پیمانکار رتبه یک تاسیسات

تهویه مطبوع – کنترل و سنجش در سیستم‌های تهویه مطبوع – بخش دوم
1398-01-22
نورپردازی داخلی – بررسی اصول نورپردازی داخلی ساختمان و انواع نورپردازی ها
1398-01-25
Show all

مصرف بهینه ی انرژی- چرا باید ساختمان هایی با مصرف بهینه ی انرژی ساخت؟

 

مترجم: حسین حاجی زین العابدینی
فروردین ماه 98

 

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

 

چرا باید ساختمان هایی با مصرف بهینه ی انرژی ساخت؟ جواب این سوال باید قانع کننده باشد.

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

مقدمه

ساختمان هایی با مصرف بهینه ی انرژی با کاهش مصرف انرژی؛ باعث صرفه جویی در هزینه ها شده، آسایش بیشتری برای ساکنین فراهم می آورند و ارزش مادی ساختمان را نیز ارتقاء می دهد. این نوع ساختمان ها همچنین مانع افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی می شوند. تاثیرات منفی حاصل از گرمایش جهانی شامل افزایش سطح آب  دریا در نتیجه ی افزایش نرخ آب شدن یخچالها،اسیدی شدن بیشتر اقیانوس ها در اثر افزایش سطوح دی اکسید کربن و رخداد مکرر بحران های شدید آب و هوایی است. خوشبختانه با پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر در مواد ساختمانی و تکنیک های ساخت و ساز ؛ فرآیند ساختمان سازی با مصرف بهینه ی انرژی؛ با چالش کمتری روبرو است. با وجود اینکه اکثر ساختمانهایی با مصرف بهینه ی انرژی موارد اشتراک زیادی با هم دارند؛ اما باز هم پیمانکار چنین ساختمان هایی در حین فرایند ساخت، باید تصمیم های مهم و تاثیرگذاری بگیرید.  یک ساختمان با مصرف بهینه ی انرژی؛ دارای عایق حرارتی آب بندی شده ی فشرده، تهویه ی گردشی،سیستم های گرمایشی و سرمایشی با مصرف بهینه ی انرژی، و همچنین تجهیزات الکترونیکی، الکتریکی، درها و پنجره های کارآمد است.  هدف نهایی این ساختمان ها دستیابی به مصرف انرژی خالص صفر (ساختمان انرژی صفر) و همچنین ارائه ی ساختمانی با محیط داخلی با کیفیت بالا  میباشد.

کارنامه ی انرژی ساختمان،  یک سیستم سنجش ملی است که توسط دولت امریکا توسعه یافته است. این کارنامه کارایی انرژی یک ساختمان را بر مبنای سازه ساختمان و سیستم های تامین آب گرم، سرمایشی و گرمایشی آن منعکس میکند. بخش ویژگی های ساختمان در این کارنامه؛ جزییاتی در مورد سیستم ها و ساختار کنونی ساختمان ارائه میدهد. بخش توصیه ها نیز  در مورد چگونگی افزایش بهره وری انرژی ساختمان برای دستیابی به رتبه ی بالاتر و صرفه جویی در هزینه ها، اطلاعاتی ارائه میدهد.

قبل از طراحی یک ساختمان جدید یا بازسازی یک ساختمان، هزینه بهره وری انرژی را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن بهینه سازی مصرف انرژی، در هزینه های جاری ناشی از مصرف انرژی  صرفه جویی بیشتری خواهید کرد و همچنین ساختمانی بادوام تر و با آسایش بیشتر خواهید داشت.

بمنظور تامین برق، گرمایش آب و سرمایش و گرمایش فضاها، میتوان در فرآیند برنامه ریزی و طراحی ساختمان؛ یک سیستم انرژی تجدید پذیر برای آن در نظر گرفت. در این مرحله میتوانید گزینه های تامین هزینه های ساختمان با مصرف انرژی کارآمد،  را هم بررسی کنید.

در یک ساختمان موجود، اولین گام، ارزیابی چگونگی مصرف انرژی در آن (ممیزی انرژی) و یافتن بهترین راهبردهای کاهش مصرف  و هزینه های انرژی میباشد. بمنظور افزایش اطلاعات خود در زمینه ی ممیزی انرژی ساختمان و یافتن محاسبه گرها و ابزارهای رایگان، سایت های مفیدی وجود دارد.

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

رویکرد سیستم های کل گرا( ساختمان را بعنوان یک سیستم کلی انرژی در نظر می گیرند)

اگر قصد طراحی یا ساخت یک ساختمان جدید و یا بازسازی یک ساختمان موجود را دارید، باید بدانید که بمنظور بهینه سازی کارایی انرژی در این ساختمان باید از رویکرد سیستم های کل گرا  استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که شما و تیم حرفه ای مسئول ساخت این ساختمان، همه ی متغیرها،جزییات و تعاملات تاثیر گذار بر مصرف انرژی را در نظر گرفته اید. متغیرها و موارد ذکر شده علاوه بر رفتار ساکنین، شرایط زمین ساختمان و اقلیم شامل موارد زیر نیز می باشد:

-تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ساختمان

-درزبندی و عایق بندی

-نورپردازی و روشنایی

سرمایش و گرمایش فضایی

گرمایش آب

نورگیرها و درها و پنجره ها

قبل از انجام تغییرات در ساختمان، میتوانید با نظریک مشاور بهره وری انرژی و استفاده از کارنامه ی مصرف انرژی؛ یک ارزیابی از کارایی  کنونی مصرف انرژی و همچنین لیستی از اصلاحات مورد نیاز و راههای صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان خود بدست آورید.

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

ساختمان های با مصرف انرژی فوق بهینه

در ساختمان های با انرژی مصرفی فوق بهینه، جدیدترین ساز و کارهای مصرف بهینه ی انرژی، تجهیزات الکتریکی، ونورپردازی،  با سیستم های انرژی تجدید پذیر تجاری موجود مانند سیستم های  گرمایش خورشیدی آب و برق خورشیدی  ترکیب میشود. طراحان قادرند تا علاوه براستفاده از مزیت هایی مانند اقلیم محلی و شرایط محل ساخت، تکنیک های سرمایش و گرمایش خورشیدی، استراتژی های محوطه سازی با بهره وری انرژی را نیز در  طراحی ساختمان بگنجانند .

هدف:  کاهش  مصرف انرژی تا حد امکان و دستیابی به کاهش بار با سیستم های انرژی تجدید پذیر موجود در محل ساختمانی میباشد.

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

قاب بندی های پیشرفته ی ساختمانی

اگر در حال ساخت یک ساختمان جدید یا تغییر یک ساختمان موجود هستید، میتوانید با استفاده از تکنیک های قاب بندی پیشرفته ی ساختمانی؛ استفاده ی الوار چوبی و سایر ضایعات را در ساختمان کاهش داده و بهره وری انرژی را در یک ساختمان با قاب چوبی بهبود ببخشید.

بام های خنک

در تکنیک بام های خنک، از مواد ساختمانی بازتاب دهنده ی نور با قدرت انعکاس بالا، برای انعکاس بیشتر نور و مواد  با قدرت جذب کم گرمای خورشید  استفاده میشود تا خانه را در هوای داغ، خنک تر نگه دارد.

طراحی ساختمان خورشیدی پسیو

در تکنیک طراحی ساختمان خورشیدی پسیو، با استفاده از مزیت های اقلیمی و شرایط محل ساخت و ساز، گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان بطور طبیعی فراهم میشود .

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

ساختمان های خاک پناه، ساخته شده با بلوک کاه،ساخته شده با الوار چوبی،پیش ساخته

اگر در یکی از سبک های ساختمان های خاک پناه، ساخته شده با بلوک کاه، ساخته شده با الوار چوبی، پیش ساخته زندگی میکنید و یا قصد خرید آنها را دارید، اطلاعات و پیشنهادات خوبی در بهبود بهره وری انرژی این ساختمان ها وجود دارد.

ساختمان های خاک پناه کارآمد در مصرف انرژی

ساختمان های خاک پناه را میتوان در زیر زمین و یا بصورت پلکانی ساخت و در صورت طراحی و ساخت مناسب، سازه هایی راحت، بادوام و کارآمد در مصرف انرژی هستند.

طراحی ساختمان های با بلوک های کاه

ساختمان های با بلوک های کاه در بین سالهای 1895 و 1940 در ایالات متحده مطرح شدند، اما در میانه تا اواخر سال های 1990 با  تایید توسط  آیین نامه های ساختمانی، بعنوان یک ساختار پایا معرفی شدند. در ساخت ساختمان های با بلوک های کاه از دو روش استفاده میشود. در سبک ناباربر با استفاده از  تیرچه و بلوک، چهارچوب سازه ساخته شده و با استفاده از بلوک های کاه پر میشود و در سبک نبراسکا یا باربر، از ظرفیت باربری بلوک های کاه برای نگهداری قسمتی بار سقف استفاده میشود.

 

مصرف بهینه ی انرژی

 

سازه های بلوک کاه پیشنهاد شده با موانع قابل توجهی روبرو هستند که شامل موارد زیر میشود:

تایید آیین نامه ی ساختمانی محلی

وام های ساخت و ساز

رهن

بیمه ی مالک ساختمان

پذیرش اجتماعی

برای آگاه شدن از استانداردهای آیین نامه های ساختمانی محلی خود بامجریان  آیین نامه های ساختمانی شهر یا شهرستان خود تماس بگیرید.  اداره اطلاعات انرژی یا وزارت نیروی ایالت شما، به شما  اطلاعاتی در مورد آیین نامه های انرژی توصیه شده و یا اجرا شده در آنجا خواهد داد.

کارآمدی انرژی در ساختمان های ساخته شده با الوار چوبی

در ساختمان های ساخته شده با الوار چوبی، از الوار چوبی صلب برای سازه دیوارها و عایق بندی استفاده میشود. بمنظور دستیابی به کارآمدی انرژی و حفظ آن در این ساختمانها، باید در طراحی و ساخت و ساز آنها دقت کافی مبذول داشت.

ساختمان های پیش ساخته ی کارآمد

ساختمان های پیش ساخته مطابق آیین نامه ی توسعه ی شهری و وزارت مسکن آمریکا ساخته شده اند. این ساختمان ها بر روی یک فنداسیون ثابت ساخته شدند و قابلیت جابجایی دارند. مالکان این ساختمان ها میتوانند کارآمدی انرژی را با اقداماتی مانند استفاده از درزگیرها، نوارهای آب بندی و هوا بند، و انتخاب تجهیزات برقی و روشنایی  کارآمد در مصرف انرژی، بهبود ببخشند.

 

منبع:

https://www.houseplans.com

 

 

 

 

یک دیدگاه