رقیب خود عقب افتاد.

به نظر شما ساخت این ساختمان‌‌های بلند و هزینه‌‌های هنگفتی که صرف آن می‌گردد چه منفعتی دارد؟ آیا این فقط یک رقابت اسمی و ظاهری است یا فراتر از آن؟

منبع:

بانکوک پست

یک دیدگاه