پیمانکار رتبه یک تاسیسات

تمایز یا نابودی (بخش دوم)
1396-01-19
روش های نوین سرمایش و گرمایش ساختمان
1396-01-23
Show all

هفت راه ساده به منظور بهبود بهره وری انرژی در ساختمان

هفت راه ساده به منظور بهبود بهره وری انرژی در ساختمان

گردآورنده: احسان نجفی
فروردین ماه 96

 

  1. اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی

چه ساختمان متعلق به شما بوده چه مستأجر باشید، اولین قدم به منظور افزایش بهره‌وری انرژی ساختمان، اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی است. تعیین معیار (استاندارد) بهترین راه شناخت بیشترین بهبود در بهره وری انرژی است.

  1. اهمیت دادن به عایق کاری ساختمان

پوشش خارجی ساختمان باید طراحی شود تا به گرمایش و سرمایش کم‌تری نیاز داشته باشد. به این منظور، عایق ساختمان باید کاملاً هوابندی‌شده (غیر قابل نفوذ توسط هوا) باشد. در ساختمان‌های جدید می‌توان با استفاده از عایق کاری و دیوارهای غیر سنتی که عایق‌های اضافی دارد، به میزان انرژی کمتری برای سرمایش و گرمایش ساختمان دست یافت. همچنین جایگزینی درها و پنجره‌ها برای جلوگیری از نشت هوا در کاهش بار سرماش و گرمایش ساختمان بسیار مؤثر است.

شکل 1. عایق‌کاری پوشش خارجی ساختمان به منظور کاهش مصرف انرژی سرمایش وگرمایش

انتخاب سیستم تهویه مناسب

با رویکرد هوابندی ساختمان توسط عایق کاری، استفاده از یک سیستم تهویه برای حفظ کیفیت هوای خوب و جلوگیری از ایجاد رطوبت امکانپذیر می‌گردد.

هواکش‌های بازیابی گرما، سیستم‌هایی هستند که از هوای خروجی ساختمان به منظور گرم کردن هوای ورودی استفاده می‌کنند. در فصل تابستان، هوای ساختمان می‌تواند توسط هوای آمده از محیط خارج خنک شود.

  1. خرید تجهیزات تأیید شده

وسایل و تجهیزاتی باید خریداری شوند که دارای بازده انرژی بالایی هستند. محصولات تأیید شده توسط سازمان‌های استاندارد، حداقل %15 تا 30% عملکرد بهتری نسبت به بقیه محصولات مشابه خود دارند. به عنوان مثال یک کامپیوتر استاندارد، 30% تا 65% انرژی کمتری نسبت به مدل معمولی غیر استاندارد استفاده می‌کند.

  1. استفاده از لامپ‌های LED

استفاده از لامپ‌های LED  می‌تواند انرژی مصرفی را تا 75% در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای کاهش دهد. همچنین می‌توان در فضاهایی که استفاده کمتری دارند (مانند اتاق‌های کنفرانس و دستشویی‌ها) از حسگرهای مخصوص به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده کرد.

شکل 3. استفاده از لامپ‌های LED در ساختمان‌ها

  1. استفاده از تکنولوژی LEED در ساختمان

بسیاری از ساختمان‌هایی که در حال حاضر در کانادا ساخته می‌شوند به استاندارد سبز که با عنوان LEED شناخته شده‌اند، مجهز هستند. هدف LEED بهبود پایداری ساختمان در مواردی مانند طراحی مکان، بهره وری آب، مصرف انرژی، انتخاب مواد، کیفیت هوای داخل و ویژگی‌های طراحی محیط داخلی است.

هزینه ساخت ساختمان‌های LEED معمولاً حدود 2% از ساختمان‌های معمولی بیشتر است، اما بهره وری در انرژی و آب نشان می‌دهد که این هزینه اضافی به طور معمول فقط در چند سال جبران می‌شود.

هفت راه ساده به منظور بهبود بهره وری انرژی در ساختمان

شکل 4. استفاده از تکنولوژی LEED در ساختمان

  1. محاسبه میزان سرمایه باز گشتی (صرفه جویی شده)

با وجود هزینه‌های قابل توجهی که صرف ساختمان می‌شود، سرمایه گذاری روی بهره وری انرژی در بین هزینه‌های جاری، مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری است که می‌توان انجام داد. برای مثال بازسازی یک ساختمان می‌تواند 5% تا 15% در انرژی صرفه جویی کند و به طور معمول در سه سال اول هزینه بازسازی ساختمان جبران می‌شود. علاوه بر این با این رویکرد از ارائه  خدمات رفاهی (مصرف آب و انرژی) تأمین شده توسط دولت حمایت می‌شود.

منیع:

https://www.bdc.ca/en/articles-tools/business-strategy-planning/manage-business/pages/how-aim-net-zero-energy-efficiency.aspx

یک دیدگاه