پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مصرف بهینه ی انرژی- چرا باید ساختمان هایی با مصرف بهینه ی انرژی ساخت؟
1398-01-23
خنک کردن خانه – چگونه خانه خود را بدون استفاده از دستگاه تهویه مطبوع خنک کنیم؟
1398-01-26
Show all

نورپردازی داخلی – بررسی اصول نورپردازی داخلی ساختمان و انواع نورپردازی ها

مترجم: جمال محمدی
فروردین ماه ۹۸

 

اصول نورپردازی داخلی ساختمان

 

نورپردازی داخلی چیست؟

زمانی که حرف از دکورایسیون و طراحی داخلی در میان باشد نورپردازی داخلی یکی از مهمترین موارد مورد بحث است، اما نورپردازی چیست؟

در طراحی داخلی منازل بطور خلاصه نورپردازی، ابزاری است که وظیفه فراهم آوردن احساس راحتی را برای ما بر عهده دارد.

استفاده از نورپردازی

لازم است که نورپردازی با دیگر المان های طراحی داخلی منزل همخوانی داشته باشد، زیرا بدون نورپردازی شما قادر نخواهی بود نتیجه زحماتی را که برای طراحی داخلی کشیده شده است را ببینید. بنابراین، برای خلق محیطی جدید لازم است با دقت زیادی به بحث نورپردازی پرداخته شود. شاید شما فکر کنید که نورپردازی داخلی بحثی حرفه ای و دلهره آور است، ولی نگران نباشید ما آنرا برایتان ساده خواهیم کرد. این وبسایت موارد درست و ضروری را که لازم است، شما هنگام طراحی نورپردازی از طراح نورپردازی حرفه ای بخواهید، در اختیارتان قرار می دهد. اگر واقعا شما از خودتان مطمئن هستید، می توانید خودتان طراحی داخلی را انجام داده، و سپس آن را به تایید یک طراح حرفه ای برسانید.

هدف استفاده از نور

ما به دلایل زیر از نور در ساختمان سازی استفاده می کنیم:

  • برای انجام کارهایی از قبیل خواندن و نوشتن
  • برای خلق محیطی ایمن و راحت- این نوع نورپردازی با نور روزانه، نور وسایل الکتریکی و یا نور مستقیم خورشید فراهم می شود
  • برای ایجاد جلوه های زیبایی شناسی در مواردی از قبیل نمایش ها، آثار هنری و سایه کاری ها
  • برای تضمین ایمنی- اطمینان از سطوح نورپردازی مناسب برای تمامی افرادی که از آن استفاده می کنند

نور چیست؟

نورپردازی داخلی

نور نوعی انرژی الکترومغناطیسی، و نور مرئی بخشی از این طیف الکترومغناطیسی است. نور نیز همانند امواج رادیوئی، رادارها و تلویزیون بصورت موجی انتشار پیدا می کند، ولی دارای اندازه یا طول موج مشخصی است.

در طیف الکترومغناطیسی هر رنگ نور دارای طول موج مخصوص به خود است. زمانیکه همه این رنگ ها با هم ترکیب می شوند ما آنرا به عنوان نور سفید می شناسیم. اگر نور سفید از درون یک منشور شیشه ای عبور دهیم آنگاه می توان آنرا به رنگ هایی با طول موج مختلف تفکیک کرد. زمانیکه ما با نورپردازی سروکار داریم فهم این مساله بسیار مهم است، که نورهای گوناگون از حذف یا اضافه کردن رنگ های مختلف بوجود می آیند. ظاهراً نور آفتاب ظهر تمامی رنگ های مختلف را در بر دارد، در حالی در نورهای مصنوعی تنها بخشی از این رنگ ها وجود دارند.

نورهای مختلفی را که شما در ساعت های مختلف روز دریافت می کنید در نظر بگیرید. همه نورهای مرئی مصنوعی دارای طیف نوری بنفش تا قرمز هستند، هرچند نورهای مصنوعی گوناگون روی بخش های مختلفی از طیف نوری تمرکز می کنند.

برای مثال، لامپ سدیومی کم فشار، نور را در شعاع باریکی از طیف منتشر می کند که مایل به زرد نارنجی شدید است بنابراین، رنگ تمامی اشیاء غیر زرد را دچار تغییر خواهد کرد، بنابراین برای طراحی درست محیط انتخاب لامپ مناسب برای محیط یا موقعیت موردنظر بسیار اهمیت دارد.

چگونه رنگ ها را میبینیم

چشم نسبت به رنگ های مختلف عکس العمل متفاوتی از خود نشان می دهد. عکس العمل آن نسبت به طیف ناحیه سبز زرد بسیار خوب و به طیف ناحیه بنفش آبی یا انتهای قرمز کمتر است. اگر بهش فکر کنید این این مسئله با احساس نیز در ارتباط است، به این شکل که اتاق روشن احساسی خوب و شاد در انسان بوجود میآورد در حالی که اتاق تاریک حالت غم انگیزی در انسان ایجاد میکند. برای درک اینکه رنگ چگونه دیده می شود باید گفت که رنگ ها مربوط به اشیاء نیستند بلکه آنچه که دیده می شود رنگ نور است. وقتی که نور به سطحی برخورد می کند قسمتی از آن جذب شده و بقیه ان منعکس می شود. رنگی که ما میبینیم آن قسمت از نور است که منعکس شده است. برای مثال اجسام سبز نور سبز را منعکس کرده و بقیه را جذب می کنند. خواهید دید که داشتن رنگ کاملا سفید یا کاملا سیاه تقریبا غیر ممکن است. اگر به این طریق به نور و رنگ نگاه کنیم آنگاه اهمیت چراغانی، و اینکه چگونه نور به یک شی یا یک فضا رنگ و لعاب میبخشد را درک خواهید کرد.

انواع نورپردازی ها

منابع و دسته بندی های مختلف نورپردازی

 

نورپردازی داخلی

در اینجا به طراحی نورپردازی اولیه، یادگیری انواع مختلف نورپردازی و اینکه در چه مواردی استفاده می شوند پرداخته می شود. آموزش های اولیه به شما داده می شود تا هنگام تماشای یک اتاق چگونگی استفاده از آن را فهمیده و اینکه بتوانید از نور در جهت رفع نیازهای مورد نظرتان استفاده کنید. بعنوان نقاط کانونی مشخص کنید که چه می خواهید، بنابراین شما می توانید از نور مستقیم در جهت نورپردازی نواحی مختلف استفاده کرده و سپس فضای مورد نظر و میزان نورپردازی مورد نیاز آنرا بررسی کنید.

نورپردازی کلی

نور کلی، نوری است که منبع کاملا مشخصی ندارد. نور کلی بر روی یک شعاع خاص تمرکز نکرده و یا بر راستای مشخصی قرار نگرفته است. نورکلی بدون هیچ مانعی از منبع خود در تمامی راستاها تابیده میشود، سایه های شفاف و روشن از این قبیل هستند.

نورپردازی جهت دار

نور جهت دار دارای جهت و راستای خاصی بوده که توسط منعکس کننده یا بافل این کار انجام می شود. این می تواند شامل هر نوع نورافکن یا یک لامپ مات بشود، بنابراین نور در یک جهت مشخص تابیده خواهد شد.

نورپردازی انعکاسی

نورپردازی انعکاسی نوری است که اشیائی از قبیل دیوار یا سقف منعکس شده، منبع این نوع نورها می تواند لامپ های حبابی یا مهتابی(Fitting) باشد. این نور از منابع نوری جهتدار ساطع می شود که تا حدودی با انعکاس پراکنده می شود.

نور منعکس شده از سطح دیوار یا سقف نسبت به نوری که توسط نورافکن بطور مستقیم بر روی اشیاء تابیده می شود، ماهرانه و دارای جنبه هنری بوده و/یا اینکه نسبت به نور نورافکن که دارای جهت گیری شدیدی است این نوع نور با ملایمت و نرمی ساطع می شود.

لامپ های روکار و توکار(Uplighters and Downlighters)

نوعی نورافکن هستند که براساس انعکاس نور از سطح دیوار یا سقف کار می کنند، اگرچه لامپ های توکار قادرند که بطور مستقیم اشیاء را در جاه های بسته و دنج نیز روشن کنند.

لامپ های توکار شکل های مختلفی دارند که باریکه نوری را که بسمت کف اتاق است منتشر می کند. این نوع لامپ ها با ویژگی هایی از قبیل پهنای نور بسته یا نیمه بسته بوده یا شدت نوری کاملا متعادل شناخته می شوند. برخی از این لامپ ها دارای منعکس کننده یا بافل هستند که قادر هستند در زوایای مختلف بر روی دیوار پخش شوند.

لامپ های روکار می توانند مستقل بوده یا امکان دارد بطور مستقیم بر روی دیوار نصب شوند، و اینکه کاملا پوشیده باشد یا با داشتن سایه روشن همانند نور انعکاسی دارای نور محیطی کلی باشد.

همه این نوع نورپردازی ها می توانند بصورت ترکیبی استفاده شوند، اما شما باید برای ایجاد حس مورد نظر خود دقت خاصی در خصوص سطح روشنایی و میزان نور کلی صرف کنید. یک اتاق میتواند با سطح درخشانی ۲۰۰ lux کاملا روشن شده و با سطح درخشانی ۴۰۰lux تا ۶۰۰lux میتواند برای ایجاد کنتراست و افکت روشن شود.

عموما، برای حفظ انعطاف و کارایی سیستم روشنایی باید منابع روشنایی بصورت جداگانه خاموش و روشن شوند. یادتان باشد که سیستم روشنایی برای ایجاد حس، انجام وظایف محوله و ارتقا تاثیر طراحی داخلی است، و نباید تنها بعنوان منابع روشنایی عادی در نظر گرفته شوند.

منبع:

 

www.interiordezine.com

یک دیدگاه