پیمانکار رتبه یک تاسیسات

مدل سازی اطلاعات ساختمان – BIM
1397-03-01
ساختمان سبز-چهار فن آوری جدید برای داشتن ساختمان سبزتر و طراحی­­ سازگار با محیط زیست
1397-03-05
Show all

هتل هوشمند و مدرن – بررسی تاسیسات هتل های بسیار هوشمند و مدرن!

هتل هوشمند – بررسی تاسیسات هتل های بسیار هوشمند و مدرن!

گردآورنده: آرمان محمدی
خرداد ماه 97

شاید خیلی از مردم( شاید ۹۰ درصد) اسم خانه های هوشمند را شنیده اند، اما هتل های هوشمند برایشان مفهومی ناشناخته تر باشد. امروزه هوشمند سازی تاسیسات یکی از بزرگترین چالش ها در صنعت تاسیسات برق و مکانیک است. تولیدات و سرویس های هوشمند بکار رفته در هتل ها عمدتا به منظور راحت کردن زندگی و انجام کارها، کم کردن هزینه ها و بالا بردن کیفیت و رفاه مورد نظر مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک هتل هوشمند، هتلی است که با بهره بردن از اینترنت اشیاء سعی در ایجاد یک تجربه سفر موقتی بهتر برای مسافران دارد. این ارتباط اینترنتی می تواند حاوی اطلاعات بسیار مهمی باشد که میهمانان هتل با استفاده از آن ها می توانند در باره برنامه کاریشان تصمیم گیری کنند. به طور مثال اگر بخواهند به یک نمایش بروند می توانند به صورت اینترنتی بلیت آن را تهیه کرده و همچنین از وضعیت ترافیک مسیرهای منتهی به سالن نمایش از هتل محل اقامت، اطلاع یابند. اما در بحث هوشمند سازی هتل ها در نظر گرفتن نکاتی بسیار حیاتی به نظر می رسد. هتل های هوشمند باید در مکان مناسبی ساخته شوند تا مسافران بتوانند به راحتی به اماکن مورد نیاز دسترسی داشته و هوشمند سازی در اختیار رفاه مشتریان قرار گیرد.

هتل هوشمند

هتل هوشمند

یکی از چالش های اصلی در هوشمند سازی تاسیسات هتل ها، گوناگونی نیازها و علایق مشتریان است. در واقع همانگونه که در بحث هوشمند سازی منازل، نیاز تمامی مردم و مستاجرین یکسان نیست، در بحث هتل هوشمند نیز نیازها و علایق مشتریان متفاوت است. به طور مثال ممکن است یک مشتری بخواهد از یک برنامه یا سخت افزار برای انجام کارهای روزمره مثل خرید و.. استفاده کند؛ دیگری بخواهد به راحتی با دیگر مسافران در اتاق های دیگر ارتباط داشته باشد و… . بنابراین انتظار مشتریان از تکنولوژی گوناگون بوده و راضی کردن تمامی سلایق در این زمینه از چالش های پیش رو در بحث هوشمند سازی هتل هاست.

هتل هوشمند

هتل هوشمند

مفهوم هتل های هوشمند در صنعت هتل داری و گردشگری، در چند سال اخیر مطرح شده و شرکت های فعال در این زمینه بشدت حوزه کاریشان را به این سو هدایت کرده اند. در حال حاظر تعداد اندکی هتل در دنیا وجود دارد ( به طور نمونه در رم و سنگاپور)که بتوانند برند هتل هوشمند را یدک بکشد اما تعداد این هتل ها روز به روز در حال افزایش است. مفهوم هوشمندی تنها به معنی کنترل پیشرفته اجزا و وسایل از راه دور نیست، بلکه به معنی دسترسی به اطلاعات به منظور تجربه بهتر در رسیدن به هدف مورد نظر است. هتل هوشمند، هتلی است که بتواند به مشتری اطلاعاتی را درباره مکانی که در آن مستقر است برای خلق تجربه ای بهتر از سفر، ارایه دهد. این مفهوم فراتر از آن است که صرفا شما بتوانید با استفاده از یک iPad تلویزیون را روشن کرده و یا پرده ها را بکشید. ایده هتل هوشمند کاهش نیاز به انطباق با محیط و افزایش تجربه ای است که با آن بتوان به هدف مورد نظر از یک مسافرت عالی دست یافت.هتل های هوشمند در بستر شهرهای هوشمند دستیابی به این اهداف را ممکن می سازند.

نرم افزار هتل هوشمند

هتل هوشمند

هتل هوشمند

نرم افزار هتل هوشمند یک نرم افزار مدیریتی جامع برای یک یا چند هتل مجزا و صنعت گردشگری است. این نرم افزار می تواند سیستم رزرواسیون، تصفیه حساب، کنترل داخل و خارج هتل، پذیرش، پرداخت ها، امور مالی و نگهداری و تعمیرات را مدیریت کند. از مزایای این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تکامل حرفه: کنترل مالی و حسابداری استاندارد صنعتی به تکامل حرفه گردشگری و هتلداری بخصوص در موارد مربوط به صرفه جویی در هزینه بسیار کمک کننده است. این برنامه با لحاظ کردن این کنترل ها می تواند در بحث های مربوط به حسابداری و امور مالی به هتلدار کمک شایانی نماید.
 • ارتقای سطح سرویس دهی به میهمانان: با امکان دسترسی به تاریخچه میهمانان با یک لمس صفحه، می توان کلیه اطلاعات مربوط به علاقه مندی ها و موارد مورد نیاز میهمانان را بدست آورده و به آن ها به بهترین شکل سرویس دهد کرد.
 • افزایش بازده: با مدیریت موثر رزرواسیون، اتاق ها و قیمت ها با این نرم افزار می توان سطح بازدهی را افزایش داد.
 • حذف کمیسیون از هزینه ها: از این طریق و با رزرو آنلاین، در هزینه هایی مانند حق کمیسیون و .. صرفه جویی می شود.
 • مدیریت وقایع: امکان ارتباط آنلاین با کارکنان و رصد وضعیت کلی هتل و میهمانان.

برخی از مزایای هتل های هوشمند

 • صرفه جویی در مصرف انرژی و بالا بردن کارایی تجهیزات
 • بالا بردن سطح ایمنی و رفاه میهمانان
 • صرفه جویی در هزینه هایی مانند کابل کشی و …
 • بالابردن کیفیت سرویس دهی به میهمانان
 • انعطاف پذیری و سهولت کنترل در سیستم مدیریت هوشمند هتل
 • کاهش نیروی انسانی و هزینه های مربوطه
 • کاهش هزینه مصرف برق

برخی از امکانات قابل دسترسی در هتل های هوشمند

 • کنترل هوشمند تمامی تجهیزات با سناریوهای مختلف
 • برقراری ارتباط آنلاین هر اتاق با پذیرش و خدمات
 • ثبت تمامی گزارشات مربوط به تردد میهمانان به طور خودکار در سیستم
 • مانیتورینگ بخش های عمومی توسط نگهبان یا کادر فنی
 • تشخیص حضور یا عدم حضور میهمانان در هتل از سوی پذیرش
 • و …
هتل هوشمند

هتل هوشمند

به طور خلاصه می توان گفت هدف تکنولوژی بهتر کردن زندگی ماست. مفهوم  هتل هوشمند امکان خلق یک تجربه سفر متفاوت و خاطره انگیز را محقق می سازد. تکنولوژی به سمتی می رود که مفاهیمی نظیر هتل های هوشمند کاملا در دسترس بوده و از یک مفهوم افسانه ای خارج می شوند. صنعت هتلداری نیز به سمتی می رود که در به طور همزمان رضایت مشتریان را همراه با کاهش هزینه ها و مصرف انرژی بدست آورد. پس در سال های آینده هتل های هوشمند گسترش چشمگیری خواهند داشت.

منابع:

 1. http://www.healthytravelblog.com
 2. http://www.smarthotelsoftware.com

یک دیدگاه