پیمانکار رتبه یک تاسیسات

طراحی پله برقی – معرفی فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در طراحی و نصب پله برقی
1397-09-29
فیبر نوری – آشنایی با تکنولوژی فیبر نوری و بررسی کاربردها و مزایا
1397-10-02
Show all

ساخت و ساز- اطلاعات مفید و لازم برای اجرای یک پروژه ساخت و ساز و بازسازی

مترجم: مریم مصطفی نظری
دی ماه 97

 

 

ساخت و ساز

مقدمه

 ساخت و ساز – آیا می خواهید با جابجایی درب ها، دیوارها و یا پنجره ها، فضایی را تغییر داده یا پیکربندی مجدد انجام دهید؟ آیا تجهیزات جدیدی را نصب کرده اید که نیاز به ارتقای سیم کشی برقی ساختمان، بازسازی لوله کشی یا خنک کننده های اضافی دارد؟ آیا تجهیزات برقی و مکانیکی ساختمان شما فرسوده شده است و نیاز به تعمیرات و نوسازی دارد؟ آیا میدانید مهم ترین نکات مدیریت پروژه موفق چیست؟ قبل هر تصمیم و اقدامات جدید لازم است به نکاتی پیرامون مسائل بازسازی و نوسازی تاسیسات ساختمان توجه کنید.

تمام این اقدامات وابسته به ساختار، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، تجهیزات برقی و مکانیکی، فضای اشغال شده و موارد بیشمار دیگری است که ملزم به مجموعه ای از مراحل از قبیل بازبینی و تایید، طراحی و مهندسی تاسیسات و معماری و دریافت جواز و اجازه نامه های لازم است. در این مقاله سعی شده است با نگاهی مختصر و اجمالی این موضوع را پوشش داده و پیرو آن نکاتی پیرامون مسائل بازسازی و نوسازی ساختمان مطرح شده است. 

مراحل اجرای یک پروژه  ساخت و ساز و نوسازی 

قبل از هر کار با مدیر و مسئول ساختمان به عنوان مثال مدیر مرکز تجاری، مدیر ساختمان مسکونی، مدیر مدرسه و … در خصوص باید ها و نباید های اجرایی و مواردی که نیاز به بازسازی تاسیسات برقی و مکانیکی دارند به توافق برسید. در این مرحله لازم است کلیه نظرات و اهدافی که مدیر مسئول ساختمان برای بازسازی تاسیاست مد نظر گرفته است ثبت و بررسی شود تا در خصوص اجرایی و یا عدم اجرایی شدن آن تصمیمات لازم گرفته شود.

در مرحله بعدی لازم است برای پروژه یا کار خود یک پلن کاری با دامنه مشخص تصویر کنید. یک طرح جامع و برنامه ریزی شده می تواند تضمین کننده موفقیت پروژه شما باشد. هر گونه تغییرات اضافی و بازنگری های مجدد در حین اجرای پروژه بدون طرح اولیه علاوه بر اتلاف زمان منجر به صرف هزینه های اضافی می شود.

در خصوص پروژه های ساخت و ساز مرتبط با شهرها، روستاها و دانشگاه ها معمولا باید مجوزهای لازم از سازمان های ذیربط دریافت شود. این مسئله خود نیاز به صرف هزینه های اضافی است که باید مورد توجه قرار گیرید لذا در این خصوص نیز مدیر ساختمان مورد نظر را در جریان قرار دهید.

در نهایت یک جدول زمان بندی واقع بین گرایانه طرح ریزی کنید که هم شامل زمان صرف شده برای طرح ریزی فاکتورهای اولیه مورد نظر برای بازسازی بوده و هم زمانی که لازم دارید تا پروژه را تکمیل کنید. برای این کار می توانید از نرم افزارهای مرتبط با مدیریت پروژه های ساخت و ساز استفاده کنید. در برخی از پروژه های ساخت و ساز برای مثال پروژه های نوسازی فضاهای دانشگاه های بزرگ، برنامه ریزی و مدیریت فرایند ساخت و ساز می تواند یک کار وقت گیر و بسیار پیچیده به شمار آید. اما برنامه ریزی صحیح کلید موفقیت یک پروژه و تحقق اهداف و مقاصد آن و در نهایت تضمین عملیات اجرایی پیمانکاران مرتبط است.

لذا استفاده از پلتفرم های مدیریت پروژه می تواند گزینه خوبی برای شما در این خصوص باشد که علاوه بر تسهیل در روند مدیریت پروژه می تواند هزینه های اضافی بسیاری را کاهش دهد.

ساخت و ساز

 به طور کلی مراحل مختلفی در روند برنامه ریزی مشاهده می شود که قبل از آغاز ساخت و ساز و بازسازی باید آنان را تا انتها طی کنید. این موارد را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • بازبینی و امکان سنجی
 • طرح و اهداف پروژه خود را تعیین نموده و الزامات طراحی را مشخص نمایید.
 • الزامات کاربردی و عملیاتی را تعیین نموده و ضبط کنید.
 • فرآیند ساخت و ساز را بازبینی کرده و محدودیت های موجود در برنامه ریزی، سیستم های ساخت و ساز و زیرساخت ها را شناسایی نموده و در نهایت طرح پروژه خود را برای بازبینی ارائه دهید.
 • حوزه کاری و طرح مفهومی پروژه خود را به طور واضح بیان نمایید.
 • تعیین بودجه و اتخاذ توافق نامه ها
 • برنامه زمان بندی اولیه را مشخص و با توجه به تغییراتی که در تخمین های پروژه صورت گرفته است آن را اعلام کنید همچنین نقاط عطف کلیدی را شناسایی کرده و به روز رسانی هایی در خصوص برنامه کاری ارائه دهید.
 • منابع مالی و سرمایه گذران طرح را کاملا شناسایی و بودجه ساخت و ساز را تصویب کنید همچنین به روز رسانی های مرتبط با امور مالی را همواره به طور منظم گزارش دهید.
 • طرح نهایی پروژه را انتخاب نموده و بر اساس آن تیم طراحی و پیمانکاران اجرایی تاسیسات فرعی را انتخاب کنید.
 • یک تیم طراحی تاسیسات برای طرح های رسمی و بازبینی طرح استخدام کنید. در عملیات بازبینی باید مطابق با دستورالعمل ها و استانداردهای مرتبط به نوع مکانی که قصد نوسازی آن را دارید عملیات اجرایی مدیریت شود.
 • عناصر مرتبط با معماری پایدار را شناسایی و ارزیابی نموده و به کلیه فاکتورهای موجود براساس دستورالعل های پیرامون مصرف انرژی و بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر دقت کنید.
 • برای مستندات قراردادی مورد نیاز در فرآیند مناقضه، مطابق با دستورالعمل های ارائه شده و قراردادهای تیپ استفاده نمائید.
 • فرم های اخذ مجوز را تکمیل کرده و تمام هزینه های اجرایی را پرداخت کنید.
 • پیمانکار عمومی، پیمانکاران فرعی، معاملات و فروشندگان را مدیریت و جلساتی به منظور هماهنگ سازی پروژه برگزار کنید.
 • تجهیزات و مصالح برتر را شناسایی و تهیه کنید. در این مرحله لازم است با توجه به مصالح موجود در بازار حاضر تصمیمات به گونه ای اتخاذ شود که مطابق با بودجه اجرای طرح باشد.
 • پروژه را بازرسی، کیفیت را کنترل و لیستی از وظایف و کارهای ناتمام تهیه کنید.
 • دستورالعمل ها و توصیه های سازندگان تجهیزات و پیمانکار تاسیسات را برای عملیات اجرایی درخواست نمائید.
 • برای دوره تضمین دستگاه های تاسیسات برگه های گارانتی و تعهدات تامین کنندگان تاسیسات را مطالبه، حفظ و بایگانی نمائید.
 • لیست بازدیدهای دوره ای لوازم تجهیزات و تاسیسات را از مجری تاسیسات و تامین کننده کالاها و تجهیزات تاسیساتی درخواست نمائید.
 • برای راهبری و نگهداری تاسیسات  فرد یا شرکت صلاحیت دار در رشته تاسیسات را شناسایی و برای پروژه در نظر داشته باشید.

منبع:

 

http://bgm.stanford.edu/groups/zones/new_project

یک دیدگاه