پیمانکار رتبه یک تاسیسات

چیلر بازیاب گرما – مقدمه ­ای از طراحی سیستم آب و کنترل چیلر بازیاب گرما
1397-09-08
خورشیدی و بادی – یافتن بهترین مکان برای نصب نیروگاه های خورشیدی و بادی در خاورمیانه
1397-09-11
Show all

موزه‌ ها – آشنایی با اهمیت طراحی و نگهداری سیستم های تهویه در موزه‌ ها

سیستم های تهویه در موزه‌ ها

گردآورنده: حسین حاجی زین العابدینی
آذر ماه97

 

موزه‌ ها

موزه‌ ها در سرتاسر جهان، فضاهای شامل آثار تاریخی و فرهنگی هستند که در آن‌ها اشیاء و مصنوعات قدیمی و با ارزش نگهداری می‌شوند که در مورد آنها کنترل کیفیت هوا، درجه حرارت و رطوبت با دقت بالا انجام می شود. بدون پیشرفت در طراحی سیستم HVAC امکان حفظ نقاشی‌ها و آثار نقاشان دوره رنسانس وجود نداشت.از آنجا که موزه‌ ها نسخه‌ های خطی، نقاشی‌ های رنگ‌ روغن و یا استخوان‌های دایناسور را در معرض نمایش می‌گذارند، باید با کنترل دقیق آب‌ و هوای داخلی، به‌ خوبی از مجموعه‌ها (کلکسیون‌ها) نگهداری شود. شاید هیچ‌کس بهتر از کارشناسان و کارکنان موزه ها اهمیت طراحی و نگهداری HVAC را درک نکند. موارد بسیاری می‌توان از بهترین سیستم‌های HVAC که برای این محیط‌ های تخصصی طراحی و راه‌اندازی شده‌اند آموخت.

موزه‌ ها

افرادی که از این تجهیزات استفاده می‌کنند و نحوه عملکرد آن‌ها و وضعیت فضاهای متناظر را تعیین کنید

با وجود اهمیت طراحی HVAC، متخصصان مدیریت تجهیزات در موزه‌ ها هنوز هم باید سازگاری و هماهنگی ویژه ای داشته باشند – مخصوصاً زمانی که (در صورت تعمیر یا ارتقا سیستم) امکانات و بودجه موجود محدودیت ایجاد می‌کند. کلیف گریم، مدیر اجرایی در آبرن، انجمن­ های هریمن مبتنی بر ME، وضعیت دیگری را توضیح می‌دهد که مستلزم سازگاری و هماهنگی است:

” مجموعه‌ های ویژه باید در یک محیط بسیار پایدار از نظر درجه حرارت و رطوبت نگهداری شوند؛ با این وجود، اگر دما 67 درجه فارنهایت باشد کارکنانی که در آن مجموعه‌ ها کار می‌کنند اعتراض می‌کنند. بنابراین، چه چیزهایی معیارهای واقعی هستند؟ معمولاً، مردم کنترل رطوبت را مهم‌تر از کنترل دما می‌دانند. ”

حفظ ثبات در سطح رطوبت در کتابخانه‌ها، انبارهای واحدهای صنعتی، محوطه‌های خرده‌فروشی و بسیاری از تسهیلات تجاری دیگر نیز به همان اندازه موزه مهم است. به‌عنوان‌ مثال، در سال 2004، مجله جراحی چشم گزارش داد که افزایش رطوبت به میزان 10 درصد در اتاق‌های عمل جراحی لیزیک چشم باعث شد نه نفر از هر 10 بیمار به یک فرآیند بهبود بعدی نیاز پیدا کنند. در هر مرکز، ضروری است که مهندس مکانیک و پیمانکار درک خوبی از نیازهای خاص و الزامات فضا داشته باشد؛ تنها پس از آن می‌توانند تصمیمات آگاهانه در مورد اینکه چه سیستمی تمام معیارها را برآورده می­کند، اتخاذ کنند.

موزه‌ ها

تأثیر پوشش ساختمان و محدودیت‌هایی که ممکن است به سیستم تهویه مطبوع در موزه‌ ها منجر شود را تعیین کنید

یک نظرسنجی  در سال 2005 میان اعضای آن توسط گروتون، انجمن بین‌المللی مبتنی بر MA، انجام شد. انجمن مدیران امکانات موزه ها نشان دادند 72 درصد از پاسخ‌دهندگان، موزه‌ ای که در آن کار می‌کردند بیش از 16 سال قدمت داشت (36 درصد از آن‌ها گزارش دادند که ساختمان آن‌ها بیش از 50 سال قدمت دارد). سیستم‌های HVAC در این ساختمان‌های موجود – و گاهی اوقات تاریخی – نباید طوری طراحی شوند که گویی در یک مرکز جدید واقع شده‌اند. هنگام ارتقاء سیستم‌های HVAC باید سن و شرایط پوشش ساختمان را همیشه در نظر داشته باشید. باید برای ارزیابی پوشش ساختمان و برای تعیین وضعیت فیزیکی بیرونی تجهیزات سرمایه‌گذاری کنید. با شناسایی مشکلات احتمالی در هنگام شروع پروژه، می‌تواند از آسیب‌های ساختاری ناشی از بارهای گرمایش / سرمایش جلوگیری کند. ” معمولاً، اگر پوشش داخلی فضاها، به‌طور انحصاری هوابند نشود، شما یک سیستم HVAC موفق نخواهید داشت. لازم است که آن را به‌خوبی عایق‌بندی کنید – گریم اظهار می‌کند که این واقعاً کلیدی است “.

کنترل دمای هوا و رطوبت در محیط داخلی زمانی که تجهیزات هوابند نیستند و رطوبت موجود در هوا تقطیر شده، یک چالش جدی برای متخصص تهویه است. با افزایش رطوبت هوا، رطوبت موجود در هوا بر سطح پوشش ساختمان تقطیر می شود، منجمد شده و باعث خرابی سریع نمای خارجی می شود. دیوید بروکس، رئیس شرکت مهندسی مک گوی، شیکاگو می‌افزاید: “اگر رطوبت بسیار زیادی ناشی از هوای خارج به داخل نفوذ کند، اما یک عایق مناسب وجود نداشته باشد و آب بر سطح پوشش ساختمان تقطیر شود، باعث رشد قارچ در قسمت داخلی دیوارهای ساختمان می­شود “.

موزه‌ ها

کنترل IAQ با تغییر در کیفیت هوای بیرون و استفاده از روشهای تهویه مناسب

کیفیت هوا تا حد زیادی به مقدار هوای وارده شده به محیط داخلی وابسته است. رطوبت بیش‌ از حد در هوا می‌تواند برای یک سیستم HVAC ناگوار باشد، زیرا مدت زیادی ‌طول می کشد دستگاه تهویه، رطوبت اضافی هوا را جذب کند و به سطح رطوبت موردنظر برای حفظ و نگهداری اشیا برساند. استفاده از تکنولوژی رطوبت گیر در این روزها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. علاوه بر موزه‌ ها، اتاق‌های عمل، داروخانه‌ها، ادارات، فروشگاه‌ های خرده‌فروشی و اماکن صنعتی، به‌طور مؤثر از این فن‌آوری برای کنترل رطوبت استفاده می‌کنند.

برای جلوگیری از اختلاط هوای فضاهای تهویه مطبوع با هوای خارج هنگامی‌ که خالی از بازدید کننده هستند (که سیستم HVAC را تأمین مالی می‌کنند)، بسیاری از موزه‌ ها بر میزان غلظت CO2 کنترل دارند و فقط در هنگام حضور بازدیدکنندگان اقدام به تهویه هوای داخل می کنند. گرمی تصریح می‌کند: “اگر گالری‌های خاص بسته شوند، تهویه هوای مختصری انجام می‌شود مگر اینکه مردم در فضا حضور داشته باشند “. کنترل زون های خاص بسته به حضور افراد (طبق زون HVAC) یک استراتژی صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

فیلتر کردن آلاینده‌ها (به‌عنوان‌مثال انتشار NOx و SOx توسط وسایل نقلیه) برای حفاظت از آثار هنری / مصنوعات و فراهم نمودن هوای سالم و پاکیزه برای بازدیدکنندگان ضروری است. هنگامی‌که بودجه مالی کم است، بروکس انتخاب فیلتراسیون ذرات را توصیه می‌کند، اگرچه، در حالت ایده آل، فیلتراسیون شیمیایی مفید است.

نصب سیستم با محدودیت‌های بودجه و برنامه‌های تعمیر و نگهداری

موزه‌ ها اغلب با بودجه‌های کم اداره می‌شوند وقتی‌ که حرف هزینه یک سیستم جدید HVAC به میان می‌آید انتظار می‌رود دقیق بررسی شود. مدیران با همین سؤال مواجه می‌شوند که همکارانشان در ساختمان‌های دیگر با آن مواجه می‌شوند: آیا باید هزینه‌ های اولیه قابل‌ توجهی برای یک سیستم با کارایی بالا که نیازی به ارتقاء زیاد ندارد پرداخت و یا اکنون هزینه کمی صرف کنید و سیستم را بعداً ارتقا دهید؟ پاسخ به این سؤال به سه چیز بستگی دارد: مقدار توان مالی که در حال حاضر وجود دارد، مقدار ردیف بودجه که بعداً در دسترس خواهد بود و متعادل کردن پیچیدگی که با توجه به قابلیت‌های عملیاتی کارکنان لازم است. تونی مک گوری، رئیس شرکت McGuire Engineers می‌گوید “ما با مؤسسات خاصی مشغول به کار بوده‌ایم که احساس می‌کردند طراحی یک سیستم با هزینه بالا مناسب است زیرا آن‌ها هرگز نمی‌توانند برای تعمیر و نگهداری به اندازه کافی پول هزینه کنند”. عکس این قضیه زمانی اتفاق می‌افتد که مدیران موزه سرمایه زیادی در دسترس ندارند، اما پیش‌بینی می‌شود که این بودجه بعداً برای ارتقا و تعمیر و نگهداری در دسترس خواهد بود.

 

منبع:

 

https://www.buildings.com/article-details/articleid

 

 

یک دیدگاه