پیمانکار رتبه یک تاسیسات

شبکه های اجتماعی
8 اشتباهی که باعث آزار و از دست دادن مخاطبین شما در شبکه های اجتماعی می شود
1398-02-25
ارزیابی تاثیر تهویه متقاطع در ساختمان ها بر کیفیت هوا در معابر خیابانی
1398-02-27
Show all

ساختمان هوشمند MEGA – تحلیل اقتصادی و مصرف انرژی در ساختمان هوشمند MEGA

تحلیل اقتصادی و مصرف انرژی ساختمان های هوشمند MEGA(قسمت اول)

تحلیل اقتصادی و مصرف انرژی ساختمان های هوشمند MEGA(قسمت اول)

مترجم: حسین حاجی زین العابدینی
اردیبهشت ماه 98

 

 

ساختمان های هوشمند MEGA

 

بخش اول

مگا مخفف عبارت های:

بکارگیری مواد پایدار (Materials)، مدیریت  الکترونیک (Electronic management)، طراحی ساختمان های سبز(Green building design),  و اتوماسیون ساخت و ساز (Automation construction) است.

مقدمه:

این پروژه مربوط به یک ساختمان هوشمند MEGA است که اهداف اصلی در آن، بهره وری انرژی و کاهش تولید کربن در طول مدت ساخت با استفاده از فن آوری اطلاعات و طراحی سبز است.

در این مقاله، تجزیه و تحلیل اقتصادی در مورد مصرف برق و پتانسیل صرفه جویی انرژی بر اساس استفاده از تجهیزات تامین انرژی مانند لوله های زمینی و دودکش های خورشیدی، شبیه سازی ، و اندازه گیری های میدانی در چهار مرحله آزمایشی انجام شده، محاسبات اقتصادی مربوط انجام گرفته است.

برای نمونه، با توجه به اینکه کشور تایوان در نزدیک خط استوا قرار گرفته است، مصرف برق در فصل تابستان به شدت افزایش پیدا می کند. بر اساس آمارمنتشر شده مربوط به انرژی توسط موسسه برق تایوان، R.O.C تهویه مطبوع بیشترین سهم در مصرف برق و چیزی در حدود 41 درصد  کل مصرف برق سالیانه را به خود اختصاص می دهد. با افزایش 1 درجه سانتیگراد دمای هوای داخل، مصرف برق در حدود 6 درصد کاهش پیدا می کند و در حدود KWH300000000 برق در یک تابستان صرفه جویی می شود.

ساختمان ها مهمترین مصرف کننده های انرژی در شهرهای مدرن هستند و بنابراین نقش حیاتی در صرفه جویی انرژی و تولید و انتشار گازهای گلخانه ای دارند. توسعه روش های مدرن ساخت و ساز سبب افزایش آگاهی عمومی در مورد مصرف انرژی در ساختمان ها و افزایش اقبال عمومی نسبت به یافتن راه حل های جدید درجهت صرفه جویی مصرف انرژی شده است. یکی از روش های اولیه در بهره وری انرژی در ساختمان ها عبارت از بهره گیری از طرح های کارامد در مصرف انرژی و سیستم های انرژی تجدید پذیر در ساختمان های جدید است. اخیراً، مطالعات گسترده ای در مورد تحلیل مصرف انرژی در ساختمان ها انجام شده است و به منظور یافتن استراتژی های کنترلی موثر در جهت صرفه جویی مصرف انرژي، راههای مختلفی برای ایجاد آسایش حرارتی بهتر در شرایط آب و هوایی مختلف و برای ساختمان های مختلف وجود دارد. بخصوص، برای رسیدن به آسایش حرارتی، و شرایط بهینه مصرف انرژی، تهویه طبیعی به عنوان یکی از موثرترین روشها برای ساختمانهای واقع در مناطق گرم و مرطوب است. بطور مثال ساختمان های با مصرف بهینه انرژی در پاریس، فرانسه در نظر بگیرید که انرژی مورد نیاز برای گرمایش و روشنایی و تهویه مطبوع را خود تولید می کنند. در سیستم های سرمایشی این ساختمانها، آب سرد را از رودخانه ها به طرف ساختمان ها پمپاژ می کنند. که در این شرایط نیازی به تهویه مطبوع نیست و از عایقکاری برای جلوگیری از انتقال گرما بهره می گیرند. سیستم هایی که در ساختمان هوشمند MEGA استفاده می شود سبب کاهش مصرف برق به مقدار 16 کیلو وات به ازای هر متر مربع در یکسال  می شود. در تایوان، موسسه تحقیقاتی معماری و ساختمان به تیم تحقیق و توسعه دانشگاه ملی تایوان برای توسعه ساختمان مگا OB و به منظور بررسی عوامل مختلف بر بازده انرژی و تولید کربن مشاوره داد. مفهوم OB شامل مجموعه اطلاعات در دوره ساخت است.

فلسفه کاربرد OB، افزایش تعداد پروژه ها موفق در به حداقل رساندن اتلاف انرژی و نیاز به بازسازی ساختمان است.

در این مقاله بر کاربرد الکترونیک و ساختمان سبز و ترکیب مکانیزم های کنترلی هوشمند به منظور یافتن بالاترین بازده به همراه تجهیزات با صرفه انرژی در زمانها و شرایط مختلف خواهیم پرداخت. اندازه گیری ها در چهار مرحله و در شرایط مختلف زندگی در یکسال انجام گرفته است. ساختمان مورد نظر OB مگا یک ساختمان سه طبقه با اهداف زیست محیطی خاص و صرفه جویی در مصرف انرژی است. و زیربنای کلی این ساختمان 375 متر مربع است. ساختمان مگا شامل مجموعه ای از نو آوری در تکنولوژی است که عبارتند از: پوشش نانو، سیستم شبکه ای سنسور، سیستم کنترل RFID درب، شیشه عایق، لوله زمینی، دودکش خورشیدی، صفحات خوشیدی و سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاه و دیگر تکنولوژیهای بکار رفته می باشد.

ساختمان هوشمند MEGA

ساختمان هوشمند MEGA

 تجهیزات بکار رفته در ساختمان هوشمند MEGA

1-سیستم های الکترونیک

شامل سنسورهای تهویه مطبوع کنترل RFID برای اندازه گیری دما و رطوبت و تابش حرارتی مربوط به ساختمان هوشمند MEGA. و علاوه بر آن شبکه سنسورهای بی سیم که به سیستم کنترل هوشمند جهت باز و بسته کردن پنجره ها بطور اتوماتیک متصل است تا تهویه و روشنایی ساختمان را کنترل کرده و مصرف انرژی را به حداقل مقدار برساند. از اسمارت میتر برای پایش مصرف الکتریکی و جمع آوری اطلاعات مربوط به آن استفاده شده است.

2-تکنولوژی ساختمان سبز

ساختمان سبز به مفهوم نوع طراحی ساختمان سبز بر می گردد. در این آزمایش، مجموعه اصلی تجهیزات ساختمان سبز شامل: یک دودکش خورشیدی (به همراه فن های تهویه) و لوله زمینی است. یک دودکش خورشیدی و لوله زمینی در ساختمان مگا استفاده شده که در شکل زیر نشان داده شده است.

تحلیل اقتصادی و مصرف انرژی ساختمان های هوشمند MEGA

منابع:

Sait HH, ” Auditing and analysis of energy consumption of an educational building in hot and humid area “,Energy Conversion and Management, Vol.66, pp.143-152, 2013

 

یک دیدگاه