پیمانکار رتبه یک تاسیسات

کنترل موتورلینک-هوشمند پنجره ها
1395-10-20
آخرین تحقیقات پیرامون دیوارهای سبز
1395-10-23
Show all

توربین های بادی کوچک و مقرون به صرفه

توربین های بادی کوچک و مقرون به صرفه

گرداورنده: مریم مصطفی نظری
دی ماه 95

توربین های بادی کوچک و مقرون به صرفه

مقدمه

توربین های بادی اغلب بسیار پر سر و صدا و گران قیمت هستند علاوه بر این به دلیل ابعاد بزرگ مستلزم فضای ویژه ای بوده و عملکرد آنها در مقابل وزش های اندک باد نامطلوب است. Honeywell به تازگی از محصول جدیدی پرده برداری کرده است که شباهت بسیاری به یک حلقه چرخ دوچرخه دارد و تمام تفکرات منفی در خصوص توربین های بادی را نقض می کند. در کنوانسیون امسال LightFair که در لاس وگاس برگزار شد این محصول در ردیف فناوری های انرژی های تجدید پذیر متعلق به شرکت Windtronics زیر مجموعه Honeywell خودنمایی می کرد. توربین بادی WT6500 یکی از بهترین نمونه های ژنراتورهای برقی در اجرای تاسیسات برقی برای مصارف خانگی و شرکت های تجاری کوچک است.

آشنایی با ساز و کار توربین های Honeywell

یکی از نگرانی های رایج در خصوص استفاده از توربین های بادی رایج عدم کارایی موثر آنها در مقابل شرایط آرام و نبود باد است. اکثر توربین ها برای عملکرد موثر مستلزم بادی با سرعت 7 تا 9 مایل بر ساعت هستند تا بر مقاومت چرخ دنده ها غلبه کنند. یک توربین معمولی با استفاده از باد و حرکت پره ها منجر به دوران چرخ دنده ها به منظور تامین انرژی ژنراتور می شود. اما توربین های زیبا و سبک وزن Honeywell فاقد چرخ دنده و ژنراتور مجزا هستند که این ویژگی آن ها را نسبت به توربین های معمولی متمایز می کند.

توربین های Honeywell به جای چرخ دنده های در حال چرخش از یک فناوری مغناطیسی با حق انحصاری در حال ثبت برای تولید انرژی استفاده می کنند. در زمان طراحی این سیستم تولید انرژی در تاسیسات الکتریکی، در نوک هر پره یک آهنربا قرار داده شده است که در زمان چرخیدن از کنار حلقه های مسی عبور کرده و در نتیجه این میدان مغناطیسی تولید شده کل توربین تبدیل به یک ژنراتور شده که برای چرخیدن تنها مستلزم وزش بادهای ملایم با سرعت 2 مایل بر ساعت است. Kevin Youngquist  معاون اجرایی شرکت در نمایشی از توربین به عمل آمده بود به واسطه وزش باد خروجی فن لپ تاپ توربین را حرکت در آورد. علاوه بر این یک چرخ بر روی توربین تعبیه شده است که با استفاده از پره های جانبی به صورت آزادانه می چرخد که نتیجه آن چرخ توربین در جهت مسیر باد است.

توربین های بادی کوچک و مقرون به صرفه

یکی دیگر از برتری های این توربین ها نسبت به توربین های بادی متداول میزان سر و صدای تولیدی بسیار کم آنها است. میزان نویز اندازه گیری شده در حدود 35 دسی بل اعلام شده است که تقریبا معادل با نویز موجود در یک کتابخانه است. در حال حاضر تولید و عرضه توربین های بادی برای خریداران شخصی و به صورت خرده فروشی هزینه ای معادل 6495 دلار اعلام شده است. در مناطق باد خیز مانند شیکاگو به طور سالانه توربین قادر به تولید بیش از 2700 کیلووات بر ساعت توان است. این رقم معادل 20% از انرژی مصرفی یک خانواده با جمعیت متوسط است. به طور کلی هزینه متوسط ملی برای انرژی مسکونی برای هر کیلووات بر ساعت تقریبا 0.11 دلار تخمین زده شده است که این رقم در برخی مناطق می تواند تا 0.27 دلار افزایش یابد. با یک محاسبه ساده می توان به سادگی به این موضوع پی برد که استفاده از این تاسیسات الکتریکی، منجر به صرفه جویی هزینه های مصرفی تا حدود 350 دلار می شود. در شهرهایی مانند نیویورک و هاوایی که هزینه های برق مصرفی آن ها بیشتر تخمین زده شده است با استفاده از توربین های بادی Honeywell می توان سالانه بیش از 700 دلار صرفه جویی کرد.

از دیگر ویژگی های بارز توربین های بادی Honeywell مقاوت آن در شرایط آب و هوایی نامساعد است. در آزمایش های انجام شده مقاومت توربین و عملکرد آن در برابر تندبادهایی تا سرعت 90 مایل بر ساعت اندازه گیری شده است که نتیجه آن کاملا رضایت بخش بوده است.

جنس بدنه توربین از نایلون مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و آلومینیوم آنودایز بوده تا بتواند در برابر عوامل محیطی ایستادگی کند. به گفته معاون اجرایی پروژه این توربین ها در تونل های بادی و همچنین در زمستان های همیشه پر از برف ویسکانسین نیز تست شده است. وی توضیح داد که در داخل توربین یک کنترل حسگر به عنوان جعبه هوشمند قرار گرفته است که به واسطه آن در صورت چرخش پره ها با سرعت بیش از حد مجاز سیستم ترمز خودکار فعال می شود.

این محصول که قطری معادل با 6 فوت دارد می تواند روی یک دیرک یا مستقیماً روی سقف توسط یک نصاب حرفه ای نصب شود. وزن کلی آن 170 پوند است، بنابراین نگرانی های ساختاری و زیر ساختی در نصب تجهیزات الکتریکی آن مطرح نیست. علاوه بر این توربین های Honeywell به دلیل استفاده از رنگ های تیره و نصب پره ها در یک سیستم چارچوب دار خطرات ناشی از صدمات وارد به پرندگان را حداقل کرده است.

از آنجا که این توربین ها به نحوی طراحی شده اند تا در مقابل بادهای شدید و آب و هوای نامساعد ایستادگی کنند نیازمند مراقت و نگهداری کمی هستند. تنها بخشی که در صورت لزوم باید تعویض شود تکیه گاه اصلی توربین است که بهتر است سالانه بازدیدهای لازم در این خصوص صورت گرفته و به طور کلی باید هر چند سال یک بار عوض شود. این محصول به عنوان یک تاسیسات الکتریکی  سازگار با محیط زیست توسط فروشگاه  Best Buy عرضه شده است.

منبع:

http://inhabitat.com

یک دیدگاه