پیمانکار رتبه یک تاسیسات

آشنایی با انواع فیوز و اجزاء تشکیل دهنده و کاربرد آنها در صنایع مختلف
1398-05-16
انتقال گرما چیست و آشنایی با انواع شیوه ها و مکانیزم انتقال حرارت
1398-05-28
Show all

بیمارستان هوشمند – چرا بیمارستان ‌ها ملزم به طراحی زیرساخت ‌های هوشمند هستند؟

 

مترجم: مریم مصطفی نظری
مرداد ماه 98

 

 

تاسیسات بیمارستان هوشمند

 

امروزه رشد جمعیت و افزایش تعداد سالمندان در جوامع مختلف، سازمان بهداشت و درمان را در سراسر جهان با چالش‌‌های بسیاری مواجه کرده است. به پیش‌بینی سازمان ملل متحد (UN) تا سال 2100 تعداد افراد با متوسط سن 60 سال به بالا تا سه برابر افزایش ‌می‌یابد. بر این اساس جمعیت 841 میلیون نفری سال 2013 به 2 میلیارد نفر در سال 2050 و 3 میلیارد نفر در سال 2100 افزایش خواهد یافت. طبق مستندات سازمان ملل متحد 66% این افراد مسن ساکنین مناطق در حال توسعه و توسعه نیافته‌اند که این رقم تا سال‌‌های 2050 و 2100 به ترتیب به مقادیر 79% و 85% ‌می‌رسد. افزایش سن به مراتب بروز بیماری‌‌های قلب و عروق، سرطان، دیابت و بیماری‌‌های مزمن تنفسی را محتمل کرده که منجر به تحمیل هزینه‌‌ های سنگین در خصوص خدمات درمانی و مراقبتی ‌می‌شود. از این رو ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی ‌‌به ‎منظور مقابله با این چالش مستلزم بکارگیری ابزارهای جدید با کارایی و عملکرد بهینه هستند. ‌‌زیرساخت‌های فناوری هوشمند (ITI) یکی از این ابزارهاست که از رشد، توسعه و پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و سایر پروتکل‌‌های بی سیم و ارتباطات تلفن همراه نشات گرفته است و در هوشمند سازی زیر ساخت های تاسیسات بیمارستان هوشمند بسیار حائز اهمیت است.

چرا بیمارستان ‌ها ملزم به طراحی زیرساخت ‌های هوشمند هستند؟

بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی(WHO)، ارتقا بهره ‌وری، کاهش هدر رفت انرژی و حذف زباله‌‌های تولیدی مهمترین فاکتورهایی هستند که ارائه‌ دهندگان خدمات بهداشتی باید توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشند. بر اساس تخمین‌‌های زده شده توسط WHO به طور متوسط 20 تا 40 درصد از منابع مصرفی در مراقبت ‌‌های بهداشتی به هدر ‌می‌رود که علت اصلی آن استفاده از سیستم‌‌ های قدیمی ‌در ارائه خدمات درمانی و مراقبتی است. به توصیه WHO مراکز درمانی و بیمارستان ‌ها باید تمرکز بیشتری بر روی موارد ذیل داشته باشند:1- نحوه عملکرد صحیح کارکنان و پرسنل درمانی 2- بهبود در بهره‌ وری تجهیزات و تاسیسات بیمارستانی ‌‌به‎ منظور ارائه خدمات درمانی و مراقبتی با کیفیت مطلوب 3- کاهش خطاهای پزشکی و عملکردهای اشتباه پرسنل درمانی4- بررسی و تحلیل نیازهای اصلی در سلامت جامعه و شناسایی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مناسب

خوشبختانه پیشرفت‌‌های اخیر فناوری‌‌های نوین منجربه ‌‌یکپارچه‌سازی زیرساخت‌‌های تاسیسات بیمارستان هوشمند شده است که به صورت یک سیستم هوشمند واحد عمل ‌می‌کند. این امر علاوه بر پیشرفت‌‌های قابل توجه در خصوص ارائه خدمات درمانی و مراقبتی به بیماران منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌‌های عملیاتی می‌شود.

سیستم‌‌های یکپارچه و ‌‌زیرساخت‌های هوشمند بیمارستانی با عملکردی منجسم به صورت یک سیستم واحد بر خلاف سیستم‌‌های جداگانه سنتی و قدیمی ‌قادر به تبادل اطلاعات با یکدیگر بوده و توسط سیستم مدیریت ساختمان تحت نظارت و کنترل هستند.

 

تاسیسات بیمارستان هوشمند

 

طراحی ‌‌زیرساخت‌های هوشمند به‌طور کلی قابل اجرا برای کلیه بیمارستان‌ ها است. سیستم به صورت یک واحد یکپارچه توزیع هوشمند طراحی شده و کلیه بخش‌‌های مختلف بر اساس دستور العمل‌‌ها و پروتکل‌‌های مشخص با یکدیگر همکاری ‌می‌کنند. طبق گزارشات WHO ایالات متحده به تنهایی در سال مبلغ 335 میلیارد دلار به دلیل استفاده از خدمات بهداشتی و مراقبتی قدیمی‌ هدر ‌می‌دهد که علت اصلی آن عدم قابلیت همکاری سیستم‌های اطلاعاتی سنتی است.

امروزه در بسیاری از مناطق جهان بیماران برای دریافت خدمات درمانی حق انتخاب ‌‌های بسیاری دارند به طوریکه فشار رقابتی شدیدی بین بیمارستان‌‌های مختلف در خصوص پذیرش بیماران وجود دارد. تجربه‌ای که بیمار در مدت زمان اقامت خود در بیمارستان در خصوص خدمات درمانی و مراقبتی از جمله عملکرد پزشکان و پرسنل، کیفیت غذا، نظافت و تسهیلات جانبی کسب ‌می‌کند بسیار حائز اهمیت بوده و در تصمیمات وی در مراجعت مجدد به مرکز تائیرگذار است.

با استفاده از فناوری‌‌های نوین و تاسیسات بیمارستان هوشمند قادر است: 1-  شرایط درمانی را بهبود داده و رضایتمندی بیشتری را برای پرسنل و بیماران فراهم کند 2- با استفاده از سیستم‌‌های نظارت بالینی، امنیت و آسایش پرسنل و بیماران را فراهم کند. 3- سطح آگاهی بیماران را افزایش دهد 4- بهره‌وری از انرژی را بواسطه کنترل و نظارت منابع انرژی ارتقا دهد 5-  با استفاده از سیستم‌‌های کنترلی و نظارت از قبیل خدمات فراخوانی پرستاران، کنترل نور، درجه حرارت، پرده‌ها و موارد مشابه سطح رفاه بیشتر و امنیت خاطر را برای بیماران فراهم کند.

پیاده‌سازی تاسیسات بیمارستان هوشمند

زیرساخت‌های هوشمند بیمارستانی براساس طراحی‌‌های انعطاف‌پذیر به عنوان سیستم‌هایی با طول عمر کاری بالا عمل ‌می‌کنند. این سیستم‌ها بواسطه بهره‌گیری از تکنیک یکپارچه مدیریت توان و انرژی در طی دوره زمانی مشخص بدون خرابی به عملیات خود ادامه ‌می‌دهند. آنها به راحتی قابل گسترس و تغییر بوده و با استفاده از فناوری‌‌های پروتکل باز به‌سادگی و با صرف هزینه‌های کم با فناوری‌‌ها و تجهیزات جدید ادغام ‌می‌شوند.

تاسیسات بیمارستان هوشمند

تاسیسات بیمارستان هوشمند

با استفاده از ارتباطات سخت‌افزاری و به کمک نرم‌افزارهای کاربردی پزشکان و پرسنل درمانی در هر موقعیت زمانی و مکانی دلخواه قادر به دسترسی اطلاعات مورد نظر خود هستند. آنها به سادگی و تنها با استفاده از تلفن همراه خود شرایط بالینی بیمار را کنترل نموده و وضعیت وی را ارزیابی ‌می‌کنند.

استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یکی از رویکردهای ناب در زمان طراحی تجهیزات جدید خدمات درمانی و بهداشتی است. برای آشنایی با این فناوری ‌می‌توانید مقاله « مدل‌سازی اطلاعات ساختمان(BIM) » را در سایت شرکت ارکان ارزش مطالعه نمایید. BIM رویکردی مناسب در خصوص طراحی بیمارستان‌‌ هوشمند است که منجربه کاهش هزینه‌‌های نهایی پروژه، افزایش کیفیت پروژه و کاهش مدت زمان اجرای آن ‌می‌شود. جدول زیر شرحی از فناوری‌‌های مختلف در زمینه‌‌های مختلف عملیات درمانی و بهداشتی در مدت زمان اقامت بیمار در بیمارستان هوشمند است.

با ‌‌یکپارچه‌سازی سیستم‌‌های مجزا به یک شبکه واحد می‌توان از سرمایه‌گذاری‌های اضافی اجتناب کرد:

 • کاهش سیم‌کشی، تعداد کابل‌ها و طول متوسط آنها، کاهش هزینه‌‌های نصب که مختص سیستم‌‌های سنتی و قدیمی ‌است.
 • مدت زمان کمتری صرف راه‌اندازی سیستم شده که منجر به کاهش هزینه‌‌های ساخت و ساز ‌می‌شود.
 • کاهش تعداد دستگاه‌‌های شبکه فعال ( اکتیو) مورد نیاز برای راه‌اندازی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات.

یکی از مهمترین مزیت‌‌های سیستم‌‌های هوشمند در دسترس بودن شبکه است که کاهش هزینه‌‌های عملیاتی و صرفه جویی در زمان و سرمایه را به دنبال دارد. موارد ذیل توضیح کاملی برای این مسئله است:

 • مدیریت شبکه و تشخیص عیوب آن در سیستم‌‌های یکپارچه به مراتب ساده‌تر بوده و در کوتاه ترین زمان امکان رفع مشکل در سیستم وجود دارد.
 • انعطاف‌پذیری و باز بودن شبکه امکان ارتقا سیستم را با فناوری‌‌های نوین پیش رو فراهم ‌می‌کند. همچنین آنها به سادگی و در مدت زمان کوتاهی بر اساس استانداردهای ارتباطات اترنت/IP با شبکه منطبق ‌می‌شوند.
 • با استفاده تکنیک‌‌های PoE ‌می‌توان هزینه‌‌های پیکربندی مجدد و نگهداری را کاهش داد.

به‌طور کلی مزایای پیاده‌سازی ‌‌زیرساخت‌های هوشمند در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را ‌می‌توان به صورت زیر شرح داد:

 • بهبود مدت زمان پاسخگویی و ارتباطات پرسنل، سیستم‌‌های اطلاعاتی پرسنل هوشمند این اجازه را به آنها ‌می‌دهند تا واکنش‌‌های سریعی نسبت به حوادث رخ داده نشان دهند.
 • ارتباط بیماران با واحد پرستاری از طریق صفحه نمایش‌‌های تعبیه شده در اتاق بیمار آنها را قادر ‌می‌سازد تا به طور دقیق‌تر نیازهای خود را به واحد پرستاری منتقل کنند.
 • کنترل برنامه غذایی و دارویی بیمار طبق برنامه‌ریزی‌‌های از پیش تعیین شده و ارسال هشدار به واحد پرستاری
 • نظارت و کنترل شرایط محیطی از قبیل دما، نور، پرده‌ها و … توسط خود بیمار
 • کاهش خطاهای احتمالی در اتاق‌‌های عمل، مدیریت زمان، هشدارها و تضمین کیفیت مطلوب
 • کنترل شرایط بیمار و اتخاذ تصمیمات دقیق متناسب با علایم حیاتی وی
 • انتقال اطلاعات در شرایط پر مخاطره یا آتش سوزی به رابط بیمار، به عنوان مثال مسیر‌‌های خروجی ‌می‌تواند به صورت سه بعدی و در طول مسیر نمایش داده شوند.
 • امکان سرشماری افراد حاضر، موقعیت‌یابی و تشخیص هویت آنها در قسمت‌‌های مختلف بیمارستان
 • دسترسی به شبکه اینترنت و شبکه داخلی بیمارستان هوشمند
 • افزایش عمر مفید ساختمان بواسطه کنترل تهویه و دمای داخلی
 • بهینه سازی مصرف انرژی
 • استفاده از پایگاه داده یکپارچه (منطبق با استانداردهای HL7) سرعت عمل دسترسی پزشکان به اطلاعات پزشکی را افزایش ‌می‌دهد.
 • امکان ارائه خدمات درمانی از راه دور از قبیل آموزش‌‌های مربوط به سلامت بیمار، بهداشت عمو‌می‌ و مدیریت خدمات درمانی با استفاده از فناوری‌‌های الکترونیکی اطلاعات و مخابرات. در خدمات پزشکی و مراقبتی از راه دور باید از سنسورها و تحلیل گر‌‌های هوشمند و پیچیده‌تری استفاده شود.

 

تاسیسات بیمارستان هوشمند

 

سرمایه گذاری در بخش ‌‌زیرساخت‌های هوشمند

خودکفایی در خصوص مدیریت زیرساخت‌‌های فناوری‌‌های نوین باید یکی از اهداف کلیدی سازمان بهداشت و درمان باشد. وابستگی بیش از حد به تامین کننده‌‌های خارجی هرگز به سود بیماران و پرسنل نیست.

بخش عمده‌ای از سرمایه گذاری‌ها در مسیر فناوری‌‌های نوین و هوشمند را ‌می‌توان متعلق به دو دسته زیر دانست:

 • بالینی/ سازمانی- پوشش‌دهی بهره‌وری، هزینه‌‌های مستقیم، زیر ساخت ها، اهداف سازمانی و شاخص‌‌های عملکرد کلیدی.
 • بیمار/ استانداردهای مراقبتی- بهینه‌سازی شرایط مراقبت بیمار در مدت زمان ارائه خدمات درمانی و اقامت وی در بیمارستان.

عمده مشکلات و موانع پیش روی سازمان‌‌های بهداشتی در خصوص پیاده‌سازی ‌‌زیرساخت‌های هوشمند را ‌می‌توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

 • کمبود بودجه یا مشکلات مربوط به افزایش سرمایه‌گذاری، برای رفع این مشکل در بسیاری از موارد به خصوص زمانی که خط مشا اجرای پروژه کاملا روشن است ‌می‌توان از قراردادهای اجاره‌ای بهره برد. اغلب سرمایه‌گذاران و مدیران بیمارستان‌ها بر این باورند که بخش عظیمی از بودجه و سرمایه از بیرون بیمارستان مانند کمک‌‌های مالی از صنعت بهداشت، درمان و بیمه (در خصوص مراقبت‌‌های بهداشتی خصوصی) و سرمایه گذاری‌‌های دولتی (در خصوص مراقبت‌‌های بهداشتی دولتی) تامین ‌می‌شود.
 • عدم آگاهی و تخصص، افراد حاضر در بیمارستان که با سیستم‌‌های قدیمی‌ کار کرده‌اند و آشنایی آنها معطوف به این سیستم‌ها است در بسیاری از موارد با مواجه با سیستم‌‌های یکپارچه و شبکه‌‌های هوشمند با مشکل مواجه شده و قادر به راه اندازی و اجرای آن نیستند. برای مقابله با این مشکل ‌می‌توان از افراد متخصص و کارشناسان با تجربه کمک گرفت و برنامه‌‌های آموزشی برای پرسنل ترتیب داده شود که البته این موضوع خود مستلزم سرمایه گذاری‌‌های اضافی ‌در این بخش است.

 

منبع:

 

Effect of intelligent technology infrastructure on hospital operating cost and patient care; by, Graeme Robertson

 

یک دیدگاه