پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مقایسه گرمایش فن کویل و گرمایش از کف و ترکیب هردو
1395-11-19
مقایسه گرمایش فن کویل و گرمایش از کف و ترکیب هردو(بخش دوم)
1395-11-23
Show all

تاسیسات خنک کاری عجیب فیسبوک

تاسیسات خنک کاری عجیب فیسبوک

فیس‌بوک با بیش از ۹۰۰ میلیون کاربر بعد از گوگل دومین سایت پرترافیک دنیا است. این سایت در فوریه ۲۰۰۴ از سوی مارک زوکربرگ که دانشجوی دانشگاه هاروارد بود تنها با یک سرور کار خود را شروع کرد، اما امروز در جای جای آمریکا Data Center (مرکز داده) دارد. در هر یک از این مراکز داده هزاران سرور قرار دارد که با هم شبکه شده‌اند و با فیبرهای نوری به اینترنت متصل می‌شوند. هر بار که شما اطلاعاتی را در فیس‌بوک قرار می‌دهید، سرورهای این مراکز داده آن را در خود ذخیره می‌کنند و به دوستان شما نشان می‌دهند. درباره زیرساخت فیس‌بوک مطالب زیادی نوشته نشده است، اما ما در این گزارش با دقت بیشتری این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

 وسعت زیرساخت‌ها 

آمارها نشان می‌دهد امروز فیس‌بوک معروف‌ترین وب‌سایت دنیا است. این سایت در ماه بیش از یک تریلیون بار بازدید می‌شود. این یعنی حدود ۹ درصد ترافیک اینترنت در اختیار فیس‌بوک است. کاربران روزانه ۳۰۰ میلیون عکس جدید در فیس‌بوک قرار می‌دهند. در نتیجه این سایت نیاز به فضای بسیار زیادی برای ذخیره اطلاعات دارد. علاوه‌بر این، فیس‌بوک باید به یک میلیون وب‌سایت و ۵۵۰ هزار نرم‌افزار سرویس ارائه دهد. وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای گوناگونی هستند که از اطلاعات فیس‌بوک استفاده می‌کنند یا اطلاعات در آن قرار می‌دهند.

محل قرار گیری سرورها که اصطلاحا به آنها Server farms گفته میشود اغلب گران هستند و هزینه سخت افزاری زیادی برای نگهداری و خنک کردن آنها صرف میشود و معمولا برای خنک نگه داشتن  آنها از سیستم های خنک کننده پیچده ای استفاده میکنند،اما شبکه اجتماعی فیس بوک مکانی را یافته است که نیاز به سیستم خنک کننده ندارد و فقط کافیست شما یک پنجره را باز بگزارید،بله این مکان جایی جز قطب شمال نیست. فیسبوک اعلام کرد دلیل اصلی انتخاب لولیو با وجود فاصله ۱۰۰۰ کلیومتری آن از پایتخت سوئد، استکهلم، سرمای زیاد هوا در این شهر است که برای خنک کردن سرورهای دیتاسنتر، عاملی بسیار مهم است و استفاده از انرژی را به پایین ترین حد می رساند. ایده ی این کار بسیار ساده و در عین حال بسیار کارآمد و جالب است.

RTR2T9EY_jpg_800x1200_sharpen_q95

این محل از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود که به اندازه ۱۱ زمین فوتبال مساحت دارد و از مزیت دمای پایین منطقه برای خنک نگه‌داشتن تجهیزات استفاده می‌کند.

دیتاسنتر فیس بوک در نوع خود بزرگترین دیتاسنتر اروپاست. شهر لولیو یکی از سردترین شهرهای سوئد است و سرمای این شهر به عنوان مزیتی برای خنک کردن ده ها هزار سروری که در این دیتاسنتر تعبیه شده، در نظر گرفته شده است.این مرکز دارای سیستم تهویه و برق اضطراری پیشرفته می باشد تا احتمال بروز خطرات و از کار افتادن وب سایت را به حداقل برساند.
16adff3f548baad
شرکت سوئدی NCC به صورت مشترک به همراه دو شرکت امریکایی دیگر، ساخت این پروژه ها را بر عهده داشتند که هزینه ای حدود ۳۰۰ میلیون دلار به همراه داشت.
اما دلایل اصلی فیسبوک
اول اینکه نزدیکی به مدار قطب شمال بدین معناست که فضای بیرونی هرگز گرم نخواهد شد و فیس بوک از هوای سرد طبیعی برای خنک کردن هزاران سرور مستقر، استفاده می کند. در واقع طوری طراحی شده که امکان استفاده از هوای خنک بیرونی برای خنک نگهداشتن سرورها فراهم شود.

دوم اینکه دیتاسنتر طوری طراحی شده که گرمای تولید شده توسط سرورها نیز برای گرم نگهداشتن بخش اداری و برخی اتاق ها و مکانهایی که انسان و مهندسان مانیتورینگ حضور دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین انرژی هیدروالکتریکی تولید شده و همه چیز به صورت ۱۰۰ درصد قابل بازگشت به طبیعت است و مشکلات زیست محیطی را ندارد.

سوم اینکه سوئد با داشتن فیبر نوری و زیرساخت فوق العاده قوی و استوار، با تضمین نقل و انتقال دیتا بدون خطا و قطعی دلیل دیگری بود تا فیس بوک دیتاسنتر خود را در آنجا بنا نهد.

فیس بوک، در اوریگان، کارولینای شمالی و حالا سوئد دیتاسنتر داشته و برنامه ریزی کرده تا در سال آینده چهارمین دیتاسنتر خود را در آیوآ ساخته و راه اندازی کند. از آنجایی که فناوری سبز در معماری و تاسیسات دیتاسنتر سوئد بکار رفته، در آیوآ نیز قرار است معماری مشابهی برای تولید انرژی سبز استفاده شود که از آن جمله سیستم خنک کننده طبیعی و هوای خنک خارج از جمله آنهاست. طراحی شبکه و ساختمان دیتاسنتر نیز با استانداردهای جدید با تمرکز بر بهینه سازی مصرف انرژی تعریف شده است.

 dbb14a4fb334ee7
رودخانه لولا که گفته می‌شود ۲ برابر بیشتر از سد هوور (که بر روی رودخانه کلورادو و میان ایالت‌های نواداو آریزونا قرار دارد)، قدرت هیدرو الکتریکی دارد، قرار است بخش اعظم انرژی مورد نیاز این مرکز را تامین کند.
 راه حل های دیگر فیسبوک

درست چند سال پيش بود که فيس بوک کار ساخت سخت افزار هاي خودش را آغاز نمود تا بتواند در سرور هاي مورد نياز خود از سخت افزار ها و قطعات کمتر و با توان برق کمتر و همچنان با توان پردازشي بيشتر استفاده کند. سخت افزاري که بتواند از پيشنهادات IBM، HP ، Dell و سيسکو ( Cisco ) مقرون به صرفه تر باشد. پيش از اين گوگل و آمازون نيز به سراغ ساخت سخت افزار براي خود رفته اند اما اين دو شرکت کاملا در مورد توليدات خود محتاط هستند و تقريبا هيچ اطلاعاتي را در اين باره منتشر نمي کنند. اما فيس بوک کاملا فضاي ديگري براي اين کار انتخاب کرده است. فيس بوک طراحي هاي خود را به رايگان به ديگران عرضه مي کند! درست مفهومي مشابه متن باز (  open source ) که با آن بخوبي در دنياي نرم افزار آشنا هستيم، اما اين بار براي عرضه سخت افزار. ( Open Source Hardware )

فيس بوک مي خواهد که ديگر علاقمندان نيز از طراحي هاي آن استفاده کنند و مدل هاي پيشنهادي خود را نيز ارائه کنند. نزديک به دو سال پيش پروژه پردازش باز براي به عهده گرفتن مسئوليت سخت افزار آزاد آغاز به کار نمود و آثار بسيار قابل توجهي تا با اين لحظه خلق گرديده است. اين پروژه مي تواند نحوه توليدات سخت افزاري سازمان هاي بزرگ را که بازاري به ارزش ۱۰۰ ميليارد دلار در سال دارد را کاملا دگرگون نمايد.

در ميان اختراعات و ابداعات شکل گرفته در اين آزمايشگاه مي توان به موارد زير اشاره نمود:
– کيس روغني که سخت افزار در محلول روغن قوطه ور مي شود و بدين ترتيب ديگر مشکل خنک سازي سرور ها که هزينه هاي بسيار هنگفتي را در بردارد از ميان رفته و سخت افزار بسادگي در درجه حرارت بسيار پاييني فارغ از وجود فن ها قرار مي گيرد.

– چيدمان هارد درايو ها، يکي از جذابترين توليدات اين آزمايشگاه است که اتفاقا بر مبناي يک مدل پيشنهادي خارج از اين مجموعه ساخته شده است. طبق اين مدل در يک يونيت رکمونت ۱۵ عدد هارد قابل جانمايي است، به اين ترتيب فيس بوک در يک رک ( RACK ) خود که البته اين رک نيز کاملا سفارشي است و نام رک باز ( Open Rack ) را يدک مي کشد، حجم اطلاعاتي نزديک به ۳۰۰ هزار ترابايت را نگهداري مي کند.

FB_MODEL_100_x900

– سوار شدن قطعات، سرور ها، هارد ها و کارت ها بدون نياز به پيج يکي از مهمترين ابداعاتي است که سرعت عمل در تعويض قطععات را به نحو بسيار چشمگيري افزايش داده است.

09-facebook-laboratuar

در مجموع فيس بوک به واسطه اين اقدامات توانسته است به رکورد قابل ملاحظه يک اوپراتور براي ۲۵۰۰۰  سرور دست يابد که رقمي بسيار خيره کننده است و بدين ترتيب براي کوه سخت افزاري خود به کمترين تعداد از نيرو هاي متخصص نياز خواهد داشت.

یک دیدگاه

  • با تشکر از اشتراک این مقاله تخصصی ، لطفا در مورد کولینگ دیتا سنتر بیشتر مقاله ارائه دهید.