پیمانکار رتبه یک تاسیسات

معرفی انواع مختلف دستگاه های رله­ اضافه جریان مورد استفاده در تاسیسات الکتریکی
1398-04-07
عایق – آیا می دانید چه بخش هایی از ساختمان باید عایق کاری شوند؟
1398-04-11
Show all

آشنایی با نحوه عملکرد پهپادها و کاربردشان در تصویربرداری های هوایی- بخش دوم

مترجم:محسن قنبرنژاد
تیر ماه 98

 

 

عملکرد پهپادها

 

 

تعیین پارامترهای پرواز

 عملکرد پهپادها–  قبل از شروع تصویربرداری بایستی برخی پارامترهای مهم را در سیستم نرم افزاری که وظیفه برنامه ریزی ماموریت را دارد تعیین کنید. در شکل زیر یک نمونه از رابط کاربری نرم افزار مربوطه را مشاهده می کنید که قادر است برنامه پروازی شما را تدوین کند. این پروسه برنامه ریزی تماماً قبل از اجرای برنامه انجام می شود. این پارامترها شامل: شناسایی و مشخصات سایت صعود و فرود، ارتفاع پرواز، جهت و سرعت حرکت، تعداد خطوط پروازی، همپوشانی ها و … . لذا انتخاب هر یک از این پارامترها و عواملی که در انتخاب هر یک از آن ها تاثیرگذار خواهد بود بایستی با دقت صورت پذیرد.

 

عملکرد پهبادها

 

 • ارتفاع پرواز:

ابتدا بایستی تعیین کرد که پهپاد در چه ارتفاعی از سطح زمین پرواز می کند. ارتفاع پرواز به رزولوشن فضایی تصویر نهایی و فاصله کانونی دوربین مورد استفاده در پهپاد بستگی دارد. بین رزولوشن فضایی و ارتفاع پرواز همواره رابطه عکس وجود دارد. هر میزان که ارتفاع پرواز افزایش پیدا کند، رزولوشن فضایی تصویر کاهش خواهد یافت و بالعکس. برای مثال با استفاده از دوربین Canon S110 NIR و با ارتفاع پرواز 145 متر، تصویری با رزولوشن فضایی 5 سانتی متری حاصل خواهد شد. با افزایش ارتفاع پرواز به 290 متر، رزولوشن فضایی 10 سانتی متری به دست خواهد آمد. در صورت نیاز به گرفتن تصاویر با جزییات دقیق، بایستی پرواز در ارتفاع های پایین انجام شده تا تصاویری با رزولوشن بالا به دست آید. از طرفی باید در نظر داشت که پرواز در ارتفاع پایین، محدوده تحت پوشش تصویربرداری با یک پرواز را کاهش خواهد داد. لذا برای انتخاب ارتفاع پرواز، بایستی دو عامل کیفیت تصویر و وسعت تصویربرداری را در نظر داشت.

 

عملکرد پهبادها

عملکرد پهپادها

 

 • همپوشانی:

همپوشانی بین دو تصویر متوالی که در یک مسیر پروازی گرفته شده اند، همپوشانی طولی (Longitudinal Overlap ) نامیده می شود. همچنین همپوشانی بین دو تصویری که در دو مسیر پروازی مجاور یکدیگر قرار دارند را همپوشانی عرضی ( Lateral Overlap ) می نامند. مسیر یا خط پرواز ( Flight Path/Line )، همانطور که از اسم آن مشخص است، مسیری است که پهپاد برای تصویربرداری آن را طی می کند. همپوشانی های طولی و عرضی تضمین می کنند که یک محدوده در دو تصویر متوالی یا مجاور تصویربرداری می شود. با این کار امکان تولید تصاویر استریو وجود خواهد داشت که با استفاده از آن می توان یک مدل هوایی استخراج کرد. مقدار همپوشانی طولی و عرضی تعیین شده، بر روی تعداد پروازها و تعداد تصاویر گرفته شده در یک مسیر پروازی تاثیرگذار خواهد بود. تعیین همپوشانی بیشتر، باعث افزایش تعداد پروازها و تصویر گرفته شده طی یک پرواز خواهد شد. به طور کلی در صورتی که مدل های هوایی دقیق مد نظر می باشد، همپوشانی 70 الی 80 درصد پیشنهاد می گردد.

 • محل پرواز و فرود:

برای سایت های با وسعت بالا، محل شروع پرواز و فرود بایستی در نقاط میانی سایت باشد. به طور کلی محل شروع پرواز و فرود باید وسیع بوده و فاقد موانعی همانند درخت، بوته، تخته سنگ و … باشد. در انتخاب این گونه سایت ها جهت وزش باد بسیار حایز اهمیت می باشد. چرا که پهپاد بایستی در خلاف جهت باد پرواز کرده و فرود آید. این موضوع باعث می گردد که پهپاد در سرعت های پایین با پایداری بیشتری پرواز کند.

 • سرعت باد:

سرعت و جهت وزش باد از جمله پارامترهایی است که باید در نرم افزار برنامه ریزی ماموریت تعیین شود. با داشتن این اطلاعات، تخمین دقیق تری از مدت زمان مورد نیاز برای پرواز به دست خواهد آمد.

 

عملکرد پهبادها

عملکرد پهپادها

عملکرد پهپادها

پس از تعیین منطقه مورد نظر برای تصویربرداری، تعیین نقاط کنترل زمینی ( GCP ) و تعریف پارامترهای پرواز، می توان پهپاد را برای انجام ماموریت به پرواز درآورد. در صورتی که برنامه ریزی ماموریت به درستی انجام شده باشد، این بخش ساده ترین کار ماموریت خواهد بود. در خصوص عملکرد پهپاد در چنین ماموریت هایی، رعایت برخی نکات لازم، کمک به سزایی در انجام درست ماموریت خواهد کرد. این نکات به شرح ذیل می باشند:

 • مجوز پرواز:

با توجه به صلاحیت قضایی و ارتفاع پرواز مورد نیاز برای تصویربرداری، ممکن است برای انجام پرواز نیاز به کسب مجوز از سازمان هوانوردی ملی آن کشور باشد. برای مثال در کشور مکزیک پروازهای با ارتفاع بیشتر از 120 متر با پهپادهای با وزن بیشتر از 2 کیلوگرم نیاز به مجوز شرکت تنظیم کننده رفت و آمد هوایی دارد. همچنین باید از وضعیت پرواز هواپیماهای سمپاش و سایر دستگاه هایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند، مطلع بود.

 • زمان پرواز:

بهترین زمان پرواز برای عملکرد پهپادها در مناطق گرمسیری بین ساعات 9 الی 11 صبح می باشد. قرار گرفتن در دماهای بالا، ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد پهپاد و یا دوربین تصویربرداری شود. لذا پیشنهاد می گردد که حداقل پهپاد قبل از پرواز، در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.

 • باتری:

به طور کلی توصیه می گردد که برنامه ریزی پروازی طوری تنظیم شود که از باتری پهپاد در طول انجام ماموریت به طور کامل استفاده نشود. برخی سازندگان استفاده از 80 درصد شارژ باتری را پیشنهاد می کنند. لذا همواره بایستی این عامل را در برنامه ریزی پرواز در نظر داشت.

 • احتمال حمله پرندگان به پهپاد را همواره در نظر داشته باشید.
 • به خاطر داشته باشید که قبل از هر پرواز کارت حافظه دوربین را پاک کرده باشید.
 • برخی دوربین ها بر اثر لرزش ناشی از باد یا هنگام فرود، ممکن است وارد مد فیلمبرداری شوند. لذا باید اطمینان حاصل کرد که دوربین به طور ثابت در جای خود قرار گرفته باشد.
 • معمولاً توصیه می شود که پروازها هنگام صبح انجام شوند؛ چرا که دمای هوا در ساعات اولیه روز پایین تر بوده، سرعت باد کمتر است و آسمان نیز عمدتاً صاف تر می باشد. پرواز هنگام ظهر به علت بازتاب نور زیاد از سطح زمین، به خصوص بر فراز زمین های کشاورزی برنج، توصیه نمی شود.

 

منبع:

https://www.stars-project.org/en/knowledgeportal/magazine/uav-technology/

 

 

یک دیدگاه