پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مهندس خدمات-بررسی و شرح مسئولیت های یک مهندس خدمات ساختمانی
1397-02-23
سلول‌های خورشیدی سیلیکونی در مقایسه با پوشش‌های ضد انعکاسی و میدان سطح تماس
1397-02-25
Show all

خانه های ارزان – هشت پیشنهاد باورکردنی برای ساخت خانه‌های ارزان قیمت

ساخت خانه های ارزان

هشت پیشنهاد باورکردنی برای ساخت خانه های ارزان قیمت

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
اردیبهشت ماه 97
مقدمه

افراد بسیاری همواره رویای ساخت خانه شخصی خود را در سر می‌ پرورانند اما صرف هزینه ‌های بسیار و عوارض زیست محیطی تقریبا این رویا را غیر ممکن کرده است. آیا شده است تا به حال با خود فکر کنید این رویا می‌تواند به سادگی و با کمترین هزینه تحقق یابد؟ با استفاده از رویکردی متفاوت و به کارگیری روش ‌های ساختمان سازی طبیعی و مصالح با دوام تقریبا هر قشری می‌ تواند از پس هزینه ‌های ساخت و ساز خانه هایی سازگار با محیط زیست و سبز برآید. خانه ‌های زمینی و سبز با به کارگیری مصالح و عناصر طبیعی در زمین‌ های اطراف از قبیل خاک، بامبو، چوب و خاک رس با کمترین هزینه و آسیب رسانی به محیط زیست بنا می ‌شوند. به لطف دیوارهای ضخیم، این خانه ‌ها به خوبی عایق بندی شده‌اند و از اینرو نسبت به خانه ‌های چوبی سنتی در تابستان خنک تر و در زمستان گرم ترند. طبیعی است که به سبب این امر دیگر نیازی به سیستم‌ های گرمایشی یا سرمایشی صنعتی یا تهویه مطبوع پر هزینه نیست و هزینه کمتری صرف انرژی برق می ‌شود. طراحان باهوش خانه ‌های طبیعی با بهره گیری از استراتژی‌ های طراحی خورشیدی منفعل و دیگر عناصر محیطی حداکثر بهره وری را از منابع طبیعی ایجاد می‌کنند. این خانه ‌ها علاوه بر اینکه ظاهر ساده و زیبایی دارد کاملا راحت بوده و احساس آرامش را به ساکنان آن ارمغان می ‌دهند. اگر در بازار به دنبال خانه ای مستحکم تر و از نظر اقتصادی به صرفه تر هستید، جست و جو را متوقف کرده و نگاهی به طراحی‌های این هشت خانه بیاندازید.

خانه ‌های گنبدی  La Casa Vergara

La Casa Vergara در اصل اسپانیایی بوده و به معنای The Vergara House است که در واقع خانه ‌های گنبدی شکلی هستند که طراحی آنها در کلمبیا انجام شده است. این خانه ‌ها از کیسه ‌های خاکی ساخته شده‌اند که به واسطه آنها سیستم سرمایش داخلی خانه کاملا طبیعی بوده و هوای خنکی را برای ساکنین آن فراهم می‌کنند. خانه ‌هایVergara  در واقع از شکل گنبدی نامتعارفی تبعیت می ‌کنند که سادگی آن ممکن است نگاه‌ها را به خود خیره کند اما آنچه در ماهیت و زیر این نمای ساده نهفته است بسیار شگفت انگیز است. خوزه آندرس وایخو طراح خلاق این اثر است که خانه خود را بر پایه کیسه‌های خاکی لوله ای شکل بنا کرده است. بنای اصلی به واسطه قرار گیری کیسه ‌ها بر روی یکدیگر شکل گرفته و دیواره ‌های داخلی و خارجی با بتن روکش شده تا بنای نهایی در برابر آب و زمین لرزه مقاوم شود. استفاده از پنجره‌های چوبی در سرتاسر ساختمان اصلی این امکان را فراهم کرده است تا در طول روز از حداکثر روشنایی طبیعی بهره برده شود. بهای ساختمان به ازای هر فوت مربع تنها 28 دلار تخمین زده شده است که این رقم آن را در زمره خانه‌های ارزان قیمت قرار می‌دهد.

خانه‌ های ارزان

هشت پیشنهاد باورکردنی برای ساخت خانه‌ های ارزان قیمت

خانه های ارزان هابیتی

خانه هابیتی سبز که حداکثر زمان ساخت و ساز آن تنها 3 روز تخمین زده شده و طراحی و ساخت آن توسط گروه مهندسی مساکن سبز جادویی (Magic Green Homes) انجام شده است. اندازه 400 فوت مربعی و ساختار ساده خانه‌های هابیتی این امکان را فراهم می‌کند تا در کمترین زمان و بدون بهره گیری از تجهیزات پیچیده و دانش فنی آنها را پیاده کنید. برای ساخت این خانه‌ها نیازی به بکارگیری ابزارآلات سنگین و صرف هزینه‌های ساخت و ساز گزاف نیست و در عوض با پیچ و مهره کردن و اتصالات محکم لبه‌های سوراخ دار به راحتی بنا می‌شوند. خانه‌های سبز جادویی خود را با هر نوع توپوگرافی در سراسر دنیا وفق می‌دهند و از این رو رویای دست نیافتنی ساخت خانه‌های شخصی را برای هر نفر به واقعیت تبدیل می‌کنند.

خانه های ارزان ساخته شده از مصالح جنگی

برای آنهایی که دوست دارند خانه شخصی خود را بسازند ولی نمی‌دانند از کجا شروع کنند، Cal-Earth  می‌تواند راهنمای خوبی به حساب آید. این گروه کالیفرنیایی روش‌هایی ساده برای ساخت و ساز خانه با استفاده از مصالحی مقاوم در برابر فاجعه‌های طبیعی را ارائه داده‌اند. شهرت اصلی آنها در استفاده مجدد از مصالح جنگی برای استحکام بخشیدن به خانه هایی است که در مناطقی واقع شده‌اند که در معرض بلایای طبیعی هستند. کیسه‌های شنی، سیم خاردار و مواد تثبیت کننده مانند سیمان، آهک، آسفالت و یا امولسیون خانه راحتی را فراهم می‌کنند که در برابر عناصر طبیعی مقاوم است.

خانه‌ های ارزان

هشت پیشنهاد باورکردنی برای ساخت خانه‌ های ارزان قیمت

پرورشگاه خورشیدی در خانه های ارزان قیمت

Orkidstudio نام سازمانی است که در طراحی‌های بشردوستانه تخصص داشته و پرورشگاهی در ناکوروی کنیا تاسیس کرده که تماماً با کیسه‌های خاکی ساخته شده است. تاسیسات خورشیدی منفعل آن گرمای روز را جذب کرده و در طول شب آزاد می‌کند تا فضایی مناسب و راحت را برای ساکنان آن فراهم شود. این پرورشگاه با چوب‌های بازیافتی پوشانده شده است و مجهز به یک سیستم جمع آوری آب باران است. این پروژه توسط تیمی از دانشجویان رشته معماری در انگلیس به مدت تنها هشت هفته به سرانجام رسید و در نهایت به ساختمانی جذاب و کارآمد تبدیل شد.

فناوری ارزان قیمت در ساخت خانه های ارزان سه بعدی

اگر به دنبال ساخت خانه هایی کم هزینه و سازگار با محیط زیست هستید بدانید که در مسیر درستی در حرکتید و خانه ساز طبیعی نیز این رویه را به نحو شگفت انگیزی کارآمد می‌کند. این دستگاه لودر که مشابه پرینتر سه بعدی عمل می‌کند می‌تواند در عرض یک ساعت حدود 400 کیسه را با خاک پر کند. از آنجاییکه به صورت دستی تنها می‌توان 30 کیسه در یک ساعت پر کرد، این دستگاه می‌تواند تحول بزرگی در صنعت ساخت و ساز مساکن مقرون به صرفه و معتبر محسوب شود. ایده و طراحی این فناوری متعلق به اتحادیه خانه ساز طبیعی است و در حال حاضر در جست و جوی نمایندگی و شریک در سراسر دنیا برای معرفی این فناوری در زمینه ساخت خانه‌های طبیعی به عموم است.

خانه های ارزان ساخته شده از خاک فشرده

اعضای یک خانواده در مکزیک تصمیم گرفتند با بهره گیری از تجربه و تخصص مهندس معمار، تاتیانا بیلبائو خانه ای رنگارنگ و کم هزینه بسازند. به لطف ایده زیرکانه مبنی بر اضافه کردن رنگدانه به مصالح قبل از بنا کردن دیوارها و سقف، داخل و بیرون این خانه طبیعی مسحورکننده شده است. علاوه بر این مشخصه منحصر به فرد، کنترل درجه حرارت فضای داخلی خانه یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آن محسوب می‌شود که نقش حیاتی را در تابستان‌های داغ مکزیک ایفا می‌کند. دیوارها و سقف خانه مزین به پنجره بوده که علاوه بر زیبایی نما امکان بهره بری از نور طبیعی خورشید را در طول روز فراهم می‌کند. همچنین کفپوش داخلی خانه از چوب درختان کاج محلی است که منجر به کاهش هزینه‌های زیباسازی داخلی شده است.

خانه‌ های ارزان

هشت پیشنهاد باورکردنی برای ساخت خانه‌ های ارزان قیمت

ویلای لوکس تریسکا

گروه ساختمانی و مهندسی Chiangmai Life Construction با طراحی ویلای تریسکا در منطقه شمالی تایلند متشکل از خاک فشرده و ترکیبی از خاک و بتن به عنوان شالوده اصلی ساختاری حیرت آور ارائه داده‌اند که با خانه‌های لوکس پر هزینه رقابت می‌کند. دیوارهای خشتی آن نقش مهمی در کنترل شرایط تهویه هوا  به عهده دارد و سقف بامبوی بادوام آن یکی از فاکتورهای مهم طراحی به شمار می‌آید. چوب‌های بازیافتی و استخر رو باز تجملی آن هر نوع تصور قبلی مبنی بر ناتوانی مصالح ساخت و ساز سبز در خلق تکه ای چشم نواز از بهشت را نقض می‌کند.

خانه های ارزان

هشت پیشنهاد باورکردنی برای ساخت خانه‌ های ارزان قیمت

خانه های ارزان ساخته شده از پلاستیک بازیافتی

در حومه شهر غنا خانه ای منحصر به فرد دیده می‌شود که با استفاده از مصالح طبیعی مانند خاک فشرده و پلاستیک بازیافتی ساخته شده و در برابر عوامل محیطی مستحکم است. آنا وبستر طراح خلاق این خانه است که در رقابت انجمن ساخت و ساز Nka به عنوان طراح برگزیده انتخاب شد. او می‌گوید: هدف ما بر این بود که از تداعی منفی اینگونه مصالح فاصله گرفته و با خلق طرحی مدرن و زیبا از تصور اولیه ساخت و ساز به وسیله مصالح طبیعی فراتر رویم.

در طراحی و ساخت این خانه از پلاستیک‌های بازیافتی به عنوان توری پنجره‌ها و روکش سقف استفاده شده است. همچنین دیوارهای خاکی خانه با پوششی از جنس نشاسته کاساو (cassava) عایق شده‌اند تا در برابر آسیب هایی نظیر باد و باران ایمن باشند. هزینه ساخت این خانه تنها 7865 دلار بوده و به خوبی بیانگر آن است که می‌توان با مصالح در دسترس و کمی خلاقیت یک خانه بنا کرد.

منبع:

http://inhabitat.com/

یک دیدگاه