پیمانکار رتبه یک تاسیسات

اصول طراحی سیستم دیگ بخار چگالشی
1395-03-25
محفظه های حجم متغیر هوا (VAV Box)
1395-03-29
Show all

شهرهای چوبی

شهرهای چوبی

گرد آورنده: عاطفه مکلاهی
خرداد ۹۵

طز

تجزیه و تحلیل چرخه زندگی امروز نشان داده است که چگونه چوب­ ها کربن دی ­اکسید موجود در هوا را در خود ذخیره می­کنند و به مبارزه با تغییرات آب­ و هوایی می ­روند. امروزه مصالح ساختمانی مورد استفاده در صنعت و ساخت­ وساز، بتن، فولاد و چوب هستند. از نقطه نظر پایداری اکولوژیکی چهار تفاوت مهم بین چوب با دیگر مصالح مذکور است: ۱- چوب تنها ماده تجدیدپذیر است،۲- نیاز به انرژی کمی برای استخراج و بازیافت در مقایسه با دیگر مصالح دارد،۳- در پایان عمر خود باعث تولید ضایعات نمی ­شود و ۴- از پخش شدن کربن دی­اکسید در جو جلوگیری می­ کند.

در دهه اخیر در امریکا، ۳۶% از کربن­ دی ­اکسید هوا از طریق پروژه ­های مرتبط با ساخت ­وساز، به­ هوا وارد شده است، سطح CO2 منتشر شده در جو یکی از مسائل و دلایل بسیار مهم برای گرم شدن سطح زمین است و مشکلی است که می­تواند عامل فجایع طبیعی بزرگی در آینده باشد. مقررات فعلی در چند کشور از اتحادیه اروپا مشوق استفاده از تجهیزات تجدیدپذیر در ساخت­ و ساز هستند، که نشان­ دهنده مسیر ساخت ­و ساز در چند سال آینده است و اگر این اتفاقات در سراسر اتحادیه اروپا و حتی بیش از آن گسترش یابد، بیشتر مصالح ساختمان­ ها از چوب خواهد بود.

زر

یک شهر متراکم نیازمند ساخت ­وسازهای بلند است و تکنولوژی ساختمان­ های چوبی در این زمینه وارد چالش بزرگی شده است. تا به حال چوب را در ساختمان­ های کوچک و سنتی و یا ساختمان­ هایی که نیاز به تاسیسات پیچیده خاصی نداشته ­اند،مشاهده کردیم، اما زمانی­که در مورد ساختمان ­های پیشرفته شهری صحبت شود، چوب عقب ­نشینی می­کند. همچنین دوام چوب به­ علت رطوبت ­پذیری، پوسیدگی و قابل اشتعال بودن بسیار پایین و استفاده از آن ریسک بالایی دارد. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی چوب، در برابر آتش و رطوبت مقاوم شده است، این محصول جدید به ما امکان ساخت ساختمان­ های بلند را خواهد داد، صنعت چوب بدون شک در این مسیر پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت و می­توان مطمئن بود که در آینده آسمان­ خراش­های چوبی در شهرها مشاهده ­شوند.

با اینکه برای بادوام ساختن چوب به ­عنوان یک ماده اولیه اقدامات بسیاری انجام شده است اما همچنان برخی معتقدند استفاده از بتن و فولاد در ساختمان­های بزرگ روش عقلانی­ تری است. با این­حال مشکل عدم امکان استفاده مجدد این مواد را باید در نظر بگیریم. شهرهای امروزی بسیار پویا هستند و دائما در حال تغییر می ­باشند،که به ­معنی کاهش طول عمر ساختمان­ ها به نسبت گذشته است، به ­بیان ساده ­تر امروزه ساختمان ­ها سریع می ­میرند. مطالعه ساختمان­های صنعتی در انگلستان نشان داده­ است که ۴۶% ساختمان­ های تخریب شده بین ۱۱ تا ۳۲ سال سن دارند و نتیجه همین مطالعات در ژاپن ۲۳ تا ۴۱ سال بوده­ است، در کشورهای پیشرفته­ ی دیگر نیز به نتایج مشابه­ ای رسیدیم. باتوجه به این موضوع ساختمان­ های فولادی و بتنی در زمان تخریب ضایعات غیرفابل استفاده بسیاری دارند که نشان دهنده نقطه ضعف پایداری آن­هاست. می­توان مشاهده کرد که چوب ماده ­ی اولیه است که می­تواند به راحتی تجدید و یا بازیافت شود؛ حتی بعد از تخریب ساختمان در صورت  بی ­مصرف بودن می ­تواند در جهت اهداف ساخت و در نهایت به­ عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد.

زب

یکی از بزرگترین مشکلات طرح آسمان­ خراش­ های چوبی نصب تاسیسات برق و مکانیکی است که­ در حالت عادی پتانسیل تحمل وزن و اسیب حاصله را ندارد اگر این مشکل حل شده بود امروزه بلندترین آسمان خراش­های دنیا از جنس چوب بودند، همانطور که گفته شد امکان طراحی و ساخت یک ساختمان به ویژه آسمان خراش ­ها که دارای طراحی پیچیده ­ای هستند از ۱۰۰% ماده اولیه چوب نیست و باید این سیستم با دیگر سیتم­ ها ترکیب شود اما هدف این پژوهش افزایش میزان بهره ­وری از این ماده تجدیدپذیر و پاک در محیط متراکم شهری است.

امروزه محصولات چوبی به­ طور گسترده ­ای استفاده می­ شوند، روکش چوب، صلیب ­های چندلایه، تخته الوار، وسایل ساخته شده از چوب، رشته­ های چوب؛ روکش ­های چوبی توسط چسب به یکدیگر متصل شده(به صورت جدا) و یک کامپوزیت را به­ وجود می­ آورند. این قطعات جداگانه به ­صورت مفصلی به هم می چسبند، در نتیجه نقطه ضعف آن­ها کمینه خواهد شد و می­تواند از نظر دوام و استحکام به رقابت فولاد و بتن برود. صلیب­ های چند لایه(CLT)، تعداد زیادی پنل­ های عظیم هستند که به ­صورت عمودی بر یکدیگر قرار داده می­شوند، چوب جامد در اثر رطوبت دیدن دچار تغییر می­شود اما این اتفاق برای CLT به­ دلیل پیش ­ساخته بودنش نمی ­افتد. LVL یا تخته ­های الوار از لایه ­های نازک و سبک چوب که در یک جهت به­روی هم چسبانده شده ­اند به ­وجود می­آید. این لایه ­ها می ­توانند درساختارهای موازی شکل بسیار قوی عمل کنند؛پوشش کف، سقف، دیوار و ستون­ها. LSL یا روکش رشته­ ای چوبی بسیار به LVL شبیه است، با این تفاوت که به­ جای اینکه از لایه ­های نازک چوب ساخته شده باشند، از پوسته­ های چوب که
روی هم قرار گرفته ­اند ساخته شده ­اند. PSL، رشته ­های چوب موازی یا نوارهای چوبی، در مواردی که نیاز به ایجاد خم و یا مقاوم ­سازی در برابر فشار است از این نوع چوب استفاده می­شود.

زیب

تمام محصولات چوبی موجود در بازار برای بخش­ های مختلف ساختمان قابل استفاده هستند، اما تمام این تولیدات به حجم عظیمی چوب نیازمند است که به معنی استخراج چوب از جنگل­ ها و تخریب منابع طبیعی و زیست­ محیطی است(در صورت عدم مدیریت این استخراج). در صورتی ­که به میزان استخراج چوب از جنگل­ ها، نهال کاشته شود، درختانی که سریع رشد می­کنند از کیفیت و استحکام خوبی برخوردار نیستند اما مدیران اشنا بر مسائل زیست ­محیطی ثابت کرده­ اند که می ­توان این نرخ ورود و خروج را یکسان کرد همچنین درختانی که از کیفیت بالای برخوردار هستند اگر جوان استفاده شوند بسیار مقام بوده و در یک سال اول بیشترین CO2 را در خود جذب می­کند، که با توجه به فاجعه گرم شدن جهان در اثر نشر CO2، پیشرفت تکنولوژی در این زمینه به ­عنوان یک ماده اولیه موثر در پاک­سازی محیط بسیار سودمند خواهد بود .

منبع:

www.Archdaily.com

www.architecturenews.ga

www.pinterest.com

www.architectox.com

یک دیدگاه