پیمانکار رتبه یک تاسیسات

ریل بادی
1395-03-09
تحول عظیم در نوسازی دفاتر مرکزی فورد
1395-03-16
Show all

دبی: هوشمند شهر خاور میانه

دبی: هوشمند شهر خاور میانه

گردآورنده: بهزاد سینافر
خرداد۹۵

شهر هوشمند دبی، پروژه ای که از سال ۲۰۱۳ شروع شده و  عمده تمرکز کشور امارات و متحدان اقتصادی این کشور را در راستای اقتصاد دانش بنیاد این منطقه برای ایجاد یک شهر جهانی جلب کرده است. تلاش هایی در راستای افزایش رضایت شهروندی صورت می پذیرد و رفاه، امنیت اجتماعی و مدرنیته یکپارچه را برای ساکنین شهر فراهم می آورد.

CONTENT_dubai_SkyLINE1

پروژه شهر هوشمند دبی بر پایه شش المان تجربه شهری طرح ریزی شده است که شامل هوشمند سازی  اقتصاد، دولت، مردم، سبک زندگی، پویایی شهر و  محیط  شهری و المان هفتم  هم زیر ساختار های فناوری اطلاعات ICT می باشد. این المان ها به طور مجازی تمام جنبه های زندگی شهری را پوشش می دهند که مشتمل بر تمامی موضوعات مهم و استراتژیک در طرح توسعه شهر دبی  نظیر : انرژی، آب، داده های شهری، تحصیل، سلامتی، بلوغ اقتصادی و  عرضه بین المللی شهر می باشد.

روشی که مد نظر مدیران شهری دبی قرار گرفته است یک طرح جامع و مجتمع در راستای  ارائه یک تجربه موفق از هفت المان شهری اشاره می باشد به نحوی که نمای شهری دبی  در بین شهرهای  موفق جهان متمایز گردد.

برای دستیابی به این هدف،  همکاران پروژه هوشمند سازی دبی علاوه بر همکاری با سازمانهای دارای ایده و تجربه در این زمینه،  با تمامی ارگان های دولتی ذینفع در این طرح هم همکاری دارند نظیر  شهرداری در زمینه ارائه سیستم wifi   گسترده در سطح شهر به منظور ارائه داده های شهری  به شهروندان و ارگان های مربوطه، سازمان آب و برق شهری برای ارائه سیستم های اندازه گیری هوشمند در راستای توسعه شبکه برق هوشمند smart grid   و ایستگاه های شارژ  برق برای وسایل نقلیه سبز و سازمان راه و ترابری شهری برای ارائه طرح پارکینگ هوشمند، سیستم مترو تمام هوشمند و سیستم راهداری مبتنی بر شبکه بی سیم اینترنتی در تمام نقاط دسترسی پذیر شهری.

شرکت زیمنس  در راستای پیاده سازی تمامی اهداف فوق، گام های خوبی برای این شهر برداشته است که شامل طرحهای استراتژیک و نوآورانه و  هم چنین گام های عملی در راستای هوشمند سازی زیر ساختارهای موجود از گذشته در شهر می باشد که کلیدی ترین انها: مدیریت هوشمند ساختمانها، حمل و نقل شهری و زیر ساختار های مرتبط با تولید و توزیع انرژی در سطح شهر می باشد.

ig_smart-cities-solutions_en_xg

مدیریت ساختمان

به منظور کمک به تحقق سیستم مدیریت جامع هوشمند انرژی  و  ذخیره سازی انرژی، آخرین نسخه از سیستم اتوماسیون ساختمان زیمنس برای تمامی ساختمان های موجود درمنطقه  d3: Dubai Design District  که شامل منطقه اختصاص داده شده به  مشاغل خلاقانه و نواور نظیر شرکتهای تبلیغاتی و مد  است، نصب شده است.  این سیستم متمرکز  و هوشمند شامل ویژگی های  تهویه مطبوع، تنظیم دما، نور و سیتم امنیتی پیشرفته  و تجهیزات و تاسیسات مرتبط با این سیستم ها می باشد. هم چنین زیمنس یک سیستم  هدایت داخلی پیشرفته برای این  ساختمانها در نظر گرفته شده است که عملکرد کوتاه مدت و بلند مدت ساکنان ساختمان ها  را مورد بررسی قرار داده و عملکرد این سیستم ها را  متناسب با میزان عرضه و تقاضای انرژی  و سبک زندگی ساکنان در این ساختمانها تنظیم میکند.

حمل و نقل

جریان موثر ترافیک یکی از کلیدی ترین المان های هر شهر هوشمند  و ضروری  ترین مسئله برای ساکنان و بینندگان آن شهر می باشد. شرکت زیمنس  با استفاده از طرح مدیریت سیستم ترافیک فالکون Falcon  حرکت  روان خودروهای سواری بیش از دو میلیون ساکن شهر دبی  را در یک محیط شهری شلوغ و پویا فراهم آورده است. این سیستم مدیریت هوشمند ترافیک  با بهینه کردن جریان ترافیک به کمک سازمان حمل و نقل و جاده ای دبی  آمده است که منجر به  کاهش زمان سفر، کاهش تصادف و فراهم آوردن داده های ترافیک مسیرها برای ارگان های امنیتی مانند پلیس و راهنمایی رانندگی شده است.  هم چنین طرح مفهومی زیمنس برای پروژه پارکینگ هوشمند در حال توسعه است که این سیستم متشکل از یک سری سنسور های متصل به سقف تمام پار کینگ های موجود در مجتمع پارکینگ ها و هم چنین برج های مرتفع در خیابان های دارای فضای پارکینگ  می باشد  که با استفاده از این سنسورها فضای های در دسترس برای پارکینگ برای رانندگان در حال رانندگی در خیابان های اطراف از طریق سامانه گزارش خواهد شد.

انرژی

به منظور کمک  به  فعال سازی نوآوری های هوشمند،  سازمان آب و برق دبی راهکارهای شرکت زیمنس آلمان را برای بروز رسانی مراکز کنترلی توزیع و انتقال  برق و آب انتخاب کرده است و همچنین به منظور تجهیز بسیاری از ایستگاهها از سیستم های اتوماسیون این شرکت استفاده خواهد شد. کاربری پیشرفته در مراکز کنترلی توزیع  فرصت مطالعه و برنامه ریزی بهتر در حوزه توزیع و کاهش تلفات شبکه را فراهم می اورد که به همین منظور پورتهای مخابراتی در تمام نقاط سیستم اضافه شده است.

verizon-iot-city2

هم چنین بروز رسانی در حوزه مراکز کنترلی خطوط انتقال منجر به پایداری بیشتر شبکه و افزایش راندمان در عملکرد  انتقال  شده است به نحوی که عملکرد مراکز تولید شامل ژنراتور و… بدین طریق به یک منبع تغذیه با ثبات تبدیل خواهد شد. راهکار شرکت زیمنس شامل المان های  سیستم مدیریت انرژی انرژی طیفی (Siemens Spectrum Power Energy Management System)  و ارتقای سیستم های مخابراتی موجود برای کار بری اسان در شبکه های انرژی می باشد.

منبع:

www.siemens.com

یک دیدگاه