Variable air volume
2015-11-26
سامانه حرارت مرکزی مسکو
2015-12-14
نمایش همه

Recycle Building

  ضرورت بهينه سازی مصرف انرژی

Hands holding two puzlle for joining

Hands holding two puzlle for joining

  منظور از بهینه سازی مصرف انرژی ، انتخاب الگوها و اتخاذ و بكارگیری روش ها و سیاست هایی در مصرف درست انرژیست كه از نقطه نظر اقتصاد ملی مطلوب باشد و استمرار  و دوام انرژی و ادامه حیات و حركت را تضمین كند. در این چارچوب تعیین سهم صورت های مختلف انرژی در سبد انرژی هر جامعه با توجه به امكانات درازمدت آن جامعه، همچنین بكارگیری پربازده ترین شیوه كه متضمن كاهش تخریب منابع انرژی ، حیات و محـیط زیـست مدنظر است ، این استفاده درست و به جا از انرژی، نه تنها متضمن استمرار حیات و توسعه پایدار جامعه است بلكه منجر به بقاء انرژی برای همگان و نسل های آتی و مانعی برای تولید و گسترش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف نادرست انرژی خواهد بود.
هزینه احداث تأسیسات تولید و انتقال و توزیع برق برای هر كیلووات ساعت معادل ۸۰۰ دلار می باشد . علاوه بر بار مالی زمان لازم برای احداث نیروگاه ۳ تا ۸ سال است. همچنین هزینه های جاری و ثابت سالانه نیروگاه ها گاهی بالغ بر ۲۰ درصد سرمایه گذاری اولیه می شوند. از این رو كاهش مصرف انرژی الكتریكی به میزان قابل ملاحظه ای در حفظ و بقاء سرمایه های ملی مؤثر است. با توجه به پتانسیل های صرفه جویی موجود سالانه می توان ۶۷۰ میلیارد تومان در این بخش صرفه جویی كرد. در بخش خانگی نیز می توان با بكارگیری راهكارهای استفاده بهینه از لوازم خانگی پر مصرف تا حد زیادی از اتلاف سرمایه های ملی جلوگیری كرد. لازم به ذكر است در كشور ما در خانه و مكان های تجاری ، سالانه در حدود ۲۰۰ میلیون بشكه نفت خام برای تولید حرارت و سرما مصرف می شود. در صورتیكه اگر با روشهای صرفه جویی فقط ۱۰ درصد در طول سال در مصرف انرژی وسایل گرمازا و سرمازای خود صرفه جویی كنیم در حدود ۲۰ میلیون بشكه نفت خام صرفه جویی كرده ایم كه ارزش این مقدار انرژی (با احتساب قیمت هر بشكه نفت خام ۲۵ دلار و هر دلار ۳۰۰۰ تومان) بیش از هزار میلیارد تومان است.

علاوه بر بار اقتصادی عوامل دیگری نیز وجود دارد كه ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی را می رساند :
۱ـ استفاده بی رویه از انرژی های فسیلی كه باعث افزایش آلودگی محیط زیست می شود
۲ـ بالا بودن رشد جمعیت و نیاز به تقاضای بیشتر انرژی
۳ـ محدودیت منابع انرژی به دلیل تجدیدناپذیر بودن آن
۴ـ رشد بالای مصرف انرژی به دلیل الگوی ناصحیح مصرف انرژی
۵ـ عدم وجود سیستم بازیافت انرژی
۶ـ وجود صنایع و كارخانجات فرسوده
۷ـ متكی بودن اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی
۸ـ افزایش گازهای گلخانه ای و باران های اسیدی

از این رو شرکت تاسیسات برقی و مکانیکی ارکان ارزش تصمیم بر این گرفت تا مقاله ای جامع در زمینه ی صرفه جویی انرژی به خصوص در زمینه های تاسیساتی جهت علاقه مندان ارائه دهد:    

  

       مقدمه ای بر مدیریت انرژی

۱۰_energy_management1تمامی تجهیزات و سیستم های مصرف کننده انرژی برای برآوردن یک نیاز بخصوص یا مجموعه ای از نیازها طراحی شده اند. منظور از فرصت های مدیریت انرژی، برآوردن نیازها و الزامات کلی با کاهش سطح مصرف انرژی می باشد. بطور کلی مراحل تعیین فرصتهای مدیریت انرژی به صورت زیر می‌باشند.

مرحله اول: تطبیق مصرف با نیاز

اولین و مهمترین مرحله برای یافتن فرصتهای صرفه جویی عبارت است از تطبیق آنچه مصرف می شود با آنچه موردنیاز است. مدت زمان استفاده و زمان استفاده از پارامترهای کلیدی می باشند. سوالاتی که ممکن است در این بخش مطرح شوند، به شرح زیر است.

 • چه کاری انجام می شود؟
 • چرا انجام می شود؟
 • چه انرژی مصرف می شود؟
 • چه انرژی باید مصرف شود؟
 • آیا تجهیزات فرآیند برای مدت زمان قابل توجهی در حالت غیر فعال و بی باری قرار دارند؟

مرحله دوم: بیشینه کردن بازدهی انرژی

گام بعدی حصول اطمینان از این امر است که اجزای سیستم برای برآوردن نیازها به کارآمدترین شکل ممکن عمل می کنند. در این مرحله اثرات شرایط بهره برداری، نگهداری و تجهیزات و کنولوژی مورد توجه  قرار می‌گیرند. سوالات ذیل در این مرحله مفید می باشند.

 • آیا می توان فعالیت مورد نظر را با روش مشابه و با بازدهی بیشتر انجام داد؟
 • آیا اصول اصلی فرایند به طور صحیح در سرویس می باشد.
 • چرا اختلاف وجود دارد؟

مرحله سوم: بهبود شرایط تامین انرژی

دو مرحله اول نیاز به انرژی را در سازمان کاهش می دهد. در این مرحله جستجوی یک منبع مناسب و یا منابعی برای تامین نیاز انرژی مورد نظر می باشد. مرحله پایانی تعیین فرصتهای صرفه جویی، در نظر گرفتن چگونگی عرضه انرژی و ارزیابی فرصتهای صرفه جویی انرژی در این بخش است که می توان با بهینه سازی در تامین انرژی به آن دست یافت. فرصتهای بهینه سازی در این بخش شامل موارد زیر می باشد

 • بازیافت حرارت: سیستم های بازیافت حرارت از انرژی های تلف شده استفاده می کنند. نمونه هایی از این سیستم ها، از کانال های ساده هوای گرم تا پمپ های حرارتی پیشرفتده می باشد.
 • پمپ های حرارتی: پمپ های حرارتی علاوه بر استفاده جهت بازیابی حرارت، برای استخراج انرژی از منابع انرژی سطح پایین مانند انرژی زمین گرمایی و هوا مورد استفاده قرار می گیرند.
 • تولید هم زمان: سیستم های ترکیبی تولید همزمان گرما و برق (CHP). در زمانیکه نیاز همزمان به آب گرم و یا بخار و انرژی الکتریکی وجود دارد، گزینه مناسبی می باشند.
 • سیستم های انرژی تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی، بادی، حرارت زمین که ممکن است اقتصادی نیز نباشند، از گزینه هایی است که در این بخش قابل بررسی است.
 • تغییر سوخت (جایگزینی یک سوخت با سوخت ارزانتر)

در ممیزی انرژی کارخانجات و صنایع، فرصتهایی برای مدیریت انرژی ارائه می گردد. نتیجه ممیزی اغلب شامل مجموعه ای از فعالیت های عملیاتی و فنی می باشد. فعالیت های عملیاتی، معمولا سطح مصرف سیستم و فعالیت های فنی میزان مصرف تجهیزات را کاهش می دهند. انتظار می رود که در طی زمان، با انجام اقدامات بهبود، سطوح مصرف کاهش پیدا کرده و مصرف واقعی به سطح هدف فرآیند نزدیکتر شود.

·                     بویلر

kkk

بویلر ها برای تولید بخار و آب داغ مورد نیاز برای گرمایش فضا و یا فرایندها مورد استفاده قرار می گیرند. تمامی بویلرها از یک گرمکن استفاده می کنند که مخلوطی از سوخت (عمده انرژی ورودی) و هوا (برای فرایند احتراق) را تحویل گرفته و گرمایی را که نتیجتأ به محیط خروجی، بخار یا آب داغ انتقال می دهد (عمده انرژی خروجی) را تولید می کند. ممکن است مقداری جزئی انرژی الکتریکی ورودی برای تجهیزات کمکی مانند دمنده موردنیاز باشد.  بازدهی یک بویلر به صورت قابل توجهی با بار تغییر می کند. درنتیجه، ارزیابی عملکرد بویلر و بازدهی آن در بازه ای از بارهای واقعی یا جزئی که بر بویلر اعمال می شود، مهم می باشد. بهینه ماندن نسبت سوخت به هوا برای عملکرد موثر سیستم‌ها حیاتی است. کمبود هوا منجر به احتراق ناقص و درنتیجه اتلاف مواد قابل احتراق در گاز خروجی می شود. هوای اضافی مورد نیاز بر دمای گازهای خروجی تاثیرگذار است. دمای گازهای خروجی به بازدهی انتقال حرارت در بویلر بستگی داشته و یک شاخص خوب برای بررسی شرایط داخلی سطوح انتقال حرارت می باشد. تجزیه و تحلیل احتراق ابزاری مفید برای بررسی بازدهی احتراق سیستم های بویلر است.

جریان انرژی در سیستم های بویلر

mnb

جریان انرژیشرحپارامترهای کلیدی در براورد میزان جریاندستگاه های اندازه گیری پرتابل موردنیاز
تلفات ناشی از رطوبت در سوخت

(بیشتر در سوخت‌های جامد قابل توجه است)

رطوبت موجود در سوخت و تشکیل شده در حین احتراق و خارج شده از گازهای خروجیآنالیز گاز خروجی (CO2,O2,CO و غیره ) و دمای گاز خروجیآنالیزور احتراق
تلفات گازهای خروجیحرارت محسوس در گازهای خروجی
تلفات بدنه بویلرتلفات تشعشعی از سطح بویلردمای سطح، مساحت. نمودار استاندارد ABMA اتلاف تشعشعی بویلردماسنج غیرتماسی یا ابزار اندازه گیری دمای مادون قرمز
تلفات تخلیه

(سیستم‌های بخار)

آب تخلیه شده از بویلرهای بخار برای خارج کردن مواد جامد و مواد شیمیایی اضافی از آب بویلرزمان بندی (برنامه ریزی)، دما، حجم
تلفات ناشی از سوخت‌های نسوخته

(عمدتا سیستم‌های سوخت جامد، زغال سنگ)

مواد قابل احتراق در مواد زائد جامد (خاکستر) و احتمالا در گازهای خروجیمقدار سوخت مانده خشک، حرارت موجودتحلیلگر احتراق پیشرفته که قادر به تشخیص مواد قابل احتراق در گاز خروجی باشد
تلفات خاموشی چرخه بویلراتلاف حرارت حین خاموشی چرخه بویلرچرخه کار بویلرتایمر، دماسنج غیرتماسی یا ابزار اندازه گیری دمای مادون قرمز
حرارت منتقل شده به سیستم توزیعتامین آب داغ یا بخارجریان و دما (فشار برای بخار)در صورت در دسترس بودن، داده های به دست آمده از ابزار اندازه گیری حرارت بخار و یا آب داغ می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت در ممیزی کلان اندازه گیری نمی شود.

فرصت های مدیریت انرژی در سیستم‌های بویلر

مرحلهاقدام
براورد میزان تقاضابار روی بویلر را ثبت کنید. ( به صورت ایده آل یک نمودار ساعتی)

برای  بویلرهای آب داغ دما و جریان و برای بویلرهای بخار جریان، فشار و کیفیت بخار مورد نیاز است.

ممکن است بررسی بارهای پایین دست سیستم توزیع موردنیاز باشد.

بار روی بویلر در نتیجه دیگر کارکردهای مدیریت انرژی در سیستم توزیع تغییر خواهد کرد. این مرحله ممکن است نیاز به بازنگری‌های دوره‌ای داشته باشد.

تطابق تقاضا با مصرفاز اینکه دمای بویلر و فشار عملیاتی به طور قابل توجهی بزرگتر از بیشینه مورد نیاز نبوده و در حداقل دما و/یا فشار ممکن کار کند، اطمینان حاصل کنید.

در سیستمهای چند بویلری، بویلرها را برای دنبال کردن دیماند برای بخار و آب داغ به طور متوالی روی خط قرار دهید.

عملکرد کلی بویلر (سوخت به بخار/ آب داغ) را پایش کنید.

نوسانات بار و برنامه تقاضا از سیستم را به حداقل برسانید. (در صورت امکان در نقطه مصرف)

برنامه و تناوب تخلیه بویلر را با بار سیستم و خصوصیات آب مورد استفاده تطبیق دهید.

حداکثر کاراییبازدهی احتراق و بویلر را به صورت منظم بررسی کنید.

سطح هوای اضافی را به صورت منظم بررسی و تنظیم کنید.

روند فرایند آب به صورت منظم بررسی و تنظیم شود.

متعلقات گرم کن و دستگاه های کنترل را تنظیم و کالیبره کنید.

اطمینان حاصل کنید که از کانالهای هوا، شکاف ها و دربهای دسترسی نشت هوا صورت نمی‌گیرد.

اطمینان حاصل کنید که عایق بندی بویلر و لوله ها استاندارد است.

بهبود تأمین انرژیجهت بهره بردن از حرارت تلف شده برای پیش گرم کردن هوای احتراق، ورودی هوای احتراق را جابجا کنید.

جهت گرفتن حرارت از دود خروجی اکونومایزر غیر متراکم نصب کنید.

برای گرفتن حرارت اضافی از گازهای خروجی، یک کندانسور گاز خروجی نصب کنید.

از تخلیه بویلر گرفتن بازیابی حرارت انجام دهید.

·                      پوسته ساختمان

جریان انرژی از پوسته ساختمان شامل هر سه نوع انتقال حرارت هدایتی، جابجایی و تشعشعی می شود. با استفاده از  نرم افزارهای کاربردی می توان جریانهای انرژی از ساختمان را با جزئیات بسیار گسترده شبیه سازی کرد. در بررسی پوسته ساختمان، تنها جریان انرژی و تلفات انرژی از فضای کنترل شده در نظر گرفته می شود، اما تلفات تولید (بویلر، الکتریسیته) و توزیع (سیستمHVAC) به عوامل دیگری بستگی دارند. بعلاوه، برای جریانهای انرژی از منابع سرمایش و گرمایش به پوسته ساختمان، تشخیص و درک تعامل بین سیستم ها و اینکه چطور تغییر در یک سیستم می تواند بر روی دیگر سیستم ها تاثیر گذارد، مهم است. به عنوان مثال کاهش در انرژی استفاده شده توسط سیستم روشنایی می‌تواند منجر به افزایش گرمایش موردنیاز در زمستان و کاهش سرمایش در تابستان شود. استراتژی های تبدیل انرژی برای پوسته ساختمان می تواند به کاهش تلفات انرژی در سه نوع انتقال حرارت: هدایتی (اضافه کردن عایق)، جابجایی (به حداقل رساندن نفوذ هوا)، و تشعشعی (جایگزینی یا بهبود پنجره ها) محدود شود. دماسنجی که قابلیت ثبت دما را دارد می تواند ابزاری مفید برای بررسی نواسانات دما در یک فضا باشد. ابزار عکس برداری حرارتی نیز می تواند تلفات حرارتی از ساختمان را طول فصل سرد نشان دهد.

 جریان انرژی در پوسته ساختمان

llk

جریان انرژیشرحپارامترهای کلیدی در برآورد میزان جریاندستگاه های اندازه گیری پرتابل موردنیاز
بار حرارتی داخلیحرارت ناشی از افراد، روشنایی و تجهیزاتلیست افراد، تجهیزات و سیستم های روشنایی
بار حرارتی خارجیتشعشع خورشیدی وارد شده از طریق پنجره‌هاساعات محلی تابش خورشید، جهت قرارگیری ساختمان، نوع شیشه پنجره‌ها
نفوذ/تهویهتلفات جابجایی هوانامتعادل بودن جریان های هوا از سیستم HVAC، سرعت محلی باد، جهت قرارگیری ساختمانجریان سنج، فشارسنج
انتقال حرارتاتلاف حرارتی از طریق دیواره ها، سقف و غیرهدما، مساحت سطوح، میزان عایق بندیدماسنج یا ابزار اندازه گیری دمای مادون قرمز

                  فرصتهای مدیریت انرژی در پوسته ساختمان

 مرحلهاقدام
براورد میزان تقاضامیزان بار اعمالی بر روی سیستم های گرمایشی/سرمایشی را مستند کنید. انرژی سوخت مورد استفاده برای گرمایش/سرمایش محیط را جداگانه در نظر بگیرید.

طراحی و الزامات واقعی مصرف کننده های نهایی نظیر دما، هوای تازه و غیره مشخص شوند.

توجه: بعد از انجام اقدامات مديريت انرژي در مصرف‌كننده‌هاي نهايي و سيستم انتقال، مقدار بار روی سیستم تغيير خواهد كرد. ممکن است در این مرحله نیاز به بازبینی دوره ای وجود داشته باشد.

تطابق تقاضا با مصرفاطمینان حاصل کنید که دمای فضا به طور قابل توجهی بیشتر از ماکزیمم تقاضا نباشد. از سیستم در مینیمم دمای ممکن بهره برداری کنید.

جریان ها/دماها را برای تطبیق با نیاز مصرف کننده های نهایی کاهش دهید.

اختلاف دما را در فضاهای دارای سقف بلند کاهش دهید.

حداکثر کارایینشت هوا از پنجره ها، درب‌ها و دریچه ها را به حداقل برسانید.

از بسته بودن پنجره ها و درها در هنگام گرمایش و سرمایش اطمینان حاصل کنید.

از استاندارد بودن عايق‌كاري حرارتي ساختمان مطمئن شويد.

پنجره هایی با عملکرد بالا برای کاهش ورود حرارت در تابستان و اتلاف حرارت در زمستان را در نظر بگیرید.

بهبود تأمین انرژیانرژی حرارتی اکتسابی از خورشیدی را در هنگام گرمایش به حداکثر و در هنگام سرمایش به حداقل برسانید.

از تکنولوژی گرمایش خورشیدی برای گرمایش فضا و یا آب، به ویژه در هنگامی که با بهبود عایق بندی، طراحی پنجره و بازیابی حرارت از هوای خروجی ترکیب شود، استفاده کنید.

از یک دیوار خورشیدی – یک کلکتور فلزی که برای پیش گرم کردن برای ساختمان هایی با دیوارهای جنوبی بزرگ طراحی شده است، بهره بگیرید.

·                     کمپرسورهای هوا

کمپروسورها برای تولید هوای فشرده استفاده می شوند و سهم مهمی از بار الکتریکی در بیشتر صنایع را دارا می‌باشند. نشت هوای فشرده متداولترین و اصلی ترین علت بالا رفتن هزینه می‌باشد که معمولا حدود ۷۰ درصد تلفات کلی را شامل می‌شود. نیاز به انرژی مضاعف جهت غلبه بر ناکارآمدی تجهیزات اغلب موجب تلفات انرژی در کمپروسورها می‌شوند، از اینرو ممکن است هوا در فشار صحیح تحویل داده نشود. بنابراین ارزیابی مصرف انرژی موجود برای تعیین فرصتهای صرفه جویی انرژی در کمپروسورها امری ضروریست. در شکل زیر نمودار جریانهای انرژی در کمپرسورهای هوا ارائه شده است.

جریان های انرژی در کمپروسورهای هوا

bbbk

جریان انرژیشرحپارامترهای کلیدی در برآورد میزان جریاندستگاه های اندازه گیری پرتابل موردنیاز
تلفات موتورحرارت ایجاد شده در موتور هنگام تبدیل الکتریسیته به توان مکانیکینرخ بازدهی موتور و شرایط عملکرد مانند ولتاژ، بار و دمای به کار رفتهنرخ بازدهی موتور، اندازه گیری دمای موتور، سرعت سنج جهت بررسی بار موتور از روی سرعت
تلفات کمپرسورعدم بازدهی ترمودینامیکی در کمپرسورهای خاصنوع کمپرسور، مشخصات و شرایط عملکرد
حرارت برگشتی از ایرکولرحرارت تولید شده درحین فشرده سازی برای تحویل گرفتن هوا در دمای موردنیاز بازگردانده می‌شود.جریان و دمای هوا (آب)می تواند از انرژی ورودی به سیستم ها و مشخصات دستگاه تخمین زده شود. اندازه گیری دما و جریان
تلفات در جداسازی روغن، فیلترینگ و خشک کردناتلاف به دلیل افت فشار در هر یک از اجزا کمپروسور و نشت هوامشخصات تجهیزات و مشاهدات عینی از شرایط عملکرد، قرائت فشارفشار سنج در سیستم
افت فشار سیستم توزیعاتلاف از طریق افت فشار در زانویی ها، فیتینگ ها، اتصالات T شکل و اصطکاک در لولهقرائت فشارابزار اندازه گیری فشار در سیستم
نشت های سیستم توزیعاتلاف هوا در طول سیستم، از کمپرسور تا نقطه پایانی مصرفنرخ جریان و فشار هواابزار اندازه گیر نشتی مافوق صوت
افت فشار در نقطه پایانی مصرف برای مصرف کننده فشار پایینتلفات وارد شده بوسیله شیرهای کاهش فشار (رگلاتورها) در نقطه پایانی مصرفاختلاف فشار و حجم هوا (جریان)نصب فشار سنج در ورودی/خروجی سیستم
هوای فشرده در نقطه پایانی مصرفکار مفید انجام شده توسط هوافشار و جریان هر مصرف کنندهابزار اندازه گیر جریان هوای فشرده و فشار سنج

فرصت های مدیریت انرژی در کمپرسورهای هوا:

مرحلهاقدام
برآورد میزان تقاضاآیا هوای فشرده واقعا موردنیاز است؟ آیا می توان از شکل دیگری از انرژی استفاده کرد؟ (به ویژه موتورهای هوا و سرمایش)

لیستی از نیاز به هوای فشرده را به صورتهای جریان موردنیاز (SCFM)، فشار موردنیاز، کیفیت (دما، رطوبت موجود و غیره)، نقاط در سیستم توزیع، تهیه کنید.

مواقعی که هوای فشرده موردنیازاست را ثبت کنید.

آیا تقاضای واقعی به هوای فشرده افزایش می یابد؟

تطابق تقاضا با مصرفنشتی ها را با استفاده از اندازه گیر نشتی مافوق صوت برای پیگیری نشت ها و ایزوله کردن شیرآلات و تجهیزات در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرند، از بین ببرید.

نقاط مصرف را با حذف استفاده های غیرضروری و در نظر گرفتن نازل های تشدید کننده به جای نازلهای لوله قطع جریان ساده مدیریت کنید.

فشار منبع اصلی را به حداقل برسانید.

از کاهش فشار در نقطه پایانی مصرف جلوگیری کنید، مصرف کنندگان عمده فشار پایین را مجزا کنید، منبع فشار پایین جداگانه ای را فراهم کنید، از دمنده های فشار بالا بهره بگیرید.

از عملیات مناسبی برای الزامات کیفی استفاده کنید. مصرف کنندگان کم حجم و با کیفیت بالا را جداسازی کرده و منبع جداگانه ای را فراهم کنید.

کمپرسور را با ابزار کنترل تقاضا و سیستم کنترل مقایسه ای بهینه سازی کنید.

حداکثر کاراییاز خنک و خشک بودن دمای هوای ورودی به حد امکان اطمینان حاصل کنید. از هوای بیرون در طول فصول سرد استفاده کنید.

از اینکه فیلترهای ورودی با حداقل افت فشار تمیز می شوند اطمینان حاصل کنید.

از اینکه تجهیزات فیلتر کردن حداقل افت فشار را اعمال می کنند اطمینان حاصل کنید.

از اینکه مقادیر جریان برای حداقل افت فشار مناسب هستند، اطمینان حاصل کنید.

از لوله کشی مناسب برای اجتناب از افت های فشار بالا در اتصالاتT شکل، زانویی ها و دیگر اتصالات اطمینان حاصل کنید.

از مناسب بودن دمای اتاقک کمپرسور اطمینان حاصل کنید.

کمپرسور را با یک واحد مناسبتر، جدیدتر و/یا با بازدهی بیشتر جایگزین کنید.

بهبود تأمین انرژیساده ترین شکل ممکن از بازیافت حرارت را برای گرفتن حرارت بازگردانده شده از کمپرسورها، آب یا هوای خنک شده نصب کنید.

از کمپرسورهای موتور درایو با بازیافت حرارتی استفاده کنید.

یک دیدگاه