پیمانکار رتبه یک تاسیسات

PLC یا کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر
1395-06-24
مقدمه ­ای از طراحی سیستم آب و کنترل چیلر بازیاب گرما
1395-06-30
Show all

نیروگاه برق مسکونی

نیروگاه برق مسکونی

گردآورنده:مریم مصطفی نظری
شهریورماه ۹۵

مقدمه

نیروگاه‌های برق یکی از ملزومات اصلی و اجتناب ناپذیر در زندگی مدرن امروزی در ساختارهای شهری هستند. نیروگاه‌ها اغلب تک منظوره و تنها با هدف تولید برق احداث می‌شوند. همچنین اغلب آنها به دلیل ظاهر زشت و تولید گازهای گلخانه‌‌ای در مناطقی احداث شده‌‌‌اند که فاصله بسیاری از محل مصرف دارند. ولی آیا تا به حال با خود فکر کرده‌‌‌‌اید که نیروگاه‌ها می توانند علاوه بر تولید برق، به مناطق مسکونی، تجاری، توریستی و تفریحی مبدل شوند؟ تاسیساتی چند منظوره که قادر به حذف گازهای گلخانه‌‌ای و به عنوان محیطی سبز مناسب برای زندگی و کار باشند. کاوان گل محمدی به همراه همکاران خود شیلان گل محمدی و سعاد معرفی طرحی مفهومی برای بازسازی نیروگاه‌های توان به عنوان برج‌های مسکونی و تجاری غول آسا تحت عنوان Cypher CO2ling Plant را پیشنهاد داده‌‌‌اند که هدف اصلی آن احداث نیروگاه‌های چند منظوره با قابلیت ساختار شهری و مسکونی است.

%d8%a7

ساختار اصلی طرح

هدف اصلی طراحی Cypher CO2ling Plant ایجاد یک سناریوی جایگزین برای نیروگاه‌های فعلی بوده که بر اساس زیرساخت برج‌های خنک کننده در نیروگاه‌های توان شکل گرفته است. تیم طراحی هدف خود را ایجاد نیروگاه‌های چند منظوره و در عین حال کاهش جنبه‌های ناخوشایند تولید توان عنوان کرده است. اغلب نیروگاه تولید کننده حجم انبوی از ذرات معلق در هوا و گازهای گلخانه‌‌ای ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی هستند که منجر به احداث آنها در مناطق دور افتاده می‌شود. همین امر فاصله انتقال توان را به نقطه مصرف افزایش داده که سبب تلفات انرژی می‌شود.

%d9%84%d8%a7

نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها با توجه به تولید گرمای هدر رفته برای عملکرد موثر ملزم به حذف گرمای تولیدی هستند. در اغلب نیروگاه‌های بزرگ برای حذف گرمای تولیدی از برج‌های خنک کننده بزرگ مبتنی بر سرمایش تبخیری استفاده می‌شود. ساختار و فرم برج‌های خنک کننده بتنی هذلولی در واقع شالوده و ستون اصلی طراحی مفهومی Cypher CO2ling Plant بوده است. این برج‌ها به منظور پالایش خالص گرمای هدر رفته طراحی شده‌‌‌اند و اغلب ارتفاعی بیش از ۲۰۰ متر دارند که حدودا به بلندی یک برج ۶۰ طبقه است و به صورت فیزیکی از بخش تولید توان واقعی مجزا شده‌اند.

%d8%b0%d8%b0
طرح پیشنهادی Cypher CO2ling Plant با هدف ایجاد فضای مسکونی بر روی برج‌های خنک کننده برای افزایش کارایی برج‌ها صورت گرفته است. با جاسازی فضاهای مسکونی یا تجاری بر روی سطوح خارجی برج‌های خنک کننده کاهش قابل توجهی در هزینه‌های ساختمان سازی و مصالح ساختمانی در مقابل با احداث ساختمان‌های جداگانه و تک منظوره خواهیم داشت.

%d8%b0%d8%aa%d8%aaعلاوه بر این گرمای هدر رفته در برج‌های خنک کننده گزینه مناسبی برای گرمایش فضاهای مسکونی در طول ماه‌های زمستان است. کاوان گل محمدی در مصاحبه اختصاصی معمار نیوز در این خصوص می‌گوید: «به منظور کاهش مقدار گرما و انرژی تلف شونده از نیروگاه این انرژی حرارتی می تواند در خانه و یا سایر بخش ها دوباره بازیابی گردد. به عبارت دیگر در این طرح پیشنهادی گرمایی که از دودکش ها و بخش کندانسور برج خنک کننده قرار است به محیط پیرامون انتقال یابد توسط لوله هایی به بخش مسکونی و توریستی برای مصارف روزانه، فضاهای عمومی مانند پارک ها و همچنین تسهیلات صنعت گردشگری منتقل و استفاده مجدد می شود. در نتیجه یکپارچه کردن دو روند منفصل تولید حرارت، گرمای کمتری به جو زمین وارد خواهد شد. علاوه بر آن، الکتریسیته تولید شده با توجه به حداقل رسیدن مسافت میان تولید تا مصرف، کمترین اتلاف را خواهد داشت.»

%d8%b0%d8%a7طراحی چند منظوره ساختمان‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا فضاهای مسکونی و کاری در مجاورت یکدیگر طراحی شوند که این مسئله منجر به حذف تردد وسایل نقلیه و کاهش حمل و نقل‌های درون شهری می‌شود و به نوبه خود کاهش مصرف سوخت و آلودگی‌های ناشی از آن را به دنبال دارد.

%d8%b0%d8%a7%d8%a8به منظور کاهش سطح نویز و سر و صدا و حذف مناظر نامطلوب تمامی تاسیسات به استثنای دودکش‌ها درون زمین دفن شده اند. ساختار خارجی با پوشش‌های سبز و درختان احاطه شده است که علاوه بر ایجاد نمایی تپه‌‌ای و زیبا به عنوان فیلترهای دی اکسید کربن و آلاینده‌های تولید شده در طی فرایند احتراق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

%d8%b1%d8%b2%d9%84به اعتقاد تیم طراحی طرح پیشنهادی آنها ایده‌‌ای مناسب و پایدار برای یکپارچه سازی عناصر و ساختارهای نامطلوب به سمت محیط‌های شهری چند منظوره با فضاهای سبز است که منجر به افزایش راندمان و کاهش سرمایه گذاری‌های زیر ساختی می‌شود. بر اساس اظهارات کاوان گل محمدی در گزارش اختصاصی معمار نیوز طرح نهایی متشکل از دو مرحله است که مرحله اول کالبدهای شهری یکپارچه شده با برج‌های خنک کننده است. این بخش فضاهای متنوعی را برای زندگی و تعاملات اجتماعی فراهم می‌کند. مرحله دوم شامل بخش‌های تولید حرارت و انرژی از جمله توربین ها، بویلرها، دودکش ها، تسهیلات توریستی، شبکه فتوولتاییک و غیره است.

%d8%b1%d9%84%d9%84جریان خروجی بویلرها توسط دودکش‌ها به بالای تپه هدایت می‌شود و در آنجا توسط انبوه درختان تصفیه می‌گردد و فضای هایپربولیک ۳۶۰ درجه میان شبکه فتوولتاییک و تپه جریان دائمی مکش را بوجود می‌آورد. به طور کلی، طرح پیشنهادی می‌تواند به عنوان یک مجموعه مستقل، پایدار، جاذبه توریستی و سبز در پیرامون و یا دور از شهرها برپا گردد.

منبع:

http://www.archdaily.com/780109/this-conceptual-design-reinvents-power-plants-as-mixed-use-megastructures

یک دیدگاه