پیمانکار رتبه یک تاسیسات

طراحی بخش جراحی در بیمارستان
2016-08-25
چگونه دور موتورها را کنترل کنیم؟(بخش اول )
2016-08-28

طراحی بخش جراحی در بیمارستان

بخش دوم

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
مردادماه ۹۵

طراحی فضای داخلی اتاق عمل

اندازه اتاق عمل متناسب با نوع عملیات تیم جراحی متغیر است. همان طور که در بخش اول ذکر شد حداکثر فضای لازم برای اتاق عمل حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ فوت مربع است که این فضا برای جراحی‌های بزرگ از قبیل جراحی قلب که مستلزم استفاده از تجهیزات بیشتری‌اند مناسب است. استفاده نامناسب از فضا منجر به افزایش آلودگی و عدم کنترل مناسب سیستم تهویه می‌شود.

طراحی سقف و دیوارها باید بدون درز و از جنس مواد ضد آب و غیر قابل اشتعال باشد. استفاده از عایق‌های مناسب حرارتی و صوتی نیز از ملزومات طراحی این قسمت است. همچنین پوشش‌های با جذب حداقل گرد و غبار کمک بزرگی به تمیز کردن و نگهداری این بخش می‌کند. اغلب برای دیوارها از پوشش‌هایی از جنس مواد وینیل استفاده می‌شود. همچنین تا حد امکان باید از طراحی گوشه‌های اضافی و محل‌های تجمع گرد و غبار جلوگیری شود. بسیاری از تجهیزات اضافی و کنترلی از قبیل ساعت و دماسنج ها به طور کامل درون دیوار قرار می‌گیرند. ارتفاع سقف از کف به طور معمول متناسب با تجهیزات اصلی بین ۳ تا ۴ متر طراحی می‌شود.

۸۸
کف اتاق عمل نیز باید از مواد غیر قابل اشتعال و جرقه باشد. همچین باید ضربه گیر بوده و در حین تردد تولید صدا نکند. برای این قسمت نیز اغلب از کف پوش‌های وینیلی استفاده می‌شود که در برابر شست و شوی‌های متناوب و مواد شیمیایی از مقاومت بیشتری برخوردارند. همچنین به منظور جلوگیری از انعکاس نور از دیوارها و کف اغلب از پوشش‌های نیمه مات استفاده می‌شود.

به منظور روشنایی اتاق عمل در شرایط عادی از چراغ‌های فلورسنت سقفی و در حین جراحی از چراغ‌های سیالیتیک استفاده می‌شود. به طور کلی میز جراحی باید از نور کافی برخوردار باشد و مرکز اصلی روشنایی محسوب می‌شود. علاوه بر این بر اساس اندازه اتاق، به طور جداگانه روشنایی بخش‌های مختلف باید کنترل شده باشد.

 استفاده از لامپ‌های LED گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای است که برای آشنایی با آنها و اهمیت استفاده در کاربردهای بیمارستانی می‌توانید مقاله «مزایای استفاده از لامپ‌های LED در کاربردهای بیمارستانی» در سایت شرکت ارکان ارزش را مطالعه نمایید.

۸۶

چیدمان تجهیزات 

طراحی چیدمان مناسب تجهیزات یکی از ملزومات اتاق عمل است. دسترسی آسان در مدت زمان کوتاه به تجهیزات از نظر کادر پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. هچنین حذف تردد‌های اضافی علاوه بر کنترل تهویه یکی از عوامل مهم در پیشگیری خطا و جلوگیری از حوادث جبران ناپذیر به خصوص در جراحی‌های پیوند اعضا است. به طور مرسوم برای استفاده بهینه از فضا و دسترسی آسان با حداکثر انعطاف پذیری، تجهیزات پرشکی اغلب نصب شده بر روی میز‌‌‌های کاری مخصوص و قابل حمل ارائه‌‌‌ می‌شوند.

تجهیزات مشترک در اتاق‌‌‌های عمل از قبیل تجهیزات IV، منابع نوری، دستگاه‌‌‌های الکتروکوتر و تجهیزات مربوط به مکش(ساکشن) حدود یک سوم تا نصف فضای اصلی اتاق عمل را به خود اختصاص‌‌‌ می‌دهند. قرارگیری تجهیزات اصلی در محدوده نزدیک میز جراحی یکی از فاکتورهای اصلی در طراحی کارآمد اتاق عمل است. طراحی تجهیزات بر روی چرخ دستی‌‌‌های قابل حمل برای اهداف خاص یکی از روش‌‌‌های کارآمد و مقرون به صرفه برای استفاده مفید از فضا است. حضور ابزارآلات اضافی منجر به ازدحام اتاق و عدم دسترسی آسان به تجهیزات اصلی ‌‌‌می‌شود.

۸۵افزایش تجهیزات ثابت و نصب شده در اتاق عمل در حال حاضر یک مسئله قابل توجه است. بسیاری از تجهیزات جدید و تخصصی که اغلب نسبت به سایر تجهیزات گران‌ترند فقط مختص یک اتاق عمل نیستند. واضح است در صورت نیاز باید امکان جابه‌جایی آنها بین اتاق‌‌‌های مختلف میسر شود. فضای کافی برای انتقال آنها و همچنین جایگیری مناسب قبل از شروع فرایند جراحی موضوع مهمی است که نباید از دید طراحان پنهان بماند.

۵۸امروزه اتاق‌‌‌های عمل متقاضی حجم عظیمی از توان بوده و مستلزم طراحی مدارات الکتریکی خاص هستند. علاوه بر این سیستم‌‌‌های اطلاعاتی و ارتباطی، تجهیزات ویدویی و گازهای متنوع پزشکی را نباید نادیده گرفت. استفاده درست و مناسب از روش‌‌‌ها و مواد، متناسب با نیازهای اصلی یکی دیگر از کلیدهای طراحی کارآمد است.

زیر ساخت ارتباطی

طراحی زیر ساخت‌‌‌های اطلاعاتی و ارتباطی یکی از مهمترین وظایت تیم طراحی محسوب ‌‌‌می‌شود. یک دقیقه زمان برای شمارش تعداد نیاز‌‌‌های تبادل اطلاعات از/به اتاق عمل صرف کنید. چه مواردی و چه تعداد به ذهن شما ‌‌‌می‌رسد؟ یک جین و یا شاید دو جین؟ حداقل ۵۰ مورد برای این موضوع یافت ‌‌‌می‌شود. حال تصور کنید برای انتقال داده‌‌‌ها حداقل میزان سیم کشی مورد نیاز چقدر است همچنین ارتباط شبکه‌‌‌های داده را فراموش نکنید. طراحی ناکارآمد یک سیستم انتقال نه تنها عملکرد اتاق عمل را با مشکل روبه رو‌‌ ‌می‌کند بلکه‌‌‌ می‌تواند بیمارستان را متحمل ضررهای مالی سنگینی کند.

نیازهای روز افزون اتاق‌‌‌های عمل برای ضبط داده ها، دریافت داده‌‌‌ ها در خارج از اتاق عمل و ارسال آنها به نقاط دیگر باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از سیستم‌‌های سوئیچینگ دیجیتال روش موثری است که در زمینه ارتباطات اتاق عمل مورد تایید است.

۵۴ منابع اطلاعاتی بالقوه به شرح زیر هستند:

 • تجهیزات بیهوشی
 • مانیتورینگ فیزیولوژیک
 • تصاویر آرشیو
 • تصاویر لحظه‌‌ای و در زمان حال
 • دوربین‌‌های دیجیتال کواکسیال
 • پاتولوژی (تصاویر ضبط شده از میکروسکوپ)
 • سیستم اطلاعات آزمایشگاه
 • سیستم اطلاعات بیمارستانی
 • مستندات بالینی

مقصدهای اصلی داده‌‌‌ها را نیز ‌‌‌می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • مانیتورهای سرویس دهی
 • مانتیورهای نصب شده بر روی دیوارها
 • دستگاه‌‌های ضبط(DVD,VCR,CD)
 • آسیب شناسی (نمایش از محل جراحی)
 • واحد آموزش
 • همایش‌‌های بالینی
 • اتاق‌‌های کنفرانس و مشورت
 • اتاق مستندات

منبع:

www.ashrae.org

یک دیدگاه