پیمانکار رتبه یک تاسیسات

ارزیابی تاثیر تهویه متقاطع در ساختمان ها بر کیفیت هوا در معابر خیابانی
1398-02-27
کنتور هوشمند – عملکرد کنتورهای هوشمند و علل توسعه روز افزون آن ها
1398-02-30
Show all

طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان 64 تختخوابی دانشکده پزشکی – بخش پنجم

گرد آورنده: تیم طراحی و اجرای تاسیسات برق و مکانیک شرکت ارکان ارزش
اردیبهشت ماه 98

 

طراحی تاسیسات بیمارستان 64 تختخوابی دانشکده پزشکی - بخش پنجم

 

طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان 64 تختخوابی- اقلیم گرم و مرطوب

جمع‌آوري فاضلاب و آب باران و شبكه هواكش فاضلاب

3-1- فاضلاب

    در بيمارستان مقدار فاضلاب توليد شده تقريباً با مصارف آب بهداشتي برابر است بنابراين مقدار فاضلاب توليد شده در اين بيمارستان 64 تختخوابی برابر 58 مترمكعب در روز ارزيابي مي شود .

3-2 انواع فاضلاب بيمارستان

    فاضلاب بيمارستان از بخش هاي زير خارج مي شود :

3-2-1- فاضلاب لوازم بهداشتي عمومي

    فاضلاب لوازم بهداشتي عمومي، دستشوئي ها ، دوش ها ، وان ها و لگن هاي شستشوي معمولي ، سينك هاي مستخدم ،‌كف شوي ها و مانند آن را شامل مي شود .

    اين فاضلاب از نظر مشخصات همان فاضلاب انساني است و جمع آوري آن به شيوه متعارف انجام مي گيرد .

3-2-2- فاضلاب آشپزخانه

    فاضلاب آشپزخانه با مقدار قابل توجهي چربي همراه است جمع آوري مستقيم آن با فاضلاب انساني علاوه بر اشكالاتي كه در شبكه جمع آوري ايجاد مي كند ، در سيستم تصفيه نيز اختلالاتي ايجاد مي كند . بنابراين لازم است با پيش بيني يك دستگاه چربي گير ، چربي آن جدا شود . تخليه سپاب چربي گير به شبكه فاضلاب بلامانع است . ظرفيت چربي گير با احتساب 5 ليتر با ازاء هر نفر و تعداد 340 نفر در هنگام ناهارو برای دو وعده غذا ، حدود 4.000 ليتر ارزيابي مي شود .

3-2-3- فاضلاب رختشويخانه

    فاضلاب در رختشويخانه به علت دارا بودن دترژانت ها و مواد شيميايي باعث از بين رفتن ميكروارگانيسم هائي كه در امرتصفيه فاضلاب دخالت دارند مي گردد .در نتيجه موجب كاهش راندمان كار دستگاه تصفيه فاضلاب مي گردد . بعضي را اعتقاد بر اين است كه جهت جلوگيري از اين امر مي بايست شبكه فاضلاب رختشويخانه مستقلاً به سمت چاه هاي جذبي هدايت گردد ولي مطالعات نشان داده است كه حجم فاضلاب رختشويخانه در حدي نيست كه تأثير قابل توجهي بركاركرد دستگاه تصفيه فاضلاب بگذارد . لذا جهت آن شبكه مستقلي در نظر نخواهيم گرفت و آنرا به شبكه فاضلاب كلي متصل خواهيم نمود .

3-2-4- فاضلاب آزمايشگاه

فاضلاب آزمايشگاه حامل مواد اسيدي و بازي است . اين مواد خورنده بوده و باعث تخريب لوله هاي فلزي( غير از سرب ) و آزبست سيمان به ويژه لوله هاي فولادي و چدني مي شود . ولي رقيق شده آن اثر خورندگي كمتري دارد . در آزمايشگاه ها معمولاً آنچه وارد لوله فاضلاب مي شود درصد مواد اسيدي يا بازي آن بسيار كم است . با اين حال شبكه جمع آوري فاضلاب آزمايشگاه ها از جنس ضد اسيد ( پلي وينيل كلرايد يا پلي اتيلن ) انتخاب مي شود . فاضلاب جمع آوري شده آزمايشگاه در نقطه مناسب به شبكه جمع آوري فاضلاب تخليه مي گردد بطوريكه درجه غلظت اسيد يا باز ، در اثر اختلاط با فاضلاب بقيه ساختمان ، تا حد قابل توجهي كاهش مي يابد و اثر خورندگي آن خنثي مي شود . بنابراين براي فاضلاب آزمايشگاه تصفيه خاصي منظور نمي شود .

3-2-5- فاضلاب راديولوژي

    فاضلاب راديولوژي (دستگاه ظهور و ثبوت ) داراي مقداري محلول نقره است اين فلاضلاب در نقطه اي مناسب به شبكه فاضلاب متصل خواهد شد . به هر حال از تخليه مستقيم اين فاضلاب به شبكه فاضلاب آزمايشگاه بايد خودداري شود . تخليه فاضلاب راديولوژي در شاخه هاي اصلي فاضلاب به دليل رقيق شدن بلامانع است به هر حال در اين طرح براي فاضلاب راديولوژي پيش بيني خاصي نخواهد شد .

3-2-6 شبکه جمع آوری فاضلاب

لوله های افقی طبقات در سقف طبقه کاذب طبقه زیرین جمع آوری و بکمک لوله های عمودی تا زیر سقف زیرزمین هدایت می شود و پس از جمع آوری به خارج ساختمان منتقل می شود. شیب لوله های فاضلاب در داخل ساختمان 1 تا 3 درصد و شیب لوله های محوطه حداقل 5/0 درصد و حداکثر 3 درصد می باشد. شبکه فاضلاب در نقاط لازم به دریچه های بازدید مجهز خواهد شد. اتصال لوازم بهداشتی به شبکه فاضلاب  با واسطه سیفون ( TRAP ) می باشد . فاضلاب دستگاههایی که باید در برابر احتمال آلودگی از شبکه فاضلاب حفاظت شوند ( مانند برخی دستگاه های آشپزخانه) با اتصال غیر مستقیم و فاصله هوائی به شبکه فاضلاب متصل می گردند.

3-4- بررسي مصالح

    مصالحي كه در جمع آوري و انتقال فاضلاب داخل ساختمان ها بكار مي روند عبارتند از :

    لوله هاي چدني مشهور به سركاسه دار و نوع بدون سر كاسه مشهور به (نوع كلاچ) و لوله هاي پلاستيكي پلي وينيل كلرايد (P.V.C) و پلي اتيلن (P.E) . و پلی پروپلین ( PUSH FIT ) در مواردي ( به ويژه در انشعابات ) لوله هاي گالوانيزه نيز بكار برده مي شد ولي مقررات ملي ساختمان كاربرد آنرا مجاز نمي داند . لوله هاي پلاستيكي در مقابل مواد اسيدي و بازي مقاوم هستند اين لوله ها براي فاضلاب آزمايشگاه كه اساساً PH متغيري دارند  مناسب است ولي مقاومت مكانيكي اين لوله هاي كم است همچنين مقدار انبساط حرارتي آنها مخصوصاً لوله هاي P.E زياد مي باشد .

لوله هاي چدني در برابر خورندگي نسبتاً مقاومت خوبي دارند . لوله هاي سركاسه دار با ريخته گري ساده ساخته مي شود و اتصالات آن با سرب و كنف آب بندي مي شود . اجراي اين لوله ها وقت گير است ، در عوض همه فيتينگ هاي مورد نياز يك شبكه فاضلاب را دارا است . علاوه بر آن نيروي انساني لازم براي اجراي كار به آساني قابل تأمين است. حداكثر اندازه اين لوله ها 8 اينچ است . اين لوله ها را در ايران چند كارخانه توليد مي كنند .

    لوله هاي بدون سركاسه با ريخته گري ماشيني تهيه مي شود . از نظر تركيب و تأمين فيتينگ ها از لوله هاي چدني سركاسه دار ضعيف تر است . اتصالات آن به وسيله واشر و بست مخصوصي آب بندي مي شود . لذا سرعت اجراي آن بسيار چشم گير است . وزن اين لوله ها سبك تر از لوله هاي سركاسه دار است ولي فشار پذيري آن بيشتر است ضعف اين لوله ها در اتصالات (واشر آب بندي و بست مخصوص ) آنست با توجه به موارد بالا و خورندگی و رطوبت بالا در منطقه پيشنهاد مي نمايد براي لوله كشي فاضلاب از لوله های پلی مری، که اصلاً در بازار PUSH FIT مرسوم است استفاده گردد.

    براي لوله كشي هواكش فاضلاب كه از نظر فشار پذيري از حساسيت برخوردار نيست مي توان همان لوله های پلی مری، پلی پروپلین ( PUSH FIT) استفاده کرد. به هر حال قسمت انتهايي هواكش فاضلاب در بام نمي تواند از جنس پلاستيكي باشد و مي بايست از جنس چدن و يا گالوانيزه انتخاب شود .

    لوله هاي جمع آوري فاضلاب در محوطه را مي توان از جنس چدن يا آزبست سيمان و یا پلی اتیلن انتخاب كرد . لوله هاي پلاستيكي از نظر مقاومت مكانيكي ضعيف تر می باشند لوله هاي چدني اگر چه از نظر مقاومت مكانيكي بر ساير لوله ها برتري دارد ولي در مقايسه با لوله هاي آزبست سيمان و پلی اتیلن گران تر است . لوله هاي آزبست سيمان هم از نظر مقاومت مكانيكي و هم از نظر مقاومت در برابر خوردگي و هم از نظر قيمت مناسب مي باشد ولي ضعف اساسي آن در آب بندي اتصالات آنست . بطوريكه در محل هائي كه سطح آب هاي زيرزميني پائين است، نشت فاضلاب از محل درز اتصالات به خارج و در مناطقي كه سطح آبهاي زيرزميني بالا است ، (بالاتر از سطح لوله كشي ) نشت آبهاي زيرزميني به داخل لوله وجود دارد. در مورد این پروژه سطح آبهاي زيرزميني بالا نيست و مشكلي وجود ندارد بنابراين براي لوله كشي فاضلاب محوطه اين بيمارستان لوله هاي پلی اتیلن با اتصالات جوشی پيشنهاد مي شود .

3-5- تصفيه و دفع فاضلاب

    در جزیره قشم در منطقه احداث بیمارستان شبكه فاضلاب شهري فعلاً وجود ندارد پيش بيني مي شود تا زمان بهره برداري از بيمارستان، بهره برداري از شبكه فاضلاب شهري هم شروع شود. لذا براي دفع فاضلاب بيمارستان فعلاً‌ تصفيه فاضلاب در نظر گرفته می شود و در صورت اجرای شبکه فاضلاب شهری در آینده از شبکه فاضلاب شهری برای دفع فاضلاب استفاده خواهد شد.

2-6- جمع آوري و دفع آب باران

منظور از جمع آوري آب باران در اين گزارش جمع آوري آب باران ناشي از بام ساختمان است. آب باران جمع آوري شده بسمت خارج از ساختمان هدايت شده و سپس روی سطح محوطه و فضای سبز اطراف بیمارستان رها می شود.

4- آتش نشاني

4-1- كليات

    منظور ازآتش نشاني بررسي و انتخاب سيستم، نصب وسايل و پيش بيني هاي لازم براي جلوگيري از گسترش آتش نشاني و خاموش نمودن آن توسط ساكنين در هنگام آتش سوزي است . اساساً وظيفة خاموش كردن اتش بعهده سازمان آتش نشاني شهر است . پيش بيني هاي مورد نظر در اين طرح براي جلوگيري از گسترش آتش سوزي تا رسيدن ماشينهاي آتش نشاني است . تامين آب ماشينهاي آتش نشاني نيز از شبكه شهري خواهد بود . بنابراين سيستم آتش نشاني كه براساس مطالب بالا طراحي مي شود كمك هاي اوليه (FIRST  AID) ناميده مي شود . اين سيستم براي پرسنل آموزش نديده مناسب است و براي استفاده پرسنل سازمان آتش نشاني در ورود به صحنه آتش سوزي نيز مناسب مي باشد.

 • ساختمان بيمارستان در طبقه بندي ساختمانها از نظر شدت آتش سوزي در طبقه بندي ساختمانها با شدت كم (EXTRA LIGHT HAZARD OCCUPATION) قرار مي گيرد . اين طبقه بندي راهنماي انتخاب سيستم هاي مناسب براي پيشگيري از آتش سوزي و همچنين روشهاي آتش نشاني است .

اصولاً مسائل آتش سوزي و آتش نشاني در ساختمان ها (‌از جمله بيمارستان ) شامل بخش هاي زير است :

 • پيش بيني هاي لازم براي جلوگيري از انتقال حريق در مواقع آتش سوزي .
 • پيش بيني هاي لازم براي اعلام حريق در مواقع آتش سوزي .
 • پيش بيني هاي لازم براي خاموش كردن آتش سوزي .
 • تأمين آب مورد نياز براي تغذيه ماشين هاي آتش نشاني و شبكه كمك هاي اوليه .

4-2- پيشگيري از انتقال حريق

    براي پيشگيري از انتقال حريق روش متداول منطقه بندي فضاها است . منطقه بندي فضاها اساساً يك كار معماري است . در منطقه بندي فضاها ، در يك زمان معين ، امكان انتقال آتش سوزي از يك منطقه به يك منطقه ديگر وجود ندارد . در اين روش به درهاي ويژه اي بنام درهاي ضد حريق نياز خواهد بود كه اين درها در حالت معمول باز است و بسته به نوع آن جاسازي هائي براي آن پيش بيني مي شود . علاوه بر آن به كنترل ها و پيش بيني هائي نياز دارد كه در حال حاضر از نظر فني اين كار به آساني ميسر نيست و از نظر اقتصادي نيز بصلاح طرح نمي باشد . تنها مي توان ديوارها ، سقف ، كف و نماها را از مصالحي انتخاب كرد كه دست كم دو ساعت در مقابل آتش سوزي مقاومت كند .

 • براي جلوگيري از انتقال حريق از طريق كانال هاي هوا ، در محل عبور اين كانال ها از يك منطقه به منطقه ديگر (‌افقي يا عمودي ) دمپرهاي ضد حريق پيش بيني مي گردد . اين دمپرها داراي يك فيوز حرارتي هستند كه در اثر گرماي زياد ذوب شده و دمپر بسته مي شود . براي دسترسي به اين دمپرها و تعويض فيوزها يك دريچه بازديد ، در سقف لازم است .
 • علاوه بر پيش بيني هائي كه از نظر مقاومت در برابر آتش سوزي در طرحها ضرورت مي يابد و بايد مراعات گردد پيش بيني هائي نيز براي فرار از جمله پله فرار ، روشنائي اضطراري و مانند آن بايد مورد توجه قرار گيرد .

4-3- اعلام حريق

    در سيستم اعلام حريق از دتكتورهائي استفاده مي شود كه نسبت به دود يا گرما حساس هستند اين دتكتورها ، آتش سوزي را به كمك يك شبكه برقي به يك مركز اعلام مي كنند . شاسي هائي نيز براي اعلام حريق پيش بيني مي شود كه با فشار يك دگمه وقوع حريق را به مركز فوق اعلام مي كنند . شبكه اعلام حريق در فصل تأسيسات برقي تشريح شده است .

4-4- خاموش كردن حريق

4-4-1- طبقه بندي آتش

    مطابق استانداردهاي آمريكائي NFPA فضاهاي مختلف از نظر قابليت و امكان حريق و مواد مورد احتراق و نوع آتش سوزي به چهار دسته تقسيم مي شود :

 • آتش سوزي نوع A مربوط به احتراق مواد معمولي مانند چوب ، پارچه ، كاغذ و يا مواد پلاستيكي .
 • آتش سوزي نوع B مربوط به مايعات قابل اشتعال ، گازها و مواد چربي روغني .
 • آتش سوزي نوع C براي دستگاه هاي برقي و مولدهاي برقي .
 • آتش سوزي نوع D براي مواد قابل انفجار كه در طرح بيمارستان مورد نظر نمي باشد .

اين طبقه بندي در استاندارد اروپايي تغييراتي بشرح زير دارد :

 • آتش سوزي نوع B براي مايعات قابل اشتعال
 • آتش سوزي نوع C براي گازها
 • آتش هاي ناشي از دستگاه هاي برقي ، خارج از تقسيم بندي چهارگانه بالا طبقه بندي شده است .

4-4-2- مواد خاموش كننده

    يكي از مناسب ترين وسايل براي آتش نشاني آب است زيرا مي تواند در آتش سوزي هاي عميق نفوذ كرده وباعث سرد شدن موضع آتش شده وهم مي تواند رابطه هوا با جسم در حال احتراق را قطع كند . در عين حال از نظر سلامتي انسان نيز زيان آور نمي باشد.آب بهترين وسيله براي آتش نشاني آتش هاي نوع  A مي باشد با آب مي توان آتش هاي نوع B و C را نيز خاموش كرد ولي آب به تنهايي براي اين منظور مناسب نبوده و دراين مورد پيش بيني هاي ويژه اي ضرورت دارد.

    مواد خاموش كننده ديگر كه در بيمارستان ها امكان استفاده آن وجود دارد بشرح زير است :‌

–  برای آتش سوزی های نوع A می توان علاوه بر آب از کپسول های پودر (  DRY CHEMICAL) نوع  MULTIPURPOSE و همچنین کپسول های کف استفاده نمود.

– برای آتش سوزی های نوع B ( مایعات قابل اشتعال) می توان از ( FM200  یا آرگونیک ) کپسول های پودر (MULTIPURPOSE ) و پودر خشک کربن دی اکسید و کف استفاده نمود.

– برای آتش سوزی های نوع C  (گازها) می توان از ( FM200  یا آرگونیک ) پودر خشک و پودر چند منظوره و کربن  دی اکسید استفاده نمود.

– برای آتش نشانی های ناشی از دستگاه های برقی می توان از پودر چند منظوره و پودر خشک و کربن دی اکسید و کپسول های گاز یا آرگونیک استفاده نمود.

4-4-3- انتخاب مواد خاموش كننده آتش نشاني

    مواد خاموش كننده كه دراين طرح ازآن استفاده خواهد شد عبارتست از آب ، كربن دي اكسيد و پودر چند منظوره . اين مواد بشرح زير قادرند هر نوع آتش سوزي را در بيمارستان ها مهار نموده و آن را خاموش كنند .

 • آب براي آتش هاي نوع A
 • پودر خشك براي آتش هاي نوع B‌ و C
 • گاز CO2 براي آتش هاي ناشي از دستگاههاي الكتريكي

سيستم هاي آتش نشاني ( با آب يا مواد ديگر ) مي تواند دستي يا اتوماتيك باشد . سيستم هاي اتوماتيك خود نيز انواع گوناگون هستند كه لوازم و دستگاه هاي اصلي آن را بايد از خارج تهيه نمود . علاوه بر آن در ايران جز در موارد مشخص از آن استفاده نمي شود . تعميرات و نگهداري آن به آساني ميسر نيست . بنابراين در اين طرح از سيستم هاي اتوماتيك براي آتش نشاني صرفنظر مي شود .

4-4-4- آتش نشاني با آب

آتش نشاني دستي با آب به دو دسته تقسيم مي شود .

 دسته اول: پيش بيني شبكه هائي براي پرسنل آتش نشاني شهري است در اين شبكه شيرهائي روي شبكه اصلي محوطه پيش بيني مي شود (FIRE HYDRANT) و در داخل ساختمان نيز لوله هائي پيش بيني مي شود كه (STAND PIPE) يا (RISER MAIN)ناميده مي شود.

دسته دوم: پیش بینی شبکه هائی بعنوان كمك هاي اوليه (FIRST AID) است . اين سيستم برابر استانداردهاي امريكا (NFPA ) شامل اجزاء ‌و مشخصات زير است :‌

    جعبه آتش نشاني شامل :‌قرقره ، شيلنگ آتش نشاني به قطر يك يك دوم اينچ و به طول 25 متر ، نازل آتش نشاني و شير فشار قوي ، طول موثر شيلنگ در اين حالت حدود 18 متر است .

    مقدار گذر هر شير و هر افشانک (نازل) 100 گالن آمريكائي در دقيقه  و فشار آب در پشت شير 65 پوند بر اينچ مربع ( 47 متر ستون آب) است .

ارتفاع ساختمان بیمارستان از تراز کف ورودی تا کف طبقه دوم حدوداً برابر 10 متر است. بنابراین اگر افت فشار شبکه داخلی را 5 متر فرض نمائیم. فشار در کف تلمبه خانه برابر 60 متر ستون آب خواهد شد.

    حداقل آب مورد نياز براي كار همزمان دو عدد از جعبه هاي آتش ( در بالاترين طبقه ) مناسب خواهد بود . فاصله هر دو جعبه آتش نشاني چنان انتخاب مي شود كه با اين طول شيلنگ (طول مفيد شيلنگ) وپرتاب آب همه سطوح ساختمان را بپوشاند.

    محل نصب جعبه هاي آتش نشاني در كنار خروجي ها و در محل هاي قابل دسترس و قابل رويت چنان طراحي مي شود كه هر گاه بعلت آتش سوزي دسترسي به يك جعبه آتش نشاني ممكن نشود جعبه آتش نشاني ديگري براي خاموش كردن آتش در دسترس باشد .

    قطر نامي لوله اتصال به جعبه آتش نشاني يك و يك دوم اينچ و حداقل قـطر نامي لوله اصلي آتش نشاني بيمارستان 3 اينچ خواهد بود .

 4-4-4-1- بررسي مصالح

 • جعبه آتش نشاني و قرقره ها اساساً از ورق فولادي به ضخامت 5/1 ميليمتر با رنگ روغني قرمز انتخاب مي شود .همه اجزاء جعبه آتش نشاني بايد فشار كار 10 اتمسفر را داشته باشند .
 • در جعبه آتش نشاني بايد 180 درجه قابل بازكردن باشد تا خروج شيلنگ و نازل با مانع مواجه نشود .
 • جعبه آتش نشاني بهتراست توكار باشد تا ممانعتي درمسير حركت ايجاد نكند.
 • شيلنگها 25 متري از كلاس B با پوشش ترموپلاستيك انتخاب مي شود . وزن اين شيلنگ ها 9/0 كيلوگرم بر متر طول است .
 • لوله هاي آب آتش نشاني از جنس فولادي سياه با وزن سنگين BS 1387 انتخاب مي شوند اتصالات مي تواند از نوع چدن چكش خوار طبق BS 1256 يا فولاد عمل آمده طبق BS 1740 باشد .

4-4-5- آتش نشاني با پودر چند منظوره و كربن دي اكسيد

    براي آتش نشاني با پودر چند منظوره و كربن دي اكسيد از كپسول هاي آتش نشاني 6 كيلوگرمي استفاده خواهد شد . اين كپسول ها ( در همه فضاها غير از موتورخانه مركزي )‌از نوع قابل حمل مي باشد و روي ديوارها در نقاط معيني كه دسترسي آسان به آن ميسر باشد نصب مي شود . حداكثر شعاع پوشش هر كپسول آتش نشاني 16 متر مي باشد .

    حداكثر وزن كپسول هاي آتش نشاني پر 24 پوند و ارتفاع نصب آن به ديوار از نقطه بالاي كپسول تا كف بيش از 5/1 متر نخواهد بود . براي موتورخانه مركزي از كپسول هاي پودر چند منظوره و كربن دي اكسيد به ظرفيت 12 كيلوگرم و همچنين از كپسول پودر چند منظوره از نوع چرخدار كه با گاز محرك ازت كار مي كند استفاده خواهد شد .

يادداشت :‌ انواع و مشخصات كپسول هاي خاموش كننده متنوع است ولي بخاطركاستن از هزينه اوليه و استفاده از كپسول هاي ساخت ايران و انواعي كه در بازار يافت مي شود . فقط از دو نوع كپسول كربن دي اكسيد و پودر چند منظوره ALL PURPPOSE استفاده مي شود .

4-5- انتخاب سيستم

    سيستم هاي آتش نشاني براي فضاهاي گوناگون بيمارستان به شرح جدول4-5 پيشنهاد مي شود .

(جدول 4-5 )

بخش يا فضاهاي بيمارستان آتش نشاني با آب

FIRE HOSE CABINET

آتش نشاني با كپسول ملاحظات
پودر چند منظوره ALL PURPOSE POWDER گاز كربن دي اكسيد CO2
بخشهاي بستري بلي بلي خير
درمانگاه بلي بلي خير
اداري بلي بلي خير
آزمايشگاه بلي بلي بلي
راديولوژي بلي بلي بلي
اورژانس بلي بلي بلي
فيزيوتراپي بلي بلي بلي
بخش زايمان و نوزادان بلي بلي بلي
مركز استريل بلي بلي بلي
انبارهاي عمومي بلي بلي خير
انبار مايعات سوختني خير بلي بلي
اتاق گازهاي طبي خير بلي بلي
آشپزخانه بلي بلي بلي
سالن غذاخوري بلي بلي خير
رختشويخانه بلي بلي بلي
موتورخانه خير بلي بلي
ماشين خانه بالابرها خير بلي بلي
سالن انتظار و راهروها و بايگانيها بلي بلي خير
كارگاهها بلي بلي بلي
اتاق تابلوهاي برق خير بلي بلي
اتاق ترانس برق و ژنراتور خير بلي بلي

توضيح جدول 4-5

 • در آتش سوزيهاي با منشاء برقي اولويت اول استفاده از كپسول گاز CO2 است.
 • در آتش سوزيهاي مايعات و گازهاي سوختني اولويت اول استفاده از پودر چند منظوره است .
 • همه كپسولهاي آتش نشاني بوزن 6 كيلوگرم خواهند بود غير از آشپزخانه و ماشين خانه بالابر و موتورخانه مركزي كه وزن كپسولها 12 كيلوگرم است .
 • در موتورخانه مركزي علاوه بر كپسول هاي ديواري از كپسولهاي پودر چند منظوره چرخدار استفاده مي شود .

4-6- تامين آب مورد نياز

    همانطور كه در رديف 4-1 كليات آمده است آب مورد نياز براي ماشين هاي آتش نشاني از شبكه شهري تأمين خواهد شد .

    براي تامين آب شبكه كمك هاي اوليه (FIRST  AID) ميزان آب مورد نياز براي ذخيره آتش نشاني بايد براي كار همزمان دو عدد از جعبه هاي آتش نشاني( در بالاترين طبقه )‌بمدت 30 دقيقه مناسب باشد .

    بنابراين ذخيره آب در آب انبار بيمارستان براي مصرف آتش نشاني كمك هاي اوليه 20 متر مكعب خواهد بود . اين ميزان آب همواره در منبع زمینی به صورت ذخيره باقي مي ماند و براي جلوگيري از آلودگي آن در اثر راكد ماندن ، اين ميزان آب در جريان مصرف قرار گرفته ، از يك طرف به مصرف بهداشتي مي رسد و از طرف ديگر جايگزين مي گردد شبكه لوله كشي آب آتش نشاني درداخل ساختمان بصورت مستقل بوده و از آبسرد مصرفي کاملاً جدا خواهد بود.

5- گاز سوخت

    جزیره قشم فاقد شبکه گازشهری می باشد لذا سوخت مورد نیاز بیمارستان می بایستی با گاز مایع (LPG) تامین گردد.

5-1- نوع گاز سوخت

    مصارف آزمايشگاه ها ، آشپزخانه . بيمارستان بوسيله گاز مایع انجام مي گيرد هر فوت مكعب گاز مایع در اثر سوختن حدود 2500 بي تي يو در ساعت گرما توليد مي كند . گاز سوخت در فضاهاي آشپزخانه ، آبدارخانه اصلي ( بخش هاي بستري ) ،‌آزمايشگاه مصرف دارد .

 5-1-1- مصرف گاز آشپزخانه

    بر پايه حداكثر مقدار خوراك هنگام نهار 340 نفر (رديف 2-5-2) مصرف گاز آشپزخانه محاسبه مي شود هر گاه مصرف سوخت براي هر پرس غذا را 4000 بي تي يو در ساعت در نظر بگيريم ، ‌مصرف گاز به شرح زير مي باشد .

بي تي يو در ساعت 000/360/1  = 4000 × 340

اين مقدار انرژي گرمايي برابر 544 فوت مكعب در ساعت گاز مایع مي باشد .

5-1-2- مصرف گاز آبدارخانه هاي اصلي بخش هاي بستري

    در آبدارخانه ی توزيع غذا فقط يك اجاق گاز فردار رستوراني روباز با انرژي گرمايي 000/25 بي تي يو در ساعت پيش بيني مي شود با توجه به اينكه حدود دو آبدارخانه در نظر گرفته شده است جمع انرژي گرمايي مورد نياز برابر 000/50 بي تي يو در ساعت محاسبه مي شود اين مقدار انرژي برابر 200 فوت مكعب در ساعت گاز مایع مي باشد .

5-1-3- مصرف گاز آزمايشگاهها

    بر پايه 7000 بي تي يو در ساعت براي هر خروجي گاز روي ميزها ، مصرف گاز آزمايشگاه محاسبه مي شود . بنابراين انرژي گرمايي لازم براي 15 خروجي گاز برابر 105.000 بي تي يو در ساعت پيش بيني مي شود اين مقدار انرژي برابر 42 فوت مكعب در ساعت گاز مایع مي باشد .

5-1-4- كل مصرف گاز سوخت

    با توجه به موارد بالا جمع كل انرژي گرمايي مورد نياز بدون در نظر گرفتن ضريب همزماني برابر 606 فوت مکعب در ساعت محاسبه مي گردد .

    باتوجه به اين نكته كه ضريب همزماني درمحاسبات مقدارگاز درجزوه هاي شركت ملي گاز ايران مورد توجه قرار نگرفته است از احتساب آن خود داري شده است .

بمنظور تامین و ذخیره گاز مایع دو عدد مخزن گاز مایع 1000 گالنی در محوطه و نزدیک آشپزخانه پیش بینی می شود.

5-2- شبكه گازرساني

    شبكه گازرساني از ايستگاه اصلي تقليل فشار گاز مجاور مخازن گاز مایع آغاز شده و تا نقاط مصرف ادامه دارد.  شبكه لوله كشي اصلي محوطه در زير خاك دفن مي شود و بوسيله عايق رطوبت وعايق الكتريسته ،‌ عايق پيچي مي شود و لوله هاي نمايان پس از ضد زنگ ، با رنگ زرد روغني پوشانده خواهد شد .

    اندازه لوله كشي ها بر اساس گازمایع و استانداردهاي شركت ملي گاز ايران محاسبه مي شود .

    لوله ها از نوع فولاد سياه بي درز SCHEDULE  40 ، شيرهاي قطع و وصل برنجي مخصوص گازرساني و از نوع قطع سريع و اتصال ها از نوع جوشي خواهد بود .

یک دیدگاه