پیمانکار رتبه یک تاسیسات

فلومتر – دبی سنج یا فلومتر(Flow meter) چیست؟انواع دبی سنج ها
1396-11-02
مکان یابی محل پارک-سیستم هوشمند مکان یابی محل پارک ماشین(قسمت دوم)
1396-11-04
Show all

آب آشامیدنی سالم – عرضه آب آشامیدنی با فناوری‌های جدید در کشورهای محروم

عرضه آب آشامیدنی با فناوری‌های جدید در کشورهای محروم و در حال توسعه

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
بهمن  ماه 96

مقدمه

بر طبق گزارشات یونیسف بیش از 10 درصد از جمعیت جهان به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم در رنج هستند. کودکان بیشتر از بزرگسالان به دلیل کمبود آب آشامیدنی سالم در معرض خطرند. همه روزه نزدیک به 4000 کودک به دلیل نبود آب آشامیدنی سالم و کمبود امکانات بهداشتی اولیه جان خود را از دست‌ می‌دهند. مهندسان و دانشمندان در سراسر جهان با آگاهی از این معضل جهانی همواره در صدد ابداع فناوری‌های جدید در جهت کمک به تامین آب آشامیدنی سالم هستند. راه کارهایی برای استفاده مجدد از آب کثیف و ناسالم و یا پالایش آب‌های آلوده که به منظور دسترسی قشر آسیب دیده و محروم مستلزم صرف هزینه‌های کم است. در این مقاله به برخی از این راه حل‌‌ها و تکنولوژی‌های نوین پرداخته شده است که هر یک به نوبه خود‌ می‌تواند کمک بسزایی در کاهش قابل توجه مرگ و میرهای غیر ضروری باشد. 

آب آشامیدنی

عرضه آب آشامیدنی

 فناوری تصفیه آب با بیوفوم

دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس مقاله ای پیرامون ماده ای جدید ارائه داده اند که راهی برای دستیابی مردم کشورهای در حال توسعه به آب تمیز است. بیوفوم (Biofoam) که ترکیبی از گرافن و باکتری‌های تولید کننده سلولاز است با استفاده از قابلیت جذب نور و فرایند تبخیر قادر به تولید آب آشامیدنی از آب‌های کثیف است. طراحی این بیوفوم دو لایه با همکاری آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی و توسط هفت تن از دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس صورت گرفته است. بر اساس گفته‌های تیم تحقیقاتی این بیوفوم تولید کننده آب تمیز از دو لایه نانوسلولز ساخته شده است که لایه پایین صرفا متشکل از نانوسلولز تولید کننده باکتری بوده و لایه بالایی از نانوسلولز با اکسید گرافن است.

لایه پایین مانند یک اسفنج و جاذب آب به درون بیوفوم است. هنگامی که آب به لایه اکسید گرافن‌ می‌رسد گرمای ناشی از اکسید گرافن باعث تبخیر آن‌ شده که در نتیجه آن آب تازه در بالای فوم جمع آوری‌ می‌شود. مهندس مکانیک و استاد مواد پروفسور Srikanth Singamaneni‌ می‌گوید: ما امیدواریم فناوری بیوفوم گزینه مناسبی برای کشورهایی مانند هندوستان باشد که از نور کافی خورشید بهره مند بوده ولی از نبود آب تمیز رنج‌ می‌برند.

از آنجا که ساخت و تولید بیوفوم ارزان و به صرفه است دانشمندان معتقدند اختراع آنها نوید خوبی برای کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به آب تمیز است. به گفته Singamaneni سلولز را‌ می‌توان در مقیاس گسترده تولید کرد و اکسید گرافن نیز بسیار ارزان قیمت است. لذا با تولید و تهیه هر دو ماده در مقیاس‌های انبوه و در حدود چند تن امکان ساخت ورقه‌های عظیمی از بیوفوم برای تولید حجم انبوهی از آب آشامیدنی ممکن خواهد شد.

دستگاه خود پرداز آب

با بیش از یک میلیارد نفر که با کمبود دسترسی به آب آشامیدنی سالم رو به رو هستند یک شرکت هندی راه کاری را ارائه داده است که علاوه بر تجارت سودمند و ایجاد کسب و کار جدید، دسترسی افراد محروم در هند را به آب آشامیدنی ارزان ممکن کرده است. Sarvajal به معنای «آب برای همه» تامین کننده آب تمیز برای حدودا هفتاد هزار نفر است که از طریق دستگاه خودپرداز خورشیدی صورت‌ می‌گیرد. تاسیسات Sarvajal شامل تجهیزات تصفیه آب و نگهداری آن است که توسط شعبه ای محلی و افراد ساکن در همان بخش اداره‌ می‌شود. Sarvajal که توسط بخش خصوصی تامین آب در سال 2008 راه اندازی شد هدف اصلی آن تامین آب سالم و در دسترس با پرداخت‌های مقرون به صرفه برای همه مردم به خصوص قشر محروم بوده است. ارائه دهندگان این سرویس معتقدند که بهترین راه برای تامین آب تمیز ارائه آن در قالب کسب و کار مناسب در دست جامعه محلی است.

آب آشامیدنی

عرضه آب آشامیدنی

تعهد Sarvajal فراتر از ارائه تجهیزات است و نظارت دقیق و بلادرنگ بر دستگاه‌های تصفیه آب را نیز با تعبیه مانیتورهای کنترلی و سیستم‌های هشدار اولیه فراهم کرده است. دستگاه‌های تصفیه آب با استفاده از روش اُسمُز معکوس و اشعه ماورا بنفش برای پاکسازی آب از آلاینده‌‌ها عمل‌ می‌کنند. اگر یکی از واحدهای تصفیه دچار نقص شده و یا به درستی عمل نکند با پایین آمدن سطح کیفیت آب از مقدار استاندارد هشداری به شرکت ارسال شده که تیم فنی برای رسیدگی به مشکل در محل حاضر‌ می‌شوند. در واقع سیستم نظارتی از راه دور و سیستم‌های ردیابی این امکان را به شرکت داده است تا اطلاعات دقیقی به صورت لحظه ای از کیفیت آب و حتی میزان آب فروخته شده کسب کند.

شرکت بر اساس هر جامعه محلی و تعداد افراد خانواده‌های تحت پوشش تجهیزات منحصر به فردی را ارائه‌ می‌دهد. مشتریان قادر به خرید آب توسط کارت شارژ یا سکه هستند. کارت‌های شارژ همانند خرید شارژ تلفن همراه شارژ‌ می‌شود که هر خانواده قادر به تامین آب آشامیدنی خود با پرداخت ماهیانه 3 دلار هستند.

نی تصفیه

آب آشامیدنی

عرضه آب آشامیدنی

LifeStraw یک نوآوری هوشمندانه، ساده و در عین حال زیبا و کارآمد است. این دستگاه ساده درست مانند یک نی بوده که از طریق آن‌ می‌توان به راحتی آب نوشید. LifeStraw مجهز به سیستم تصفیه است که از ورود آلاینده‌ها به دهان فرد جلوگیری‌ می‌کند در نتیجه با استفاده از LifeStraw هر منبع آب‌ (تاکید می شود که هر منبع آب) می‌تواند به عنوان منبع آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از اتمام نوشیدن، کاربر با دمیدن و ضربه زدن به آن قادر است به راحتی آن را تمیز و ذرات انباشته شده در فیلتر را خارج کند. این فناوری شگفت انگیز به صورت دسته جمعی و برای تامین آب افراد خانواده نیز در چیدمان گروهی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. قابل حمل بودن و سهولت استفاده برای همگان از مهمترین ویژگی آن محسوب‌ می‌شود.

ساک دستی زندگی

آب آشامیدنی

عرضه آب آشامیدنی

LifeSack در واقع یک ساک دستی چند منظوره است که توسطJung Uk Park  و همکارانش طراحی شده است. اولین استفاده آن برای حمل و نقل غلات و اقلام مورد نیاز جوامع نیازمند است و سپس از آن می‌توان به عنوان یک سیستم تصفیه و مخزن ذخیره آب استفاده کرد. LifeSack بر اساس فناوری SODIS (Solar Water Disinfection Process) و به کمک اشعه UV-A به پالایش آب و حذف آلاینده ها از آن عمل می‌کند. یکی از ویژگی‌های بارز آن حمل و نقل آسان و جابه جایی آن به شکل یک کوله پشتی است.

توپ خورشیدی

آب آشامیدنی

عرضه آب آشامیدنی

جاناتان لیو دانشجوی دانشگاه موناش مخترع توپ خورشیدی است که قادر به تولید آب آشامیدنی است. این دستگاه به شکل کره است و با قرار گیری در معرض تابش نور خورشید و با استفاده از فرایند تبخیر به جداسازی آلاینده ها از آب می‌پردازد. جاناتان پس از مراجعت از سفر کامبوج و مواجه شدن با مردمی که دسترسی به آب آشامیدنی سالم نداشتند در صدد طراحی این توپ خورشیدی برآمد. این دستگاه ارزان، کوچک و قابل حمل بوده و راه حلی ایده آل برای مصارف و تامین آب روزانه به منظور استفاده شخصی یا افراد خانواده است. حجم آب تولید شده توسط توپ خورشیدی در حدود سه لیتر در روز است.

منبع:

www.Inhabitat.com

 

یک دیدگاه