پیمانکار رتبه یک تاسیسات

بام خنک – بررسی و معرفی انواع بام های خنک و مزایا استفاده از این نوع بام ها
1397-12-16
پمپ­ گرمایی یک راه بسیار سبزتر برای تامین آب گرم و گرمایش خانه
1397-12-20
Show all

اطفاء حریق خودکار-بررسی کاربردی سیستم اطفاء حریق خودکار یا فایرتریس (Firetrace)

مترجم: علی علیخانی
اسفند ماه 97

 

اطفاء حریق خودکار

 

مقدمه

فایرتریس (Firetrace)، سیستم اطفاء حریق خودکار و مقرون به صرفه برای تجهیزات حساس، سیستم های الکتریکی و انواع تابلوهای کنترلی و برقی است که اثربخشی واقعی آن، به خاطر شیلنگ آشکارسازی آن (سنسور حرارتی خطی پنوماتیکی) است که دمای حریق را با دقت بالا تشخیص داده و به سیستم اطفاء این قابلیت را می دهد که با سرعت و به صورت مؤثری عکس العمل لازم را نشان دهد. این آشکارسازی منحصر به فرد می تواند در کوچکترین تابلوهای برق یا سرور و همچنین در پیچیده ترین و بزرگترین تابلو ها مورد استفاده قرار گیرد و این اطمینان را بدهد که پروسه ی آشکارسازی همیشه در حال انجام است.
سیستم فایرتریس، در هرفضایی که خطر و احتمال حریق وجود دارد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و انعطاف پذیری بالایی برای استفاده در محیط های مختلف همچون تجهیزات صنعتی، خودروهای اضطراری و قدیمی، انبار تجهیزات، انواع تابلوهای کنترلی و برق و… را دارد.
سیستم اطفاء حریق فایرتریس، از دستگاه های CNCو هود بخار گرفته تا اطفاء حریق اتوبوس، می تواند راه حل قابل اعتمادی برای سیستم های اطفاء حریق خودکار تجهیزات و تاسیسات حساس پروژه باشد. سیستم اطفاء حریق فایرتریس، با سرعت حریق را آشکار کرده و مستقیما در همان محل بصورت خودکار و مؤثر حریق را خاموش می کند.

این سیستم کاملا خودکار و مستقل بوده و هیچگونه تغذیه الکتریکی نیاز ندارد و در زمان قطع برق، کاملا در حالت آماده باش برای انجام عملیات اطفاء حریق خودکار باقی می ماند.
نیاز به کنترل پنل گران قیمتی ندارد و از این نظر مقرون به صرفه ترین سیستم اطفاء حریق موجود می باشد.
دارای گواهینامه های و تاییدیه های بین المللی نظیر UL، CE، FM و ULC است.
این سیستم می تواند با انواع عامل های اطفاء حریق اقتصادی موجود شامل عامل های پاک، فوم و شیمیایی خشک شامل موارد زیر طراحی شود.

– FE-227 (HFC-227ea)
– HFC-23
– HFC-236fa
– HFC-125
– Foam
– CO2
– ۳MTM NovecTM 1230 Fluid
– Dry Chemical

تنها در چند ساعت برای یک کاربرد و طراحی ساده زمان می برد تا نصب شود و بنابراین به طور قابل توجهی هزینه های نصب آن کاهش می یابد.
ویژگی های قابل اطمینان شیلنگ آشکارسازی که عملا تخلیه اشتباه، زمان و هزینه های بعدی را کاهش می دهد.
شیلنگ های آشکارساز انعطاف پذیر، حفاظت در محیط هایی که دسترسی به آنها سخت و مشکل است، جایی که سایر روش های آشکارسازی نمی تواند استفاده شود را پوشش می دهد.
از شیلنگ های آشکارساز محکم تر می توان در محیط های خشن، جایی که سایر سیستم های آشکارساز رو به زوال می روند و سیستم را ناکارآمد می کنند، می توان استفاده نمود.

 

اطفاء حریق خودکار

اطفاء حریق خودکار

سیستم با تخلیه مستقیم

 

اطفاء حریق خودکار

اطفاء حریق خودکار

 

فایرتریس (Firetrace) مستقیم، سیستم حفاظت از حریق را با استفاده از شیلنگ فایرتریس تخلیه می کند که این شیلنگ هم کار آشکارسازی حریق و هم کار تخلیه ماده اطفاءی را در محل خطر انجام می دهد. هنگامی که حریق شروع می شود، بخشی از شیلنگ که نزدیکتر به حریق است گرم شده و پاره می شود و به نوعی به نازل تخلیه موثری تبدیل می شود. سپس با تخلیه ماده اطفاء سیلندر از طریق قسمت پاره شده شیلنگ و اطفاء موثر حریق، فشار افت می کند. برای محافظت از فضای بیشتر در مقابل حریق، می توان از شیلنگ های فایرتریس بیشتری استفاده کرد.

سیستم تخلیه غیر مستقیم

 

اطفاء حریق خودکار

اطفاء حریق خودکار

 

سیستم حفاظت از حریق غیر مستقیم فایرتریس، از شیلنگ فایرتریس، به عنوان آشکارساز حریق و فعال کننده سیستم استفاده می کند ولی به عنوان مسیر تخلیه ماده اطفاء از این شیلنگ استفاده نمی شود. هنگامی که شیلنگ حریق را حس می کند، پاره شده و در نتیجه باعث افت فشار می شود که این افت فشار، شیر غیرمستقیم را فعال می کند. بنابراین عامل اطفاء درون سیلندر از طریق نازل ها تخلیه می شوند که فضای تحت حفاظت را از ماده شیمیایی اختصاصی اطفاء حریق پر می کند و بصورت مؤثری حریق را با سرعت و بطور کامل اطفاء می کند.
این سیستم معمولا در فضاهای بزرگی استفاده می شود که نیاز به مقادیر زیادی از عامل اطفاء دارند تا بصورت مؤثر، حریق را اطفاء کنند. چندین نازل تخلیه ممکن است برای تامین نیازمندی های کاربرد مورد نظر مورد استفاده قرار گیرند.

سیستم تخلیه غیر مستقیم فشار بالا

سیستم حفاظت از حریق غیر مستقیم فشار بالای Fire trace، از شیلنگ فایرتریس، به عنوان آشکارساز حریق و فعال کننده سیستم استفاده می کند ولی به عنوان مسیر تخلیه ماده اطفاءی از این شیلنگ استفاده نمی شود.
هنگامی که شیلنگ حریق را حس می کند، پاره شده و در نتیجه باعث افت فشار می شود که این افت فشار، شیر غیرمستقیم را فعال می کند. سپس دی اکسید کربن (CO2) درون سیلندرهای اطفاء حریق، از مسیر شبکه لوله کشی ثابت و نازل های تخلیه، در محل مورد نظر تخلیه شده و حریق را با سرعت و بطور کامل اطفا می کند. چندین نازل تخلیه ممکن است برای تامین نیازمندی های کاربرد مورد نظر مورد استفاده قرار گیرند.
یکی از مزایای استفاده از CO2 به عنوان عامل اطفاء حریق، عدم تاثیر نامطلوب زیست محیطی آن است. دی اکسید کربن (CO2) هیچ تاثیری بر لایه ازن ندارد و به اثر گلخانه ای کمک نمی کند و همانند سایر عامل های اطفاءی، با سرعت و راحت در تمام نواحی مورد حفاظت و درون تابلوهای برق و کنترلی نفوذ می کند.
همیشه جوانب احتیاط را در نظر داشته باشید که هرگز از سیستم CO2 برای محیط هایی که معمولا انسانها در آنجا حضور دارند استفاده نکنید. حتی مقدار کم CO2 می تواند مضر باشد و در صورت استنشاق می تواند کشنده باشد.
کاربردهای فایرتریس (Firetrace)

کاربردهای صنعتی
اتاق های کامپیوتر و سرور
تجهیزات مخابراتی
مخازن تمیزکننده ماشین آلات CNC
جمع کننده گرد و غبار
تابلوهای کنترل برق
ماشن آلات EDM
هود بخار
کمد آزمایشگاه های خطرناک
توربین های بادی
بر روی وسایل نقلیه جاده
خودروهای سواری
اتوبوس ها
خودروهای علف زنی (کمباین)
وسایل نقلیه نظامی
تجهیزات کشاورزی
خودرو و تجهیزات سنگین راهداری

حمل و نقل عمومی

 

اطفاء حریق خودکار

اطفاء حریق خودکار

سایر کاربردها
فرودگاه ها
هواپیما
تاییدیه های فایرتریس (Firetrace)
UL
ULC
FM
CE

برای گوش دادن پادکست مقاله بالا به لینک زیر مراجعه کنید:

https://goo.gl/weAAIu

منابع:

http://www.dpgksb.com

http://www.firetrace.com

یک دیدگاه