پیمانکار رتبه یک تاسیسات

تاثیر متقابل تکنولوژی و رفتار ساکنین در مصرف انرژی ساختمان
1395-10-03
سیستم مدیریت انرژی ساختمان ACIS™
1395-10-06
Show all

جعبه جادو، سیستم های تهویه مطبوع یکپارچه

جعبه جادو، سیستم های تهویه مطبوع یکپارچه

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
دی ماه 95

مقدمه

با نگاهی به معماری سبز و نقش تمرکز بر طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی به کار رفته در آنها ممکن است تعجب کنید که این فناوری ها و تاسیسات چگونه با این نظم و دقت بالا به کار خود مشغول بوده و بهترین ساز و کار را برای مصرف بهینه انرژی دنبال می کنند. خانه های خورشیدی، طراحی خانه های پسیو و دیگر خانه ها با راندمان بالا مستلزم طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی کارآمد است. علاوه بر این ساخت و ساز و طراحی نهایی معماری و تاسیسات ساختمان اصلی نیز در رسیدن به حداکثر سطح کارایی بسیار مهم است. استفاده از سیستم های تهویه مطبوع و نظارت بر مصرف انرژی یکی از مهمترین فاکتورهای خانه های مدرن امروزی است که همواره با صرف هزینه های بسیار و افزایش سطح آلودگی های محیطی و شنیداری یکی از بزرگترین چالش های شرکت های تاسیساتی است. بدیهی است استفاده از یک سیستم واحد در طراحی و اجرا و تبعیت از ساز و کار یک پروژه برای دیگر پروژه ها لزوما کارامد و موثر نخواهد بود اما در اغلب موارد بین همه پروژه های ساختمانی و تاسیساتی اجرایی فاکتورهای مشترکی وجود دارد که این ویژگی نتیجه طراحی و ساخت فناوری جعبه جادو، Magic Boxes شده است.

جعبه جادو، سیستم های تهویه مطبوع یکپارچه

آشنایی با سیستم تهویه مطبوع یکپارچه

مشاور پروژه های تاسیسات مکانیکی و ساختمانی، مارتین هلادی می گوید: جعبه جادو در واقع ترکیبی از سیستم های تاسیسات مکانیکی مختلف است که در یک فناوری تجمیع شده است. این ترکیب شامل فناوری های تهویه مطبوع و پمپ های حرارتی برای اجرای تاسیسات گرمایش و سرمایش است. در برخی موارد امکان اضافه کردن واحد های آب گرم نیز به این سیستم یکپارچه میسر شده است.

یکی از مهمترین ویژگی های مثبت جعبه جادو کاهش قابل توجه سطح گازهای گلخانه ای در مقابل دیگر سیستم های مشابه همانند دیگ های چگالنده، پمپ های گرمایی منابع زمینی یا منابع هوایی است. در حالی که بازیابی گرما و ونتیلاتورهای بازیاب انرژی (ERVs و HRVs ) هنوز به اندازه ای رایج نشده اند تا در تمام خانه ها به کار گرفته شوند ولی به عنوان یک بخش ضروری از طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی برای خانه های پسیو و دیگر ساختمان های با راندمان بالا هستند.

جعبه جادو، سیستم های تهویه مطبوع یکپارچه

بیشتر خانه های راندمان بالا دارای زیر ساخت های مستحکم و بدون منفذ هستند به طوری که از ورود هوا به داخل ساختمان و نشت انرژی جلوگیری می کنند لذا برای طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی مخصوصا تهویه و گردش هوای داخل ساختمان یا هوای تازه لازم است که از سیستم های تهویه مکانیکی با امکان بازیافت انرژی استفاده شود.  ERV و HRV انتقال دهنده انرژی از جریان هوای خارجی به یکی از ورودی ها هستند. از آنجا که ساختمان های با کارایی بالا اغلب مستلزم نیازهای گرمایشی و سرمایشی محدودی هستند این امکان وجود دارد که با ترکیب چند نوع از سیستم های تهویه مطبوع در  تهویه در یک واحد به سیستمی همه کاره دست یابیم.

جعبه جادو، سیستم های تهویه مطبوع یکپارچه

بیشتر این سیستم های جعبه جادو به دلیل ترکیب چندین تجهیزات در یک واحد منجر به کاهش فضای مورد نیاز نهایی نسبت به بکار گیری تمام تاسیسات مکانیکی به صورت مجزا هستند. مارتین معتقد است هزینه های نهایی استفاده از این واحد های یکپارچه بسیار کمتر از تجیهزات تک کاربردی است به طوری که برخی از تولید کنندگان واحد های سیستم های مطبوع معتقدند زمان نصب و راه اندازی سریع تر این سیستم ها نسبت به نصب تنها یک واحد مجزا از سیستم های رایج کمک بزرگی برای صرفه جویی در هزینه های نهایی است. اگر چه هنوز با توجه به شرایط نیازهای ساختمان و فضاهای مورد نیاز بهتر است از سیستم های جداگانه و تجهیزات مجزا در طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی استفاده شود.

منبع:

http://siolf.com/home-hvac-design/

یک دیدگاه