پیمانکار رتبه یک تاسیسات

نورپردازی داخلی – بررسی اصول نورپردازی داخلی ساختمان و انواع نورپردازی ها
1398-01-25
فهرست بها- اعلام فهرست بهای تاسیسات مکانیک و تاسیسات برق سال 1398
1398-01-27
Show all

خنک کردن خانه – چگونه خانه خود را بدون استفاده از دستگاه تهویه مطبوع خنک کنیم؟

مترجم: احسان نجفی
فروردین ماه 98

 

خنک کردن خانه

 

مقدمه

لازم نیست که در طول تابستان برای خنک کردن خانه، دستگاه تهویه مطبوع را روشن کنیم. با نکاتی که در ادامه ی مقاله در مورد نحوه خنک کردن خانه بیان خواهد شد سرمایش خانه بدون استفاده از دستگاه تهویه مطبوع تأمین می‌گردد و در عین حال در مصرف انرژی برق صرفه جویی خواهد شد. این راهکارها توسط شرکت­ های تاسیساتی مجرب ارائه شده ­اند و به لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند.

راهکارهایی برای خنک کردن خانه بدون استفاده از دستگاه تهویه مطبوع :

جلوگیری از تابش خورشید به داخل خانه

هنگامی که نور خورشید به داخل خانه بتابد، باعث گرم شدن هوای داخل می‌گردد. اگر شما بتوانید مانع از تابش نور خورشید به داخل خانه خود شوید، مطمئناً این کار باعث خنک کاری خواهد شد. در ادامه راهکارهایی برای جلوگیری از ورود نور خورشید به داخل خانه پیشنهاد شده است.

      • بستن پرده: پنجره‌ها را به وسیله پارچه‌های روشن رنگی که نور خورشید را منعکس می‌کنند، بپوشانید، و به هنگام گرمترین بخش روز، آن‌ها را  باز کنید تا مانع ورود نور آفتاب شوند. پرده‌ها نباید طوری نصب شوند که مانع جریان هوا در داخل اتاق باشند.

خنک کردن خانه

  • اضافه کردن سایبان: طبق گزارشی از سازمان انرژی ایالات متحده، نصب سایبان بر روی پنجره‌های جنوبی و غربی تا 77٪ حرارت خورشیدی را کاهش می‌دهد. خارج از پنجره‌ها را به وسیله نرده کشی و بستن پارچه تا نزدیک پیاده رو بپوشانید.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

  • نصب کرکره: نصب کرکره‌های داخلی یا خاجی نه تنها باعث کاهش گرما می‌شود، بلکه آن‌ها هوای داخل خانه را در برابر آب و هوای بد محافظت می‌کنند. کرکره‌های داخلی تنظیم شونده به شما امکان کنترل مقدار نور آفتاب ورودی به داخل خانه‌تان را می‌دهد.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

 

     •  استفاده از پنجره‌ها با قدرت بازتاب بالا: در پنجره‌های شرقی و غربی از این نوع پنجره‌ها نصب کنید تا در فصل تابستان باعث سرمایش طبیعی خانه شده و در فصل زمستان باعث ورود نور آفتاب به خانه شوند. پنجره‌های بازتابی که شبیه آینه هستند بسیار موثرتر از نوع رنگی هستند.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

باز کردن پنجره‌ها

قبل از باز کردن پنجره، مطمئن شوید که دمای هوای بیرون از دمای هوای داخل کمتر باشد. هوای خنک به کمتر شدن دمای همه اجزای خانه از قبیل دیوارها، کف، مبلمان کمک می‌کند. برای ایجاد تهویه متقابل، پنجره‌هایی که در مقابل هم قرار گرفته‌اند را باز کنید. همچنین تهویه مناسب از تولید قارچ یا کپک جلوگیری می‌کند.

روشن کردن فن‌ها

فن‌های قابل حمل: هنگام شب، فن را جلوی پنجره‌های باز قرار دهید تا هوای خنک را به داخل جابجا کند. هنگام روز، فن را که در جایی قرار دهید که باعث ایجاد نسیم خنک می‌گردد (جایی که حرکت هوا باعث تبخیر عرق بدن شده و دمای بدن کاهش می‌یابد). به منظور دستیابی به سرمایش کافی، یک کاسه آب یخ در مقابل فن قرار دهید تا هوای در حال حرکت را خنک کند.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

 

  • فن‌های سقفی: به منظور بیشینه شدن اثر سرمایش، مطمئن شوید چرخش فن‌های سقفی در جهتی است که هوا را به سمت پایین هل می‌دهد. وقتی در اتاق نیستید فن را خاموش کنید، چرا که موتور فن خود باعث گرم شدن محیط می‌شود.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

  • فن‌های بزرگ خانگی: فن‌های بزرگ، هوای داغ داخل خانه را از طریق منافذ سقف به بیرون تخلیه می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که هنگام استفاده از این فن‌ها، پنجره‌ها باز باشند.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

لوازم برقی با قدرت پایین

شما با خاموش کردن لوازم بلا استفاده مخصوصاً کامپیوتر و تلویزیون، هم در هزینه صرفه جویی خواهید کرد و هم شدت گرمای خانه را کاهش خواهید داد. وسایلی که تولید حرارت و بخار می‌کنند مانند اجاق گاز، رختشوی، خشک کن را در طول گرم‌ترین بخش از روز استفاده نکنید. در واقع، استفاده از حرارت بیرون برای خشک کردن لباس‌ها، خود یک مزیت است.

کاشت درختان و به ویژه درخت انگور

این خنک کننده‌های سبز به بیرون از خانه سایه می‌اندارند و نور خورشید را از پنجره‌ها دور می‌کنند. درخت‌ها را سمت دیوار غربی، جایی که نور خورشید شدید است، بکارید. برای سرمایش طبیعی درختان برگریز بهترین هستند چرا که آن‌ها در تابستان بصورت خوبی سایه می‌اندازند.

 

خنک کردن خانه

خنک کردن خانه

به منظور کاشت، درختان بومی را انتخاب کنید زیرا که شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند. در هنگام کاشت، ارتفاع درخت، عرض تاج پوشش و رشد ریشه آن را در نظرگرفته و بر اساس آن‌ها درختکاری کنید. درخت انگور نیز سایبان خارجی خوبی است. برای جلوگیری از روییدن شاخه‌های درخت انگور یا پیچک در نزدیکی ساختمان، آن‌ها را در داربست و یا سیم در حدود 6 اینچ به دور از خانه پرورش دهید.

منبع:

 

https://www.houselogic.com/

 

یک دیدگاه