پیمانکار رتبه یک تاسیسات

بام خنک-بررسی و معرفی مزایای بام های خنک و انواع آنها
1397-04-26
مکان یابی محل پارک-سیستم هوشمند مکان یابی محل پارک ماشین(قسمت اول)
1397-04-28
Show all

تهویه مطبوع-سیستم‌های تهویه مطبوع هوشمند به واسطه تکنولوژی ساختمان‌های هوشمند

سیستم‌های تهویه مطبوع هوشمند به واسطه تکنولوژی ساختمان‌های هوشمند

گردآورنده: احسان نجفی
تیر ماه 97

فن آوری ساختمان‌های هوشمند (تکنولوژی خودکار سازی ساختمان نیز نامیده می‌شود)، ارائه راه حل‌های سنجش و نرم افزاری است که تعداد فزاینده‌ای از روسای مدیریت تاسیسات ساختمان به منظور کنترل بهتر و بهینه سازی گرمایش، تهویه و سیستم‌های تهویه مطبوع هوشمند ساختمان (HVAC)و همچنین سایر تجهیزات مکانیکی مانند سیستم‌های روشنایی، آب، امنیت و ایمنی اتخاذ کرده‌اند.
این راه حل‌ها در بهبود بهره وری و کاهش مصرف انرژی حیاتی هستند. در واقع، بخش قابل توجهی از مصرف انرژی در جهان به تنظیم درجه حرارت در ساختمان‌های بزرگ و کوچک اختصاص یافته است. با توجه به اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA)، در سال 2015، در حدود 40 درصد از کل مصرف انرژی ایالات متحده در ساختمان‌های مسکونی و تجاری مصرف شده است و از آن 40٪، سیستم HVAC ساختمان‌های تجاری بیشترین سهم مصرف انرژی را داشتند.

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

در سال های پیش از پیدایش سنسور و نرم افزار، مدیران تاسیسات می‌بایست کنترل درجه حرارت ساختمان‌ها را به صورت دستی انجام می‌دادند. همچنین روشن و خاموش کردن هواسازها، دیگ‌های بخار، و چیلرها به صورت دستی انجام می‌گرفت. ترموستات هوشمند (قابل برنامه ریزی) به طور خودکار درجه حرارت خارج را تنها با فشار دادن چند دکمه، تنظیم می‌کند. به معنای این که، زمانی که آب و هوا به صورت نا به هنگامی گرم یا سرد باشد، دمای داخل کمتر از مقدار ایده آل خواهد بود.
امروزه سرمایه گذاری قابل توجهی در توسعه راه حل‌های اینترنتی برای ساختمان‌های هوشمند به وجود آمده است. با توجه به اظهارات دانیل موریل، مدیر عامل شرکت Mattermark، در سال 2015 و 2016 سرمایه گذاران، سهام داران خصوصی و مالکان، 3.1 میلیارد دلار در شرکت‌های مربوط به برنامه‌های کاربردی IOT سرمایه گذاری کرده‌اند.
راه حل‌های جدید IOT که شامل سنسورهای صنعتی است، می‌تواند دما، رطوبت، نور و حرکت را نظارت کند؛ همچنین راه حل‌های نرم افزاری BuildPulse ، مصرف انرژی ساختمان را در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی کاهش می‌دهد.
Dev DuRuz، مدیر راه اندازی با شرکت Paladino که یک شرکت مشاوره ساختمان‌های سبز است، از راه حل شرکت BuildPulse برای تکمیل پروژه راه اندازی محوطه گسترده دانشگاه سیاتل استفاده کرده است. روش BuildPulse امکان تشخیص و حل مشکلات دیگ بخار را می‌دهد و در نتیجه باعث صرفه جویی انرژی می‌شود.

تهویه مطبوع هوشمند

تهویه مطبوع هوشمند

نرم افزار و سنسورها: در حال تحول دادن مدیریت تاسیسات
آینده ساختمان‌های هوشمند شبیه چه خواهد شد؟ از آنجا که ساختمان‌ها مقدار زیادی اطلاعات و امکانات در خود جای داده‌اند، مدیران تاسیساتی باید از نوآوری‌های جدید در زمینه سنجش، تجزیه و تحلیل و اتوماسیون، از پیش آگاهی داشته و از آن‌ها استفاده کنند.
بنیانگذار BuildPulse جیسون برت، معتقد است که سنسورهای هوشمند نقش مهمی در آینده ساختمان‌های هوشمند بازی خواهند کرد. به عنوان مثال اکثر صاحبان ساختمان‌ها به اتخاذ فن آوری های جدید در ساختمان توجه دارند و ظهور تکنولوژی سنسورهای هوشمند باعث شده تا زمان مدیریت تجهیزات تهویه مطبوع برای مدیران تاسیسات بسیار کم باشد. به جای سیستم‌های تهویه مطبوع که به صورت دستی تنظیم می‌شوند، مدیران تاسیسات سیستم‌های تهویه مطبوعی دارند که به کاربر اطلاعات آب و هوایی را در زمان واقعی توسط حسگرهایی هوشمند، ارائه می‌دهد. این سنسور همچنین به سیستم HVAC برای تنظیم درجه حرارت بر اساس حرکت خورشید کمک می‌کند. به عنوان مثال، تهویه هوا به صورت خودکار برای افرادی که در داغ‌ترین سمت یک ساختمان واقع هستند، انجام می¬گردد.
سنسورهای هوشمند بر ساختمان‌های تصرف شده نظارت می¬کنند و اطلاعات مهم را جمع¬آوری کرده و در کمترین زمان اطلاع رسانی می‌کنند. همچنین این سنسورها برای سیستم‌های HVAC قابل برنامه ریزی هستند. اپراتورها قادر هستند تا با استفاده از داده‌های ارائه شده توسط سنسور هوشمند، برای مصرف انرژی

دستگاه‌های ساختمان از جمله روشنایی، تلفن، کامپیوتر و دستگاه‌های دیگر تنظیمات لازم را انجام دهند. مدیران تاسیسات همچنین داده‌ها را برای تنظیم و کنترل تنظیمات راحتی در اداره‌ها، آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های کنفرانس و فضای کاری دیگر بررسی می‌کنند.
برت همچنین توضیح می‌دهد که این سیستم‌ها، کنترل و توازن بهتری برای نظارت بر عملکرد تجهیزات و حسگرها ارائه می‌کنند و مدیران را قادر می‌سازد تا برنامه ریزی را برای تعمیرات پیشگیرانه به صورت موثرتری انجام دهند.
برای مثال در بسیاری از سیستم‌های فعلی، مدیران تاسیسات باید از نظر فیزیکی سنسور CO2 را بررسی کنند تا مطمئن شوند که قابل استفاده هستند. اگر 500 سنسور وجود داشته باشد، بررسی هر کدام از آن‌ها زمان زیادی می‌خواهد. با افزایش IOT، سنسورهای بیشتری در حال ورود به بازار هستند که اطلاعات بیشتری در اختیار مدیران ساختمان قرار می‌دهند.
Dave Karpook، مشاور استراتژیک کسب و کار Planon، معتقد است که تکنولوژی ساختمان‌های هوشمند مقدار عظیمی از اطلاعات ارائه می‌کنند که این حجم از اطلاعات نیازمند تیم مدیریت تاسیسات است تا نظر تحلیل گران این حوزه نیز افزوده شود.
Karpook ذکر می‌کند که، تکنولوژی IOT ساختمان‌های هوشمند، مخرب است. این تجهیزات به طور مستقیم به تولید کنندگان و یا تیم‌های تعمیر، هشدار ارسال می‌کنند. با وجود این تجهیزات مراکز تماس، احتمالاً به کارکنان کمتری نیاز خواهد داشت و کاسبانی که به طور سنتی از هواسازها، چیلرها و دیگ‌ها مراقبت می‌کردند به یادگیری مهارت‌های جدید IT نیازمند خواهند بود. همچنین تجهیزات کامپیوتری که با کارهای مکانیکی متضاد است، به طور فزاینده‌ای گسترش خواهند یافت.
ما در آغاز دوره‌ای هستیم که حسگرها با تجزیه و تحلیل همراه هستند، و این حسگرها سرنوشت افرادی که از ساختمان‌ها، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس‌ها استفاده می‌کنند را تغییر خواهد داد.

منبع
https://facilityexecutive.com/

یک دیدگاه