پیمانکار رتبه یک تاسیسات

کنترل رطوبت محیط- آشنایی با چگونگی کارکرد سیستم های کنترل رطوبت محیط
1397-10-13
سیستم های HVAC – روش های کارآمد برای کاهش انرژی سیستم HVAC بیمارستان ها
1397-10-16
Show all

موتورلینک – تکنولوژی منحصر به فرد کنترل موتورلینک هوشمند پنجره ها

مترجم: جمال محمدی
دی ماه 97

موتورلینک

تکنولوژی منحصربفرد و خاصی که موجب دقت و ایجاد ارتباط دوطرفه بین تمامی پنجره ها در ساختمان می شود.

کنترل موقعیت و بازخورد 

در طراحی تاسیسات مکانیکی و تهویه مطبوع در راستای بهینه سازی انرژی راه حل های کنترلی پیشرفته قادرند کنترل میلیمتر به میلیمتر محرک ها را فراهم کنند. جایگیری دقیق پنجره جهت حصول شرایط بهینه در طول تمامی فصل های سال و شرایط آب و هوایی لازم است. تبادل اطلاعات بین محرک ها و موتورهای کنترلی، باعث می گردد محرک ها موقعیت دقیق خود را گزارش کنند. این امر سیستم BMS (کنترل هوشمند ساختمان) را قادر خواهد ساخت که از موقعیت دقیق تمامی دریچه ها مطلع باشد.

ثبت موقعیت دقیق پنجره ها سیستم BMS را قادر خواهد ساخت که از میزان باز بودن پنجره ها بطوریکه نمای بیرونی ساختمان به هم نریزد اطمینان حاصل کند. همچنین این امر موجب خواهد شد که جهت تنظیم مجدد موقعیت پنجره ها با حالت کاملا بسته، سیستم BMS پنجره ها را به دفعات مناسب باز یا بسته خواهد نمود.

عملکرد سه سرعتی

محرک هایی که با فناوری موتورلینک(MotorLink) در پنجره ها بکار رفته اند، باعث می شوند بسته به دستورهای دیجیتالی دریافت شده سرعت باز و بسته شدن های مختلفی استفاده شود. برای مثال در حالت اتوماتیک سرعت باز بسته شدن آهسته و بی صدا بوده و در حالت دستی که با استفاده از صفحه کلیدها فعال می شود شاهد سرعت بیشتر و بطبع سر و صدای بیشتر خواهیم بود. این فناوری امکان عملکرد اتوماتیک(سرعت و صدای کمتر) در طول کلاس درس مدارس، جلسات و غیره را فراهم کرده است.

موتورلینک

 هماهنگی کامل در موتورلینک هوشمند پنجره ها

محرک های موتورلینک می توانند بدون یک مدل همگام کننده خارجی بطور کاملا هماهنگ شده عمل کنند. در یک پنجره بیش از چهار محرک می توانند با تلرانسی کمتر از 2میلیمتر با هم کار کنند. در طرح پیشنهاد شده محرک ها می توانند با همدیگر تعاملی مستقیم داشته و سرعت خود را تنظیم کنند، بنابراین آنها کاملا هماهنگ خواهند بود. این هماهنگ سازی زمان کاملا واقعی بهترین گارانتی برای جلوگیری از خرابی پنجره هنگام عملکرد محرک ها با سرعت های مختلف است.

تابع معکوس

سیستم محرکه این قبیل پنجره ها شامل یک تابع معکوس یکپارچه است، که بعد از بسته شدن پنجره ها فشاری را بر واشرهای پنجره اعمال می کند تا به اندازه چند میلیمتر خلاصی داشته باشند. این امر موجب افزایش طول عمر واشرها و درزبندی کامل پنجره ها می شود. فاصله ای که محرک ها بطور معکوس عمل می کنند می تواند بطور جداگانه برنامه ریزی شده و در صورت نیاز پس از نصب پنجره ها تعدیل و تنظیم شوند. تابع معکوس عدم خرابی واشر پنجره توسط نیروی بسته شدن محرک ها را تضمین می کند.

تابع ایمنی فشار

محرک های پنجره توسط نوعی فناوری موتورلینک ویژه تجهیز شده اند که خطر گیر کردن پنجره را کاهش می دهد. اگر هنگام بسته شدن پنجره محرک ها با مانعی برخورد کنند جهت توقف و برگشت برنامه ریزی شده اند. تا زمانیکه محرک ها در حالت معکوس باشند تعیین مجموعه نقاط قابل تنظیم هستند، اما برای میزان حساسیت آنها نسبت به چگونگی غلبه بر نیروی مورد نیاز جهت درزبندی پنجره محدودیت هایی وجود دارد. همچنین، دیگر سیستم های خارجی از قبیل حسگرهای حرکتی یا لبه های ایمنی می توانند به محرک ها وصل شوند. این تابع ایمنی بروز هر گونه خطر که منجر به گیر کردن پنجره شود را کاهش می دهد.

موتورلینک

خطایابی

محرک های مذکور از یک فناوری خاص استفاده می کنند که شامل تعاملی دوطرفه بین موتورکنترلرها و محرک هر کدام از پنجره ها است. فیدبک های ارسال شده از هر کدام از محرک پنجره ها می تواند وجود هرگونه خطای نهفته در سیستم را پیشاپیش نشان دهد. این امر موجب راحتی کار افراد نگهداری و تعمیر شده است که قادرند هر خطایی در سیستم را شناسایی کنند.

تنظیم آنلاین پارامتر

یکی از خصوصیات استاندارد در استفاده روش موتورلینک تنظیم آنلاین پارامتر هم از طریق واحد تعمیر و نگهداری تاسیسات داخل ساختمان و هم از طریق مودم یا اینترنت از راه دور است. همچنین تنظیم اولیه و ثانویه نیرو و سرعت محرک ها بسرعت و راحتی قابل اجراست. تنظیم آنلاین پارامتر قویاً زمان مورد نیاز برای راه اندازی سیستم را کاهش خواهد داد.

منبع:

http://www.windowmaster.com/solutions/motorlink%C2%AE

یک دیدگاه