پیمانکار رتبه یک تاسیسات

دودکش خورشیدی-پیش بینی عملکرد دودکش خورشیدی با در نظر گرفتن پیکربندی اتاق و حفره
1397-03-21
مصرف انرژی-آنالیز مصرف انرژی سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی با بهره گیری از انرژی خورشیدی
1397-03-23
Show all

نیروگاه های هسته ای-تولید انرژی پاک از طریق نیروگاه های هسته ای در آمریکا

نیروگاه های هسته ای در آمریکا

گردآورنده: فریبا فرجی
خرداد ماه 97

تولید انرژی پاک در آمریکا از طریق نیروگاه های هسته ای

نیروگاه های هسته ای در آمریکا

نیروگاه های هسته ای در آمریکا

 اولین رآکتور هسته­ ای فعال آمریکا در قرن بیستم که Watts Bar1 نام داشت در سال ۱۹۷۳ در ایالت تنسی احداث شد و پس از ۲۳ سال در سال  ۱۹۹۶ به بهره برداری رسید و حالا در آینده ای نزدیک قرار است دومین رآکتور هسته ­ای در ایالت تنسی به عنوان اولین نیروگاه برق هسته ­ای در قرن بیست و یکم به بهره برداری برسد. ساخت این رآکتور سال­ ها پیش آغاز شده است اما سازمان عمران دره تنسی ساخت رآکتور Watts Bar2 را در سال ۱۹۸۵ به دلیل کاهش قیمت انرژِی ، طی یحران اقتصادی و افزایش هزینه ساخت، متوقف کرد اما سرانجام در سال ۲۰۰۷  دولت آمریکا یا مواجه با افزایش تقاضای بازار برای تولید انرژی پاک و بدون آلودگی کربن و نیروگاه های هسته ای، پروژه ساخت Watts Bar2 را با هدف اینکه در سال ۲۰۱۳ بهره­ برداری شود، از سرگرفت اما بار دیگر به دلیل هزینه­ های فراوان تاریخ افتتاح نیروگاه های هسته ای به تعویق افتاد و تا به امروز هنوز به بهره­ برداری نرسیده است. هرچند پایه و اساس نیروگاه ۱۱۵۰ مگاواتی Watts Bar2 یه ۶۰ سال پیش برمی­ گردد، اما ساخت آن به گونه ­ای پیش رفته که در سیکل زندگی خود قادر خواهد بود بیش از ۷۰۰ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریسیته تولید نماید.

متوسط ظرفیت تولید برق نیروگاه ­های زغال سنگ به عنوان عمده منبع تامین برق ایالت متحده آمریکا برابر ۵۴۷ مگاوات می­باشد. کوچکترین رآکتورهسته ­ای واقع در شهر فورت کالهون آمریکا دارای ظرفیتی برابر ۴۷۹ مگاوات و بزرگترین رآکتور هسته ­ای در ایالت متحده آمریکا، نیروگاه تولید هسته ­ای گرند گلف دارای ظرفیت تولید ۱۵۰۰ مگاوات می باشد. هدف جامعه هسته­ ای آمریکا، تامین ۲۰ درصد برق مصرفی سراسر کشور از انرژی هسته ­ای است، به این معنی که بتواند ۶۴ درصد از انرژی مورد نیاز خود را پاک و بدون آلودگی کربنی تولید کند. نیروگاه انرژی هسته­ ای آمریکا می­ تواند انرژی مورد نیاز این کشور را با  بهره گیری کمتر از منابع زغال سنگ و گاز طبیعی، در آینده تامین کند. علاوه بر تولید انرژی پاک و بدون آلودگی کربن، غنی ­سازی اورانیوم و واکنش شکافت هسته ­ای در نیروگاه­ های هسته ­ای می تواند باعث تولید گرما، به جوش رساندن آب و حتی به کار انداختن یک توربین بخار شود.

نیروگاه های هسته ای در آمریکا

نیروگاه فورت کالهون در نبرسکا

نیروگاه های هسته ای در آمریکا

نیروگاه گرند گلف

نیروگاه های هسته ای در آمریکا:در دست احداث بودن ۴ رآکتور هسته­ ای دیگر در این شهر نشانه ی علاقه­ مندی آمریکا به توسعه این صنعت می ­باشد. بر اساس آخرین اطلاعات ارائه شده توسط اتحادیه جهانی هسته ­ای، آمریکا دارای ۱۰۴ نیروگاه فعال هسته ­ای می ­باشد و با تولید حدود ۲۰ درصد انرژی مورد نیاز خود از رآکتورهای هسته ­ای در میزان کل تولید انرژی هسته­ ای جایگاه اول جهان را دارد.

در سال ۲۰۱۴، سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که ساخت یک نیروگاه هسته­ ای حداقل ۶ سال قبل از شروع تولید نیرو و درآمد نیازمند بودجه­ ای بیشتر از ۱۲ بیلیون دلار می­ باشد که  نسبت به ساخت نیروگاه­ های گازی بسیار بیشتر می­ باشد.

چین در انرژی هسته ای یک رهبر رنسانس بوده، امروزه این کشور فقط  به ۲٫۵ درصد برق مصرفی از انرژی هسته­ ای دست یافته است. این کشور دارای ۲۱ رآکتور درحال ساخت است و در زمینه ی ساخت و فروش این رآکتورها به کشورهایی مانند پاکستان، آرژانتین و انگلستان شرایط مناسب و قابل رشدی را داراست. با توجه به این موضوع ایالت متحده آمریکا تصمیم به واگذاری پروژه­ های احداث نیروگاه هسته ­ای به گروه­ های چینی کرده و با به کارگیری متخصصین با تجربه خود، هزینه ­های ساخت نیروگاه را تا حدودی کاهش داده­ است. تمامی نیروگاه­ های آمریکایی که امروزه در حال ساخت و یا فعال هستند، همگی دارای طراحی یکسانی هستند. آمریکا با ساخت برخی رآکتورهای کوچک، هم امنیت را افزایش داده و هم هزینه­ های ساخت را به حداقل رسانده است.

یکی از مشکلات احداث نیروگاه ­های هسته ­ای در آمریکا مخالفت مردمی است، همچنین برخی از کارشناسان به عدم وجود برنامه­ ای برای از بین بردن ضایعات هسته­ ای اعتراض می­ کنند. ایالت متحده آمریکا قراردادی مبنی بر انتقال سوخت هسته­ ای مصرف شده خود به مرکز ذخیره سازی مستقر در کوه­ های پوکا در نوادا را به صورت طولانی مدت امضا کرد اما در سال ۲۰۱۱ با قطع بودجه این پروژه، تاسیسات ناقص ماند. پس از اعتراضات شدید گروه مخالفین مردمی، موقتا سوخت هسته ­ای ضعیف در بشکه­ های ۶۱ نیروگاه هسته­ ای فعال و همچنین ۱۳ نیروگاه هسته­ ای از رده خارج، نگهداری می شود. اما هرکدام از این مکان ­ها نیازمند برنامه امنیتی برای محافظت از مواد هسته­ ای خود می­ باشند و به تبع آن نیازمند پرداخت هزینه گزاف حتی در صورت غیرفعال بودن طولانی مدت نیروگاه هسته ­ای، می­ باشد.

بنا به گفته مرگان : “ما باید ذخایری روی زمین بنا کنیم اما  این ذخایر نباید در ۱۰۰ نیروگاه هسته ­ای مختلف بنا شوند.” می­ توان بر روی تقویت کننده­ های هسته ­ای طراحی ­های جدیدی انجام داد، طرحی که بر روی سوخت مصرف شده اجرا شده و بهترین راه برای رهایی از این مشکل باشد.

منبع:

popularmechanics.com

2,559 total views, 1 views today

یک دیدگاه