پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مخابرات فضای آزاد نوری (FSO)-بخش دوم
1395-05-29
تولید آب آشامیدنی به کمک انرژی خورشید
1395-06-02
Show all

طراحی تراس پشت بام

طراحی تراس پشت بام

گردآورنده: جمال محمدی
شهریور ۹۵

Roof_Terrace_14_1به علت افزایش مرتب تراکم شهرها، نیاز به دسترسی مداوم به مناظر و روشنایی روز و رونق گرفتن خانه های طبقه معکوس، تراس های پشت بام بعنوان یک عنصر اصلی معماری در طراحی ساختمان تبدیل شده است. بعلت انجام پروژه های متعدد در این زمینه اکنون کوله باری از تجربه، درس هایی آموزنده و مجموعه ای از عکس های با ارزش در دسترس هستند که به اشتراک گذاشته می شوند. برای خانه های مسکونی مستقل تجربیات و دانش در این زمینه، می تواند در پنج بخش خلاصه شوند:

۱- مساحت تراس پشت بام کمتر از ۲۰۰ فوت مربع باشد

در اصلاحات ایالتی واشنگتن عبارتی کلیدی با کد ساختمان سازی بین المللی(۲۰۱۲ IBC 1009.18) وجود دارد که به شما این اجازه را می دهد که برای دسترسی به پشت بام های کمتر از ۲۰۰ فوت مربع بجای استفاده از یک راه پله کامل و استاندارد میتوانید از یک نردبان کشتی استفاده کنید. این یک استثنای مهم است، بعلت اینکه راه پله های کامل منتهی به سقف به نسبت راه پله های داخل ساختمان نیاز به طول بیشتری دارند، در نتیجه پله منتهی به سقف با پله های طبقات پایین داخل ساختمان متناسب نخواهند بود. اساساً این امر بعلت ارتفاع اضافی سقف مونتاژی و اینکه در نقشه طراحی ساختمان های طبقه معکوس سقف طبقه فوقانی مقداری بلندتر از سقف طبقه زیرین است. هر دوی اینها برای دسترسی به سقف نیازمند پله ای با ارتفاع زیاد است. علاوه بر محدودیت ها و قیدهای هندسی، دیگر بسیاری از خانه ها برای رفتن به تراس پشت بام نیازی به داشتن یک راه پله کامل ندارند. افراد کمی هستند که بطور مرتب از تراس پشت بام استفاده می کنند، و بدلیل اینکه تراس های پشت بام فصلی هستند استفاده از آنها محدودتر است. حال وقتی در طراحی این تراس ها از نردبان کشتی استفاده شود، محدودیت های استاندارد ساختمان سازی کمتر برای طراحی هندسه پله ها و نرده ها اعمال خواهد شد. بدلیل این فاکتورها، نردبان کشتی مقرون به صرفه تر و دارای اثرات بصری کمتری خواهد بود. علیرغم همه این آزادی ها، با این حال، نردبان کشتی تراس پشت بام نیازمند ایمنی کامل بوده و لازم است استانداردهای طراحی لازم در دسترس تیم معماری باشد. در ساختمان سازی از چیزی مابین راه پله و نردبان کشتی استفاده می شود، طرحی با پله های و هندسه بالاروندگی بازتر به همراه کارآیی و کم حجمی نردبان کشتی. همچنین استفاده از مواد بکار گرفته شده در پالت نردبان کشتی همخوانی مطلوبی با پله های خانه دارند.

۱۰۰۰in400)۲- نردبان کشتی روی راه پله قرار بگیرد

فرض کنید محل سکونت شما چند طبقه است که در حدود ۴۰ فوت مربع آن برای راه پله و پاگرد و این قبیل چیزها بکار رفته باشد. کار عاقلانه ای است که نردبان کشتی را در مرکز این پله ها قرار دهیم، و از طرف دیگر برای رسیدن به تراس پشت بام فضای کمتری اشغال خواهد شد. در طراحی نقشه خانه های طبقه معکوس، برای دورهمی ها و سرگرمی ها طبقه بالا مهم بوده و هماهنگی کامل سیستم پله ها بنفع کل نقشه است.

۳- پیشاپیش دریچه سقف را مشخص کنید

در یک خانه مسکونی دریچه سقف ها نسبت به درها تنوع کمتری دارند. باید هرچه زودتر در طول فرآیند طراحی ساختمان پارامترهای دریچه سقف از قبیل: کارخانه سازنده، اندازه دریچه، مکانیزم نسبتاً محدودکننده باز و بسته شدن مشخص شود. برای مثال دریچه سقفی با کد تجاری، شیشه حرارتی، دریچه سقفی مدل L-50TB ساخته شده توسط کمپانی Bilco. این یک دریچه بسیار خوب با طول زیاد است که مانع از نفوذ آب و خروج حرارت شده و همخوانی بسیار خوبی با طراحی های مدرن دارد. برای هر دریچه ای، بدون در نظر گرفتن سازنده آن، باید در خصوص ابعاد پیش ساخته آنها دقت ویژه ای بکار گرفته شود. به دلیل اینکه اندازه این دریچه ها بندرت بر انت های باز پله یا نردبان کشتی محل سکونت منطبق است، برای اینکه در آینده با مشکلات نصب و جا اندازی مواجه نشویم باید دقت زیادی در خصوص محل قرارگیری دریچه سقفی اعمال شود. محل قرارگیری نرده ها و مکانیزم باز و بسته شدن دریچه برای دسترسی آسان به پشت بام از طریق نردبان کشتی نیز باید در نظر گرفته شود.

۴- ساختار شناور تراس

بام های مدرن روز نیز کاملا مسطح نیستند( بلکه دارای شیب ¼” در فوت هستند)، ولی به اندازه کافی مسطح هستند که ساختار تراس بالای خانه را مهیا کنند. ما از یک غشای تک لایه بر روی سطح بام ها استفاده می کنیم، که موجب می شود براحتی تراس به آن افزوده شود. در ساختمان تراس ها پایه ها با شیبی برابر با شیب بام، ولی در جهت مخالف برش داده می شوند در نتیجه سطح تراس کاملا مسطح خواهد شد. بجای اینکه تراس های پشت بام را بر روی سقف بچسبانیم آنها را بصورت شناور روی سقف قرار می دهیم که بر اثر نیروی وزن بر روی سقف نگه داشته می شوند. این امر مانع از سوراخکاری غشای بام شده و موجب می شود ساختار تراس نسبت به ساختمان مستقل و سرراست شود.

۵- استفاده از مواد ساده و دارای هزینه نگه داری کم

roof-terrace-design-pergola-designs-covered-roof-c9d29095e001601bقسمت لوکسی مانند تراس پشت بام باید مجلل باشد. باید زمانیکه هوا خوب است لذت بخش باشد و زمانیکه بلا استفاده شد از جلو دید و ذهن ما ناپدید شود. بسیاری از صاحب خانه ها بدلیل مسایل پرمشغله مربوط به تعمیر و نگه داری حاضر نیستند قسمت های لذت بخشی را به طرح ساختمانشان اضافه کنند. به همین دلیل، ما از قالب های IPE طبیعی در تراس پشت بام استفاده می کنیم که همانند نقره شیک و مرتب بوده و تنها سالی یک بار به تمیزکاری های میکروب کشی نیاز پیدا میکند(با محلول زنی و برسکاری تنها ۳۰ دقیقه طول می کشد). ترجیحا از پایه های فولاد گالوانیزه با نردهای افقی از جنس فولاد ضدزنگ استفاده شود زیرا نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند. برای زیباتر کردن منظره تراس پشت گاهی در کنار تراس از چمن پشت بام استفاده شود. اگر تراس پشت بام با فکر و دقت به ساختمان اضافه شود، این تراس به اندازه یک اتاق برای خانه ارزش خواهد داشت. ارتقا میزان نورگیری و چشم انداز ساختمان، با حفظ حریم خصوصی از طریق تراس پشت بام در خانه های مدرن، معمولا نشان دهنده برتری آنها را نسبت به خانه های سنتی مجاور است.

منبع: www.blog.buildllc.com

 

یک دیدگاه