پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مدیریت و کنترل پروژه – آیا می خواهید یک مدیر پروژه ساخت و ساز موفق شوید؟
1397-11-13
تصفیه فاضلاب – آشنایی با روش جدید تصفیه و تولید انرژی سبز از فاضلاب
1397-11-15
Show all

مدیر پروژه تهویه مطبوع – آیا می دانید مدیر پروژه تهویه مطبوع کیست؟

مترجم: مریم مصطفی نظری
بهمن ماه 97

 

مدیر پروژه تهویه مطبوع کیست؟  

 

امروزه طراحی، انتخاب و استفاده از سیستم های نوین تاسیسات و تهویه مطبوع یکی از دغدغه های اصلی طراحان و مجریان پروژه های تاسیساتی در پیاده سازی تاسیسات برق و مکانیکی مجموعه های مسکونی، تجاریف فرهنگی و درمانی است. همچنین در بیمارستان ها و مراکز درمانی سیستم ‌های HVAC به‌دلیل ارتباطی که با ایمنی و سلامت افراد دارند یکی از مهمترین و حیاتی ‌ترین بخش ‌های زیرساختی بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی محسوب می ‌شوند. لذا تمامی شرکت های مجری تاسیسات برق و مکانیک که در زمینه اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی فعالیت دارند ملزم به رعایت استانداردها و الزامات و مقررات (CODE) در طراحی، تامین و نصب تمامی تجهیزات برقی و مکانیکی مرتبط به شیوه ای دقیق و منسجم هستند. در این راستا عنوان مدیر پروژه تهویه مطبوع و یا مدیر پروژه تاسیسات مطرح می شود که بسته به حوزه استخدامی می تواند معانی مختلفی داشته باشد.

مدیر پروژه تهویه مطبوع

در بسیاری از موارد، مدیر پروژه تهویه مطبوع شخصی است که در زمینه  تاسیسات الکتریکی، مکانیکی و تهویه مطبوع تجربه داشته در یک شرکت سازنده دستگاه های تهویه و یا مشاور تاسیسات و یا پیمانکار تاسیسات برقی و مکانیکی مشغول همکاری می باشد. گاهی اوقات، مدیر پروژه تهویه مطبوع مسئولیت ارزیابی محل نصب و راه اندازی یک دستگاه تهویه مطبوع جدید یا نوسازی و بازسازی تاسیسات یک پروژه قدیمی و همچنین ثبت مناقضه برای کارفرمای خویش را بر عهده دارد. از این رو وی باید بتواند یک لیست قطعی از قطعات و نیروی کاری که برای تکمیل تاسیسات یک پروژه براساس مشخصات ارائه شده توسط مشتری لازم است را تهیه کند. برای این منظور او باید سیستم تهویه مطبوع فعلی را بررسی کند تا مشخص شود چه قطعاتی باید نگهداری و چه قطعاتی باید تعویض شود.

مدیران پروژه های تهویه مطبوع برخلاف تکنسین های تهویه مطبوع لزوماً نقشی در نصب یا تعمیر یک سیستم تهویه مطبوع ایفا نمی کنند. در عوض، آنان در حین تکمیل پروژه تاسیسات با مشتری در ارتباط هستند. این مسئله بدین معنا است که مشتری را در خصوص روند اجرای پروژه تاسیسات در جریان قرار داده و اطلاعات بروز رسانی شده را در اختیار او قرار می دهند. در برخی موارد، یک شرکت تاسیساتی علاوه بر مدیریت پروژه تاسیسات و تهویه مطبوع از مهندس تاسیسات به عنوان طراح و سرپرست اجرای تاسیسات استفاده نماید. در چنین مواردی؛ مهندس مربوطه مسئول ارزیابی محل و تدوین یک طرح و مناقضه و یا اجرای صحیح تاسیسات برای پروژه تاسیسات خواهد بود درحالیکه مدیر پروژه وظایف افراد در محل را مدیریت و برنامه ریزی خواهد کرد.

مهارت ها و ملزومات نقش مدیر پروژه تهویه مطبوع

درحالیکه افراد بسیاری قادر به کسب موفقیت به عنوان یک مدیر پروژه تهویه مطبوع هستند، ولی دارا بودن برخی از ویژگی های شخصیتی و مهارت های فردی می تواند اداره کردن این حرفه را اندکی آسان تر کند. نخست اینکه مدیر پروژه تهویه مطبوع بایستی فردی منضبط و سیستمی باشد. این تنها بدان معنی نیست که قراردادها را در پوشه های درست بگذارد، بلکه به این معنی است که باید در خصوص هر گونه جزئیات، دقیق و باریک بین باشد. از آنجاییکه مدیریان پروژه با پول و سرمایه مشتریان سر و کار دارند باید ریز تمامی صورت حساب ها و بهره وری در کارکرد تکنسین ها را حساب و کتاب کنند. آنها باید مدت زمانی که هر پروژه منحصر به فرد برای تکمیل شدن نیاز دارند را به طور دقیق محاسبه کنند. در همین راستا، مدیران پروژه های تهویه مطبوع باید دانش مدیریت منابع و رفتار سازمانی و مهارت های استدلالی قوی داشته باشند.

علاوه بر این، مدیران پروژه تاسیسات باید با مهارت حل مسئله آشنا باشند. به عنوان رهبر یک تیم متشکل از تکنسین های تهویه مطبوع همیشه با سوالی برخورد می کنند که باید پاسخ دهند و یا با مسئله ای مواجه می شوند که باید حل و فصل کنند. یک مدیر پروژه خوب باید بدون دستپاچگی قادر به مقابله با این مشکلات و یاری رساندن به تکنسین های خود برای حل این مسائل باشد. در نهایت یک مدیر پروژه تهویه مطبوع باید دارای تسلط کاملی در ارتباط برقرار کردن با افراد باشد زیرا همواره با اشخاص مختلفی از جمله کارمندان، مهندسان، تکنسین های تاسیسات و مشتریان در تعامل است.

اکثر افرادی که مدیر پروژه می شوند دارای دانش فنی و تجربه در زمینه دستگاه های تهویه مطبوع هستند. برای آن دسته از مراتب کاری که در رابطه با ارزیابی پروژه یا ثبت پیشنهاد مناقضه است، داشتن مدرک لیسانس در رشته مهندسی مکانیک بسیار مطلوب است. اما اگر شخص به اندازه کافی در این زمینه تجربه کسب کرده باشد، نیازی به سطح بالایی از تحصیلات دانشگاهی دیده نمی شود. معمولاً مدیران پروژه موفق تهویه مطبوع حداقل پنج سال آموزش دانشگاهی و پنج سال تجربه کاری به عنوان مجری تاسیسات و تهویه مطبوع دارند. برای پیشرفت در این حرفه، تجربه عموماً تنها شرط لازم به حساب می آید. مدیران پروژه تهویه مطبوع می توانند در شرکت های بزرگتر به ترفیع مقام دست یافته، بر روی پروژه های بزرگتری کار کرده و یا مسئول نظارت بر عملکرد مهندسان و تکنسین های تاسیسات بیشتری باشند.

شرایط اخذ مجوز نیز باید در نظر گرفته شود، البته این شرایط در دولت های مختلف، متفاوت است. بسته به قوانین ایالتی و شهری ممکن است تکنسین های تهویه مطبوع ملزم به اخذ مجوز باشند ولی مدیران پروژه شامل این قانون نشوند. هر مدیر پروژه ای که به دنبال اشتغال به عنوان یک مدیر پروژه تهویه مطبوع است باید در خصوص قوانین موجود در شهر یا ایالت خود مطلع شود.

مدیر پروژه تهویه مطبوع کیست؟

راه های دستیابی به مقام مدیر پروژه تهویه مطبوع

 مسیرهای مختلفی برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه تهویه مطبوع وجود دارد. احتمال دارد برخی از مجریان تاسیسات و تکنسین های تهویه مطبوع که چند سالی را در این زمینه سپری کرده اند بخواهند پیشرفت کرده و تبدیل به یک مدیر پروژه تهویه مطبوع شوند. معمولاً یک مدیر پروژه نسبت به یک تکنسین، حقوق و مزایای بیشتری کسب خواهد کرد و به موجب این افزایش دستمزد مطمئناً مسئولیت ها و وظایف بیشتر خواهد داشت.

غالب این وظایف و مسئولیت ها علاوه بر تجربه در طراحی و اجرای تاسیسات شامل توانایی در برنامه ریزی و اجرا و مدیریت منابع خواهد بود.

افرادی که به تازگی با مدرک لیسانس از رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند نیز می تواند وارد مسیر مدیریت پروژه شوند، ولی ممکن است نتوانند سریعاً آغاز به کار کنند. بنابراین بهتر است چند سالی در همین زمینه مشغول به کار شوند تا با فوت و فن کار آشنا شوند و سپس اقدام به مدیریت کل یک پروژه کنند. برای این منظور می توانند دستیار یک مدیر پروژه تهویه مطبوع شده و همزمان با تجربه طراحی و اجرای تاسیسات و مدیریت پروژه های تاسیساتی آشنا گردد.

غالب مدیران پروژه پس از کسب تجربه اولیه امکان توسعه و ارتقا شغلی را کسب می نمایند. برای مثال مدیران پروژه تهویه مطبوع که در پروژه های بازسازی تجربه دارند می توانند در این زمینه دانش تخصصی کسب کنند. دیگر مدیران پروژه می توانند در ساخت و سازهای جدید، پروژه های تاسیسات تجاری، تاسیسات درمانی، تاسیسات هتل و…. و یا  نصب دستگاه های سیستم های تهویه مطبوع مسکونی تخصص پیدا کنند.

 

منبع:

 

http://www.hvacclasses.org/

 

یک دیدگاه