پیمانکار رتبه یک تاسیسات

بهینه سازی تاسیسات-بررسی انواع مختلف سیستم های سرمایشی از نظر قیمت و میزان مصرف
1397-06-13
افزایش بهره وری – چند راهکار ساده برای توانایی افزایش بهره وری در محیط کار
1397-06-17
Show all

ساختمان‌ های هوشمند – ساختمان‌ های هوشمند چگونه تعریف می شوند؟

ساختمان‌ های هوشمند –  ساختمان های هوشمند چگونه تعریف می شوند؟

گردآورنده: تیم طراحی تاسیسات برقی و مکانیکی شرکت ارکان ارزش
شهریور ماه 97

 

ساختمان‌ های هوشمند

ساختمان‌ های هوشمند

 

مقدمه

در سال ۱۹۷۰، ورود كامپيوتر و تكنولوژي های ارتباطاتی راه دور، زندگي بشر را متحول كرد. اين تغيير و تحول حتي از نظريه‌‌اي كه خود، مقدم اين تكنولوژي بود، پيشي گرفت. و  از سال ۱۹۹۰، زندگي فردي و اجتماعي افراد، با ورود این تکنولوژی ها تغييرات بسياري كرد. فضاها و مكان هاي فيزيكي و تعاريفشان، درست همانند چهره ی انسان، در طول زمان دچار تغييرات زیادی شده‌اند. براي مثال اتاقهاي کنفرانس شكل مجازي به خود گرفته اند، چرا كه بسياري از عناصر و اجزاء فيزيكي آنها، جاي خود را به كامپيوترها و برنامه ها داده‌اند. اين اتفاق درست همان چيزي است كه مي‌توان نامش را وحدت ميان توانايي‌هاي كامپيوتر و دنياي فيزيكي ما دانست. در هم آميختن دنياي فيزيكي ما با كامپيوتر اين امكان را فراهم مي‌آورد تا دنياي پیش روی ما با ذهني كامپيوتري بيانديشد. كامپيوتر اين توانايي را دارد كه اطلاعات را درياف كند (input) و آنها را با كامپيوترها و ماشين‌هاي ديگر رد و بدل كند. همچنين كامپيوتر مي‌تواند به راحتي كارهايي نظير، پويش اطلاعات، محاسبه و نتيجه‌گيري (output)  را در مدت زمان كوتاهي انجام دهد. گويي كامپيوترها هم مي‌توانند بيانديشند، اما خیلی سريعتر از انسانها!

امروزه ساختمانها خود گونه ای از تکنولوژی به حساب می آیند. آنها خود را با تكنولوژي وفق مي‌دهند و از آن بهره مي‌گيرند. ساختمانها نیز جهت استفاده از ذهن فوق سریع کامپیوترها به سمت هوشمند شدن پیش می روند. يك ساختمان هوشمند، ارتباط بین کلیه ی وسایل تاسیساتی مانند روشنایی، گرمایش و تهویه مطبوع، امنيت، نظارت، مديريت و ارتباط راه دور را امکان پذیر و کنترل می کند. عامل يكپارچگي، اين توانايي را به سيستم های مختلف مي‌دهد تا بتوانند اطلاعات را ميان خود رد و بدل كنند، تبادل اطلاعات ميان اين سيستم‌ها باعث مي‌شود كه خروجي اطلاعات كه همان نتيجه نهايي است، بدون ايجاد هر گونه اختلال، به درستی انجام شود. از سوي ديگر سيستم هاي خروجي اطلاعات و يا تصميم گيرنده‌هاي نهايي، سيستم‌هايي هستند پاسخگو، كه پاسخي مناسب براي اطلاعات ارسالی كه از منابع گوناگون به سيستم وارد مي‌شوند، مهيا مي‌كنند. خروجي‌هاي اطلاعات و سيستم‌هاي تصميم گيرنده ، اصلي‌ترين و ضروري‌ترين مولفه در اين نوع معماري كه به نام معماري پاسخگو شناخته مي‌شود، به شمار می روند.

با انجام این هوشمند سازی بخش‌هايي نظير دستگاه های تهویه مطبوع (شامل سرمایش، گرمایش و تصفیه)، بخش‌هاي مكانيكي، امنيتي، مديريتي، روشنایی، نگهداري و تعميرات، شبكه محلي و مديريت انرژي کاملآ تحت تاثیر قرار گرفته و جهت انجام اهداف نهایی با یکدیگر به درستی ارتباط برقرار می کنند. تعريف يك ساختمان هوشمند را به موفقيت‌ها و اهداف بسيار ويژه وآرمانی ربط داد.

دانشمندان لغت «ساختمان های هوشمند» را اينگونه تعريف كرده‌اند: «بنايي كه در آن از آخرين تكنولوژي‌ها استفاده شده باشد». با اين تعريف مشخص است كه آنها به بنايي هوشمند مي‌گويند كه داراي بروزترين سيستمهاي ساختماني باشد. اگر چه نوآوري و ابداع در ساختمان های هوشمند بسيار مهم است اما اين به آن معني نيست كه لزوماً تبادل اطلاعات و يكپارچگي سيستم‌هاي ساختمان موجب مي‌شود كه آنرا هوشمند بناميم.

تعریف ساختمان‌ های هوشمند

سمپوزيوم بين المللي معماري در سال ۱۹۸۵ در تورنتو تصريح كرد كه: « ساختمان های هوشمند آميزه‌اي هستند از ابداعات (خواه اين ابداعات تكنولوژيك باشد خواه خير) به همراه مديريتي بدون نقص كه در اين راستا و با داشتن اين دو ويژگي سرمايه صرف شده تا حد زيادي باز گردد. اين تعريف علاوه بر لزوم وجود ابداع و نوآوري و استفاده از تكنولوژي اين موضوع را نيز يادآوري مي‌كند كه يكي از اهداف ساخت ساختمان های هوشمند، اينست كه ساختمانهایي ساخته شوند كه هر چه بيشتر سرمايه‌اي را كه در ساخت و ساز صرف شده است برگردانند. به علاوه اهداف ديگري كه در ساخت بناهاي تجاري و اداري مورد توجه است، در تعريف بالا ذكر نشده است. ارائه تعريف براي بناهاي هوشمند بر مبناي ذكر اهداف ضروري در تعريف EIBG (گروه سازنده ساختمان های هوشمند در اروپا) به وضوح مشاهده مي‌شود كه مي‌گويد: «يك بناي هوشمند، بنايي است كه كارآيي و راندمان ساكنانش را افزايش داده و امكان مديريت موثر را بر اساس مقتضيات خاص و با كمترين هزينه فراهم می آورد». راندمان و سودمندي تا حدودي غيرقابل لمس و نامحسوس هستند که تنها با نگاهي به عملكرد گذشته و مقايسه آن با عملكرد جديد، تا حدودي می توان به اين دو مفهوم دست يافت. همچنين پايين آوردن هزينه‌ها از جمله اهدافي است كه بايد توسط سيستم‌هاي كنترل كننده مورد توجه قرار گيرد.

 

ساختمان‌ های هوشمند

ساختمان‌ های هوشمند

 

از سويي ديگر در سال ۱۹۹۶ تعريف جدیدی براي ساختمان های هوشمند ارائه شد.” ساختماني كه با بهره گرفتن از تكنولوژي مدرن اين امكان را فراهم آورد تا بتوان اجزاء و تجهيزات مختلف را به طور خودكار كنترل كرد”. اين تعريف به خوبي نشانگر روند تبادل اطلاعات بين اجزاء كنترل كننده و اجزاء كنترل شونده، در ساختمان های هوشمند است. روند فرماندهي ساختمان در تعريف DEGW در سال ۱۹۹۸ ذكر شده است. اين تعريف بيان مي‌كند كه يك ساختمان هوشمند در برابر نيازهاي كاربران خود بسيار پاسخگوتر است و توانايي هماهنگي يا تكنولوژي جديد را دارد و مي‌توانند خود را با تغييرات سازماني ساختمان، هماهنگ كنند. كلمه «پاسخگو» در اين تعريف بيانگر معناي «خروجي سيستم» است. كلمه «در برابر نيازهاي كاربران» معرف توانايي سيستم در شناخت و تشخيص «نيازها» به وسيله تحليل وروديهاي كاربران است و كلمه «هماهنگي» نشانگر توانايي سيستم براي هماهنگ شدن با اهداف مورد نیاز است خواه اين هماهنگي توسط خود سيستم انجام شود خواه به وسيله ديگران.

در سال ۱۹۸۸، معماری بنام «اتكين» تعريفي براي ساختمان های هوشمند ارائه كرد. او گفت: ساختمان های هوشمند ساختماني هایی  هستند كه از وقايعي كه در درون و برون آن رخ مي‌دهد مطلع ان و مي‌‌توانند در مواجهه با اين وقايع و براي بوجود آوردن محيطي دلچسب براي كاربرانش، موثرترين و بهترين تصميمات را در همان زمان بخصوص، اتخاذ كنند. «اتكين» در تعريف خود علاوه بر توانايي کسب اطلاعات (input) و توانايي پاسخگويي (output) فاکتور زمان را نیز دخیل کرد. بر مبنای این تعریف همه تصمیمات سیستم در مواجهه با وقایع درون و برون ساختمان باید در زمان خاص خود اتخاذ شوند و اگر اين تصمیم گیری ها در زمان ديگري انجام شوند، ارزشمند نخواهند بود. كلمه «مطلع است» در تعريف «اتكين» به معناي اطلاعات دريافت شده (input) و وسايل ارتباطي است كه اطلاعات به وسيله آنها به سيستم كنترل وارد شده و جمع آوري مي‌شود. كلمه «تصميم مي‌گيرد» در اين تعريف بيانگرهمه انواع پاسخ‌هاست. مانند تصميم سیستم براي تعادل دماي درون بنا كه همه اين ها تحت عنوان «خروجي سيستم (output) قرار مي‌گيرند.


تحولي كه در زمينه ارتباطات راه دور و همچنين علم الكترونيك رخ داد موجب گسترش چشمگیر توانايي هاي ساختمان های هوشمند شد. توانايي يادگيري در سيستم‌هاي يكپارچه كه شامل اصطلاح «هماهنگي» است و در تعريف DEGW ذكر شده است، موجب مي‌شود كه سيستم بتواند از تجربه‌هاي مشابه در موارد ديگر استفاده كند تا با توجه به اين تجربه‌ها و آموزه‌ها بهترين تصميمات را اتخاذ كند. علاوه بر توانايي يادگيري سيستم، اطلاعاتي كه بين بخش‌هاي مختلف رد و بدل مي‌شود بايد در (BCS) که همان بخش كنترل ساختمان است ، مورد تحليل و پردازش قرار گيرند كه در حقيقت بخش BCS به منزله مغز ساختمان به حساب می آید.

بنابراین زمانی می توان یک ساختمان را هوشمند نامید که شرایط زیر را داشته باشد:
۱ـ ورودي سيستم كه وظيفه دريافت اطلاعات را به وسيله ابزارهاي دريافت كننده برعهده دارد.

۲ـ پردازش و تحليل داده هاي اطلاعاتي
۳ـ خروجي سيستم كه در مواجهه با اطلاعات دريافت شده توسط ورودي سيستم، پس از پردازش آن ها، اقدامات لازم را اتخاذ مي‌كند. ( output )
۴ـ ملاحظات زماني كه موجب مي‌شود تا تصميمات اتخاذ شده در زمان مقرر رخ دهند.
۵ ـ توانايي يادگيري.

یک دیدگاه