پیمانکار رتبه یک تاسیسات

طراحی سیستم‌های فتوولتاییک-آشنایی با طراحی سیستم‌های فتوولتاییک
1397-03-10
پنج مرحله برای جلوگیری از بروز اشتباهات در برآورد پروژه های ساخت و ساز
1397-03-13
Show all

خانه های سبز – خانه های سبز، مدرن و هوشمند در مناطق شهری آلوده

خانه های سبز و هوشمند در مناطق شهری آلوده

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
دی ماه 96

مقدمه

خانه های سبز:طبیعت از زمان دیرین تا به امروز یکی از بزرگترین معلمان بشریت در زمینه‌های مختلف بوده است. زمانی که شما قصد طراحی خانه های سبز و سازه‌های نوین و بازسازی تاسیسات ساختمانی قدیمی را دارید می‌توانید با الهام از زندگی حاکم در حیات وحش در زمینه‌های طراحی زیست محیطی به عنوان رویکرد طراحی هیجان انگیز و مدرن که تلفیقی از بهترین ایده‌های معماری و مهندسی با طبیعت است فرصتی برای زندگی بهتر و هماهنگ با محیط زیست را برای انسان فراهم کنید. اخیرا طی یکی از مسابقات طراحی معماران و مهندسان از موسسات و شرکت‌های مجری تاسیسات ساختمانی مختلف دور هم جمع شدند تا ایده‌ های خود را در خصوص طراحی‌های زیست محیطی مطابق با حیات وحش ارائه دهند. این مقاله به بررسی خانه های سبز و پایدار ارائه شده توسط آنها پرداخته است.

خانه های سبز

خانه های سبز

 

غرفه اکسیژن Chlorella با مفهوم همزیستی برای ایجاد یک نوار اکسیژن در محیط شهری و آلوده است که طراحی آن توسط Adam Miklosi صورت گرفته و به عنوان طرح برنده توسط هیئت داوران انتخاب شده است.  غرفه اکسیژن فرصتی برای استراحت و استنشاق از هوای تمیز و پر از اکسیژن را برای بازدید کننده‌ها فراهم می‌کند. طراحی آن به صورت ساختاری لوله‌کشی شده از جلبک‌های زنده است که از چشمه اصلی جلبک شروع شده و در فضای داخلی و خارجی سراسر سازه گسترش یافته‌اند. جلبک‌های زنده همانند ارگانیسم های فتوسنتز به طور طبیعی از دی اکسید کربن تغذیه نموده و اکسیژن تولید می‌کنند.

خانه های سبز

تاسیسات داخلی غرفه فوق العاده ساده و بر پایه اصول پایدار طراحی شده است. افراد حاضر درون آن با تنفس و تولید دی اکسید کربن ملزومات زنده ماندن جلبک‌ها را فراهم نموده و در ازای آن غرفه Chlorella اکسیژن بیشتری را به آنها تحویل می‌دهد. Chlorella از چوب راش ساخته شده که در فواصل معین و منظمی قرار گرفته‌‌اند. هر مسیر به کمک فیلم‌های نیمه شفاف از یکدیگر تفکیک شده است و لوله‌های جریان جلبک کل مسیرهای منحنی را پوشش داده است.

ساختمان های سبز

خانه های سبز و هوشمند در مناطق شهری آلوده

چشمه جلبک مرکزی درست در وسط سازه قرار گرفته است که هدایت کننده جلبک‌ها درون لوله‌هاست که به صورت مدور در اطراف سازه طوری تعبیه شده ‌‌اند که قادر به جذب نور خورشید هستند. هر غرفه به عنوان معبد آرامش می‌تواند در محیط‌های شهری شلوغ و پر از تردد قرار گیرد.

خانه Self-Healing

طراحی تاسیسات خانه های سبز Self-Healing توسط Edwin Indera Waskita صورت گرفته است که به بررسی ارزش‌های پایدار اجتماعی از طریق ایجاد جوامعی که در آن انسان ها، حیوانات و گیاهان به نفع محیط زیست با یکدیگر در همزیستی متقابلند پرداخته است. پیشنهاد اصلی این طرح تبدیل فضاهای شهری در موقعیت‌های پایین‌تر به مناطقی پویا و مولد ( مانند مزارع شهری) برای اطمینان از رشد اجتماعی پایدار و مثبت بوده است.

خانه های سبز

این خانه های سبز متکی بر مشارکت جامعه به منظور بهبود کیفیت زندگی ساکنین آن و توزان زیست محیطی است. به طوری که توزیع منابع در جهت نفع ساکنان صورت می‌گیرد. این خانه‌ها پوشیده شده از پوسته ‌های زیست محیطی متشکل از خزه ‌ها و گیاهان هستند که محیطی مناسب برای زندگی پرندگان و منبعی برای تامین غذای آن ها است.

خانه ‌های Aquaponic 

شرکت‌ های مجری تاسیسات ساختمان همواره با نگرش به رشد و توسعه جمعیت به دنبال طراحی‌های کارآمد از مصالح و تجهیزات پایدار در جهت زندگی مرفه هستند. خانه ‌های Aquaponic  طراحی شده توسط Mihai Chiriac یکی از این نمونه ‌هاست که به صورت خانه ‌های سبز سه طبقه توسط پرینترهای سه بعدی مبتنی بر پایه زیست شناسی تجزیه پذیر پلاستیک سبز (bioplastic) طراحی شده است. ساختمان سازی بر اساس اصول پایدار که محلی مناسب برای زندگی گیاهان و ماهی ‌ها در یک سیستم حلقه بسته است. به طوری که گیاهان از ماهی ‌ها و ماهی ‌ها از گیاهان تغذیه می ‌کنند. همچنین گیاهان وظیفه تامین اکسیژن مورد نیاز برای ساکنان خانه را دارند و ماهی ‌ها می‌توانند منبع غذایی مناسبی برای آن ها باشند. به منظور هر چه بیشتر ایجاد محیطی پایدار، خانه ‌های سبز با استفاده از هیدروپونیک ساخته شده ‌‌اند که محیطی مناسب برای پرورش آبزیان و رشد مواد غذایی در خانه را فراهم می‌کند. این خانه‌ها با هدف فروپاشی تاسیسات ساختمانی قدیم و پیاده ‌سازی محیط‌ های شهری سالم و خانه های سبز طراحی شده ‌‌اند.

خانه‌ های عروس دریایی

طراحی خانه های سبز مسکویی با الهام از عروس دریایی توسط Janine Hung صورت گرفته است که پیشنهادی ایده ‌آل برای بازسازی محله ‌های ساحل‌نشین فقیر در جوار آلوده ‌ترین رودخانه ‌های جهان است.

خانه های سبز

این خانه‌ها با بهره‌ گیری از تاسیسات جدید قادر به تصفیه آب، حذف پسماندها، کاشت مواد غذایی ارگانیک و تصفیه هوا بر اساس انرژی خورشیدی بنا شده‌اند. ساختار شاخکی عروس‌های دریایی قادر به حذف آلودگی‌ها از آب بوده و همواره سطوح سم‌زدایی آب سنجیده می ‌شود. همچنین اتاق ‌های دفع میکروبی در این طراحی میکروارگانیسم‌ های مضر را قبل از بازگشت آب به رودخانه تجزیه می‌کنند. علاوه بر این آنها مجهز به تاسیسات aquaponics با هدف تولید مواد غذایی برای ساکنان محلی هستند.

پناهگاه ‌های فوری دوار (Oculus)

Oculus نمونه اولیه‌‌‌ای از پناهگاه ‌های قابل گسترش با سرعت بالا هستند که با الهام از کندوهای زنبور عسل توسط چهار دانشجوی دانشگاه صنعتی چالمرز در سوئد طراحی شده است. در واقع طراحی آن به منظور ایجاد اقامتگاه‌ های مسکونی در سوریه بر پایه هندسه مصنوعی بوده است. Oculus واحدهای کوچک منفردند که از EPS (expanded polystyrene) ساخته شده است. این خانه‌ ها متشکل از ۲۹ حلقه مجزا هستند که در داخل یکدیگر جای می‌گیرند و تشکیل یک ساختار پوسته ‌‌‌ای پله پله‌‌‌ای را می‌ دهند. نمونه اولیه با هدف تمرکز بر بهره‌ وری مواد با کمترین نیاز به تاسیسات اجرایی پیاده‌ سازی و احداث شده است که هدف اصلی طراحان آن مطالعه پیرامون نمونه نصب شده در اردوگاه الزعتری اردن بوده است.

تجدید حیات ساختار شهری با Algaevator

Algaevator  نمونه دیگری از ساختار شهری با هدف تجدید حیات شهری است که توسط Jie Zhang  طراحی شده است. یک مزرعه جلبک با سقف شفاف و سبک که می‌تواند برای احیای محیط شهری کمک بزرگی باشد. هدف اصلی آن بازسازی ساختمان‌ های متروک و ایجاد محیط‌های شهری جدید متکی بر اصول پایدار زیست محیطی است.

جلبک ‌ها برای کاربردهای مختلف در تولید محصولات مصرفی و سوخت ‌های جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساختار قیفی شکل Algaevator این امکان را فراهم می‌کند تا به صورت کاملا بهینه از نور خورشید بهره برده و علاوه بر آن قادر به جمع آوری آب باران است.

الیاف ‌های ترکیبی

پروژه مطالعاتی الیاف‌های ترکیبی متعلق به Ruxandra Gruioniu به دنبال ایجاد یک سیستم با مواد زیستی یکپارچه جدید با الهام از قارچ‌ هاست. او با ترکیب زندگی و حیات با یک ماده غیر زنده مبتنی بر مدل بیولوژیکی به دنبال ارائه راه کاری برای معماری کم هزینه و به صرفه در زمینه مصرف انرژی به صورت پایدار است. قارچ‌ ها میکروارگانیسم ‌های چند سلولی خیلی ساده ‌اند که شامل رشته ‌های متعدد (hyphae) بوده که قادر به توسعه خود و ارتباط مجدد با یکدیگر هستند. الیاف ‌های ترکیبی با هدف از بهره ‌گیری این الگو به دنبال ساخت شبکه بیولوژیکی توسط انسان بر اساس شبکه ‌های فلزی است.

خانه های سبز

برج ‌های زیست محیطی (biotowers)

خانه های سبز سازگار با محیط زیست که قابل استفاده به عنوان منازل مسکونی، مدارس یا دفاتر کاری هستند. این برج ‌ها توسط Dennis Dollens طراحی شده‌‌اند که محیط  ‌های شهری پاکی را به ارمغان می ‌آورند. اصول بنیادی طراحی این برج ‌ها با الهام از ساختار درختان و گیاهان است که پشتیبانی برای سلامت افراد هستند. تکامل براساس علوم مختلف زیست شناسی مصنوعی، هوش مصنوعی و بیورباتیک از ویژگی ‌های مهم برج‌ های زیست محیطی است. این برج‌ ها علاوه بر ایجاد ساختارهای شهری سبز همانند درختان از آلودگی ‌های هوا تغذیه نموده و انرژی مورد نیاز برای یک زندگی مدرن شهری را فراهم می ‌کنند.

خانه های سبز

منبع:

http://inhabitat.com/

یک دیدگاه