پیمانکار رتبه یک تاسیسات

موارد مهم در خصوص طراحی سیستم‌های توزیع و هوارسان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
1398-03-19
انرژی الکتریکی – بررسی نحوه توزیع انرژی الکتریکی در عملکرد واحدهای صنعتی
1398-03-21
Show all

آشنایی با نحوه بهره گیری از انرژی سبز در ساختمان الماس سبز مالزی

مترجم: حسین حاجی زین العابدینی
خرداد ماه 98

 

ساختمان های سبز-الماس سبز مالزی(بخش اول)

 

(بخش اول)

در سال ۲۰۰۵ بهره وری انرژی به عنوان اولویت در کشور مالزی مطرح بود. در آن زمان کمیسیون انرژی مالزی، سیستم سیاست گذاری انرژی مالزی، موسسه استاندارد و ایمنی، در پایتخت اداری کشور مالزی در پتراجایا دور هم جمع شدند و تیم مجری پروژه تصمیم گرفت پا را فراتر از بهره وری انرژی بگذارد و هدف خود را بهره گیری از انرژی سبز قرار دهد، که در آن زمان مقوله جدیدی در مالزی بود. ساختمانی با رده پلاتین، که هم اکنون به عنوان یک جاذبه توریستی در جامعه پایدار جهانی مطرح است. بر اساس تجربه ساخت این ساختمان، به شاخص ساختمان های سبز رده پلاتین (سیستم رده بندی ساختمان سبز مالزی) با یک هزینه اضافی ۶% می توان دست یافت. در نتیجه، تعداد ساختمان های سبز در مالزی از زمان اتمام ساخت پروژه الماس که دارای شاخص ساختمان های سبز (GBI) بودند و از سال ۲۰۱۰ تا ۴ سال بعد به شدت افزایش یافت(بیش از ۴٫۶ میلیون متر مربع).

ساختمان الماس سبز

شرایط آب و هوایی و مسیر حرکت خورشید و موقعیت استوایی مالزی(۳درجه جنوبی) به طراحی الماسی شکل ساختمان کمک کرده است. مطالعات پیرامون خورشید نشان می دهد که نمای با زاویه ۲۵ درجه، شرایط خود سایه ای برای نمای شمالی و جنوبی ایجاد می کند و برای حداکثر استفاده از نور روزانه، یک دهلیز در نظر گرفته شده است و درنتیجه شکل الماس خلق شد. الماس نماد شفافیت و ماندگاری و ارزش است. ویژگی هایی که نشان دهنده نقش کمیسیون انرژی و ماموریت قانونگذاری آن است و در ضمن شکل آن معرف رویکرد طراحی بهینه برای بالا بردن بهره وری انرژی است. این ساختمان های سبز شامل هفت طبقه بر روی همکف و دو طبقه زیر زمین برای پارکینگ است. طبقه هفتم دارای یک سالن تئاتر کوچک و اتاق هیات مدیره و یک غذاخوری است. شیشه دوجداره بکار رفته سبب کاهش انتقال گرما تابشی از نمای شرقی و غربی خواهد شد. میزان عبور نور مرئی (VLT) بیش از ۰٫۵ از شیشه، که شامل روشنایی طبیعی و موثرفضای داخلی دفاتراست و با کمک شلف نوری امکانپذیر می شود. شکل الماس واژگون، محوطه زمین و فضای منظره دورتا دور ساختمان را افزایش و سبب کاهش اثرات جزیره گرمایی خواهد شد.

 در ساختمان کاملاً شیشه ای به نظر می رسد اما یک متراول عمودی هر طبقه از روکش فلزی پوشیده شده است و قسمت پایین دیوار هر طبقه از جنس شیشه ای نیست، لذا در نوردهی و بهره وری انرژی تاثیری ندارد. شکل الماسی ساختمان به کمک کامپیوتر شبیه سازی شد تا اطمینان حاصل شود که مصرف انرژی و میزان نوردهی طبق آنچه در نظر گرفته شده است.

ساختمان های سبز-الماس سبز مالزی(بخش اول)

بازدهی انرژی

بر اساس طراحی صورت گرفته، شدت انرژی ساختمان(BEI) برابر m2.year /KWh85 است که بیانگر کاهش ۶۵ درصدی نسبت به ساختمان ها اداری معمولی با BEI برابر m2.year /KWh249 است. شبیه سازی انرژی به کمک نرم افزار و درمحیط مجازی IES انجام شده بود که مطابق با استاندارد اشری ۱۴۰-۲۰۰۴ و استاندارد ۹۰٫۱-۲۰۰۷ است(جدول ۱ و ۲). عملکرد بهره وری انرژی یک ساختمان که در بازه زمانی اکتبر ۲۰۱۰ تا نوامبر ۲۰۱۱ ثبت شده در شکل ۱ نشان داده شده است.

BEI واقعی m2.year /KWh65 از مقدار در نظر گرفته شده در فاز طراحی(m2.year /KWh85) فراتر بوده و باعث صرفه جویی ۷۰ درصدی انرژی در سال شده است.

سیستم HVAC

ساختمان الماس جهت تامین شرایط آسایش، طبق روند زیر طراحی شده است:

  • بار محسوس جهت تهویه مطبوع فضاها
  • بار نهان سیستم هوادهی، جابجایی وفیلتراسیون هوا

آب سرد اولیه توسط یک سیستم سرمایشی محلی(DCS) تامین می شود در حالیکه تاسیسات بصورت سیستم سرمایشی محلی گازی است. در واقع تعداد چیلرهایی که از نیروی برق استفاده می کنند بیشتر از چیلرهای گازسوز است. سیستم آب سرد ساختمان دارای دو مبدل حرارتی است که یکی عملیاتی است و دیگری نقش پشتیبان دارد و ظرفیت هر یک ۱۲۳۰ کیلو وات است. دو استراتژی کنترلی محلی برای ساعات کاربری اداری و ساعات تعطیلی(سرمایش توسط واحدهای هواساز) و برای ذخیره انرژی فراهم شده است. در طول ۶ تا ۸ ساعت ذخیره سازی انرژی سرمایی، آب سرد از سیستم سرماساز ساختمان به طرف کف سیمانی منتقل شده و دمای کف در محدوده ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد خواهد شد تا در ساعات اداری، سرمایش فضای اداری را از طریق سرمایش از کف فراهم کند. سرمایش ناشی از کف سیمانی مثل یک باطری قابل شارژ عمل می کند، واین سیستم ذخیره سازی انرژی، از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح روز بعد شارژ می شود.

سیستم نوردهی

ساختمان الماس طوری طراحی شده است که حداقل۵۰ درصد روشنایی فضای داخلی را ازطریق نور روزانه و با حداقل انتقال گرما از بیرون به فضای داخلی، تامین کند. و بقیه را به کمک سیستم نوردهی مصنوعی و پربازده نور تامین خواهد کرد. بار روشنایی برابر ۸ وات بر متر مربع است با درجه روشنایی ۳۰۰ تا ۴۰۰ لوکس  که با استاندارد ۱۵۲۵-۲۰۰۷ مالزی مطابقت دارد.

 

ساختمان های سبز-الماس سبز مالزی(بخش اول)

 

استراتژی روشنایی روزانه

نور روزانه نما: نور روزانه، با استفاده از سیستم شلف نوری و انعکاس نور به کمک آینه تا عمق اتاق منتقل می شود. دراین طراحی، از پرده کرکره ثابت جهت جلوگیری از تابش خیره کننده استفاده شده است.

دهلیز روشنایی روز

طراحی دهلیز روشنایی روز شامل سه عنصر اساسی طراحی است:

  • یک دریچه برای تنظیم نفوذ نور به داخل
  • پنجره ها با اندازه های مختلف در هر طبقه
  • صفحات بازتابنده آلومینیومی

دریچه های تنظیم نور اتوماتیک شامل ۲۴ عدد است که به وسیله آنها می توان ۶ ترکیب مختلف بسته به میزان نور بیرون بدست آورد.

پرده کرکره تنها اجازه می دهد  ۳۰ درصد روشنایی دفاتر، از نور روزانه و از طریق دهلیز تامین شود. دو سنسور برای کنترل دریچه ها تعبیه شده است. هدف از سیستم کنترل، ممانعت از تابش مستقیم نور روزانه و نفوذ آن به داخل دفاتر است و همچنین تعدیل شدت نور عبوری از دهلیزاست. دسترسی به نور روزانه در عمق دهلیز کاهش می یابد. برای طبقات بالا، پنجره ها با دیوار های سفید جایگزین شده اند در حالیکه از پنجره های سراسری کف به سقف برای طبقات پایین تر استفاده شده است. صفحات آلومینیومی در طبقات چهارم و پنجم بر روی دیواره های دهلیز جهت انعکاس نور به طبقات اول و دوم نصب شده اند.

 

منبع:

http://www.hpbmagazine.org

یک دیدگاه