پیمانکار رتبه یک تاسیسات

سیستم HVAC – راهنمایی انتخاب بهترین موتور در طراحی سیستم HVAC
1398-04-13
تاثیر گرما بر کارایی اینورترهای خورشیدی و آشنایی با شرایط مناسب نگهداری آن ها
1398-04-18
Show all

آیا می دانید چه بخش هایی از ساختمان باید عایق کاری شوند؟-بخش دوم

مترجم: حسین حاجی زین العابدینی
تیر ماه 98

 

 

عایق کاری

 

مقدمه

عایق کاری – همانطور که در بخش اول این مقاله گفتیم برای عایق کاری کف ساختمان واقع در قسمت فوقانی گاراژهای بدون تهویه باید در ابتدا تمام منافذ نفوذ هوا را درزگیری کرد. با این کار مانع نفوذ آلاینده ها به فضای داخلی ساختمان بخصوص فضای تهویه خواهیم شد، که این آلاینده ها شامل دود خودرو، رنگ ها، حلال­ها، مواد باغبانی و غیره است. چرا که این آلاینده ها به راحتی از گاراژ به فضای تهویه منتقل می­شوند. همچنین با هوابند کردن سقف گاراژ مانع نفوذ هوای سرد گاراژ (گردش کوتاه) به فضای تهویه خواهیم شد.

عایق کاری فونداسیون

با عایق کاری صحیح فونداسیون علاوه بر کاهش هزینه­ های انرژی، سبب بهبود شرایط آسایش اتاق ­های بالای گاراژ شده و از ایجاد مشکلات ناشی از رطوبت، هجوم حشرات و نفوذ اشعه ­ها جلوگیری می کند. تکنیک­ های ساخت و ساز را در یک ساختمان جدید بررسی کنید و عایق کاری فونداسیون را با روشهایی مثل اجرای بتن­ های عایق دار و بلوک­ های بتنی عایق دار ارزیابی کنید.

بسیاری از پیمانکاران در طول فرآیند ساخت و ساز به عایق­ کاری سطوح خارجی  فونداسیون قبل از خاکریزی می­­پردازند. این استراتژی امکان پذیر است اما برای همه­ ی ساختمان ­های موجود عملی و مناسب نیست. مواد عایق کاری فونداسیون بهینه و نحوه­ی اجرای آنها با توجه به شرایط جوی متفاوت می­کند. بنابراین اگر قصد ساخت یک ساختمان جدید را دارید با متخصص حرفه ­ای در زمینه عایق کاری مشورت کنید.

 

عایق کاری فونداسیون

 

عایق کاری زیرزمین

با عایق کاری صحیح زیرزمین، هزینه­ های انرژی کاهش یافته و می توان شرایط آسایش مناسبی با وجود رطوبت بالای زیر زمین فراهم کرد. با اجرای عایق کاری روی دیوارهای خارجی زیرزمین، باید تهویه فضا زیر زمین با سیستم موجود را بررسی کرد. توجه شود در ساختمان هایی که زیرزمین بدون سیستم تهویه باشد تاثیر آن بر فضای تهویه داخل ساختمان بیشتر از تاثیر شرایط خارج از ساختمان است و بنابراین به عایق­ کاری زیرزمین مثل عایق ­کاری سقف باید توجه کرد.

 

عایق کاری زیرزمین

 

عایق ­کاری دیوارهای زیرزمین در یک ساختمان جدید به صورتی باشد که:

 • به حداقل رساندن نوسانات دمایی و کاهش اتلاف حرارت از طریق فونداسیون
 • محافظت در برابر نفوذ رطوبت
 • محافظت از آسیب وارد شدن به عایق کف در حین پر کردن فونداسیون
 • مجاورت فونداسیون با فضای دارای تهویه موجب افزایش اینرسی حرارتی و کاهش نوسانات دمای داخلی می شود
 • کاهش شرایط تقطیر رطوبت هوا بر سطوح داخلی
 • حفظ فضای اتاق نسبت به اجرای عایق ­کاری در قسمت داخلی

عایق­ کاری دیوارهای خارجی زیرزمین در یک ساختمان ساخته شده غیرممکن است عایق­ کاری دیوار داخلی زیرزمین دارای مزیت­ هایی است از جمله:

 • ارزان­تر از عایق­ کاری خارجی برای ساختمان­ های ساخته شده است.
 • عموماً هر نوع عایق­ کاری قابل اجراست.
 • مانع نفوذ حشرات می شود.

در هنگام عایق­ کاری دیواره داخلی زیرزمین باید به این موارد توجه کرد:

 • عایق ­کاری ­ها باید در برابر آتش­سوزی مقاومت داشته باشد چون مواد بکار رفته در عایق هنگام احتراق گازهای سمی آزاد می­کنند.
 • عایق­ کاری داخلی منجر به کاهش فضای داخلی کاربردی تا چند اینچ می­شود.
 • دارای پوشش ضد رطوبت مانند عایق­ کاری خارجی نیست.
 • اگر سیستم تخلیه آب(درین) مناسب نباشد، ممکن است سیستم تخلیه آب با تقطیر رطوبت بر دیوارهای فونداسیون پر شود.
 • بازدارنده­ های انتشار بخار و جزئیات درزگیری هوا برای عملکرد مطلوب اهمیت دارند.

جهت تعیین صحیح R برای دیوارهای زیرزمین در ساختمان، از توصیه­ های ارائه شده در تعیین شاخص R بهره گیرید:

 • عایق­ کاری دارای پوشش (پوشینه ­ای یا رولی)
 • بلوک­ه ای بتنی عایق­دار (مواد ساختمانی جدید)
 • تخته های عایق­دار فومی
 • فرم ­های بتنی عایق­ دار (مواد ساختمانی جدید)
 • عایق­ کاری لوز فیل
 • عایق­ کاری فوم اسپری (انتخاب خوبی برای زیرزمین­ های ساخته شده)

کنترل رطوبت در مورد زیرزمین­ ها اهمیت ویژه ­ای دارد چون مشکلاتی از قبیل نفوذ آب، رطوبت و رشد قارچ در این مکان­ ها شایع است.

 

عایق­ کاری

 

عایق ­کاری خزیده ­رو (فضای کم ارتفاع زیرطاق یا زیر کف اتاق برای جلوگیری از رطوبت و غیره)

روش عایق ­کاری خزیده ­رو بستگی به سیستم تهویه  آن فضا دارد. اکثر قوانین ساختمان­ سازی بر لزوم وجود دریچه برای از بین ­بردن رطوبت از بخش خزیده ­رو تاکید می­کنند. با این حال، متخصصان ساختمان­ سازی زیادی به این موضوع پی بردند که ساختن خزیده ­روی بدون تهویه (با بستن دریچه ­ها پس از خشک شدن خزیده ­رو بعد از ساخت و ساز) در ساختمان­ ها با استفاده از کنترل رطوبت و تکنیک­ های مناسب تخلیه آب بهترین گزینه است.

اگر خزیده­ روی فاقد سیستم تهویه دارید، درزگیری و عایق­ کاری دیوارهای فونداسیون و کف ساختمان و خزیده­ رو بهترین راه حل است. این استراتژی دارای مزیت حفاظت از لوله ­کشی و کانال ­ها در ساختمان ­ها است لذا این بخش ­های ساختمان نیازی به عایق­کاری جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی یا محافظت در برابر یخ­زدگی ندارد. مشکل این استراتژی وجود جوندگان، حشرات یا آب است که به عایق ­کاری آسیب می­رسانند و خزیده رو باید هوا بند (بدون هوا) باشد و در برابر ورود هوا محافظت شود. نصب در ورودی خزیده­رو در داخل خانه در کف بهترین راه ­حل است مگر اینکه در ورودی عایق­ کاری شده­ ی هوا ناپذیری در دیوار پیرامونی نصب کنید.

عایق کاری اسلب بتنی همکف

اسلب بتنی سرد سبب برهم خوردن شرایط آسایش در ساختمان ­ها می­شوند. یک اسلب بتنی عایق ­کاری ساده راحت ­تر گرم می­شود و اجرای اسلب بتنی عایق­ کاری شده در پوشش حرارتی ساختمان سبب تعدیل حرارت داخلی می­شود.

 

عایق­ کاری اسلب بتنی همکف

 

عایق­ کاری اسلب بتنی در ساختمان تمام شده گران­قیمت است اما اگر اسلب بتنی در ساختمان شما سرد است و اطراف محیط ساختمان را حفاری و معمولاً آن را با  فوم عایق­ کاری کرد. عایق­ کاری لبه خارجی یک اسلب بتنی در اکثر بخش­ های آمریکا منجر به کاهش صورت­حساب­های انرژی مصرفی از %10 تا %20 می­شود.

نصب  اسلب عایق دار در طول فرآیند ساخت و ساز آسان­تر از عایق کاری اسلب اجرا شده است. عایق­ کاری اسلب به ویژه نوع فومدار مستقیماً مقابل بخش خارجی اسلب بتنی و پایه ستون قبل از خاکریزی یا زیر اسلب بتنی و در راستای بخش داخلی دیوار اصلی فونداسیون اجرا می­شود. جزئیات اجرا متفاوت است بنابراین بهتر است با افراد حرفه­ ای ساختمان­ سازی مشورت کنید. مطالب مفیدی مربوط به تاثیر شرایط جوی بر ساخت و ساز در آمریکا منتشر شده است.

توجه شود موریانه­ ها می­توانند در عایق­ خارجی اسلب بتنی حفره ایجاد کرده تا به قسمت چوبی داخل دیوارهای ساختمان نفوذ کنند. در نتیجه، برخی از شرکت­ های بیمه گذار، ساختمان­ هایی با اسلب بتنی عایق کاری شده را در برابر آسیب وارد شده توسط موریانه ­ها تحت پوشش بیمه قرار نمی­ دهند. قوانین ساختمان­ سازی در چند ایالت آمریکا مانع اجرای عایق فومی در تماس با زمین می­شوند. فونداسیون­ های اسلب بتنی عایق­کاری شده داخلی بیشتر در برابر نفوذ موریانه­ ها مقاوم هستند اما برخی سازندگان در جنوب شرقی آمریکا حتی هجوم موریانه­ ها از طریق اسلب بتنی عایق ­کاری شده داخلی با فوم را گزارش کرده ­اند.

 

منبع:

 

https://www.finehomebuilding.com

 

 

یک دیدگاه