پیمانکار رتبه یک تاسیسات

بررسی اطلاعات مصرف انرژی ساختمان ها
1395-12-16
خانه هوشمند و تاثیر آن در صرفه جویی انرژی
1395-12-21
Show all

مزایای استفاده از لامپ‌های LED در کاربردهای بیمارستانی

مزایای استفاده از لامپ‌های LED در کاربردهای بیمارستانی

گردآورنده: محمد حسین جعفری
اسفند ماه 95

مختصات ویژه‌ محیط‌ های بیمارستانی، شرکت های مجری تاسیسات الکتریکی، مهندسین طراح و سازندگان لامپ‌های روشنایی را با چالش‌های جدی‌ای روبرو کرده است، چراکه در چنین محیط‌هایی علاوه بر لزوم توجه به تأمین میزان روشنایی لازم و زیبایی توزیع نور با انتخاب صحیح لامپ‌ها و انجام یک نورپردازی مناسب بایست به ملاحظات ویژه بیماران که ممکن است دایره دید محدودی هم داشته باشند و یا ازنظر حرکتی ناتوان باشند، توجه کافی شود. و یا در فضاهایی چون اتاق‌های عمل که تجهیزات جراحی ممکن است مانع توزیع یکنواخت و مؤثر نور گردند، لازم است با توجه به حساسیت بالا، دقت بالایی در طراحی تاسیسات روشنایی صورت گیرد.

با ظهور و توسعه لامپ‌های LED، دستیابی به شرایط لازم در تأمین روشنایی محیط‌های بیمارستانی ساده‌تر شده است چراکه نور لامپ‌های LED کنترل‌پذیر بوده و قابلیت کنترل آن از طریق سیستم اتوماسیون ساختمان نیز وجود دارد. این ویژگی در کنار توان مصرفی پایین‌تر، شدت نور بیشتر، اشغال فضای کمتر و طول عمر بالاتر آن‌ها، لامپ‌های LED را به گزینه‌ مناسبی برای جایگزینی سیستم‌های روشنایی فعلی بدل کرده است.

قابلیت کنترل‌ پذیری وسیع نور در لامپ‌ های LED این امکان را فراهم می‌آورد که شدت نور در فضاهای داخلی در طی ساعات شبانه‌ روز بسته به‌ شدت نور بیرونی به‌ طور خودکار، مطابق آنچه که از پیش با توجه به کاربری محیط برنامه‌ ریزی‌شده، تغییر یابد. البته امکان مداخله و تنظیم دستی شدت نور لامپ وجود دارد.

ویژگی دیگری که لامپ‌های LED در دسترس قرار داده‌ اند، قابلیت تغییر دمای رنگ برای نور خروجی آن‌ها است که به‌ عنوان‌ مثال بسته به اوقات روز صبح‌ها نوری با دمای K 3000، در میانه روز نوری با دمایK  ۴۰۰۰، و هنگام غروب آفتاب نوری با دمای  K2700 متناسب با چرخه ساعت بدنی انسان تأمین نمایند. ( دمای هر رنگ بیانگر دمایی است که با رسیدن جسم سیاه به آن دما آن رنگ نور از جسم ساطع می‌ شود)

همان‌طور که اشاره شد مزیت دیگر آن‌ها بازده نوری بالاتر نسبت به رقبای خود است، درحالی‌که لامپ‌های فلوئورسنت و هالوژن بازده نوری در حدود ۱۵ تا ۲۰ لومن بر وات دارند، هم‌اکنون لامپ‌های LED بازده نوری بیش از ۱۲۵ لومن بر وات را ممکن کرده‌اند، این نکته در کنار عمر بالای در حدود ۱۰۰ هزارساعته‌ آن‌ها در مقایسه با عمر حدود ۲۰ هزارساعته لامپ‌های فلوئورسنت که باعث کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری تأسیسات روشنایی در صورت استفاده از لامپ‌های LED شده است، جایگاه ویژه‌ای را به آن‌ها بخشیده است.

لازم است دقت شود که عمر بالای لامپ‌های LED در محیط‌هایی چون فضاهای بیمارستانی که عدم آلودگی تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار است، اهمیت بیشتر می‌باید. چراکه حضور نیروهای فنی به‌منظور تعویض لامپ ممکن است باعث آلودگی تجهیزات حساس گردد.

استانداردهای جدید چون (TM-30) تأکید بیشتری بر لزوم نورپردازی محیط‌های بیمارستانی به‌گونه‌ای که تشخیص رنگ اشیا به‌درستی صورت گیرد، نموده‌اند. از این نظر هم لامپ‌های LED با طیف نوری وسیع خود به‌خوبی عمل می‌کنند و شاخص نمود رنگ (Color Index Rendering) بالایی دارند. منابع نوری با CRI بالا علاوه بر امکان بهبود دقت درروند انجام معالجات درمانی آرامش بیشتری هم برای بیماران فراهم می‌کنند. ( مقدار بالاتر CRI برای یک نور خاص به معنای بهتر دیده شدن رنگ اجسام تحت آن نور است که مقدار ۱۰۰ به نور آفتاب اختصاص‌یافته که تمام طیف نور مریی را دربرمی گیرد و نورهای مصنوعی بسته به نزدیکی به نور خورشید رده‌بندی می‌شوند)

با ارائه چراغ‌های LED ای که در هر بخش خود نوری با دمای نور متفاوت ساطع می‌کنند، دستیابی به نوری هر چه یکنواخت‌ تر، با درخشندگی کمتر و مناسب برای کاربردهای بیشتر فراهم آمده است. به‌ عنوان‌ مثال نوری با دمای K 3000 به‌عنوان نوری گرم برای تأمین حداقل روشنایی مطلوب، نوری با دمای K 4000 مناسب برای اعمال جراحی و نوری با دمای K 2700 مناسب برای مطالعه و آرامش‌بخش توسط این‌ گونه چراغ‌ های نوین همزمان تأمین می‌شود. که نمونه‌ای از آن در تصویر زیر قابل‌مشاهده است.

شدت نور لامپ‌های LED موجود از ۱ تا ۱۰۰ درصد میزان نور نامی آن‌ها قابل‌تغییر است و دمای رنگ آن‌ها نیز از ۲۷۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین قابل تنظیم می‌باشد.

امروزه لامپ‌ های LED  با فرم‌های ظاهری متنوعی نیز ساخته می‌شوند که نمونه‌هایی با فرم مشابه لامپ‌های هالوژنی و یا لامپ‌های فلوئورسنت به بازار عرضه‌شده است تا استفاده از آن‌ها را در کاربردهای خانگی نیز گسترش دهد.

ازنظر قیمت هم هرچند در حال حاضر هزینه اولیه بیشتری برای تهیه لامپ‌های LED بایست صرف شود، اما به علت طول عمر بالاتر و  هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌تر و صرفه‌جویی تا ۸۰ درصدی در مصرف انرژی، درمجموع استفاده از لامپ‌های LED اقتصادی می‌نماید و با رصد روندی که در کاهش قیمت لامپ‌های LED از سال‌های گذشته آغازشده است، نوید می‌رود هر چه اقتصادی‌تر شدن سیستم‌های روشنایی طراحی‌شده بر مبنای چراغ‌های LED را در سال‌های آینده شاهد باشیم. البته با پیشرفت در سیستم کنترل LED و یکپارچه شدن لامپ، سنسور و سیستم ارتباطی نیز هزینه رو به کاهش بیشتر هم رفته است.

در میان سیستم‌های کنترل برای لامپ‌های LED، سیستم کنترل گسترده که از طریق سیم‌کشی جریان ضعیف و یا ارتباط بی‌سیم قابل‌اجرا است، به علت نصب و مدیریت راحت‌ تر بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. با هرچه هوشمندتر شدن سیستم کنترل، سنسورها و چراغ‌ها امکان‌های بیشتری هم در اختیار طراح برای تامین روشنایی مناسب فضاهای مختلف ایجادشده است و یا برای نمونه اکنون کاربر با استفاده از واسط‌های تعبیه‌شده به‌راحتی می‌تواند شدت نور را در حد دلخواه خود تنظیم نماید.

با توسعه‌ی سیستم‌های کنترل مبتنی بر POE ( انتقال برق بر روی کابل شبکه )، ابزار قدرتمندی در جهت تکامل ساختمان‌های هوشمند در دسترس قرارگرفته است. در این روش کابل‌های اترنت که دیتا و توان همزمان بر روی آن انتقال می‌یابند، جایگزین سیم‌کشی‌های جداگانه AC شده‌اند و چراغ‌های LED را هم به سنسورهای مربوطه مرتبط می‌نمایند، در حقیقت در این روش دیگر لازم نیست که سیستم روشنایی به شبکه برق‌رسانی ساختمان متصل گردد و به‌سادگی از طریق پورت اترنت تغذیه خواهد شد.

همچنین اکنون در بعضی از تجهیزهای روشنایی موجود در بازار خروجی اضافه‌ای با ولتاژ ۱۲ ولت برای کنترل وایرلس تعبیه گشته است. که امکان اتصال با چندین شبکه وایرلس در سیستم کنترل هوشمند ساختمان را البته با رعایت استانداردها دارد، تنوعی که پیش ازین امکان آن وجود نداشت.

منبع:

www.hfmmagazine.com

یک دیدگاه