پیمانکار رتبه یک تاسیسات

لامپ‌های LED – مزایا متنوع و راهنمایی نورپردازی با لامپ‌های LED در کریسمس
1397-10-09
هوشمند سازی ساختمان ها – سیستم های اتوماسیون ساختمان در دنیای اینترنت اشیا
1397-10-11
Show all

فاضلاب خاکستری – صرفه جویی در مصرف آب با سیستم بازیافت فاضلاب خاکستری

مترجم : حسین حاجی زین العابدینی
دی ماه 97

 

فاضلاب

 

بازیابی آب خروجی فاضلاب حمام /دوش

“آب، آب، در همه جا ،اما دریغ از قطره ای برای نوشیدن” بخشی از شعر معروف شبنم یخ زده مارینر باستان که توسط ساموئل تیلور کولریج سروده شده که این روزها به واقعیت نزدیک شده است، تا جایی که کمبود آب، زندگی مردم در سراسر جهان را تهدید می کند. تغییر آب و هوا و ازدیاد جمعیت، تهدیدی برای منابع آب کره زمین است، و لزوم ارائه راه حل های مبتکرانه برای کاهش تقاضا احساس می شود. یکی از این راه حل ها، بازیابی آب با استفاده ازسیستم G2R است (بازیابی حداقلی) که یک سیستم بازیافت فاضلاب خاکستری از دوش یا حمام برای تامین آب مخزن فلاش تانک است. طراحی ارائه شده توسط تیمی از ونکور، که بازیابی آب را به شکل ساده ای انجام می دهد: بازیابی و استفاده مجدد از فاضلاب خاکستری در همان اتاق. این سیستم شامل یک واحد جمع آوری فاضلاب خاکستری غیر متمرکز و جمع و جور است که بر طبق ادعای طراحان، تا ۳۰ درصد متوسط مصرف آب یک خانواده معمولی، صرفه جویی به همراه دارد. نازل کالکتور در محل خروج فاضلاب وان حمام متصل شده است تا فاضلاب را تصفیه وبه مخزن ذخیره آب بازیافتی برگرداند. این آب بازیابی شده، قبل از اینکه در اثر نیروی سقلی به تانک توالت منتقل شود از طریق یک فیلتر عبور داده شده و ضد عفونی می شود.

این ایده شبیه به ایده سیستم تصفیه پساب خانگی است، دستگاهی که فاضلاب خاکستری تولید شده دررنج وسیعی از فعالیت های روزمره خانگی ( شامل شستشوی دست و لباس و…) را تصفیه و آب مورد نیاز برای مصرف باغبانی، فلاش تانک توالت، لباسشویی و شستشوی ماشین را فراهم می کند.

فاضلاب

فاضلاب خاکستری

نقطه قوت و موفقیت آمیز درفروش سیستم بازیابی آب، سادگی و عدم ایجاد مزاحمت در فضای داخلی خانه است. طراحان ادعا می کنند که جهت نصب یک سیستم بازیابی، تنها یک نفر نیرو و یک پیچ گوشتی مورد نیاز است و این کار در کمتر از یک ساعت طول می کشد. این سیستم را می توان در فضای داخل نصب کرد و هر سیستم برای تجهیز چندین حمام کافی است و بنابراین نیازی به تعبیه مخزن ذخیره در زیرزمین  و یا بازسازی ساختمان نیست.

 

فاضلاب

این سیستم دارای مزایای متعددی است از آنجمله می توان به صرفه جویی در مصرف آب(در نتیجه کاهش صورت حساب قبض آب)و کاهش حجم فاضلاب ورودی به شبکه فاضلاب شهری اشاره کرد و اینکه سبب جبران کمبود آب و حفظ محیط زیست محلی می شود.

 

فاضلاب

در جاهایی مانند کالیفرنیا ،که مردم از خشکسالی شدید رنج می برند، نصب سیستم بازیابی آب می تواند به کمک مردمی که بحران خانه هایشان را تهدید می کند بیآید. سازندگان این طرح یک نمونه موفقیت آمیز را تولید کرده اند و در حال حاضر نیازمند سازوکاری برای تولید انبوه این محصول هستند.  این طرح، تمام کدهای بین المللی ساخت و استانداردهای بهداشتی لازم جهت استفاده مجدد آب بازیافتی را اخذ کرده است.

فاضلاب

تیم پشتیبان این طرح، با بهره گیری از اعانه های موسسه ایندیگوگو، درصدد پیشبرد طرح مذکور به مرحله بعد هستند.

منبع:

 

indiegogo

thereflow

یک دیدگاه