پیمانکار رتبه یک تاسیسات

نورپردازی بناهای تاریخی
1395-11-24
بانک خازنی چیست
1395-11-26
Show all

سیستم اطفاء حریق FM200

سیستم اطفاء حریق FM200

گردآورنده: محسن قنبرنژاد

بهمن ماه 95 

در هنگام اجرای تاسیسات مکانیکی و برق ساختمان، اجرای تاسیسات آتش نشانی ( اطفاء و اعلام حریق ) از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای پیاده سازی این تاسیسات نیاز به آشنایی با تجهیزاتی از قبیل اسپرینکلر، دتکتور و … است که برای آشنایی بیشتر می توانید به قسمت مقالات وب سایت ارکان ارزش مراجعه کنید.

در مقاله زیر یکی از جدیدترین سیستم های اطفاء حریق معرفی خواهد شد.

سیستم اطفاء حریق FM200

مقدمه

یکی از خطرهایی که همواره هر مجموعه‌ای را تهدید می‌کند، وقوع آتش‌سوزی می‌باشد که می‌تواند خسارات جبرا‌ن‌ناپذیری را بر جای بگذارد؛ اجرای تاسیسات آتش‌نشانی در ساختمان نقش بسیار مهمی در اطفا حریق و جلوگیری از انتقال آن به سایر نقاط دارند. ایمنی در تمامی مجموعه‌های صنعتی، تجاری، مسکونی و … بایستی همواره در اولویت اول قرار گیرد. به همین منظور در نظر گرفتن سیستم‌های اعلام و اطفای حریق مناسب بایستی در اولویت کارفرما و کارشناسان پروژه های تاسیسات الکتریکی باشد.

تا به امروز، در زمینه سیستم‌های اطفا حریق پیشرفت‌های چشمگیری صورت گرفته و روش‌های متفاوتی جهت مهار آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از سیستم‌هایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته، سیستم‌های اطفای حریق گازی می‌باشد. این سیستم‌ها در مواردی که سایر اطفا کننده‌ها مانند سیستم‌های اطفا حریق آبی قادر به مهار آتش نمی‌باشند، بسیار کاربردی خواهند بود. سیستم‌هایی که در اطفا حریق گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: CO2 ، FM200 ،  Novec1230، INERGEN و … .

در این مقاله قصد داریم سیستم FM200 را به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم‌های اطفا حریق گازی اتوماتیک مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم اطفاء حریق FM200

معرفی سیستم اطفا حریق FM200

FM200 که با نام HFC227ea نیز شناخته می­ شود، ترکیبی از گازهای کربن، فلوئور و هیدروژن می‌باشد. این گاز، بی‌رنگ، بی‌بو و از نظر الکتریکی نارساناست. سیستم اطفا حریق مبتنی بر گاز FM200 یک سیستم اطفا حریق بدون نیاز به استفاده از آب می­ باشد که می­تواند در کمتر از 10 ثانیه به طور کامل عمل کرده و حریق را خاموش کند. این سیستم کاملا با محیط زیست سازگار بوده و برای اماکنی که سیستم اطفا حریق آن­ها به طور صحیح طراحی شده­ باشد، هیچ­گونه خطری برای ساکنین نخواهد داشت.

عده­ای بر این باورند که سیستم FM200 به هنگام عملکرد خود در زمان حریق، اکسیژن موجود در محل آتش ­سوزی را کاهش می­ دهد که چنین چیزی اشتباه می­ باشد. FM200 یک ترکیب شیمیایی است که با جدا کردن اضلاع مثلث آتش ( اکسیژن، گرما و سوخت ) از یکدیگر، آتش را خاموش می­ کند. غلظت ترکیب FM200 به طور معمول بین 7.9 تا 8.5 درصد می ­باشد. میزان این غلظت توسط سازندگان و بر اساس استاندارد ISO14520 تعیین می ­شود. این سیستم قادر است هرگونه آتش ­سوزی معمولی، ناشی از خطاهای الکتریکی و یا مایعات اشتعال­ زا را در کمتر از 10 ثانیه به طور کامل خاموش کرده و از خرابی­ های ناشی از آن جلوگیری کند. ترکیب مورداستفاده در این سیستم با فشار بالا در سیلندر­هایی قرار داشته و به هنگام تخلیه از طریق سیستم لوله­ کشی طراحی ­شده به محل حریق منتقل شده و آتش را در کوتاهترین زمان ممکن خاموش می­ کند. مقدار گازی که از طریق نازل و لوله­ ها به محل حادثه منتقل می­ شود، بایستی به طور دقیق محاسبه شود، چرا که در غیر اینصورت ممکن است به حاضرین در محل آتش ­سوزی آسیب برساند.

سیستم FM200 متعلق به ترکیبات HFC ( هیدرو فلوئورو کربن ) بوده و هیچ گونه تهدیدی برای لایه اوزون محسوب نمی­ شود.

سیستم اطفاء حریق FM200 

آیا تجزیه حرارتی FM200 یک مشکل محسوب می ­شود؟

کاربرد عمده سیستم FM200 برای آتش ­سوزی­ های کلاس A می­ باشد. تحقیقات گسترده در این زمینه نشان داده است که میزان HF ( هیدروژن فلوئورید ) آزاد شده ناشی از اطفا حریق کلاس A با استفاده از این روش، بر اساس DTL Dangerous Toxic Load) ) بسیار کمتر از میزان مجاز است. DTL ، شرایط در معرض قرارگیری را بر حسب غلظت موجود در هوا و مدت زمانی که فرد در معرض گاز مورد نظر قرار داشته است تشریح می کند و نهایتا میزان خطر را در آن شـرایط مشخص می­ کند. علاوه بر این، این میزان از HF هیچ تاثیر مخربی بر تجهیزات الکترونیکی و یا سایر دستگاه ­های حساس نخواهد داشت. برای آتش ­سوزی کلاس B میزان انتشار HF ممکن است بیش از DTL مجاز باشد که البته این بستگی به ابعاد آتش ­سوزی و همچنین محیط وقوع آتش­ سوزی دارد. البته این موضوع نیز جای بحث دارد، چرا که قبل از تخلیه کامل FM200 ممکن است محل آتش­ سوزی پر از گازهای سمی شده و افزایش دمای محیط باعث از بین رفتن تجهیزات شده باشد.

همانند سایر سیستم های اطفای حریق، برای اطمینان از عملکرد و بهبود کارایی، سیستم FM200 بایستی به طور مستمر توسط افراد متخصص و مطابق با استانداردهای مربوطه مورد بررسی و سرویس قرار گیرد.

گاز مورد استفاده در سیستم FM200 به صورت مایع در کپسول­ هایی قرار می گیرد. عمل افزایش فشار گاز توسط نیتروژن انجام می­ شود و با این کار حجم این سیستم بسیار کاهش می ­یابد،  طوریکه سیستم FM200 به فضایی کمتر از یک هفتم در مقایسه با سایر سیستم ­های اطفای حریق نیاز دارد.

محل­هایی که استفاده از سیستم FM200 بسیار توصیه می­ شود عبارتند از :

  • سایت­های کامپیوتری و دیتاسنترها
  • محل قرارگیری توربین­ های گازی
  • سکوهای دریایی نفت و گاز
  • مراکز مخابراتی
  • نیروگاه­ ها
  • کشتی­ ها

منابع:

www.firesuppression.co.uk

www.janusfiresystems.com

 

یک دیدگاه