پیمانکار رتبه یک تاسیسات

آشنایی با نحوه انتقال انرژی گرمایشی در بیمارستان ها و مراکز درمانی
1397-12-14
بام خنک – بررسی و معرفی انواع بام های خنک و مزایا استفاده از این نوع بام ها
1397-12-16
Show all

مکان یابی محل پارک – مکان یابی محل پارک با بهره گیری از تلفن های هوشمند

مترجم: حسین حاجی زین العابدینی
اسفند ماه 97

 

مکان یابی محل پارک

 

بخش اول

مکان یابی محل پارک:گاهی اوقات پیدا کردن محل پارک برای راننده ها بسیار ناامید کننده است. پارک کردن در تمام دنیا و بخصوص در شهرهای بزرگ هزینه زیادی را در بر دارد. در اینجا ما اطلاعاتی را برای مکان یابی محل پارک بدون معطلی با بهره گیری از تلفن های هوشمند پیشنهاد می کنیم. مبنای این سیستم دنبال کردن مسیر راننده تا مکان یابی محل پارک است جایی که ماشین قبلی محل پارک را تازگی ترک کرده است.

در اینجا تمرکز خود را  بر روی کارایی و دقت مسیر نمایش داده شده در مانیتور تلفن قرار می دهیم. موارد مربوط به پیاده سازی این روش را دنبال می کنیم که می تواند مقدار مسافت حرکت راننده را با دقت بسیار بالایی اندازه گیری کند، بعلاوه یک الگوریتم منطبق کننده نقشه برای بررسی خطاهای محاسباتی مسیر در زمانی که راننده در فضای بسته قرار دارد تنظیم کرده ایم در حالیکه این برنامه دارای قابلیهای گسترده ای است.

 

مکان یابی محل پارک

مکان یابی محل پارک

نتایج  پژوهش های ما نشان می دهند که ما می توانیم با دقتی در حدود 98% مسیر حرکت ماشینها را تخمین بزنیم. در حالیکه جست و جو در خیابان ها ی شلوغ برای پیدا کردن محل پارک مشکلات زیادی را برای راننده ها به وجود می آورد.

این مطلب نشان می  دهد که بیش از 40% از ترافیک های شهری به همین علت می باشد. صف طولانی وسایل نقلیه جست و جو کننده باعث تجمع زیاد و مسدود شدن تعدادی از خیابان ها می شود، بعلاوه حرکت آهسته وسایل نقلیه باعث ایجاد آلودگی هوا می شود. مطالعات قبلی نشان می دهند که در یکی از مناطق لس آنجلس وسایل نقلیه ای که در جست وجو برای محل پارک بودند 730 تن دی اکسید کربن تولید و 47000 هزار گالن گازوییل را در طول سال می سوزانند.  لذا ما با بکار بردن سنسورهایی مانند(GPS accelometer gyroscope) دیجیتال کمپس را در تلفن های هوشمند برای بهره گیری از خدمات پارک کردن بکار می بریم. این اطلاعات می تواند همه جا مانند اینترنت در دسترس مردمی باشد که در حال جستجو برای یافتن محل پارک هستند.

 

مکان یابی محل پارک

مکان یابی محل پارک

روش جابجایی راننده بسته به اینکه فرد رانندگی می کند یا راه می رود با استفاده از سنسورهایی که در تلفن های هوشمند است  مشخص می شود اگر ما مسیر راننده را در جایی مانند معابر، ایستگاه ها، و ….. بیابیم نتیجه می گیریم که اتومبیل در محل پارکینگ پارک شده است. در اینجا ما به بررسی چگونگی خدمات پارک کردن با ردیابی مسیر فرد راننده و با استفاده از سنسورهای تلفن هوشمند می پردازیم. که ایده خیلی ساده ای به نظر می رسد وقتی که تلفن مسیر راننده را رد یابی می کند و مشخص می کند به محل پارک نزدیک است و اتومبیل نزدیک به محلی است که اتومبیل قبلی در حال ترک آن محل است پس خیلی زود به محل پارک دسترسی پیدا می کند. ما شبکه های اجتماعی در این زمینه با کمک راننده ها راه اندازی می کنیم که این خیلی شبیه به کراد پارک می باشد.

 

مکان یابی محل پارک

مکان یابی محل پارک

ردیابی مسیر افراد در مسیرها به مدت طولانی یک جز مهم کارکرد این شبکه های بر خط می باشد. به طور معمول در محیط بیرون ردیابی مسیر راننده با استفاده از اطلاعات GPS انجام می شود. در نظر داریم با استفاده از سیستم(PDR) به تعیین موقعیت راننده مخصوصاً زمانی که در یک ساختمان است بپردازیم. تکنیک PDR فقط به سنسورهای داخلی برای استفاده کاربران نیاز دارد.

لیستی از فرضیه ها را در اینجا تهیه کرده ایم که شامل:

  1. طرح کف زمین که می تواند با استفاده از لینک-نود مدل شود که درآن گذرگاه ها به هم متصل هستند چهارراه های گذرگاه ها ابتدا و انتهای مسیر حرکت هستند. این نکته را در نظر بگیرید که محدودیت مدل لینک-نود در این است که در محیط باز داخلی مانند لابی های بزرگ هتل ها مورد استفاده قرار نمی گیرد و ما بدنبال حل این مشکل در آینده نزدیک هستیم.
  2. تلفن یا در داخل جیب کاربر قرار دارد که اغلب این مورد در زندگی واقعی کاربرد بیشتری دارد، و همچنین مواقعی گوشی در دست کاربر قرار گرفته است.
  3. ما فرض می کنیم مسیر حرکت شناخته شده است که بوسیله یکسری نقاط مسیر کاربران مشخص است .
  4. در حین راه رفتن موقعیت تلفن نسبت به حرکت پا ثابت است.
  5. برای این کار ما ساختمان چندین طبقه را در نظر می گیریم چرا که بیشتر تلفن های هوشمند برای یافتن تغییرات در طبقات مختلف ارتفاع سنج ندارند و ما این مطلب را در نظر داریم.

 

مکان یابی محل پارک

مکان یابی محل پارک

اولاً برخلاف سیستم بر مبنای جمعیت که احتیاج به راننده داشت تا زمانی که نقطه پارک را ترک کند به صورت دستی گزارش دهد، با بکار بردن سنسورهای تلفن به صورت اتوماتیک فضای قابل دسترس پارکینگ را مشخص می کند و به بقیه رانندگان با ردیابی مسیرشان اطلاع می دهد ثانیاً روشPDR نصب شده بر کمر را بر روی تلفن های هوشمند اجرا می کنیم تا به صورت دقیق مسیرحرکت راننده ها را محاسبه کنیم.

در این روش دقت تخمین مسافت 98% می باشد و در مرحله نهایی، زمانی که راننده در داخل ساختمان است بر اساس مقدار انطباق هندسی بین مسیر حرکت راننده و نقشه کف، جهت حذف خطاهای احتمالی سنسورها  سیستم را کالیبره می کنیم  به طوری که این سیستم بطور گسترده قابل دسترسی و استفاده می باشد. طبق محاسبات انجام شده  خطای سنسور حدود 0.48 بود.

کارما براساس مطالعات قبلی در زمینه راهنمای پارکینگ PDR،  و با شبیه سازی گام برداشتن فرد و انطباق نقشه ها است که بطور خلاصه در زیر آورده شده است:

سیستم اطلاعات آنلاین پارکینگ با زمان واقعی اخیراً مورد توجه صنعت و دانشگاه قرار گرفته است، که به دو روش مبتنی بر زیرساخت و روش مبتنی بر جمعیت طبقه بندی می شود.  در روش مبتنی بر زیرساخت مانند SFpark و net park نیاز به نصب سنسورهای اوکیوپنسس و وایرلس در مکان پارکینگ است. مثلاً در پارک نت نصب سنسور ماوراء صوت در وسایل نقلیه ای که به پارکینگ دسترسی پیدا می کنند زمانی که با آن وسیله در حال رانندگی است از طرف دیگر تعداد زیادی از اپلیکیشن های روش مبتنی بر جمعیت در حال پیشرفت هستند و این امکان را فراهم می کند که اطلاعات جاهای خالی پارکینگ توسط اطلاعات خود راننده ها به اطلاع دیگرراننده ها برسد. نمونه این برنامه ها شامل: open spot ,roadify ,primos spot ,spot scout می باشد.

 

منبع:

 

Aggarwal, P., Thomas, D., Ojeda, L., & Borenstein, J. (2011). Map matching and heuristic elimination of gyro drift for personal navigation systems in GPS denied conditions. Measurement Science and Technology, 22, 025205.

Xiaoping, Y., Bachmann, E. R., Moore, H., & Calusdian, J. (2007). ‘‘Self-contained position tracking of human movement using small inertial/magnetic sensor modules. In 2007 IEEE international conference on robotics and automation (pp. 2526–2533).

 

 

 

 

یک دیدگاه