پیمانکار رتبه یک تاسیسات

استفاده از فناوری BIM در نوسازی و بازسازی تاسیسات ساختمان ها با تمرکز بر بهره وری انرژی
1398-02-18
مدیریت پروژه ساخت و ساز – مباحث ارزشمند در زمینه مدیریت پروژه ساخت و ساز
1398-02-20
Show all

دوربین های شبکه- دوربین های شبکه و تحت وب و توسعه سیستم های امنیتی

 

مترجم:محسن قنبرنژاد
اردیبهشت ماه 98

 

 

امروزه 23 سال از اختراع اولین دوربین تحت شبکه تولید شرکت Axis Communications می گذرد. این دوربین برای اولین بار قابلیت اتصال به اینترنت و سرور را دارا بود. این دوربین در حالت عادی و با رزولوشن نرمال قابلیت انتقال ویدئو به صورت 1 فریم بر 17 ثانیه را داشته و با رزولوشن CIF با سرعت 1 فریم بر 1 ثانیه.

پس از اختراع این دوربین، پیشرفت های چشمگیری در این زمینه صورت گرفت و قابلیت ­ها و ویژگی های جدیدی در دوربین های مداربسته به وجود آمد. برخی از این پیشرفت ها شامل افزایش رزولوشن، قابلیت کارکرد در شرایط با نور کم، قابلیت چرخش بیشتر، ذخیره on-board، قابلیت صوتی دو طرفه و قابلیت انطباق پذیری با 4K می باشد.

حدود دو سوم از کل دوربین های فروخته شده در سراسر جهان در سال 2018 از نوع دوربین های شبکه بوده اند. کارشناسان بر این عقیده اند که این مقدار در طول پنج سال آینده نیز جهشی چشمگیر خواهد داشت.

همچنین از نظر قیمت نیز دوربین های شبکه در حال رقابت با سایر دوربین های موجود در بازار هستند. به طور متوسط قیمت یک دوربین شبکه در سال 2010 حدود 500 دلار بوده که این مقدار در سال 2018 به حدود 100 دلار کاهش یافته است.

دوربین های شبکه

اختراع و گسترش دوربین های شبکه تاثیر بسیار مثبتی در بازار نصب و راه اندازی سیستم های امنیتی داشته است و در چنین زیرساخت هایی ویدیوهای ضبط شده برای اهداف متفاوتی در دسترس و قابل استفاده می باشند. در حال حاضر ویدیوهای ضبط شده توسط این دوربین ها به راحتی در اختیار تیم امنیت مجموعه تحت نظارت و یا سایر افراد ذی نفع قرار می گیرد. همچنین بر خلاف گذشته به منظور بررسی ویدیوهای ضبط شده نیازی به حضور در مجموعه از نزدیک نبوده و می توان ویدیو های ضبط شده را به راحتی از راه دور مشاهده نمود. به همین منظور افزایش کیفیت رنگ، تصویر و رزولوشن تصاویر و ویدیوهای ضبط شده در این سیستم ها در اولویت قرار گرفته و امروز تا حد زیادی این هدف حاصل شده است. امروزه حتی امکان کنترل دوربین ها از راه دور و با استفاده از گوشی های هوشمند تلفن همراه مقدور است.

 

 

محاسبات پیشرفته و نیاز به مصرف توان بیشتر در دوربین های شبکه

پس از گذشت مدتی، نیاز به دوربین های امنیتی و فیلم های ویدیویی ضبط شده توسط این سیستم ها فراگیر شد. لذا نیاز به ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها و مدیریت این حجم از داده های ضبط شده احساس می شد. به همین منظور تحقیقات جدیدی در این زمینه صورت گرفت تا این نیاز را با استفاده از تکنولوژی روز و به بهترین روش رفع شود.

پس از انجام تحقیقات گسترده در این زمینه، در سال 2005 تکنولوژی جدیدی برای این کار در بازار ارائه شد اما به عقیده کارشناسان با توجه به اینکه دقت کافی در تکنولوژی ارائه شده وجود نداشت، موفقیتی حاصل نشد که تجربه بدی برای سازندگان و مصرف کنندگان محسوب می شد. در ابتدا این تکنولوژی جدید ارائه شده فروش خوبی داشت اما پس از مشخص شدن ایرادات آن، تحلیل های بسیار منفی در مورد آن ارائه شد که نظر بسیاری از مصرف کنندگان را در مورد سیستم های امنیتی تغییر داد.

 

 

در ابتدا کیفیت تصاویر ضبط شده بسیار متفاوت از چیزی بود که امروزه شاهد آن هستیم. کدک های فشرده سازی ویدئو همچون MJPEG در دهه 1990 مورد استفاده قرار می گرفتند. در ادامه و با توسعه کدک H.264 افزایش قابل توجهی در کیفیت تصاویر به وجود آمد. امروزه کدک H.265 مورد استفاده قرار می گیرد که به لطف این تکنولوژی بدون اینکه افزایش قابل توجهی در پهنای باند به وجود آید، شاهد تصاویر با کیفیت HD و 4K هستیم. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی این دوربین ها، عملکرد دوربین ها در شرایط نور کم نیز به طرز قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرده است.

از نظر پیمانکاران و مجریان سیستم های امنیتی نصب دوربین های شبکه نسبت به گذشته بسیار ساده تر شده است.

همانطور که بیان شد با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در زمینه سنسورها و تراشه های الکترونیکی می توان انتظار داشت که در آینده ای نزدیک شاهد دوربین هایی با عملکرد بسیار بهتر در شرایط نوری کم و همچنین تصویربرداری در فریم های بالاتر باشیم. سیستم های محاسباتی که در داخل دوربین ها قرار گرفته و انجام محاسبات را بر عهده دارند، از نظر سرعت و عملکرد بسیار قوی بوده و تکنولوژی هایی همچون فراگیری ماشین ( Machine Learning ) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence  ) به کلی جای این سیستم ها را نخواهند گرفت؛ بلکه تنها در بهبود و ارتقای سرعت و قدرت پردازش سیستم تاثیر گذار خواهند بود. تکنولوژی دوربین ها به طور پیوسته در حال پیشرفت بوده و قابلیت آن ها در تشخیص رنگ ها، اشیا پیرامون، نوع حرکات در حال بهبود می باشد تا دنیای اطراف خود را با دقت بیشتری تشخیص دهند.

در مجموع گسترش و پیشرفت دوربین های تحت شبکه تاثیر بسیار گسترده ای در کاربردهای امنیتی و نظارتی داشته است. به طور کلی با انتقال دوربین ها از حوزه تلویزیون مدار بسته یا CCTV ( Closed Circuit Television ) به حوزه شبکه عملکرد بهتر و امنیت بیشتری را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

 

منبع:

https://www.ecmag.com/section/integrated-systems/evolution-ip-cameras-future-these-devices-becoming-clear

یک دیدگاه