پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مدارس سبز منطبق بر معماری پایدار
1395-09-08
عصری جدید در بازدهی مبدل های خورشیدی: 99%
1395-09-10
Show all

خانه NZE

خانه NZE (صفر شبکه)

خانه ZNE که اصلی ترین ایده در طراحی آن ها بر پایه معنا و مفهوم تولید انرژی برای مصارف کلی ساختمان است، البته نمی توان توقع راندمان و بازدهی 100% داشته باشیم.

در اینگونه ساختمان ها عایق بندی که شامل انتخاب مناسب ترین پنجره ها، عایق بندی لوله ها در سیستم موتورخانه و … به طور کامل انجام شده تا اتلاف انرژی وجود نداشته باشد، استفاده از انرژی خورشیدی یا پنل های فوتوولتائیک یکی دیگر از ارکان اصلی خانه های صفر شبکه است که می توان از آن در تولید برق، اب گرم و … از آن استفاده کرد همچنین انرژی زمین گرمایی و استفاده از توربین های بادی نیز از جمله تاسیسات ارزشمند اینگونه خانه ها هستند که هر این خانه ها را هر چه بیشتر از دیگر انرژی های غبر قابل تجدید بی نیاز می کند، و در آخر برای نورپردازی داخلی بهترین گزنیه چراغ های Led هستند که می توان با با توجه به تکنولوژی جدید آن ها هوشمند سازی کرد تا نسبت به نور طبیعی تنظیم شوند.

یکی از مهمترین موارد در طراحی خانه های صفر شبکه جهت گیری مناسب با نور آفتاب است تا بتوان در تمام فصول سال استفاده از آب گرم و هوای مطبوع را برای ساکنین امکان پذیر کرد البته این محوریت بر اساس منطقه جغرافیایی حائز اهمیت است (مناطق گرمسیر و سردسیر).

ایده استفاده از آب باران و زباله خاکستری (فاضلاب) با توجه به بحران کم آبی، ایده ای قابل توجه است که در ویدئو بالا به آن پرداخته نشده اما برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله فاضلاب خاکستری در وبسایت ارکان ارزش مراجعه نمائید.

شاید هزینه بالای طراحی و ساخت اینگونه خانه ها بزرگترین عیب خانه های صفر شبکه باشد، اما در صورتی که تاسیسات تولید انرژی به طور کامل انجام شود هزینه مصرف انرژی در آن ها تغریبا برابر صفر می شود که بعد از چند ماه هزینه طراحی و ساخت جبران خواهد شد.

یک دیدگاه