پیمانکار رتبه یک تاسیسات

شبیه سازی سلول‌های خورشیدی سیلیکونی با پوشش‌های ضد انعکاسی
1398-03-02
بیمارستان – طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان 64 تختخوابی دانشکده پزشکی
1398-03-05
Show all

تهویه مطبوع – رویدادهای نو ظهور در تهویه مطبوع و تأثیر آن‌ها بر بازار جهانی

مترجم:احسان نجفی
خرداد ماه 98

 

تهویه مطبوع

 

مقدمه

شرکت تحقیقاتی بازار جهانی  (Technavio)در آخرین گزارش خود، چهار رویداد کلیدی که انتظار می‌رود روی بازار تهویه مطبوع بین سال‌های 2020-2016 تأثیر می­گذارد را شناسایی کرده است. تحلیلگران شرکت تحقیقاتیTechnavio  عقیده دارند که بازار  تجهیزات تهویه مطبوع در چهار سال آینده به سوی این چهار رویداد در حال ظهور پیش خواهد رفت :

  • افزایش محبوبیت استفاده از ترموستات‌های هوشمند
  • تسریع در پذیرش سیستم‌های تهویه مطبوع معکوس کننده
  • افزایش تقاضا برای سیستم‌های تهویه مطبوع یکپارچه
  • معرفی فن آوری تصفیه کننده هوای داخل

 

ظهور ترموستات‌های هوشمند

محبوبیت ترموستات‌های هوشمند در طول چند سال گذشته افزایش یافته است و این محبوبیت، هر دو بازار HVAC تجاری و مسکونی را شامل می‌شود. ترموستات‌های هوشمند این امکان را می‌دهند که از طریق دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه یا رایانه‌های شخصی نظارت بر دمای خانه یا فضاهای تجاری صورت پذیرد.

 

تهویه مطبوع

محیط‌های داخلی توسط ترموستاتی تحت نظارت است که سیکل‌های گرمایش و سرمایش را برای افزایش بهره وری انرژی و صرفه جویی‌های مالی تغییر می‌دهد. فن آوری مورد استفاده ترموستات‌های هوشمند به سرعت در حال پیشرفت است و روز به روز بر امکانات آن­ها افزوده می­شود.

Tado، سیستم کنترل هوشمند تهویه مطبوع را  در اوایل سال 2015 راه اندازی کرد. سیستم کنترل هوشمند تهویه مطبوع، دستگاهی است که به وسیله کنترل از راه دور اداره می‌شود. این دستگاه‌ها بیش از 85% سطح جهانی (air conditioning) AC کار می‌کنند و از طریقWi-Fi  ارتباط برقرار می­کنند. سیستم­های کنترل هوشمند تهویه مطبوع با استفاده از فن آوری مادون قرمز قابل کنترل هستند. به خاطر این انتظار می‌رود که بهره وری از سیستم‌هایAC  به حداکثر خود برسد و با این روند تأثیر مثبتی در بازار تهویه مطبوع جهانی به وجود آورده‌ شود.

 

سیستم‌های تهویه مطبوع معکوس کننده

موسسه تحقیقاتی Technavio اظهار می­کند که سیستم‌های تهویه مطبوع معکوس کننده، شاهد سریعترین مقبولیت جهانی بین سال‌های 2016-2020 خواهند بود. سیستم‌های تهویه مطبوع از نوع معکوس کننده مصرف انرژی را تا 30٪ کاهش می‌دهند و نصب آن‌ها به لحاظ قیمت ارزان است. این نوع از تاسیسات تهویه هوا دارای کمپرسور سرعت متغیر هستند.

 

تهویه مطبوع

 

تا کنون، ژاپن دارای بالاترین نرخ تولید سیستم‌های نوع معکوس کننده است که توانسته کل بازار تهویه مطبوع ساختمان‌های مسکونی را پوشش دهد.Technavio  همچنین اعلام کرده است که آمریکای لاتین و اروپا نرخ پذیرش سریع‌تری برای استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع معکوس کننده دارند.

به این ترتیب، تولید کنندگان جهانی و فروشندگان مانند DAIKIN، در حال گسترش خط تولید خود برای پاسخگویی به این افزایش پیش بینی شده در تقاضا هستند. ویژگی‌های تکنولوژیکی بیشتر مانند تکنولوژی حالت sleep که در آن سنسورهایی برای تشخیص زمان خواب کاربران به کار رفته است تا بر این اساس دمای محیط بهینه سازی ‌شود. این ویژگی‌ها در حال معرفی هستند تا با این روند، محبوبیت سیستم‌های تهویه مطبوع معکوس کننده افزایش یابد.

 

تقاضای روز افزون برای سیستم‌های یکپارچه

کنترل HVAC و سیستم‌های ساختمانی کارآمد در حال گسترش است، به عنوان مثل تقاضا در میان کاربرانی که می‌خواهند از مزایای یک سیستم کاملا یکپارچه بهره‌مند شوند، در حال افزایش است.

چرا تقاضا افزایش می‌یابد؟ به طور عمده، بهره وری انرژی در سیستم‌های مدیریت یکپارچه ساختمان افزایش یافته است طوری که این کار از طریق یک رابط واحد کنترل می‌شود. بنا بر توضیحات Technavio استفاده از یک رابط برای کنترل، باعث رفع اشکالات موجود می­شود. از طرفی باعث ایجاد مدیریت بهتر و افزایش سطح راحتی می­گردد.

گزارش Technavio نشان می‌دهد که سیستم‌های یکپارچه در حال حاضر شاهد افزایش استفاده در دفاتر تجاری است در حالی که محبوبیت آن‌ها در هتل‌ها، تاسیسات بهداشت و درمان، مدارس و فروشگاه‌ها نیز پیوسته در حال رشد است.

 

معرفی فنآوری تصفیه کننده هوا

افزایش نگرانی‌های مربوط به تنفس هوای آلوده، تولید کنندگان را مجاب کرده تا به معرفی فن آوری تصفیه کننده هوای جداگانه بپردازند. بسیاری از تولید کنندگان سیستم‌های تصفیه هوا را با سیستم‌های تهویه مطبوع خود یکپارچه کرده‌اند تا نیاز به خرید یک دستگاه جداگانه را حذف کنند. سیستم‌های تصفیه هوا حاوی فیلتراسیون چند لایه هستند که ناخالصی هوا را از بین می‌برند.

 

تهویه مطبوع

 

تعدادی از تولید کنندگان پیشرو در زمینه تهویه مطبوع، در حال یکپارچه سازی فن آوری تصفیه کننده هوا با دستگاه‌های تهویه مطبوع موجود خود هستند. به عنوان مثال پاناسونیک سیستم”Nanoe-G”  خود را توسط دستگاه تهویه مطبوع معرفی می‌کند. Nanoe-G تصفیه هوا را با خنثی سازی ویروس‌ها، باکتری‌ها و عوامل آلرژی زا انجام می‌دهد. این دستگاه ­ها عمل خنثی سازی را به وسیله آزاد کردن مولکول‌های آب کوچک که رادیکالهای هیدروکسیل هستند انجام می­دهند.

 

منبع:

 

https://www.worldbuild365.com/

 

 

 

یک دیدگاه