پیمانکار رتبه یک تاسیسات

اینورترهای خورشیدی – آشنایی با شرایط مناسب نگهداری اینورترهای خورشیدی
1397-08-07
مدیریت انرژی- آشنایی با راهکارهای صرفه جویی انرژی در اماکن مختلف
1397-08-10
Show all

مصالح – بررسی کاربرد مصالح جدید و هوشمندی که می‌توانند ساختمان ما را تغییر دهند

مصالح جدیدی که می‌توانند ساختمان ما را تغییر دهند

گرد آورنده:احسان نجفی
آبان ماه 97

مصالح

مقدمه

فاصله بین علم مواد و ساخت و ساز واقعی بسیار زیاد و گسترده است.  دستیابی به موفقیت در رشته مهندسی از طریق آزمایشگاه و سپس اجرای عملی آن در یک ساختمان ممکن است چند دهه به طول بیانجامد. از طرفی معماران و مهندسان با چالش‌های بزرگی مثل مصالح ساختمانی روبرو هستند. به منظور مقاوم سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله و نیز کاهش مقدار هزینه، نسل جدیدی از مصالح هوشمند در حال ظهور است.
اخیراً تعدادی از مطالعات جذاب گزارش شده است که برخی از آنها هنوز هم در خارج از آزمایشگاه، به دور از واقعیت هستند. با این حال، این مقاله اهمیت علم ساختمان را به ما نشان می‌دهد و همچنین چگونگی تاثیرگذاری یافته‌های جدید در طی ماه‌ها یا سال‌ها یا حتی دهه‌ها روی ساختمان را بیان می‌کند.

رنگی که می‌تواند ترک‌های یک سازه را نشان دهد

مصالح

طی مطالعه منتشر شده، محققان چگونگی کار این سیستم را توضیح دادند. در ابتدا الکترود را اطراف پوسته ساختمان قرار می‌دهند. سپس، رنگی که رسانا است بر روی آنها زده می‌شود. پس از آن، جریان برق از طریق الکترود در طیف‌های مختلف اعمال می‌شود. از طریق الگوریتم پیچیده‌ای که می‌تواند تعیین کند پتانسیل الکتریکی به چه صورتی تغییر کرده است می‌توان پی برد که سازه در کجا مشکل دارد.

این نوع از رنگ‌ها برای ساختمان‌های قدیمی‌تر، و یا ساختمان‌هایی که در مناطق زلزله خیز قرار دارند بسیار ارزشمند هستند. همچنین می‌توان این نوع رنگ را برای نشان دادن هر گونه شکاف یا ترک در نیروگاه‌های هسته‌ای استفاده کرد. شرکت‌های مجری و پیمانکاری ساخت و ساز، به خصوص در کشورهای زلزله خیز، مصر هستند تا از این محصول در پروژه‌های جدید خود استفاده کنند.

طناب فیبر کربنی برای استفاده در آسانسور آسمان خراش‌ها

مصالح

تکنولوژی آسانسور مانعی عمده در بیشتر شدن ارتفاع ساختمان‌های بسیار بلند است. در یک ارتفاع معین، مقداری طناب فولادی محکم نیاز است که افراد را به سمت بالا جابجا کند و برای آسمان‌خراش‌های بلند، تعدادی آسانسور جداگانه مورد نیاز است.  KONEیک شرکت فنلاندی است که طناب ساخته شده از فیبر کربن را جایگزینی برای طناب‌های فعلی پیشنهاد داده است. طناب فیبر کربنی 90 درصد سبک‌تر است و می‌تواند  وزن آسانسور را تا دو برابر حد فعلی تحمل کند.

این نوع طناب‌ها UltraRope نام دارند، و به دستگاه آسانسور این امکان را می‌دهند که تا ارتفاع یک کیلومتر بالا بروند. این نوع طناب‌ها همچنین زمان سرویس کردن آسانسورها را تغییر داده‌اند، از آنجایی که دو برابر طناب‌های فولادی استاندارد، عمر می‌کنند.

سلول‌های خورشیدی نامرئی

مصالح

اگر شما تا به حال در داخل یک اتاقی که بر روی پنجره‌های آن پنل های فتوولتائیک نصب شده نشسته باشید، شما می دانید که تشخیص این نوع سلول‌ها از طریق درخشش رنگین کمانی آن‌ها بسیار آسان است. محققان در دانشگاه ایالتی میشیگان نوع کاملاً متفاوتی از “سلول‌های متمرکز شونده خورشیدی”  را ساخته‌اند که می‌تواند روی هر پنجره‌ای نصب شود. استفاده از این سلول‌ها به طول موج‌های نامرئی اشعه ماوراء بنفش و نزدیک مادون قرمز این امکان را می‌دهد که آن‌ها را در سمت لبه‌های پنل خورشیدی به دام اندازد تا با این کار طیف رنگین کمان ایجاد شده از بین رود. این نوع سلول‌ها به دلیل کوچکی قابل نصب بر روی هر نوع پنجره یا دری هستند.

بامبو جایگزینی مناسب برای فولاد و بتن

مصالح

بامبو ارزان است، به سرعت رشد می‌کند و به صورت شگفت آوری محکم است. به همین دلیل یک تیم در دانشگاه MIT در حال مطالعه روی استفاده از بامبو در ساخت و ساز ساختمان‌ها است. آن‌ها دریافته‌اند که الیاف لبه‌های یک میله بامبو متراکم‌تر و قوی‌تر از قسمت‌های میانی آن است و قصد دارند با استفاده از بامبو مصالح ساختمانی ثانویه‌ای مانند تخته­های چند لا تولید کنند تا با این کار خانه‌ها و ساختمان‌هایی محکم‌تر، ارزان‌تر و سازگار با محیط زیست بسازند.

آجرهای هوشمند با عملکردی شبیه اسباب بازی لگو

مصالح

علاوه بر اینکه لگو اسباب بازی سرگرم‌کننده‌ای است، ایده استفاده از آن در معماری پیش ساخته، راه حلی بسیار هوشمندانه است. این مصالح می‌توانند به سرعت به هم متصل شوند و زباله کمتری تولید می‌کنند. علاوه بر این، سوراخ‌های موجود در سطح آن‌ها می‌تواند فضای اضافی برای سیم کشی، لوله کشی، و حتی تقویت سازه را فراهم کند.
به همین دلیل شرکت Kite Bricks با استفاده از ایده لگو، مواد و مصالح ساختمانی به نام آجر هوشمند طراحی کرده است. درست مثل اسباب بازی، این آجرهای بتنی به همراه یک لایه از ملات به هم می‌چسبند و سوراخ‌های روی آجر را می‌توان برای تقویت سازه در محل‌های ضروری با میلگرد اضافی پر کرد.

کاغذ دیواری که گوشی موبایل را شارژ می‌کند

 

مصالح

 

ما می دانیم که صدا می‌تواند انرژی را انتقال دهد و یک شرکت جدید به نامuBeam  قصد دارد تا از این فن آوری در محصولات ساختمانی استفاده کند. از طریق این فن‌آوری، یک فرستنده انرژی برق را می‌گیرد و آن را تبدیل به موج صوتی می‌کند. گیرنده موجود بر روی دستگاه بی سیم، صدا را گرفته و آن را تبدیل به انرژی می‌کند. با استفاده از ایده شرکت  uBeamشما قادر هستید هر دستگاهی را از طریق راه رفتن در اطراف خانه شارژ کنید.
در حال حاضرuBeam  برای استفاده از فن آوری خود در کاغذ دیواری‌ها تمرکز کرده است اما در نهایت قصد دارد تا این فرستنده‌ها را در تمام انواع مواد و مکان‌های ساختمان کار بگذارد.

 

 

منبع

https://www.gizmodo.com.au/

یک دیدگاه