پیمانکار رتبه یک تاسیسات

بهینه سازی ولتاژ برای تجهیزات مختلف
1395-06-19
طراحی‌های برتر سالن شعر زیرزمینی بتنی در رم
1395-06-23
Show all

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

گردآورنده: آرمان محمدی
شهریور ۹۵

با رسیدن دمای جهانی هوا به بالاترین رکورد ثبت شده، ارایه راهکاری برای غلبه بر گرمای ناشی از آفتاب، حیاتی به نظر می آید. در یک استارت آپ که در سانفرانسیسکو امریکا برگزار شده، یک سیستم تهویه مطبوع قابل حمل ارایه و طراحی شده است که اجزای تشکیل دهنده آن بیش از یک کمپرسور دوار تنهاست. این سیستم که Zero Breeze نام دارد، برای امکاناتی مانند روشنایی، پخش موزیک با بلوتوث و منبع تغذیه وسایل الکتریکی دیگر طراحی شده و با یک باتری قابل شارژ تا ۵ ساعت می تواند کار کند.

۳%d8%aa%d9%87%d9%88%db%8c%d9%87تهویه مطبوع قابل حمل در سایزهای مختلف با رنج بین اندازه یک تستر تا یک قوطی دورریختنی در دسترس است. هرچند که هرکدام از این سیستم ها می توانند یک ناحیه داخلی را خنک کنند، اما مساله اصلی زمانی اتفاق می افتد که در کاربردهای بیرون از محیط، دسترسی به منبع تغذیه محدود می شود. تیم طراح Zero Breeze هدفشان حذف سیم کشی موردنیاز بدون محدود کردن قابل توجه توان خنک کنندگی سیستم است.

 Zero Breeze از تکنولوژی خنک کنندگی تحت فشار چرخشی با استفاده از یک سیستم خنک کننده دوستدار محیط زیست و لایه اوزون با نام Dupont R-134a استفاده می کند. تا زمانی که سیستم بسته است، کاربر هیچ نگرانی از بابت هدررفت انرژی خنک ندارد. خروجی سرمایشی این سیستم در حدود ۱۰۰۰BTU در ساعت بوده و برای خنک کردن فضایی به مساحت ۵۰ فوت مربع( ۶/۴ متر مربع) طراحی شده است. در محیط های بسته این سیستم توانایی کاهش دما را تا ۶/۴۴ درجه فارنهایت یا  ۷ درجه سلسیوس دارد.

ویژگی جذاب این سیستم وجود یک باتری برای کاربردهای سیار است. با استفاده از این باتری ۴۰۰۰۰ mAh، Zero Breeze می تواند در کاربردهای خارج از محیط، به طور مستمر تا مدت ۵ ساعت برای حالت تنظیم متوسط (۵/۳ سات برای حالت پرتوان) کار کند. ابعاد این سیستم در حدود ۱۸٫۳ x 6.4 x 3.8 اینچ ( ۴۶٫۴ x 16.2 x 9.6 سانتی متر)  بوده و وزنی در حدود ۸٫۸ پوند یا ۴ کیلوگرم داراست که حمل آن را ساده و ممکن می سازد.

این سیستم تهویه مطبوع می تواند برخی از امکانات و مزایا را از طریق اسپیکر بلوتوث تعبیه شده در آن، مانند زوج درگاه یو اس بی ۵V/1A و چراغ های LED اطراف فن شامل شود. اگرچه ممکن است استفاده از این اسپیکر ۳W کارایی بهینه ای نداشته باشد، اما نیاز به پکیج وسایل اضافی را برطرف می کند. تیم سازنده Zero Breeze ادعا دارند که می توانند نمونه اولیه را توسعه داده و آن را برای تولید انبوه سازگار کنند. که البته پیش بینی بازار جهانی برای اسن محصول کار آسانی نیست، زیرا بسیاری از پژوهش ها و طرح ها وجود دارند که در ابتدا با اقبال عمومی مواجه شدند اما در ادامه بنا به دلایلی مانند ساخت وسایل موشابه با امکانات بیشتر از جاب شرکت های دیگر با شکست مواجه شدند. پس توسعه دادن نمونه اولیه این محصول و اضافه کردن ویژگی های جذاب و منحصربفرد برای تضمین بازار این محصول ضروری به نظر می رسد.

۴%d8%aa%d9%87%d9%88%db%8c%d9%87کمپین Kickstarter مربوط به Zero Breeze تا ۱۴۷ درصد از هدف ۱۰۰۰۰۰ دلاریش را در امریکا در طی مدت زمان کمتر از ۲ روز برآورده کرد. محصول ارایه شده همراه با یک آداپتور تغذیه، لوله اگزوز و لوله آب ارایه می گردد. لاستیک های  اضافی نیز برای نگهداری پک باتری جداگانه ارایه می گردد.

منبع:

http://newatlas.com/zero-breeze-portable-air-conditioner/44973/pictures

 

یک دیدگاه