پیمانکار رتبه یک تاسیسات

طراحی تراس پشت بام
1395-06-01
چگونه دور موتورها را کنترل کنیم؟(بخش اول )
1395-06-06
Show all

تولید آب آشامیدنی به کمک انرژی خورشید

ابتکارات مجسمه ساز هلندی برای تولید آب آشامیدنی به کمک انرژی خورشید

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
مرداد ماه ۹۵

مقدمه

بشر امروز کره زمین را مبدل به یک ظرف غذای بزرگ کرده است که تنها وظیفه آن تامین نیازهای بشریت است. اما آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که سرانجام منابع طبیعی روزی به پایان خواهد رسید. هرچند امروزه این حس چندان ناآشنا نیست. در این میان انسان‌های بسیاری همانند Ap Verheggen نیز وجود دارند که مدام به این فکر می‌کنند نقش ما در نگه داشتن و مراقبت از این گنج با ارزش چیست؟ Ap Verheggen فیلم ساز و مجسمه ساز هلندی سال های بسیاری از زندگی خود را صرف ارائه طراحی های کارآمد برای تولید آب آشامیدنی کرده است. به گفته وی ایجاد سمبل‌ها و مجسمه سازی اولین گام مهم به سوی تحقق نگرشی عظیم تر برای تولید آب است به خصوص در مناطقی که با کمبود شدیدی مواجه اند. بر اساس گزارشات مندرج در water.org از هر ده نفر یک نفر دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارد.  Verheggen هدف طراحی و ارائه پروژه خود را تشویق دیگران و تفکر آنها برای راهکارهایی ارزشمند به عنوان راه حلی برای کمک به افزایش تقاضای آب سالم و پاک اعلام کرده است. بر اساس گزارشات سازمان ملل در خصوص آب همه روزه در حدود ۶ تا ۸ میلیون نفر در اثر حوادث و بیماری‌های مربوط به آب جان خود را از دست می‌دهند. تعداد این جان باختگان با تغییرات ناگهانی آب و هوا می‌تواند خیلی بیشتر از این رقم باشد. فواره آبی و مکعب آب دو تا از بهترین اختراعات او برای تولید آب به کمک انرژی خورشیدی است.

نخ

تولید آب به کمک فواره خورشیدی

Verheggen حدود شش سال از زندگی خود را صرف تحقیق بر روی پروژه ای جالب برای تولید آب از نور خورشید و هوا کرد. وی سرانجام طرح خود را به شکل فواره ای زیبا واقع در Hague، شهری در غرب هلند ارائه داد. او برای پروژه خود از مواد در دسترس عموم استفاده کرد به طوری که شما نیز می‌توانید آنها را به راحتی از فروشگاهی در نزدیکی منزل خود خریداری کنید. هنرمند و مجسمه ساز هلندی فواره خود را به شکل یک اثر هنری زیبا ساخته شده از فلز و چوب در ارتفاعی حدود ۸ متر به نمایش گذاشت.

نخنخفواره Verheggen همانند یک چشمه تولید آب است که آن را نسبت به آب نماهای متداول برتر کرده است. آب نماها اغلب نیازمند منبع آب مشخصی هستند که در بسیاری از موارد منجر به اتلاف آب می‌شوند. حتی در موارد بازیافت آب در سیستم، نصب نادرست و اثرات جوی ناشی از تبخیر و باد علاوه بر هدر رفت آب منجر به تخریب سازه های مجاور نیز می‌شود. رطوب زا تعبیه شده در فواره خورشیدی وظیفه تولید آب متراکم را از ذرات جو دارد که توان مورد نیاز آن توسط انرژی خورشیدی تامین می‌شود.

جخنبدنه اصلی فواره از جنس چوب سرو است که بر روی پایه فلزی مستقر شده است.  دو پنل خورشیدی ۲۵۰ واتی و یک باتری قابل شارژ نیز آنها را همراهی می‌کنند. آب تولید شده توسط این سیستم ساده ولی شگفت انگیز در فواصل زمانی مشخص از نوک سازه خارج می‌شود. طبیعی است که این مجموعه در روزهای آفتابی عملکرد بهتری از خود ارائه می‌دهد و بیشترین بازده تولیدی را خواهد داشت.

Verheggen می‌گوید: کندانسوری که ما از یک فروشگاه محلی برای این پروژه خریداری کردیم قادر است دو لیتر آب به ازای هر متر مربع از پانل خورشیدی تولید کند. او هدف نهایی خود را تولید حداقل ۸ لیتر آب اعلام کرده است. در حال حاضر Verheggen  فواره انرژی خورشیدی را در بخشی از موزه مجسمه‌های کنار دریا (Museum of the Sculptures on the Sea) به نمایش گذاشته است که برای دیدن این سازه زیبا تا ۲ اکتبر۲۰۱۶ فرصت دارید.

تتتتدر خاتمه Verheggen هنرمند مخترع می‌گوید: برای استفاده از این طرح به عنوان منبع آب آشامیدنی باید از تصفیه و غنی سازهای مواد معدنی استفاده شود اما واضح است که فواره خورشیدی به عنوان یک فناوری فوق العاده ساده قادر است آب مورد نیاز شما را از ذرات کوچک هوا تامین کند.

 

مکعب آب

مکعب آب که یکی از آخرین اختراعات او به شمار می رود در واقع مکعب‌های ۲۰ اینچی از فولاد ضد زنگ پوشیده شده از سلول‌های خورشیدی است که توان دستگاه خنک کننده را تامین می‌کنند.

هههه۰وظیفه اصلی دستگاه خنک کننده سرد کردن مخروط وارونه تعبیه شده درون مکعب برای تولید قطرات آب است. قطرات آب به کمک نیروی جاذبه به سمت پایین روانه شده و با جمع آوری آنها در لیوان، آب آشامیدنی تازه خواهید داشت.

ه۰هبه گفته Verheggen  بزرگترین چالش آنها در طی اجرای پروژه و طراحی مکعب آب، خنک کردن مخروط تا دمای بالای انجماد بدون صرف مقدار زیاد انرژی بوده است. بعد از چندین آزمایش، او به همراه تیم توانستند این هدف را با توان ۲۵ وات عملی کنند.

 پنل‌های خورشیدی کوچک نصب شده در بالا و کناره‌های بدنه مکعب تولید کننده توان ۴۰ وات هستند. این رقم به معنای تولید توان بیشتر است که به عنوان توان اضافی در باتری ذخیره شده و در مواقعی که انرژی خورشید تامین کننده نیاز کافی مکعب نباشد استفاده می‌شود. حجم واقعی آب تولید شده وابسته به شرایط آب و هوا است و طبیعتا دمای بالاتر به معنای تولید بیشتر آب است.

به گفته Verheggen آنها کماکان در تلاش برای یافتن راه حلی به منظور خنک سازی سطوح مختلف به بهترین و کارآمدترین روش هستند به طوری که به تولید ارزان و ساده به واسطه انرژی خورشید دست یابند. او معتقد است با این روش گروه بسیاری از مردم بالخص ساکنین مناطق آب و هوایی گرم و خشک در آینده ای نه چندان دور قادر به تولید آب آشامیدنی خود خواهند بود. اجرای پروژه‌های ارائه شده توسط هنرمند هلندی و همکارانش شاید بیشتر از هر زمان دیگری ضروری باشند. مکعب آب در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان یک اختراع رسمی در زمینه تولید آب توسط موسسه OECD در شهر Hugue رونمایی شد.

هههه۰او پروژه بعدی خود را طراحی دستگاهی مشابه برای تولید آب به منظور مصارف کشاورزی عنوان کرده است به طوری که با نصب سیستمی بدون قطعات متحرک بر روی زمین، کشاورزان قادر به تولید مستقیم آب مصرفی در زمین خود خواهند بود.

منبع:

http://inhabitat.com

 

یک دیدگاه