پیمانکار رتبه یک تاسیسات

محاسبه روشنایی ساختمان
1394-10-12
پلتفرم جدید اپل برای اینترنت اشیا
1394-10-17
Show all

دمنده سانتریفیوژ

دمنده سانتریفیوژ

دمنده سانتریفیوژ (Centrifugal Blower) شامل یک چرخ با پره های کوچک محیطی و پوششی جهت هدایت و کنترل جریان هوا به مرکز چرخ و بیرون دادن آن به محیط است. پره ها هوا را با نیروی گریز از مرکز حرکت می دهند، به طور تحت الفظی، پرتاب هوا به محیط پیرامون چرخ و ایجاد مکش در داخل چرخ. انواع اصلی پره های چرخ در دمنده های گریز از مرکز، انحنا به جلو FC و متمایل به عقب BI هستند. یک دمنده گریز از مرکز با پره های انحنا به جلو دارای تیغه هایی است که در جهت چرخش چرخ انحنا یافته و اساسا یک وسیله ضربه ای می باشند. این دستگاه هوا را تا سرعتی بالا شتاب می دهد، در حالی که سرعت چرخش عموما نسبت به دمنده متمایل به عقب پایین است. نوع انحنا به جلو به عنوان دمنده “حجم” شناخته شده و خیلی رایج است.، زیرا بیشترین حجم هوا را نسبت به اندازه دمنده و سرعت آن انتقال می دهد. بازده استاتیک آن در محدوده ۶۰ الی ۶۸ درصد می باشد.

26249

چرخ های دمنده FC به نسبت در سرعت های پایین عمل می کنند و برای انتقال حجم های بزرگی از هوا در مقابل فشار استاتیک پایین متناسب با آن به کار می روند. ساختار سبک ذاتی پره های انحنا به جلو به این چرخ اجازه نمی دهد در سرعت هایی که نیازمند تولید فشارهای استاتیک بالا هستند عمل کند.

از روی شکل ۱ که منحنی یک دمنده FC است، می توان دید چگونه خطوط توان ترمزی منحنی عملکرد دمنده را قطع می کنند. بنابراین اگر مقاومت سامانه  از ۲ به ۱٫۵ اینچ فشار استاتیک افت پیدا کند، در این مثال توان ترمزی مورد نیاز دمنده از ۳bhp تا چیزی حدود ۳٫۵ بالا می رود که احتمالا اضافه بار موتور است. در نهایت به دمنده FC به عنوان یک دمنده نوعی با اضافه بار اشاره می شود.

diag

طرح چرخ دمنده متمایل به عقب دارای پره هایی است که از مسیر حرکت چرخ منحرف شده اند. بخش به کار برده شده در این نوع پره ها BI یا متمایل به عقب است. (دمنده AF یا ایرفول زیر مجموعه دمنده BI بوده و همان طور که از نامش بر می آید دمنده با پره های کارآمدتری است.)

کارایی این چرخ با بازده و cfm بالا مشخص بوده و ساختار قوی اش آن را برای کاربردهای با فشار استاتیک بالا مناسب کرده است.

بیشینه کارایی استاتیک چرخ

BI تقریبا برابر ۷۵ الی ۸۰ در صد است. هنگامی که یک دمنده BI برای جابه جایی کمیت مشخصی از هوا انتخاب شده باشد، بایستی به طور تقریبی در سرعتی معادل دو برابر برای دمنده FC انتخابی مشابه عمل کند. با این حال توان مورد نیاز دمنده BI کم بوده.

بر خلاف دمنده FC، خطوط توان ترمزی دمنده BI در بخش اعظم آن با منحنی های عملکرد دمنده موازی اند. بنابراین چنانچه مقاومت سامانه از ۴ به ۲ اینچ افت کند. همانند شکل ۲ خطوط توان ترمزی دمنده تنها اندکی تغییر خواهد کرد. به همین دلیل از دمنده هایBI به عنوان دمنده های بدون اضافه بار یاد می شود.

2(139)

دمنده های جریان محوری

دمنده محوری

سه نوع اولیه از دمنده های جریان محوری داریم: دمنده پیشران، دمنده لوله- محوری و دمنده پره – محوری. اولین نمونه احتمالا شناخته شده ترین نوع آن است. دمنده پیشران در بر دارنده یک پره پیشران و یک روزنه همراه آن است که جهت محدود کردن “برگشت هوا” از سمت خروجی می باشد. بدون روزنه، دمنده دقیقا یک دمنده پیشران نیست زیرا به طور مسلم نمی تواند هوا را از فضایی به فضای دیگر حرکت دهد. روزنه معمولا از ورق فلزی بوده که طوری طراحی شده تا به دقت بر محیط پیرامون پیشران منطبق شود. دمنده لوله- محوری به صورت تحت الفظی یک دمنده پیشران در یک لوله است. در این حالت لوله جایگزین روزنه می شود. دمنده لوله محوری که بسط دمنده پیشران بوده، مقدار جریان، فشار و بازده را به واسطه کاهش نفوذ و نشت هوا در نوک پره ها افزایش می دهد. دمنده پره – محوری یک دمنده لوله – محوری با افزودن تیغه هایی در لوله برای جهت بخشیدن جریان هوا به بیرون است. جریان هوا از حالت جریان چرخشی ناشی از پیشران  به خط جریان به مراتب مستقیم تری تغییر یافته و همچنین در طی فرایند، فشار و بازده در عین کاهش صدا، افزایش می یابد.

در حالت معمول دمنده پیشران در فشار پایین تری عمل می کند. دمنده لوله – محوری تا حدوی بالاتر بوده و دمنده پره – محوری بیشینه فشار خروجی را در این بین تامین می کند. دمنده های پره – محوری بیشینه فشار خروجی را در این بین تامین می کند. دمنده های پره – محوری زمانی استفاده می شوند که فضای موجود جهت نصب دمنده محدود باشد.

یک دیدگاه