پیمانکار رتبه یک تاسیسات

دوربین های شبکه- دوربین های شبکه و تحت وب و توسعه سیستم های امنیتی
1398-02-19
بیمارستان – طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان 64 تختخوابی دانشکده پزشکی
1398-02-22
Show all

مدیریت پروژه ساخت و ساز – مباحث ارزشمند در زمینه مدیریت پروژه ساخت و ساز

مترجم: حسین حاجی زین العابدینی
اردیبهشت ماه 98

 

مدیریت پروژه

کاربرد مقدماتی(بخش اول)

مدیریت پروژه و صنعت ساخت و ساز، صنعت مبتنی بر دانش است: این مطلب به شدت وابسته به دانش شرکت کنندگان مختلف در تیم مدیریت پروژه است. با توجه به اینکه ساخت و ساز، صنعتی پروژه محور است، عمده دانش و مهارت در خود پروژه ها تولید می شود. سپس جذب، به اشتراک گذاری، و بکارگیری دانش، برای جلوگیری از نابودی دانش سازمانی امری ضروری است. این بدین معناست که شرکت های تاسیساتی (طراح و مجری تاسیسات) و ساختمانی نیازمند سرمایه گذاری بر یافته های دانشی هر پروژه دارند تا عملکرد سازمان بطور مستمر بهتر شود. اما، با وجود تلاش های صورت گرفته، پیشرفت در بهبود یادگیری از هر پروژه اندک به نظر می رسد، تا جاییکه سازمان ها به طور مداوم اشتباهات خود را تکرار می کنند، دانش کسب شده از هر پروژه اندک و در انتقال تجربیات بدست آمده از یک پروژه به پروژه دیگر ضعیف عمل می کنند. در این راستا، شرکت های ساختمانی و تاسیساتی نیاز به توسعه تکنیک ها و ابزار هایی در پروژه های خود دارند تا جذب و به اشتراک گذاری دانش بدست آمده در طول حیات پروژه را تسهیل کند. در واقع، هر شرکت مرتبط با ساخت و ساز(تاسیساتی و ساختمانی) باید یک پایگاه داده مناسب داشته باشد، تا با استفاده از آن، افراد تیم پروژه بتوانند دانش بیشتری را از طریق سازمان به دست آورده و جذب کنند، همچنین سازمان نباید خیلی بر افراد به تنهایی تکیه کند. همچنین، بسیاری از سازمان ها در صنعت ساخت و ساز به اهمیت یک برنامه آموزشی به عنوان یک دارایی حیاتی واقفند. بر اساس این نیاز، ما تصور می کنیم که فضای کاری مشترک به عنوان یک راه حل امکان پذیر برای مدیریت دانش در شرکت های تاسیساتی و ساختمانی است. این مقاله یک ابر تلفن همراه فضای کاری مشترک (MCSW) پیشنهاد می دهد تا از طریق آن بتوان به ثبت، ارائه و توزیع دانش سازمانی در طول مدیریت پروژه ساخت و ساز پرداخت. پلت فرم طوری تهیه شده که سبب تصمیم گیری بهتر و هماهنگی بیشتر میان مدیران پروژه، ناظران پروژه، مسئول کنترل کیفیت، مدیر اجرایی وغیره … شود. دراین مقاله نتایج حاصل از ارزیابی یک مدل اولیه  MCSWارائه خواهد شد.

1-مباحث آموزشی در مدیریت پروژه 

مباحث آموزشی(LL)   شامل هر دو موضوع آموزش سازمانی و مدیریت دانش است. LL به عنوان دانش به دست آمده از تجربه، موفقیت و یا عدم موفقیت تعریف شده است، به منظور بهبود عملکرد سازمان در آینده بکار گرفته می شود. در این راستا، داشتن برنامه LL برای شرکت های مرتبط با ساخت و ساز و تاسیساتی و ساختمانی امری حیاتی است، با توجه به جهانی شدن این بخش از صنعت و این واقعیت که تعداد قابل توجهی از کارکنان هر روزه بازنشسته می شوند. در این راستا، آنچه شرکت های ساخت و ساز را برای اجرای برنامه LL تشویق می کند عبارت است از: (1) یادگیری از پروژه های مشابه که در گذشته اجرا شده اند. (2) اطمینان از اینکه موفقیت های گذشته در پروژه های آینده قابل تکرارند. (3) حضور در لیست شرکت های رقیب و پیشرو.(4) جلوگیری از پدیده “فرار مغزها” (5) تشویق در جهت خلق نوآوری.

در مورد مطالبی که افراد متخصص در زمینه ساخت و ساز ارئه کرده اند، سه مطلب مهم را باید مدنظر قرار داد: (1) متخصصان تنها گاهی اوقات فعالیت های خوب/بد  را در حین اجرای پروژه و اغلب پس از اتمام پروژه ثبت می کنند.(2)تعداد مواردی که فعالیت های بد یا شکست خورده ثبت می شود در برابر فعالیت های خوب اندک است. (3) بیشتر فعالیت های خوب/بد ثبت شده فردی هستند و تیمی و سازمانی نیستند. دلایل عمده این رفتار، کمبود وقت کارکنان، عدم حمایت مدیریت، و عدم استفاده ازمشوق های لازم، دارا نبودن سیستم مستندسازی و گزارش گیری مستمر و تحلیل آن و در نهایت کمبود منابع یا دستورالعمل هاست.

2-فناوری اطلاعات و ارتباطات در شرکت های ساختمانی(ICT)

مدیریت پروژه

صنعت ساخت و ساز، سازگاری اندکی با ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) دارد و معمولاً این تکنولوژی که به راحتی در دسترس است به طور کامل مورد استفاده قرار نمی گیرد. علت این است که اکثر شرکت های ساخت و ساز، کوچک تا متوسط (SME) هستند، و بنابراین، فاقد بودجه برای سرمایه گذاری در بخش IT (فن آوری اطلاعات) هستند. در مقابل، این روزها بیشتر کارگران تاسیساتی و ساختمانی از دستگاه های تلفن همراه خود در حین کار استفاده می کنند. یک نظرسنجی ITC نشان داد که 81 ٪ از کارگران تاسیساتی و ساختمانی از گوشی های هوشمند در محل کار استفاده می کنند، 69٪ از کامپیوتر لپ تاپ و 26 ٪ از تبلت استفاده می کنند. استفاده از دستگاه های تلفن همراه، مانند دستیار دیجیتال شخصی (PDA)، گوشی های هوشمند، و دیگر فن آوری های تلفن همراه ، مدیران ساخت و ساز را قادر می سازد تا در هر مکان اطلاعات پروژه را ارسال، ذخیره، پردازش، و در دسترس قرار دهند و در هر مکانی با نیروهای پروژه درارتباط باشند. در واقع، فن آوری تلفن همراه اجازه می دهد تا مدیریت انعطاف پذیری در حین پیشرفت پروژه داشته باشیم ، و با افراد مختلف هماهنگی خوبی داشته باشیم. همچنین، این فن آوری می تواند لینکی برای کارگران در نقطه محل کارشان فراهم آورد، به طوری که تجربیاتی که در حین پیشرفت پروژه به دست می آیند بلافاصله ثبت شده، سپس در پروژه های آتی بکار گرفته شوند. بسیاری از نویسنده گان، سیستم های تلفن همراه مختلفی پیشنهاد داده اند که در برخی کارهای خاص مدیریت ساخت و ساز قابل استفاده هستند، اما بسیاری از این مطالعات در مورد دسترسی به اطلاعات پروژه برای انجام وظایف بسیار خاص و یا محل ساخت و ساز، شامل اطلاعاتی از قبیل ایمنی و یا مدیریت ساخت و ساز در محل اجرای پروژه تاکید دارند.

 علاوه بر دستگاه های تلفن همراه، دیگر فن آوری اطلاعات در صنعت ساخت و ساز، ابر رایانه (CC) است. ابر رایانه، شرکت های تجاری به ویژه شرکت های کوچک و متوسط را قادر می سازد به منابع اطلاعات وسیعی دسترسی پیدا کنند. در حالیکه مدیریت منابع کامپیوتر دارای انعطاف پذیری بیشتر و هزینه های کمتری است. خدمات ابر رایانه به سه دسته تقسیم می شوند: نرم افزار به عنوان خدمات (SaaS) شامل برنامه های کامپیوتری مربوط به کسب و کار، زیرساخت به عنوان خدمات (IaaS) شامل قابلیت پردازش سریع تقریباً نامحدود و تجهیزات بزرگ ذخیره سازی، و بستر های نرم افزاری به عنوان یک خدمات (PaaS) شامل توسعه ابزار و گزینه های میزبانی برای مشتریانی که ترجیح می دهند برنامه های کاربردی را خود مدیریت کنند.

منابع:

1- Caldas, C. H., Gibson, G. E., Weerasooriya, R., & Yohe, A. M. (2009). Identification of Effective Management Practices and Technologies for Lessons Learned Programs in the Construction Industry. Journal of Construction Engineering and Management, 135(June), 531–539.

2-Sanaei, Z., Abolfazli, S., Gani, A., & Buyya, R. (2014). Heterogeneity in mobile cloud computing: taxonomy and open challenges. IEEE Communications Surveys and Tutorials, 16(1), 369–392.

 

یک دیدگاه